Университети в Германия и други държави с немски език 15

  • 51 143
  • 782
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 907
Различно е, да. Програмата за първия семестър е микроанатомия, анатомия 1, биохимия, физика, мед. терминология, психология, въпросните медицински случаи и може би още нещо, което пропускам. Аз мисля, че от другата седмица ще види същината на нещата, сега беше нещо като представяне на науките.

# 271
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Много е голямо натоварването първата година. Дъщеря ми казваше "не знаеш откъде да почнеш да учиш, колко да учиш, как да учиш". Учи се непрекъснато, всяка свободна минута. В тази връзка един виц:
Цитат
Защо студентите по медицина не ядат портокали?
Защото нямат време да ги обелят Simple Smile

Някъде втори семестър вече се адаптират към натоварването. А пък след първата година хоризонтът се прояснява Simple Smile

Tanny79 Аз определено не бих се справила със запомнянето на такъв обем информация. Щерката си систематизираше нещата в някакви таблици, файлове, подчертаваше, рисуваше и какво ли не за да запомни. Много ѝ помогна и ученето в група.

# 272
  • София
  • Мнения: 18 041
Адско е натоварването, да... И поне на мен ми се струва, че не всичко е свързано само със зубренето на огромен обем материал, както някои казват. Има си доста неща, които трябва и да се разбират.По латински, ок, зубриш, по анатомия и психични заболявания вероятно също, но химията, физиката, частта с физиологията от ужасното целбио 1 и 2 и от IPO, kakто и медицинската статистика от миналата година определено си искат и доза разбиране При повечето от тях има и задачи за решаване..Голям времеви ресурс се изразходва и за писането на разни протоколи.

Ясмина, дано наистина се прояснява хоризонтът във втори курс, понеже моята девойка пак прекарва много време в учене. Вероятно и фактът, че лекциите са изцяло онлайн и че го няма ученето  в група, също допринася за това. Глътка свеж въздух за нея (за мен пък е страховито) е препарацията, тоест присъствените упражнения в моргата. Едни бонус от короната има поне... Заради мерките е силно редуциран броят хора, които работят над един труп, преди май са били към 5-6, сега са май двама или трима.

Иначе миналата година и тя си помагаше с какви ли не методи  за поемане  и запомняне на цялата тази информация - четене на самите лекции и маркиране, взаимно изпитване с приятели в процеса на подготовка за изпит, направа на мемокарти и т.н... Изкара миналата година само  с лаптоп и писане на хартия. От тази година в добавка е и с графичен таблет, виждам, че доста го използва за учене ( + за забавление  в редките моменти на налично свободно време за рисуване). Докато си беше тук още, си изтриваше примерно наименованията на разни кости и мускули от картинки от атлас в pdf  и после  си ги попълваше сама като форма на самоизпитване. Отделно споделя, че е и много по-лесно в самите лекции да добавя доп. информация,  да отмята, маркира, подчертава в реално време.

Eлиас, POL e problеmorientiertes Lernen Simple Smile Има го и в други специалности, интердисциплинарен предмет, в който се разглеждат някакви ситуации, случаи и т.н.

PS Благодаря на дамата, изпратила ми следната информация Wink Споделям тук.
https://coronavirus.bg/bg/news/789

Последна редакция: нд, 08 ное 2020, 07:24 от пенсионирана русалка

# 273
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Русалка Може ли повече инфо за графичния таблет? Свързва го към лаптопа ли?

Доколкото разбирам, ако България остане рискова област, то студентите, които са били в България за празниците, при връщането си в Германия трябва да са в 10-дневна карантина. Ако искат да съкратят времето - ПСР тест на 5-тия ден. Тоест 5 дни след връщането така или иначе не могат да излизат никъде. Правилно ли съм разбрала?


Относно ученето. Според дъщеря ми си трябва доста разбиране на материала, не става с механично запаметяване.
Модулната система на обучение била по-добра според нея, защото много рано успявали "да навържат нещата".

Най-сериозните препятствия са първата година и базис/физикум след 3/2-ра година. След всеки етап става по-лесно, не в смисъл, че материалът се опростява или намалява, а защото имат вече тренинг да учат, а и са натрупали достатъчно знания от ученото дотогава и това помага за разбирането на новите дисциплини.
След базиса имаха доста изпити, понякога и по два на ден, но както казва щерката "в сравнение с базиса е направо нищо". Simple Smile

# 274
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Доколкото разбирам, ако България остане рискова област, то студентите, които са били в България за празниците, при връщането си в Германия трябва да са в 10-дневна карантина. Ако искат да съкратят времето - ПСР тест на 5-тия ден. Тоест 5 дни след връщането така или иначе не могат да излизат никъде. Правилно ли съм разбрала?


