Страсти – градините в София, кампания 2020/2021 - тема 2

  • 35 764
  • 761
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 932
Частните са се превърнали в ужасни печалбари. Дъщеря ми започна да посещава частна в средата на 2017 при 400 лв. такса, в момента е 720 и дори не е нищо особено, да не кажа зле като база.

# 61
  • Мнения: 1 943
Освен това в зависимост от месеца на раждане част от жените не могат да си ползват немалка част майчинството.

Или пък са принудени да ползват втората година, защото не могат въобще да кандидатстват по-рано. Мега тъпо е, наистина. И за януарчетата, и за декемврийчетата...
за протокола - първата година не се прекратява, дори детето да постъпи на 10м Simple Smile

# 62
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 503
Изтича срокът за становищата по проекта за новата наредба. Някой да е срещал добре обосновано такова?
...
Срокът изтича, но ще оттеглят доклада и ще има нов, съответно с новите моменти за К 5.

# 63
  • Мнения: 16 874
Благодаря за включването, мама Саня.
Изпуснала съм го този момент

# 64
  • Мнения: X
Значи теоретично погледнато има шанс детето да тръгне март или друг месец различен от септември, ако го приемат на междинно класиране. А може ли например да се запише в една ясла на междинно класиране и после да се премести ако е прието в друга ясла септември. Например ако на междинно класиране е прието в по-далечен квартал, а септември е прието в близка ясла да речем. Знам че има малко места и е 1 на милион да се влезе на междинно класиране, но по принцип ако се случи,възможен ли е такъв вариант?

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 5 993
Ако е прието в по-близко ДЗ - да, можете да го запишете. Записвате в новото ДЗ и после отписвате от старото.
Но преместване, така да се каже, няма. Ако искате друго ДЗ, се кандидатства наново. Но ако е в рамките на същата учебна година, ще кандидатствате с точка по-малко, защото вече ще сте си изразходвали 3-те точки по първо желание. Освен ако първо не го отпишете от ДЗ и после кандидатствате - тогава ще се възстановят точките по първо желание.
Ако кандидатствате май месец на големите класирания за тръгване от септември, точките се възстановяват автоматично.

Последна редакция: ср, 14 окт 2020, 17:50 от Brin de muguet

# 66
  • Мнения: 4 393
Да, за съжаление, няма как да избираме кога да тръгнат децата ни на градина. Или наесен, или ако ги приемат на текущо класиране (отново без да имаме възможност за избор).
Имам познати в различни населени места в Бг, различни от София, Пловдив и Варна, и там родителите си планират кога да им постъпи детето, без да смятат, че са нагли. Така че няма нужда да се нападаме. Просто в София сме изтеглили късата клечка. Аз, например, пуснах детето си на ясла септември миналата година, и то прекара на ясла цифром и словом три седмици сумарно на ясла до лятото. Ако имах право на избор, щях да го пусна пролетта, когато вирусите не са толкова върлуващи.

# 67
  • София
  • Мнения: 405
Момент сега. Ние не говорим за хипотетични неща, нито за ако, можеше, щеше. Говорим за София в тази й ситуация с градините. Нито казвам, че е редно да няма места за всички в градините, нито казвам, че частните са страхотен вариант. Казвам, че е нагло да заемеш място, което смяташ да не ползваш 80% от учебната година, за да ти е ок на теб. Нека не си кривим душата. И аз знам пък за още по-малките градове, където 2-3 градини се молят да си запишеш детото при тях, щото имат малко бройки. Ситуации всякакви, но тук говорим за София.

# 68
  • Мнения: X
Аз не виждам кое е нередното, ако детето се приеме на междинно класиране. Всеки преценява сам кога да кандидатства. Напоследък наблюдавам едно озлобление от родителите на неприети деца или такива които са приети трудно. Да местата са малко, но пък има и деца с късмет които влизат от раз. Ако някой иска да си прати детето на ясла март месец и има тази възможност, ами естествено че така ще направи.

# 69
  • Мнения: 16 874
Дамата попита: може ли при кандидатстване Май, начало на уч.година Септември - Ноември, детето да тръгне Март.
Не говорим за междинни класирания.

# 70
  • Мнения: X
Дамата явно не е знаела за междинните класирания. А и като цяло пита за вариант, който я интересува. Не е нужен острия тон на някои. Жената попита става или не става, не беше нужно да бъде нападана Аз и пожелавам детето и да влезе точно в месеца който тя иска. 😉

# 71
  • Мнения: 3 932
Той въпросът си е на място, защото на междинни приемане е почти невъзможно за яслена група. Да не кажа, че места не съм виждала, независимо от района. За градински групи е трудно, но не невъзможно.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 5 993
Факт, организират се междинни класирания само при наличност на свободни места. За яслените групи всички места се заемат още на основните класирания през май. Голяма рядкост е да има свободно място през годината - вероятност, граничеща с нула.
Това за мен реално е липса на вариант за прием през годината.

# 73
  • Мнения: 3 792
Здравейте
Каква причина може да напише педиатъра за отлагане на тръгване на ясла, предвид това че персоналът настоява детето да тръгне след като проходи? 🙄

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Здравейте
Каква причина може да напише педиатъра за отлагане на тръгване на ясла, предвид това че персоналът настоява детето да тръгне след като проходи? 🙄
Кажете малко повече - на колко е детето? Принципно персоналът за нищо не може да настоява. Ако ще загубите мястото си - детето трябва да тръгне, проходило или не. Преди имаше варианти педиатърът да издава бележки, че детето е "негодно" или нещо такова, но сега знам, че затегнаха нещата.

Общи условия

Активация на акаунт