Любители на рози 2

  • 47 087
  • 740
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 546
Аз чак сега се сетих, че имам едни божури, които цъфтят напролет, а е съвсем наблизо до розите, защото съм забравила. Как мислите, ще се погодят ли с божурите напролет? Тези божури са ми много кичести, обаче пък сега с розите наблизо...?

# 406
  • Мнения: 5 506
Мисля, че няма проблем. Розата е с дълбок корен, а грудките на божура са на плитко, няма да си пречат. Като прецъфти божура, бих му изрязала листата, за да не засенчват розата и да не спират вятъра около нея.

С времето коренището на божура става огромно, ако са наистина съвсем наблизо едно до друго може и да си пречат. Но и двете се местят сравнително лесно Grinning

# 407
  • гр. София
  • Мнения: 4 795
Първо цъфти божура и после розата, макар че има и по-късно цъфтящи божури. Може с листата да си пречат малко, зависи колко са близо.

# 408
  • Мнения: 487
Здравейте, Градина Роза ! А отново ли ноември месец се садят в саксия?
И като начинаеща в отглеждането на розите коя катерачка роза бихте ми препоръчали- чудя се между Eden Rose и Rosarium ? Благодаря !
Розите в контейнер се засаждат по всяко време, дори и зимата , която при нас почти липсва .  И двете катерещи рози са красиви, цъфтящи и устойчиви на заболявания. Тук е малко като онзи лаф с попа - ракия, уиски , дай и бира. Аз имам и двете , дори се чудя къде да намеря място за белия Еден. В случаят може би по-скоро да избереш какъв цвят искаш да виждаш при цъфтеж. Не двете, а и трите си заслужат Simple Smile

Phloxx, Lavender Ice и Heidi Klum са малкото изключения , които не прегарят. Плътните венчелистчета издържат на слънце, дъжд. На катерливите рози по-скоро проблема не е в рязането. Този тип рози в 90 % сортовете са самопочистващи се. Може би са млади растения?
Cappuccino / Tantau отново с пъпки в контейнер.


И Romana Freska, която също е подходяща за отглеждане в саксия. Много цъфтят розите на Pheno Geno.  Едри и красиви цветове, различни в основния цвят на един храст при Romana. В едни преобладава жълто, в други червено.


# 409
  • Мнения: 605
Останаха ми очите в тази жълто- червена роза, уникална красота.

# 410
  • Мнения: 5 865
Здравейте, Градина Роза ! А отново ли ноември месец се садят в саксия?
И като начинаеща в отглеждането на розите коя катерачка роза бихте ми препоръчали- чудя се между Eden Rose и Rosarium ? Благодаря !
Розите в контейнер се засаждат по всяко време, дори и зимата , която при нас почти липсва .  И двете катерещи рози са красиви, цъфтящи и устойчиви на заболявания. Тук е малко като онзи лаф с попа - ракия, уиски , дай и бира. Аз имам и двете , дори се чудя къде да намеря място за белия Еден. В случаят може би по-скоро да избереш какъв цвят искаш да виждаш при цъфтеж. Не двете, а и трите си заслужат Simple Smile

Phloxx, Lavender Ice и Heidi Klum са малкото изключения , които не прегарят. Плътните венчелистчета издържат на слънце, дъжд. На катерливите рози по-скоро проблема не е в рязането. Този тип рози в 90 % сортовете са самопочистващи се. Може би са млади растения?
Cappuccino / Tantau отново с пъпки в контейнер.


И Romana Freska, която също е подходяща за отглеждане в саксия. Много цъфтят розите на Pheno Geno.  Едри и красиви цветове, различни в основния цвят на един храст при Romana. В едни преобладава жълто, в други червено.



Последните две жълто червени сакаш са скоро купени (съдя по саксиите). Ако е така - от България ли и от къде)?.
Когато при купуване са в такива малки саксии в колко големи се прехвърлят след пресаждане?

# 411
  • Мнения: 5 506
И на мен много ми харесва тази Романа Фреска. Видах в нета, че произхожда от сръбски разсадник. Браво на съседите Grinning много красиви сортове са създали.

