СОДЕНА ПИТКА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР - КАК?

  • 47 922
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 358
Биби, много се радвам, че питката ви е харесала!  Grinning
За брашното - аз не съм уточнила, че при замесването се слага още брашно... отива общо около килограм  Embarassed

Аз я украсявам с две вилици - обръщам ги с "гръб" една към друга и прищипвам тесто между тях.
Ето една снимка, дано стане по-ясно.

П.П. Добавих снимки и на баклавичките в темата за Коледа. Жалко, че вкус и аромат не мога да добавя  Wink

# 31
  • София
  • Мнения: 10 317
Момичета, много се изложих с питката.... стана буквално като подметка...  Embarassed

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 123
и аз правих питката на tedi_b - стана много хубава, а аз месих питка за първи път. Само я направих с половината продукти, защото бяхме трима и не исках да остава. Close-mas:  Close-mas:  Close-mas:

# 33
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Didorani
и аз правих питката на tedi_b - стана много хубава, а аз месих питка за първи път. Само я направих с половината продукти, защото бяхме трима и не исках да остава. Close-mas:  Close-mas:  Close-mas:


А, и аз за първи път правих Grinning  Но при нас не остана, въпреки, че бяхме трима /е малкия хапна двет трошички Rolling Eyes / Wink

# 34
  • Мнения: 5 713
Цитат на: nad_tab
Момичета, много се изложих с питката.... стана буквално като подметка...  Embarassed

ами ако си правила содената не става много красива,защото няма мая. затова се прави по мъничко.и нашата не стана кой знае колко хубава/ добре че беше украсата/, въпреки че тази година пробвахме друга с бакпулвер- пак нямаше мая.
ВЕСЕЛА КОЛЕДА
ето я нашата питка, която нашто тати я направи Grinning

# 35
Поздравления за вашто тати!

# 36
  • Мнения: 5 500
Eто ви и моята рецепта за содена питка:
2 яйца
1 равна с. л. сол
1 ч. л. сода
1 кофичка кисело мляко
и брашно
Така като гледам не е особено постна Stuck Out Tongue но аз и без това я правих снощи.
Оff Arrow Иначе не смятам да си стягам душата и да спазвам неща, които не са ми по сърце въпреки, че на Бъдни вечер дохме боб. Ми такова имахме тогава. Въпреки, че съм кръстена, че и детето си кръстихме, не обичам църквите, поповете и промиването на мозъци. Вярвам в Бог и смятам, че той е навсякъде, в горите, цветенцата, в сърцата ни. На Коледа бяхме на кръщене на племенницата на мъжа ми. На края като си измиха ръцете с кръстницата ги избърсаха в една кърпа едновременно и попа каза, че християните не са и не трябва да са суеверни. Имаше предвид, като се бършат заедно в една кърпа няма да се скарат /може би някои знаят/. Е, питам тогава защо се кади и се гонят зли духове и прочие простотии.
И още вярвам, че нямам ама съвсем никаква нужда от посредник м/у мен и Бог - ПОП. Всичко е направено с една единствена комерсиална цел и не само в БГ.
То стана цяла тема, ама много ме е яд на заблудени мозъци.

# 37
  • Мнения: 3 550
Цитат на: Катя (Сливен)
Цитат на: nad_tab
Цитат на: Катя (Сливен)
Цитат на: Taneto
А вие да не би да прекъдявате с тамян масата и стаите???? 'Щото и това влиза в обичая.......
 Simple Smile


Аз от как се помня винаги сме прекадявали масата и стаите  Simple Smile

Срам не срам, ама нямам и идея как става това  Embarassed


Става с тамян. Слагаме в една чашка малко тамян, палим го и като почне да дими кадим първо масата, а след това из стаите. Освен на Бъдни вечер кадим още и вечерта срещу Богоявление (5 срещу 6 януари). Баба ми беше черковен настоятел, та от нея ги знам тези неща, а и най-редовно си ги спазваме.


Семейството ни е вярващо и също прекадяваме с тамян на големи празници. По време на каденето казваме молитва, отвреме навреме наръсваме стаите и със светена вода.

Общи условия

Активация на акаунт