На море в Гърция 2020/2021

  • 61 728
  • 767
  •   1
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 1 712
Здравейте!
Някои може би са видели, но други вероятно не са.
Blue Star пускат нови фериботни линии от Солун до някои острови - Хиос, Икария, Миконос, Лесбос, Лимнос, Сирос, Самос. Засега информацията не е много, но пътуванията са дълги и скъпи. Пътнически билет е 35-40 евро, а за колата - 110 - 130 на посока. Все още не мога да преценя дали за северноегейските острови такова придвижване представлява предимство, но е възможно да отпадне пътуването от Кавала през лятото. Към момента лятно разписание няма, което е разбираемо при тази несигурност, та тепърва ще видим дали тези линии ще са удобни. Справки за времена и цени можете да направите на сайта на компанията https://bookonline.bluestarferries.com/uts_web/BookOnline.aspx?lang=EN

# 646
  • Мнения: 11 139
Много ти благодаря за информацията!
Бях го видяла само като кратко съобщение в българските медии,  друго си е с дати и цени. Разцъках сега във Ферихопъра и сумите ме ужасиха.
А до по-далечните острови като Икария и Самос се пътува над 24 часа. Дали ще прокопса тая линия Simple Smile

За който иска да провери цените лично - датите са качени само за март, курсовете са всяка събота.

# 647
  • София
  • Мнения: 1 712
Параход, няма защо да ми благодариш! Веднъж и аз да съм видяла нещо преди теб Simple Smile.
Съобщението от Blue Star го видях още в събота, но Солун още не фигурираше в пристанищата.
И на мен ми се струват много дълги и скъпи преходите, особено до Самос и Икария. Но видях, че по някаква причина и от Кавала са станали по-дълги. Като си бяха Хеленик, бяха много по-достъпни. А и по-кратки като време. Но за съжаление връщане назад няма - Атика Груп са си почти монополисти и диктуват условията.

Последна редакция: пт, 05 мар 2021, 15:28 от миленка_д

# 648
  • Мнения: 11 139
Но видях, че по някаква причина и от Кавала са станали по-дълги.
Това защо ли? Освен да са пуснали по-бавни фериботи?
За монопола за съжаление си права. Блу стар винаги са били много добри и конкурентни на основните си курсове от Атина (към Циклади главно), но тези линии, които купиха от Хеленик, нещо...

Ама и Hellenic Seaways си бяха скъпчии още преди това, като се сетя цените им за Спорадите!

# 649
  • Пловдив
  • Мнения: 2 521
Бях чела за пристанище Солун преди няколко дни /май в групата ГКПП Промахонас във ФБ/. Коментарите бяха, че за северноегейските острови е обсолютно ненужно удължаване на пътя, защото само докато излезе от пристанището и заобиколи Халкидики на ферибота му трябвали 3 часа /60 морски мили/. Примерно до Лимнос според разписанието пътува 7ч.15мин, при 3ч.15м. - 4 часа от Кавала.

# 650
  • Мнения: 11 139
Jul,
не знам де е Киро на кирия, но е факт, че в последните десет години от пристанище Солун не може да прокопса нито един пътнически курс.
Иначе за Спорадите примерно не заобикаля Халкидики (такива маршрути също периодично пробват, но и те не вървят). Не знам какви са причините точно. Аз на хубава цена - бих. 2-3 часа повече плаване срещу същите шофиране изобщо не ми пречат. Ама 24 часа...

# 651
  • София
  • Мнения: 12 012
Експериментирах и аз.
До Сирос и обратно с тръгване след седмица за нас е 1000+ евро.
Ще пропуснем.

# 652
  • София
  • Мнения: 1 712
Цитат
Това защо ли? Освен да са пуснали по-бавни фериботи?


Ами същите кораби са. Даже са ремонтирани и ребрандирани - Нисос Миконос стана Блу Стар Миконос, Нисос Хиос - Блу Стар Хиос. Когато пътувахме за Икария през 2018г. (не беше чак толкова отдавна) Нисос Миконос пътуваше от 09,00 до 22,40 ч., което си е направо супер - по-малко от 14 часа. Точно за нашето пътуване обаче на 13.06. вече под шапката на Блу Стар часовете се промениха на 07,45 до 23,40 ч. и пътят стана 16 часа. А сега най-късият курс от Кавала е 18 часа.

# 653
  • София
  • Мнения: 3 771
На туристическия панаир ITB в Берлин, министърът на туризма Харис Теохарис на Гърция заяви…
„Гръцкото правителство има за цел да отвори туризма на 14 май.
Ние сме повече от оптимисти, готови сме.
Гърция на практика доказа, че може да гарантира на всеки посетител на нашата страна уникалното удоволствие от пътуването и почивката, безопасно.
За лятото на 2021 г. Гърция е готова с пълен протокол.
Всички туристи, които са били ваксинирани, имат антитела срещу вируса или имат отрицателен тест, са добре дошли.
Някои ще бъдат подложени на произволни тестове. Разликата с миналата година е, че с бързите тестове изолирането на всички положителни случаи ще бъде направено незабавно.
Всички направени медицински разходи ще се поемат от държавата.
За туристите ще важат същите правила, както за всички граждани в Гърция.
Здравната инфраструктура се укрепва във всички дестинации.
Приоритет се дава на ваксинирането на работещите в туризма.
Акцентира се върху честите тестове на туристическите работници.“

„Почти чувам новия ни лозунг, който нашепва във вас: Всичко, което искате, е Гърция. Да, тази година и завинаги, всичко, което искате, е Гърция. За надеждата, за усмивката, която да ви върне живота, всичко, което искате, е Гърция ", завърши министърът и каза:
"Най-добрият образ за връщане към нормалността на туризма от гръцката усмивка, гръцкия пейзаж, гръцкия гостоприемството не съществува ".

# 654
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Да - ще отвори на 14 май - само за ваксинирани.

# 655
  • Мнения: 3 954
Да - ще отвори на 14 май - само за ваксинирани.
Ваксинирани, с антитела или отрицателен тест. Четене с разбиране му се казва.

Последна редакция: ср, 10 мар 2021, 12:31 от Аmélie

# 656
  • Мнения: 790
Остава да се уточни какво се има предвид под антитела и всичко ще е чудесно.

# 657
  • София
  • Мнения: 6 726
Какво има да се разбира Grinning Правите тест за антитела ако сте изкарали вируса и се вижда имате ли или нямате. Ако нямате, ПСР тест правите и влизате в държавата.

# 658
  • Мнения: 287
А не разбрах,  при влизане на границата трябва ли да показваме ПСР направен в България или там на място ще правят тестове? Щото ако тук трябва тест... 100лв на човек на влизане в Гърция, после 100лв на влизане в България, 200лв, ако сме трима - 600лв ... ОМГ Wink

# 659
  • София
  • Мнения: 6 726
Ние затова не отидохме миналата година Simple Smile Имаше някъде информация, че там ще правят бързи тестове на място.

Общи условия

Активация на акаунт