Точно.

# 275
  • Пловдив
  • Мнения: 94
Благодаря, момичета! Heart Не мога да спра да я мисля... как е, дали и е трудно, ще свикне ли, ще си намери ли средата и т.н. Знам, че е умно дете, но аз явно съм филмарка Smile

# 276
  • София
  • Мнения: 18 041
Ясмина, да, точно това значи.... Аз поне го разбирам и като вече отрязана възможност да тръгнеш оттук с отрицателен тест от последните 48 часа.

За таблетите... Зависи, има  такива без екран, те непременно се  свързват с  лаптопа, сами не функционират. Пишеш на  плоскостта/рисуваш/чертаеш и написаното излиза на екрана. Трябва малко тренинг на ръката, за да  се пише нормално с гледане в монитора. Има такива със свои екрани. На тях можеш да си пишеш/рисуваш/чертаеш/маркираш и без непременно да си свързан с лаптопа. Има и трети, които са си вече сериозна работа  - имат си опереционна система,  доп. клaвиатура  + всички опции на  другите 2 за рисуване и писане. Май с картинки най-ясно ще стане Simple Smile

Пример за графичен таблет без екран:
https://s13emagst.akamaized.net/products/4977/4976207/images/res … b21c70f45f042.jpg

На такъв с  екран:
https://www.pro-bg.com/resize_image_max/800/600/WACOM/Tablets-Gr … --5080-lpi--B.jpg

Моята мечта, обединяваща всичко в 1:
https://i.ebayimg.com/images/g/lmAAAOSwlkpcByke/s-l1600.jpg

Иначе девойката е с пуснатия сравнително скоро на пазара бюджетен  продукт на Самсунг:
https://cdn.pocket-lint.com/r/s/970x/assets/images/152213-tablet … 6hb1xqji-jpg.webp

Тани, разбира се, че ще се справи. Нормално е в началото да им е криво и трудничко, нямат още изградени навици за чак такъв обем за  учене, отделно са и малко самотни заради тази корона и невъзможността да се запознаят с нови хора в реала , а не във виртуални учебни групи. Но всичко ще се нареди Wink

Последна редакция: пн, 09 ное 2020, 17:36 от пенсионирана русалка

# 277
  • Мнения: 741
За таблетите...
Скрит текст:
Зависи, има  такива без екран, те непременно се  свързват с  лаптопа, сами не функционират. Пишеш на  плоскостта/рисуваш/чертаеш и написаното излиза на екрана. Трябва малко тренинг на ръката, за да  се пише нормално с гледане в монитора. Има такива със свои екрани. На тях можеш да си пишеш/рисуваш/чертаеш/маркираш и без непременно да си свързан с лаптопа. Има и трети, които са си вече сериозна работа  - имат си опереционна система,  доп. клaвиатура  + всички опции на  другите 2 за рисуване и писане. Май с картинки най-ясно ще стане Simple Smile

Пример за графичен таблет без екран:
https://s13emagst.akamaized.net/products/4977/4976207/images/res … b21c70f45f042.jpg

На такъв с  екран:
https://www.pro-bg.com/resize_image_max/800/600/WACOM/Tablets-Gr … --5080-lpi--B.jpg

Моята мечта, обединяваща всичко в 1:
https://mynexttablet.com/wp-content/uploads/2019/12/drawboard-pdf.jpg

Иначе девойката е с пуснатия сравнително скоро на пазара бюджетен  продукт на Самсунг:
https://cdn.pocket-lint.com/r/s/970x/assets/images/152213-tablet … 6hb1xqji-jpg.webp

И аз избирам таблет с писалка за моите младежи за помощ в ученето. Трудно се ориентирам в моделите.
Може ли помощ с точното наименование на моделите, от които имате впечатление, че вършат добра работа?

# 278
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Русалка Мерси. Моята щерка беше с таблет 10" (не графичен) и ѝ вършеше чудесна работа. Записки и подчертаване правеше в Acrobat Reader. Обаче в трети курс ѝ потрябва клавиатура за да си подготвя материалите за базиса, че не беше удобно да въвежда от тъч скрина. Тогава взехме Lenovo Yoga 2 in 1 13" и да чукна на дърво е много доволна. Чудя се ако ѝ взема Active Pen дали няма да е по-удобно. Но цената нещо не ми харесва, ще гледам за алтернативи и промоции.

