Истанбул [тема 53]

  • 62 219
  • 738
  •   1
Отговори
# 555
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Като говорех за разочарование, имах предвид Св. София и промените в нея, а не града като цяло. Смятам, че ясно го казах, peterky. Също както смятам, че за съжаление няма да имаме същото усещане, влизайки в този храм. Доколкото разбирам, вторият етаж е недостъпен, а и ред други промени са направени... Но всеки има право да си създаде сам представа. Когато няма спомен от преди, може и да не е чак толкова разочароващо.

Балък екмек традиционно се яде на Еминьоню. Също както кумпира - при Ортакьой. Аз го харесвам, макар да сме яли броени пъти, но тук се е споделяло, че има по-добри (най-вече с по-добре почистена риба и с по-малко лук). Ако помня правилно, на Каракьой. Сигурно и на други места е ОК, но клатещите се лодки на Еминьоню са класика. Та, ако "опрете" до тях (на чудно място са, супер удобно преди/след тур по Босфора и/или между много други обекти) може поне да кажеш да не ти слагат лук ("соансъз"... дори "соан йок" да кажеш, ще те разберат). На първо ходене и там ще ти се услади сандвича. В съседство продават туршия със сок. Добра добавка е.
За мен всеки път е вкусно. И (почти) всичко. Имам си любими неща и мога да ги повтарям до откат. Просто там въздухът подправя вкуса и го прави уникален и неповторим.

Между другото, колкото и странно да звучи за нас, има хора, които се разочароват от Истанбул. Не го харесват, въпреки очакванията. Така че има с какво да отблъсне. Въпрос на усещане, гледна точка и куп други обстоятелства.

# 556
  • София
  • Мнения: 1 839
За съжаление от снощи / събота/ Истанбул вече е в червената зона за опасност от Ковид 19, след като Турският министър на здравеопазването Фахретин Коч публикува седмичната статистика за броя на заразените и градът е сред провинциите с много висок риск за заразяване. Това означава, че отново ще бъдат затворени всички кафенета и ресторанти, които бяха отворени само преди няколко дни!

# 557
  • Мнения: 18 551
Офффф, писна ми вече.
То няма да е същото без кафенета и ресторанти. И изобщо къде ще се хапва?
Това е програмата ни. Не знам доколко е добре направена.
https://abvtravels.bg/index.php?res&t=608

# 558
  • Мнения: 2 641
Аз също мисля, че ще е много полезно, ако имаме в темата координати на сполучливи местни заведения за хранене в Истанбул. В смисъл не туричстически, а тези в които ходят местните.

# 559
  • София
  • Мнения: 1 839
или на крак улични храни / дюнери, кокореч,  кюфтета, кебап, бюреци, сандвичи, балък екмек, пълнени картофи, симити и т.н./, или в ресторанта на хотела, в който сте настанени. Храненето в Истанбул е удоволствие, а не притеснение Simple Smile

# 560
  • Мнения: 18 551
или на крак улични храни / дюнери, кокореч,  кюфтета, кебап, бюреци, сандвичи, балък екмек, пълнени картофи, симити и т.н./, или в ресторанта на хотела, в който сте настанени. Храненето в Истанбул е удоволствие, а не притеснение Simple Smile
Е ако са затворени и те. В смисъл ако нищо не работи, това ми беше идеята. За уличните дали имат някакви изисквания там?
Аз искам именно където ходят местни, ще е полезно.

# 561
  • София
  • Мнения: 1 839
или на крак улични храни / дюнери, кокореч,  кюфтета, кебап, бюреци, сандвичи, балък екмек, пълнени картофи, симити и т.н./, или в ресторанта на хотела, в който сте настанени. Храненето в Истанбул е удоволствие, а не притеснение Simple Smile
Е ако са затворени и те. В смисъл ако нищо не работи, това ми беше идеята. За уличните дали имат някакви изисквания там?
Аз искам именно където ходят местни, ще е полезно.
е ако са затворени аз защо ще пиша да се храните там. Да не би да сме тук, за да се дезинформираме.
То туристи сега няма, всички са местни...

# 562
# 563
  • Мнения: 2 420
Страхотни стълби, къде се намират?

# 564
  • Мнения: 1 652
Страхотни стълби, къде се намират?
Kamondo Stairs – така и не мога да я снимам без навалица... Явно трябва заран или сега. Simple Smile

# 565
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Новото нормално в Истанбул

Скрит текст:


# 566
  • Варна
  • Мнения: 3 938

Много е важно къде сте отседнали , то е ясно че за да се нахранят 18 млн. души бая хиляди заведения ще им трябват Simple Smile Много бг.туристи отсядат в Лалели и Аксарай .Освен многото заведения , пекарни , сладкарници из  уличките на самите квартали м-у главния булевард с трамвая Ordu   и морето има още един булевард Turkeli по който също има десетки заведения за хранене. По централния булевард ИСТИКЛЯЛ има сладкарници , фаст фууд , Бъргър Кинг , стек хаус , хамбургери , кебапи , 2 ресторанта за печени компири ( ние изрично искаме гарнитурите да ни ги дават в отделна чинийка щото горещия картоф пълен със студената гарнитура не ми е комфортно Simple Smile ) Колкото и да е обстановката на Еминьоню подходща за балък екмек самата риба вътре е размразено филе океанска скумрия или хек , по добре там пийте един салеп( гореща напитка от брашно от грудката на орхидея отглеждана в Ориента) сетне минете по моста Галата погледнете наляво и ще видите рибен пазар ( Karaköy Balık Pazarı , Karaköy Balık Evi)  зад него с няколко ресторантчета (Akın Balık Karaköy) където да си изберете точно определена съвсем прясна риба от сергиите на пазара или витрините на ресторантите и да ви я изпекат или изпържат. И рибената чорба за 10 лири е хубава Simple Smile По принцип в Турция няма бистри чорби повечето са или крем супи или със застройка и доста гъсти , е не чак толкова гъсти като гръцките дето са си направо яхния Simple Smile . Ся какво ще уцелите с тоя вирус ДЕДО ще каже.

Последна редакция: ср, 10 мар 2021, 10:18 от peterky2002

# 567
  • Мнения: 18 551
Да де то ясно, че има, но въпроса е ако затворят заведенията. Ще бъдем в Лалели. 😊

# 568
  • София
  • Мнения: 3 034
Да де то ясно, че има, но въпроса е ако затворят заведенията. Ще бъдем в Лалели. 😊
Заведенията никога не са затваряни напълно. Дават храна за у дома, както и извършват доставки.
Ресторантите на хотелите също работят.

# 569
  • Варна
  • Мнения: 3 938
Да де то ясно, че има, но въпроса е ако затворят заведенията. Ще бъдем в Лалели. 😊

нали все пак 18 млн. граждани на Истанбул се хранят , няма баш вас да оставят да тримерите Simple Smile Най - малко пекарните работят , а там е мн.вкусно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт