Университети в Германия и други държави с немски език 15

  • 51 029
  • 782
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 5 271
Mомичета, относно зимното прибиране  на децата - връщането обратно в Германия обвързано ли е законово с карантина? Сега чета, че пет дни не бива да напускат местоживеенето си, след това отиват задължително на тест, и евентуално неговия резултат ще ги освободи от карантината.  Моят работар ще има няколко дни колкото да се видим, но ако трябва след  това да пази карантина,  ще трябва да прежали тази Коледа.  Работодателят няма да позволи дълго отсъствие,  и с право.

# 286
  • София
  • Мнения: 3 610
За сега е така, но се надявам до декември-януари да е преминал пикът и да се облекчат мерките.  На моя още не сме му взимали билет за на обратно. Чакаме го за Коледа, а връщането ще го мислим после, че ако няма нищо спешно може да си поостане.

# 287
  • София
  • Мнения: 1 154
Според мен Ковид тестът не е задължителен. Просто си изкарваш 10 дневна карантина.

# 288
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Mомичета, относно зимното прибиране  на децата - връщането обратно в Германия обвързано ли е законово с карантина? Сега чета, че пет дни не бива да напускат местоживеенето си, след това отиват задължително на тест, и евентуално неговия резултат ще ги освободи от карантината.
Да, това е законовата промяна от началото на тази седмица и този път (кат' никога в Германия 😃) важи повсеместно. Относно задължителността на теста, местната здравна служба е в правото си да ти поиска отрицателен тест или да изиска да направиш. Според сайта на здравното министерство, последният бил безплатен до 01.12. Тук вече със сигурност ще има разлики от провинция до провинция, защото Байерн планираше поне да плаща тестовете до края на годината, а вероятно и ще удължи.

Ето текстовете:

Das Gesundheitsamt kann Sie innerhalb von 10 Tagen nach Einreise dazu auffordern, ein negatives Testergebnis vorzulegen, oder, wenn Sie über ein solches Ergebnis nicht verfügen, einen Test zu machen.

Der Test ist für Einreisende aus Risikogebieten innerhalb von 10 Tagen nach Einreise ist noch bis zum 1. Dezember kostenlos.

# 289
  • Мнения: 589
Дойде време и аз да се похваля. Получихме стая в общежитие от 1.12.2020 г. Така,че негласното правило, щом веднъж са ти предложили стая и не си я прел  няма да предложат втори път , не е много вярна. Само трябваше сина ми да потвърди,че карантината ще я кара на  друго място т.к. стаята е споделена - апартамент с три стаи.Изпратиха снимки изглежда много добре. А и за цената 220Е е перфектна, докато търсихме  по обяви , по зле изглеждащи стаи бяха по 375Е и нагоре. Само няма легло и матрак, но като гледах всички стаи се дават така в Ахен.
Казали са на сина ми, че не може да подпише он лайн договора, да преведе сумата и когато отиде в Ахен ще подпише. Най накрая в договора имало клауза,че си запазват правото да пекратят догоора, ако се приемат някакви законови промени и не може да остане в общежитието, но смятам,че това е клауза за всеки случай и сигурно я има във всички договори.

# 290
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Честито Simple Smile!
От прочетеното тук, аз останах с впечатлението, че поне за Аахен не важи правилото, че ако се откажеш, автоматично отпадаш от класацията. Доколкото разбрах има срещи с евентуалните ти бъдещи съквартиранти и ако не се харесате, продължаваш да чакаш за друго място.
А за Аахен влизаш сам в системата да потвърдиш или получаваш мейл?

# 291
  • Мнения: 43
Дойде време и аз да се похваля. Получихме стая в общежитие от 1.12.2020 г. Така,че негласното правило, щом веднъж са ти предложили стая и не си я прел  няма да предложат втори път , не е много вярна. Само трябваше сина ми да потвърди,че карантината ще я кара на  друго място т.к. стаята е споделена - апартамент с три стаи.Изпратиха снимки изглежда много добре. А и за цената 220Е е перфектна, докато търсихме  по обяви , по зле изглеждащи стаи бяха по 375Е и нагоре. Само няма легло и матрак, но като гледах всички стаи се дават така в Ахен.
Казали са на сина ми, че не може да подпише он лайн договора, да преведе сумата и когато отиде в Ахен ще подпише. Най накрая в договора имало клауза,че си запазват правото да пекратят догоора, ако се приемат някакви законови промени и не може да остане в общежитието, но смятам,че това е клауза за всеки случай и сигурно я има във всички договори.

А карантината не може ли да се избегне с PCR тест,направен в България 48 часа преди влизане в Германия или това вече не може да се прилага след 8 ноември?

# 292
  • София
  • Мнения: 3 610
Доколкото разбрах има срещи с евентуалните ти бъдещи съквартиранти и ако не се харесате, продължаваш да чакаш за друго място.
А за Аахен влизаш сам в системата да потвърдиш или получаваш мейл?
Май те подсещат, но се случва и да пропуснат . Сам трябва да се сетиш на 15то число.
big_67, честито! Моят си имаше легло и матрак, но масово са необзаведени. В Икеа  Херлеен има евтини легла.

# 293
  • Мнения: 589
Честито Simple Smile!
От прочетеното тук, аз останах с впечатлението, че поне за Аахен не важи правилото, че ако се откажеш, автоматично отпадаш от класацията. Доколкото разбрах има срещи с евентуалните ти бъдещи съквартиранти и ако не се харесате, продължаваш да чакаш за друго място.
А за Аахен влизаш сам в системата да потвърдиш или получаваш мейл?
За споделените стаи те канят на интервю и живущите си избират новия съквартирант. Той мина няколко интервюта и не се получаваше, но този път избраха него. Много е щастлив ,че няма да търси квартира.
Първо получи потвърждение от съквартирантите,че са избрали него, след това получи имейл от отговорника за общежитието дали наистина иска стаята. После му изпратиха имейл от studierendenwerk  да потвърди къде ще кара нтината, след което получи официално предложение да приеме стаята.
Предния път отказа още на отговорника на общежитието и не получи официална оферта. Но тези откази стоят някъде в системата, защото когато го карах да пише на "лелките" на общежитията, една му беше отговорила, че е отказал стая, а не е трябвало.
Иначе за легло и матрак си мисля,че още от тук ще отидем до Икеа да си набележим кое ще купим и да го поръча он лайн. Да не губи време, защото тогава ще има лекции в момента са му разпръснати през целия ден, няма ден без лекции и т.н.

# 294
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А карантината не може ли да се избегне с PCR тест,направен в България 48 часа преди влизане в Германия или това вече не може да се прилага след 8 ноември?
След 8.11 вече не.

# 295
  • Варна
  • Мнения: 24
Честито Simple Smile!
От прочетеното тук, аз останах с впечатлението, че поне за Аахен не важи правилото, че ако се откажеш, автоматично отпадаш от класацията. Доколкото разбрах има срещи с евентуалните ти бъдещи съквартиранти и ако не се харесате, продължаваш да чакаш за друго място.
А за Аахен влизаш сам в системата да потвърдиш или получаваш мейл?
За споделените стаи те канят на интервю и живущите си избират новия съквартирант. Той мина няколко интервюта и не се получаваше, но този път избраха него. Много е щастлив ,че няма да търси квартира.
Първо получи потвърждение от съквартирантите,че са избрали него, след това получи имейл от отговорника за общежитието дали наистина иска стаята. После му изпратиха имейл от studierendenwerk  да потвърди къде ще кара нтината, след което получи официално предложение да приеме стаята.
Предния път отказа още на отговорника на общежитието и не получи официална оферта. Но тези откази стоят някъде в системата, защото когато го карах да пише на "лелките" на общежитията, една му беше отговорила, че е отказал стая, а не е трябвало.
Иначе за легло и матрак си мисля,че още от тук ще отидем до Икеа да си набележим кое ще купим и да го поръча он лайн. Да не губи време, защото тогава ще има лекции в момента са му разпръснати през целия ден, няма ден без лекции и т.н.

Честито за общежитието.Мисля, че добри мебели може да намерите и в този магазин в Аахен https://www.poco.de/. Има и доставка.

# 296
  • София
  • Мнения: 3 610
Асортиментът не е съвсем същия в тази и в тяхната Икеа, но може да разгледате сайта на Херлеенската.

# 297
  • София
  • Мнения: 17 921
Да, и моят съвет е за Поко. Открихме  с дъщеря ми магазина след като бяхме минали вече през Икеа Хеерлен и от него докупихме само по-дребни неща. Но цените са подобни, асортиментът също е голям, транспорт също се предлага и то веднага. Работят явно с някаква фирма за таксита и питат на касата дали и каква кола иска клиентът. Казахме лека, понеже имахме сравнително малко неща за носене (не големи мебели). Дойде обаче микробус и се извини човекът, че в момента другите им коли са заети. Изрично подчерта, че цената на км ще е като за лека кола, щом сме поръчали такава. Чакахме  въпросното такси не повече от 10 мин.

# 298
  • Мнения: 589
А дали така лесно се сглобяват мебелите на ПОКО, както в Икеа? В смисъл всичко е маркирано , подготвено и обяснено. Той ще пътува сам. Ние сме купували от Айко мебели,които сами сглобявахме.Нямаше нищо общо маркираните дупки. Мъжа ми трябвше да дупчи нови, но той има понятие от тези неща.
Имам един въпрос, които от вчера не ми дава мира. Когато пристигне сина ми в Ахен,ние ще наемем хотел или апартамен от airbnb. Ще може ли да отиде да си напазарува храна за  5дни , след  като е в каранина. Може ли да ходи до магазин и аптека? Много се надявам до тогава нещо да се промени, но като виждам при нас какви мерки се прилагат, смятам и по зле ще става.За Анлия ми каза племеницата ,че карантинираните иматправо да хдят до хранителен магазин и аптека.

# 299
  • София
  • Мнения: 17 921
Не мисля, че имат право, но нека друг да каже. В общежитието на едната ми дъщеря в Манхайм имаше карантинирани в съседно  ВГ. Виждала е, че  им носят/оставят храна.  И май не само доставчици, тоест по поръчка, а и от самия Щудентенверк (или от общежитието, не знам точно). А и не схващам  идеята в Англия, какъв е смисълът да си в карантина, ако все пак излизаш до места,  в които има хора? Нали целта е да си отделен, докато се констатира, че не си носител?

Последна редакция: сб, 14 ное 2020, 08:18 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт