На море в Гърция 2020/2021

  • 61 579
  • 767
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 5 868
Единствените плажове, които по моите стандарти си заслужават все още, за съжаление, са на северното крайбрежие. Полудиви и пусти.  Но водата и там си е все така мътна и дори мръсна. А качеството на настаняване е потресаващо зле. Т.е. не бих се прежалила дори за един уикенд, при условие, че Солун ми е много по-близо като време за път. Единствено сега пречка са PCR-ите, но и на това скоро се надявам да видим края.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 11:36 от Fancy

# 301
  • София
  • Мнения: 4 493
NikoT на последните снимки да не би да са новите бунгала на Градина?

# 302
  • Мнения: 11 063
А пък относно ресторантите в БГ - не съм попадала на нито един в последните години, след който да не съм имала стомашни проблеми. И няма значение дали е в София, в планината, на морето или другаде.
Как пък веднъж не се случи гаф в Гърция или Турция?
На мен ми се е случвало и в Гърция - повече от веднъж, предимно в близките части. С Турция опитът ми не е голям, ходила съм само 3-4 пъти, но имам спомен за добра храна. В България най-лошите ресторанти са в София, за съжаление Simple Smile

За всеки случай прилагам и материал от "пълния с чадъри" плаж Simple Smile Сниман е по време на празниците в началото на септември, когато цяла България беше на Черноморието поради трудностите за пътуване до Гърция (и в населените и попупярни места наистина не беше никак приятно).



Всичко това с уточнението, че няма вариант да заменя почивката си в Гърция, ако пътуването в чужбина не стане физически невъзможно, но да се придържаме все пак към фактите.

# 303
  • София
  • Мнения: 11 977
ето и други снимки от същия плаж



Спирам, защото все пак сме в темата за Гърция.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 13:17 от змия

# 304
  • Мнения: X
През Аркутино минах това лято за 2 часа и не можах да го позная.
Пълен плаж с чадъри - грозна гледка.

А пък относно ресторантите в БГ - не съм попадала на нито един в последните години, след който да не съм имала стомашни проблеми. И няма значение дали е в София, в планината, на морето или другаде.
Как пък веднъж не се случи гаф в Гърция или Турция?
През месеците, които сме на почивка ходим на ресторант два пъти дневно. За цялото лято прекарано на нашето Черноморие веднъж не сме имали стомашни проблеми, а сме ходили не само по скъпи ресторанти. В София също преди затварянето на заведенията се хранихме минимум веднъж дневно навън. Даже преди 2020 година дори в София освен вечеря често и обядвахме извън дома ни. С две думи или силно преувеличаваш, или си страшен карък. П.П. Диони, да от Градина са. Там гледката и храната в Ла Катедрал много ни харесваха. Ето още едно място с хубава храна и приятна гледка. Аз харесвам плажове без сгради и с повечко зеленина зад тях. .

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 13:32 от Анонимен

# 305
  • Мнения: 11 063
Свободната зона, която съм снимала, се намира вдясно от твоя кадър - след втория бар, и е дълга километри. Но това няма значение де, така или иначе се надявам скоро да не ходя пак Simple Smile

А ето и как бяха чадърите на два от гръцките ни плажове това лято - нетуристически остров, веднага след ковид, никакви хора освен местното население.
Разкошни плажове впрочем, чисти, плитки, със страхотни заведения в селцата отзад. Но не и без чадъри.





Много обичам усещането да си намеря пуст плаж само за мен в Гърция, и за щастие има достатъчно отдалечени места с такива, но страната е посещавана от 30 милиона туристи годишно и е илюзия, че на местата с асфалтов път и инфраструктура няма хора и чадъри между юни и септември. Сега, април-май всеки плаж е празен Simple Smile А дори миналата година попаднахме и на един в разгара на сезона - след 15 юли, ама не е като да е всеки плаж в Гърция.

# 306
  • София
  • Мнения: 7 276
ето и друга снимка от същия плаж


Спирам, защото все пак сме в темата за Гърция.
Това са платените чадъри към хотелите. Ние сме ползвали ризорта, който е най-близо и почивката ни не беше хич лоша. Но - преди 10 години - този плаж беше ужасно замърсен. Върнахме се там по-миналата година (2019) със свито сърце да не заварим мърсотията от спомените ни и плажът беше чист, което ни изненада приятно. Това не ни пречи да харесваме Гърция - в Гърция може да почиваш и в 3 звезди и в квартира с една, две звезди и пак всичко да е наред. Китни, чаровни селца - за повечето неща е помислено. Докато в България е малко като в третия свят - ако не съм в топ хотел или ризорт, трудно бих останала доволна при моите критерии. И общата инфраструктура при нас - пътища, вътрешни алеи и паркове в населените места, кофи за боклук, достъп до плажа - ми все още не е ОК.

# 307
  • София
  • Мнения: 11 977
Един от малкото плажове с чадъри, на който съм била, е Миртос.
Има ли чадъри, не е моето място.
Ето това е представата ми за хубав плаж:





Снимките са от юлската обиколка на Йонийско море.

# 308
  • Мнения: 11 063
При нас естетиката е яко зашльокана. Не е само на държавно, общинско и инвестиционно ниво, просто хората нямат вкус или не са осмислили, че има смисъл да го прилагат.
В Гърция отиваш на някакъв затънтен остров, в село с петдесет човека, и всичко е боядисано в тон, врати, прозорци, огради, саксии, цветя в саксиите! Абе маркуч да виси на мивката, и той ще хармонира цветово с останалото (имам такава снимка впрочем).
Като почивам, искам красота и тишина. И затова ходя там на море, иначе ризорти има навсякъде. Искам да ми е красиво и нищо да не ми дразни окото, а напротив, да го радва.

Змия, на мен този плаж (плажове?) откровено не ми допада. Ето затова хората са различни Simple Smile за всеки влак си има пътници. Ето и нашия - в средата на юли без ковид. Също има камъчета и не е идеален от тази гледна точка.



И още един - островен, пясъчен, с естествена сянка, идеален. Ама водата - лед. На 20 юли.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 14:12 от Параход

# 309
  • София
  • Мнения: 11 977
Моите са три различни плажа.
От твоите само втората снимка ми харесва.

Абсолютно си права, че в Гърция има предостатъчно плажове за всеки вкус.

И за естетиката си права.

# 310
  • Мнения: 1 825
При нас естетиката е яко зашльокана. Не е само на държавно, общинско и инвестиционно ниво, просто хората нямат вкус или не са осмислили, че има смисъл да го прилагат.
В Гърция отиваш на някакъв затънтен остров, в село с петдесет човека, и всичко е боядисано в тон, врати, прозорци, огради, саксии, цветя в саксиите! Абе маркуч да виси на мивката, и той ще хармонира цветово с останалото (имам такава снимка впрочем).
Като почивам, искам красота и тишина. И затова ходя там на море, иначе ризорти има навсякъде. Искам да ми е красиво и нищо да не ми дразни окото, а напротив, да го радва.

Змия, на мен този плаж (плажове?) откровено не ми допада. Ето затова хората са различни Simple Smile за всеки влак си има пътници. Ето и нашия - в средата на юли без ковид. Също има камъчета и не е идеален от тази гледна точка.



И още един - островен, пясъчен, с естествена сянка, идеален. Ама водата - лед. На 20 юли.


Параход веднага ще ти отговоря, защо в Гърция, и в частност островите, ако щеш и в Атина всичко е под конец, еднакво, боядисано и т.н. Има много строги градоустройствени планове, които се спазват безупречно. По островите не е разрешено високо строителство, по селата къщи на повече от 10м височина също, по градовете, ако сте забелязали също има ниско строителство. В един жилищен блок тентите е задължително да бъдат от един и същи вид и цвят, вече при износване или скъсване, ако трябва да се поднови, и няма същата се избира най-близка до старата по цвят и вид. Боядисването на външната фасада не може да решиш на твоята тераса да си я боядисаш сива, защото си правил ремонт и това е модерно или самоинициативно да си сложиш външна изолация - НЕВЪЗМОЖНО!!! Всичко е съгласувано с останалите живущи и ако ще освежаваш външна боя - ще боядисаш в същия цвят като стария. Остакляването и преграждането на всякакви тераси е абсолютно забранено и се налагат големи глоби. Прането е желателно да е на вътрешна тераса.
За селските къщи - като дойде Великден, почти всеки започва да освежава. Преди много години ( в много охолните години на Гърция) хората са получавали помощи за боядисване на външните фасади на къщите.
В България - приключих строеж на къща - всичко е позволено, буквално, има градоустройствени планове, които не се спазват, срещу сума може да ти одобрят и най- фрапиращото. И все пак нека не обвиняваме само българина за несгодите и грозотията, години наред а и сега много хора живеят/живеем в нищета и на първо четене е изхранването и сметките на семейството, като след тези нищо не остава за ремонт и освежаване.
В Гърция - до скоро - храна, сметки, дрехи, заеми и т.н никой не ги мислеше изобщо.