Аз също много харесвам катерливи, но и малко ме е страх от тях Blush Избрах си две от по-дребен вид, и няма да ги пускам да станат по-високи от мен. Като гледам едрите сортове как се качват на 2-3 метра височина и още толкова на ширина, не мога да си представя как се реже и обгрижва това чудо. Със стълба ли се качвате до тях?

# 412
  • Мнения: 939
Цяло лято не ме е радвала така...



На втората снимка участва и адашката Роузи, случайно или не, присъства на всеки кадър почти.

# 413
  • Мнения: 8 970
Аз пък не си падам по двуцветни те рози. Не са моите. Имам само една - Ines Sastre и още ми е малка.

Флокс, със стълба се качвам и даже и със стълба понякога не успявам да достигна навсякъде. Но ги обожавам аз такива чудовища като Розариума. Искам да си направя целите огради в жив плет от рози.

Рошийн, красива жълта роза и красиво приятелче!

# 414
  • Мнения: 546
Аз пък не си падам по двуцветни те рози. Не са моите. Имам само една - Ines Sastre и още ми е малка.

Флокс, със стълба се качвам и даже и със стълба понякога не успявам да достигна навсякъде. Но ги обожавам аз такива чудовища като Розариума. Искам да си направя целите огради в жив плет от рози.

Рошийн, красива жълта роза и красиво приятелче!

Аз пак с въпрос. Насадих две катерливи рози, които искам да ми закрият една стена, която е гладка. Как да ги накарам да се качат по нея, всъщност, те дали имат някакви пипалца да полепнат по нея или трябва да им направя някакви опори? Мисля, че с опори трябва, но пък може и да има катерлив вид с мустачки, за който не знам?

# 415
  • Мнения: 8 970
Нямат пипалца и мустачки! 🤣
Може с пирончета, канап и т.н.

# 416
  • Мнения: 546
Нямат пипалца и мустачки! 🤣
Може с пирончета, канап и т.н.

Да. Има едни лозници, които се прилепват към стени с мустачки, но розите си искат опора. Купила съм едни метални тънки въжета, стената е висока и не виждам друг начин да я изкачат, а розите са си тежички. Искам рози, не искам лозница, но как ще стане тази работа, хич не ми е ясно.

# 417
  • Мнения: 487
Rosheen, много красива роза Heart Eyes , а Рози е сладурче.
utro77, и аз не обичам шарени рози. Имам една масадка Anjou Velo Vintage, която ще вадя. Romana , колкото да не обичам шарените рози ме грабна и ще я засаждам в саксия. Цветовете й са огромни спрямо храста, много цъфти, а вчера докато си почивах на столче м/у контейнерите усетих един тънък ,разкошен аромат на пролетни цъфнали дървета, поне аз така го оприличавам. Аромата идваше от Romana. Самите цветове приличат на пеперуди - леки и въздушни стоят на храста.


Lachesis, розите нямат мустачки, не може сами да се закрепят за стени , арки, пирамиди. На стени , плътни огради първо се слага решетка от дърво или метал. Решетката трябва да е около 20-30 см. от стената, защото при дъжд храстите задържат вода и може да паднат мазилките. Колко висока и широка ще е решетката зависи от сорта на розата. Розата се прикрепва в последствие към решетката с въжета , канапи и т.тн.  Това е правилният начин за засаждане на катерещи рози покрай масивни стени.
Нещо подобно на тази решетка трябва, но по масивна, висока и широка. Това е само пример, не се лъжи да купуваш от тези, защото са слаби и тънки за да издържат роза.
https://www.garden.store.bg/p277411/dyrvena-reshetka-za-uvivni-r … a-trelliwood.html

# 418
  • Мнения: 5 506
Тази ми е най-любимата и най-красива. За съжаление е много едра, още на първата година стана висока колкото мен.  Ще трябва да я местя в градината.


А червените не успявам да ги снимам както трябва, не стават хубави снимките.

# 419
  • Мнения: 487
Phloxx, чудесни са розичките ти. Първата Blue Girl ли е ? Червеният цвят трудно се хваща на снимки. Моя приятелка преди години ми наснима розите с професионален апарат и едно към с цветовете.
Една Konstantina Freska , която ще радва бъдещата си собственичка в саксия. Предполагам, че с удоволствие дамата ще си пие кафето в нейната компания и няма да забрави да ни я покаже.


Общи условия

Активация на акаунт