# 279
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Те повечето нови лаптопи вече ги има и в такива варианти с тъч скрийн, за който използва. Аз дори служебно не исках такъв, супер странно и неудобно ми е.

Хвалеха ми иначе Microsoft Surface Pro като марка/модел.

# 280
  • София
  • Мнения: 18 041

Хвалеха ми иначе Microsoft Surface Pro като марка/модел.

Точно него сложих в графата "мечта" по-горе, макар че бях объркала първоначално линка със снимката Simple Smile

Последна редакция: пн, 09 ное 2020, 17:37 от пенсионирана русалка

# 281
  • Варна
  • Мнения: 24
Те повечето нови лаптопи вече ги има и в такива варианти с тъч скрийн, за който използва. Аз дори служебно не исках такъв, супер странно и неудобно ми е.

Хвалеха ми иначе Microsoft Surface Pro като марка/модел.

Синът ми ползва такъв и е много доволен. Преди ковид ерата го вземаше на лекции(вместо да мъкне лаптоп) като  си смъкваше скрипта на лекцията и директно по нея нанасяше допълнителна информация.

# 282
  • Мнения: 1 465
Здраведйте! Simple Smile
Да ви върна малко към моите проблеми?
Нещо се размазват нещата около подготовката за Тест Даф. За Гьоте чувам все недобри мнения от сорта, че не е сериозна подготовката, нищо не правели, .... загуба на време, За Техническия, нещо се разочаровахме от госпожата и по-тоно от стилът й на поведение - подтискащ, негативен преподавател Като човек може и да е супер, но изборът й да се държи заядливо с децата с цел да е от строгите, нещо не ни допада.
и сега сме на стартовата права пак. Къде да се подготвяме за изпита. Моля за препоръки.
Предпочитаме присъствено (до 4 човека е позволено), с взискателен, опитен учител (позитиве, но изискващ), с цел 4* 4*4*4 Simple Smile
Благодаря Ви!
П.С. Към списъка прибавихме и Бон. Много се радвам, че там изискват и английски поне В2, което е супер, но какво ли означава?
Мерси за отзивите и препоръките.

# 283
  • Мнения: X
Здраведйте! Simple Smile
Да ви върна малко към моите проблеми?
Нещо се размазват нещата около подготовката за Тест Даф. За Гьоте чувам все недобри мнения от сорта, че не е сериозна подготовката, нищо не правели, .... загуба на време, За Техническия, нещо се разочаровахме от госпожата и по-тоно от стилът й на поведение - подтискащ, негативен преподавател Като човек може и да е супер, но изборът й да се държи заядливо с децата с цел да е от строгите, нещо не ни допада.
и сега сме на стартовата права пак. Къде да се подготвяме за изпита. Моля за препоръки.
Предпочитаме присъствено (до 4 човека е позволено), с взискателен, опитен учител (позитиве, но изискващ), с цел 4* 4*4*4 Simple Smile
Благодаря Ви!
П.С. Към списъка прибавихме и Бон. Много се радвам, че там изискват и английски поне В2, което е супер, но какво ли означава?
Мерси за отзивите и препоръките.

kassii, моят се готви в Гьоте и си взе ДаФ с 4х4, вярно, че беше отдавна, не знам как е сега. Не е споделил да е несериозна, но той е от немско училище, с подготве и предмети на немски, не знам дали и това не е от значение.  Каквото и да е, за мен Гьоте си остава първа опция за немски за ДаФ в София. Пък вие си знаете. Не знам сега с Ковид как е ситуацията, обаче.

П.С. Нищо не значи, английски изискват и други, това е лесната част и не е от значение в случая, важен е немският, ако се цели в програма на немски, разбира се.

# 284
  • Мнения: 327
Русалка Мерси. Моята щерка беше с таблет 10" (не графичен) и ѝ вършеше чудесна работа. Записки и подчертаване правеше в Acrobat Reader. Обаче в трети курс ѝ потрябва клавиатура за да си подготвя материалите за базиса, че не беше удобно да въвежда от тъч скрина.

При мен същата ситуация. Вместо да си купувам нов таблет/лаптоп обаче, си взех за около 30 евро bluetooth клавиатура. Записки на ръка не правя от години, ако ми се налагаше, предполагам, че можеше да си купя допълнително и писалка.

Допълнение: това е само за таблета, който носех на лекции. У дома върша всичко на нормален лаптоп.

Общи условия

Активация на акаунт