# 311
  • Мнения: 11 063
H/I,
против естетиката в Атина имам мнооого да кажа Simple Smile не знам как успяват да я направят по-грозна и мърлява от София, честно, то се иска талант за това!
Иначе и където живея, по градоустройствен план нямат право да строят повече от пет етажа, ама познай дали се спазва - пляс още три "тавански" етажа над кота корниз и айде.
Хубаво е да се спазват правила в интерес на общността, няма две мнения по тоя въпрос. Иначе да - островите преди 30-40 години съвсем не изглеждат така, както днес, има си значение и парАта, както казваш. Да не говорим, че съм била на някои, които до 1970-1980 г. не са имали електричество и пътища с асфалт. Ама не опира до средства само. Трябва и усет, и вкус към живота.


Змия,
а на мен от твоите третият. Кой е?
Иначе моите са само два - Муртери на Евия и Фелос на Андрос, всеки с по две снимки.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 19:30 от Параход

# 312
  • София
  • Мнения: 11 977
Параход, това е малко източно от Митикас срещу Каламос.

# 313
  • София
  • Мнения: 1 681
Параход, извинявай, но не мога да се съглася с мнението ти за Атина. Аз я видях пролетно време, значително по-чиста от София. Може би ми повлияха и боядисаните предимно в бяло фасади, но никъде не видях грозни и мърляви блокове като в някои софийски квартали, в които всеки си е остъклил балкона/прозореца с различна дограма и си е боядисал външните стени в различен цвят, и това комбинирано с всякакво висящо пране и натрупани стари вехтории. Не видях и толкова боклуци, разхвърляни от вятъра в различни посоки. Е, не беше и идеално чисто, като по островите, но все пак е голям град, пълен с много и различни хора. Не знам дали съм пристрастна, но ми хареса повече от София, която за мен е ужасно мръсна последните години. А е родният ми град. Всъщност това лято за първи път посетих Солун и той ми се видя много мърляв. От Атина нямам такова впечатление, но признавам, че съм била само веднъж за 4 дни и си изкарахме страхотно с майка ми. Тя беше ходила и преди, но успя да види гръцката столица (донякъде благодарение на моята програма Blush) в нова светлина и да я хареса.

# 314
  • София
  • Мнения: 2 375
Тук ще се включа за Атина, защото съм съгласна, че е ужасно мърлява и разхвърляна. Такива сметища на централни улици, каквито съм виждала в Атина, не съм виждала в никоя друга столица. Много по-зле е от София.
Солун е по-чист и подреден град от Атина, определено.

И нещо по темата. Дали някъде има нещо като карта на Халкидики, която да указва кой плаж/бряг какъв е. Имам предвид ситен/едър пясък или камъни, плавен преход на дъното или стръмен наклон, платени чадъри или свободно плажуване. Такива неща. Опитвам се на сателитните снимки на Гугъл мапс да се ориентирам, но от опит виждам, че това не е много точно.
Идеята ми е, че ми се ще да наемем къщичка/вила на първа линия, но отпред да не е дълбоко или супер камънак, заради малката. Хем да е близо до градче/селце, хем да е встрани от тълпите. Ако сме карантина на такова място, не го намирам за тегоба, даже напротив. Нямам намерение да мърдаме от там. Обаче как по сателитна карта да разбера какъв е точно брегът и плажът?
Или май много искам, някой да е описал стотици километри бряг... Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт