Ходили ли сте да се изповядвате?

  • 7 327
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 468
Напоследък чета много такива книги, говоря с мои приятели, които учат богословие... и все ми казват, че трябва да ходя да се изповядвам през известен период от време. Тъй... на въпроса ми: Защо?, се отговоря, че когато един ден хвърля топа и душата ми отлети в Небитието, дяволи и демони почват да я дърпат и изтъквайки моите грехове, може да ме завлекат със себе си. ОБАЧЕ, ако ида да се изповядам при свещеник, тези грехове, които съм му казала, автоматично се изтривали от списъка на онези ми ти демони и прочие......
Израстнах като атеист и сега хем ме сърби, хем ме боли.. хем искам да ида да видя, какво е..., хем не ми се вярва и мисля, че ще се чувствам смешна там, а попа ще ми се хили зад решетката, като ми слуша глупостите.

# 1
  • Мнения: 2 550
Не съм  Peace
Всъщност не се ли изповядват само католиците?
Много съм зле с религийте  Embarassed

Последна редакция: пт, 08 сеп 2006, 23:38 от Марчето

# 2
  • Мнения: 2 804
Докато бях християнка НЕ , а сега пък съвсем НЕ !

# 3
  • Мнения: 1 113
Не съм ходила, а ми се е искало. Но не заради причините, които са ти казали, дори мисля, че не в това е истинския смисъл на изповедта. И доколкото знам в православното християнство няма тъмна стаичка с решетки Grinning

# 4
  • Мнения: 2 212
Не съм. Не съм атеист, напротив, но това с изповедта някак си не мога да си го представя... може би, защото тук в България не е така разпространено, не знам...На този етап се изповядвам пред себе си  Peace

# 5
  • Мнения: 5 468
И доколкото знам в православното християнство няма тъмна стаичка с решетки Grinning
ooooh! Аз това го знам от филмите... Какво има при християнството?

# 6
  • Мнения: 1 113
Ами не съм много сигурна, мисля че заставаш срещу свещеника и се изповядваш. Имам много близък приятел, който е свещеник (една от причините да не съм се изповядала все още), мога да го попитам точно как става изповядването и за църковния му смисъл.

# 7
  • Мнения: 4 651
И в православната църква има изповед, разбира се без стаичка с перденце, многи филми гледаш хамерикански Simple SmileSimple Smile
И то е толкова близко до живота, нали идеята е да се покаеш, ако си нарушил една от 10-те божии заповеди.
Това с автоматичното изпаряване на греховете, като кажеш на свещеник....
За мен е по скоро, като да идеш на психолог и той да те насочи в правилната посока, ако не виждаш изход или как да се справиш с лошотията си.
А на въпроса - не съм ходила. За да се изповядам на някой, трябва да му вярвам и да го познавам, не ми стига само, че е свещеник. Лошото е, че в големия град малко свещеници познават отбилзо хората, посещаващи църквата, в която служат.
Да не говорим, че нашето поколение в момента градим навици на християни, аз до 15 тата си година не бях ходила на църква, въпреки, че майка ми е вярваща, баща ми - ами не знам, то по средата няма, по-скоро не е.

# 8
  • Мнения: 4 555
По време на службата, хората, които искат да се изповядат отиват при свещенника и му казват, каквото имат да му казват. Ако са много, нижат се на опашка един след друг. Разбира се останалите не чуват какво казват предните. Но при православните няма стаичка като в католическите църкви, тук гледаш свещеника едва ли не в очите. Което си е леко смущаващо.
И аз мисля, че идеята не е да ти се задраскат греховете, а когато си направил нещо, което ти тежи, да можеш да го споделиш с някого, който да ти даде духовна подкрепа. Да споделиш с някого, че се разкайваш и да чуеш, че ти се прощава, което е най-желаното нещо, което човек иска да чуе, когато чувства, че е сгафил и не може да се помири със съвестта си.

Аз не съм се престрашавала, защото не мога да си представя как разказвам на свещеник разни лични неща.

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Не съм. Не ми идва. Смислено, за вътрешните си вълнения и мисли, мога да говоря едиствено пред близки хора. Иначе не ми се получава....
Та аз дори виц не мога да разкажа пред непознати...какво остава да споделям разни съкровени тайни и грехове..

# 10
  • Мнения: 3 818
ъъъъ, мисля, че при православието коленичиш пред свещеника, а той те покрива с някаква част от дрехата си беше (пусто като не съм внимавала като го учихме, сега не помня как се казваше) и така, уж си анонимен hahaha

Иначе, не, не съм се изповядвала, няма и да го направя, от религиите църквите са ми най-малко приятното нещо.

# 11
  • Мнения: 6 039
не, не съм

# 12
  • Мнения: 1 910
Това с изповядването ми се е виждало винаги много изкривено. Първо стои някой между теб и Бог да ти посредничи. Второ е просто безумно. Убива някой си някого, изповядва се, казва сто пъти някаква молитва и е чист пред съвестта си. После пак го прави. И пак, и пак.
Както и да е...аз съм по-скоро атеист и гледам да живея така, че да не ми тежат много неща на съвестта. Wink

# 13
  • Мнения: 313
Не, не съм се изповядвала.

# 14
  • Мнения: 2 356
не съм. То моето ще излезе оплакване и оправдания...Ей затова съм си зашила устата и мълча.

# 15
  • Мнения: 515
Не съм. Когато имам нужда - ходя да запаля свещ и наум си казвам каквото ме боли. Преди това обаче съм си направила среща с дяволите в мен и съм ги строила на "Мирно, отдай чест".  Joy

Иначе казано - аз съм си и грешникът и изповедникът. Дано не е порочен кръг това Confused

# 16
  • Мнения: 5 468
То моето ще излезе оплакване и оправдания...
И моето е бъде същото Simple Smile, а и аз самата не отговорям за действията си... сигурно ще взема да хихикам и да заеквам, за да се покажа в пълния си блясък Crazy. Ако ме гледа пък в очите - хич не ме търси..., ако съм скатана в някоя стаичка като по филмите, може и да си призная нещо...

# 17
  • Мнения: 2 356
  Аз ще си призная всичко, обаче ще понижа изповедта в час при психоаналитик. И после ще стане каша. Ще възникнат въпроси, ще чакам отношение по темата...Накрая ще завали съжаление, че съм въвлекла трето лице в междуличностен спор.
  А шизофрениците как се изповядват? Защото в мене има двама души, които непрекъснато спорят Sad

# 18
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не съм, а трябва и имам желание, но все не се накнавам Confused

# 19
  • Мнения: 2 255
нямам грехове аз Flutter

# 20
  • Мнения: 20
Както казва дъщеря ми:
- Ниееее , на мухите ниееее!

# 21
  • Мнения: 1 100
Според мен същността на религията е в това - хората да бъдат добри. Не вярвам в Бог. Вярвам в силата на човешката воля и вяра. Мисля, че Бог е мотивът на хората да бъдат добри. Ако не бъдат добри, ще бъдат наказани...
Но пък вярвам в Иисус Христос, който е олицетворение на добротата и сам е казал в Библията: Един човек, който не ходи на църква е не по-малко вярващ, от този, които ходи всеки ден. (цитирам по смисъл)

Важно е, какво имаш в душата си. Ако се разкайваш от сърце, греховете ти ще бъдат опростени, дори да не го направиш в църквата.


Аз не ходя на църква. За мен тези места са покварени. Факт е, че някои хора ходят, само за да ги видят. Заради някаква мода или друга глупост... Показност и суета! Ходят, а дори не знаят, дали вярват. Confused  Е, какъв е смисълът ooooh!


Кръстена съм, но съжалявам за това.
1во. Защото никой не ме е питал.
2ро Това е ритуал на пречистване. И сам по себе си е много красив. Едно бебе не осъзнава това. Та нали идеята е да осъзнаеш пречистването. #Crazy

Много мога да говоря по темата, но мозъкът ми е станал на боза в този час.

Последна редакция: сб, 09 сеп 2006, 09:13 от Miracle_girl

# 22
  • Мнения: 6 998
 Shocked Всъщност дори не ми е идвало наум.

# 23
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не, не съм религиозна.

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това  е супер за убийците, изнасилвачите и др. изроди....изповядват се и после хоп в Рая......така ли е според религията.........за мен са глупости

# 25
  • София
  • Мнения: 2 271
Добре, аз никога не съм намирала смисъл в изповядването. Ако човек го прави заради себе си - да му олекне, може със същия успех да разкаже на някой приятел.  Защо трябва да го казвам на свещеника?!? Ако е заради господ - нали той вижда всичко - какво ще му се обяснявам??? Той би трябвало да знае и деянието ми, и мотивите ми за него... Едва ли бих се почувствала по-добре от това, че свещеника ще ме изслуша и ще ми "опрости" греховете.
Форума също е удачно място за "изповядване". Ако грехът е голям, просто пускаш мнението си анонимно и готово  Wink
Разбира се, с тези мои разсъждения не искам да обидя никого  Peace

# 26
  • Мнения: 1 263
Ню, малко ми е странно, че твоите приятели, които учат богословие са ти обяснили смисъла на Покаянието по такъв начин. Несериозно ми звучи... ти не си неграмотна бабичка от село, а те не са селския поп, за да ти ги дрънкат такива. Я пак питай.  Wink

# 27
  • Мнения: 1 849
Според мен човек, за да се изповядва трябва да знае защо го прави.
1. Трябва да вярва, че има Бог.
2. Трябва да осъзнае, че има грях.
3. Трябва да вярва, че Бог го е изкупил греха му, като е дал Сина си в жертва и да вярва, че Бог му прощава.
4. Искрено да се покае за греха си-което означава утре като му се случи същото да не го прави!!!!

Послание към Римляните 10 глава

"9 Защото, ако изповядаш с устата си, че Исус е Господ, и повярваш със сърцето си, че Бог Го е възкресил от мъртвите ще се спасиш.
10 Защото със сърце вярва човек и се оправдава, и с уста прави изповед и се спасява.
11 Защото писанието казва: "Никой, който вярва в Него, не ще се посрами"."


Второ послание към Тимотей 2 глава
"19 Но твърдата основа, положена от Бога, стои, имайки тоя печат: Господ познава Своите Си, и: Всеки, който изповяда Господното име, да отстъпи от неправдата."

Послание на Яков 5 глава
"15 И молитвата, която е с вяра, ще избави страдалеца, Господ ще го привдигне, и, ако е извършил грехове, ще му се простят.
16 И тъй, изповядайте един на друг греховете си, и молете се един за друг, за да оздравеете. Голяма сила има усърдната молитва на праведния."

Но основния стих е този!!
Първо послание на Йоан 1 глава
"8 Ако речем, че нямаме грях, лъжем себе си, и истината не е в нас.
9 Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете, и да ни очисти от всяка неправда.
10 Ако речем, че не сме съгрешили, правим Бога лъжец, и Неговото слово не е в нас."


Ивършването на ритуали не могат да спасят човека. Спасява го единствено вярата и искреното покаяние.
Бог знае, че човек не може да бъде съвършен и винаги ще е извършил някой грях. Писано е, че "Заплатата за греха е смърт".(Послание към Римляните 6:23). Дори и един грях да имаш заслужаваш да уреш. Една добрина не може да заличи лошото което сме направили.
Бог обича хората и не иска да погине нито един. За това ни е изпратил Спасител. Спасението е чрез вяра, по благодат (незаслужена милост), за да не се похвали никой.

Послание към Ефесяните 2 глава
"8 Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас; това е дар от Бога;
9 не чрез дела, за да се не похвали никой."

Аз лично не чакам неделя, за да се покая, защото незнам дали в следващия момент няма Бог да ми вземе дешата, за това веднага моля за прошка.
Много може да се спори трябва ли да си изповядваш греховете пред свещеник или не. Не бих искала да влизам в доктринални спорове, но нещото което е наистина важно е личнотго взаимоотношение между човека и Бога, чрез Сина му Исус Христос!

Ето и няколко линкчета за това какво представлява покаянието и изповедта в православието.
http://www.pravoslavieto.com/2/osnovi/hope.htm#pokajanie
http://www.pravoslavieto.com/2/osnovi/hope.htm#izpoved
http://www.pravoslavieto.com/molitvoslov/molitvi/izpoved.htm

# 28
  • Мнения: 1 263
migito, доста труд си си дала, но наистина ли мислиш, че точно "Клюкарника" е място за проповеди?

И.... ако искаш да дадеш православна обосновка на Покаянието (за каквато ако не бъркам питаше Ню) и държиш да използваш цитати от Библията, то не е ли по-добре те да са от православната (Библия)?  Thinking

Последна редакция: сб, 09 сеп 2006, 12:32 от eremita

# 29
  • Мнения: 2 952
Докато бях християнка НЕ , а сега пък съвсем НЕ !

 Peace и аз

# 30
  • Мнения: 1 798
Ходила съм  веднъж...
Заставаш на колене /имах нещо пред себе си,не помня какво/, свещеникът беше зад дясното ми рамо прав мърмореше, четейки и задаваше въпроси....След всеки мой отговор имаше нещо като молба за прошка, аз разбирах само `Боже, прости на Рабиня...еди коя си.....`.Въпросите бяха повече от лични... Embarassed

# 31
  • Мнения: 495
аз също смятам, че ефектът ще е нещо като психотерапия, както е при всяка изповед от типа "искрено и лично", независимо пред кого

# 32
  • Мнения: 2 952
да ама при психотерапевт е скъпо Joy

# 33
  • Мнения: 5 468
да ама при психотерапевт е скъпо Joy


Много сте зле. Едното няма нищо общо с другото и го знаете, но си мислите, че така ще излезете безкрайно духовити.

# 34
  • Мнения: 6 167
Докато бях християнка НЕ , а сега пък съвсем НЕ !

 Peace и аз

и аз. Peace

добавям,че според мен изповедта е измислена  във времената, в които властта е трябвало да се информира по-добре за слабостите на хората и да ги манипулира подобаващо.
църквата неведнъж е играла манипулативната си и посредническа роля с чисто практически цели. дори и да има дълбок духовен смисъл и ефект от изповедта, той е бил компрометиран
от чисто човешки причини. не вярвам и в психотерапевтичния ефект на изповедта, защото вкарването в догми най-малко помага за намирането на истината и духовния баланс... и тн и тн и тн.

не разбрах за 'православната' библия, но явно става въпрос за превод, който е одобрен от православната църква и съответно й уйдисва. още една причина да не долюбвам хора и институции, които ми сочат с пръст къде е ключа от бараката  Peace

# 35
  • Мнения: 959
Не.Нямам нито желание,нито намерение.

# 36
  • Мнения: 1 263
не разбрах за 'православната' библия, но явно става въпрос за превод, който е одобрен от православната църква и съответно й уйдисва. още една причина да не долюбвам хора и институции, които ми сочат с пръст къде е ключа от бараката  Peace
Ами разбрала си го "както ти уйдисва". Пояснявам за неразбиращите - препратката беше за това, че по подобни километрични проповеди с цитати от Библията си падат протестантите. Лошо няма разбира се, но доколкото разбрах Ню питаше за смисъла на изповедта в православното християнство и ако някой е ходил на изповед - как се извършва.
И май въпроса също така не е : "Какво мислите вие атеистите за изповедта?" (то е ясно)

# 37
  • Мнения: 495
да ама при психотерапевт е скъпо Joy


Много сте зле. Едното няма нищо общо с другото и го знаете, но си мислите, че така ще излезете безкрайно духовити.
напротив, ако си направиш труда да попрочетеш малко психология ще разбереш, че систематизираното изложение на даден проблем, който мъчи човека, му дава облекчение, независимо пред каква публика
и това е в основата на психотерапията
така че....., спести си ти духовитите изводи  Peace

# 38
  • Мнения: 5 468
напротив, ако си направиш труда да попрочетеш малко психология ще разбереш, че систематизираното изложение на даден проблем, който мъчи човека, му дава облекчение, независимо пред каква публика
и това е в основата на психотерапията
така че....., спести си ти духовитите изводи  Peace
Въпросът в темата е дали някой е ходил да се изповядва в църква и при свещеник и исках да разбера, как е там и въобще, как се провежда изповедта.
Философщините въобще не ме интересуват. Всеки си има акъл за него си и за себе си мисля, че моя ми е предостатъчно, за да бъда напътствана да си правя труд да чета психология.
Дръж на някой друг този тон. На мен не ми се нрави.

# 39
  • Мнения: 1 113
добавям,че според мен изповедта е измислена  във времената, в които властта е трябвало да се информира по-добре за слабостите на хората и да ги манипулира подобаващо.
църквата неведнъж е играла манипулативната си и посредническа роля с чисто практически цели. дори и да има дълбок духовен смисъл и ефект от изповедта, той е бил компрометиран
от чисто човешки причини. не вярвам и в психотерапевтичния ефект на изповедта, защото вкарването в догми най-малко помага за намирането на истината и духовния баланс... и тн и тн и тн.

А според мен изповедта е била измислена във времената, когато психотерапевтите не са били на мода (или по-точно въобще ги е нямало) и е играела точно тяхната роля.

# 40
  • Мнения: 495
ох, Ню, извинявай че си казах мнението в Твоята тема, повече няма да правя така, обещавам  Mr. Green
междувпрочем, прочетох си коментара няколко пъти - отзад напред, отпред назад и така..... нищо обидно не видях
ама няма да ти отнемам удоволствието, я
справка - виж ми подписа  Laughing

# 41
  • Мнения: 1 495
Аз ходих веднъж преди 2 години на коледа. Исках да си взема причастие. За съжаление не бях съвсем примерна, защото не бях запозната точно какво трябва да се прави, и не разбрах защо точно, но не получих причастие. Донякъде си мисля, че не го получих, защото живея на семейни начала. Свещеникът ми изслуша доводите защо не съм сключила граждански брак досега, мисля че ме разбра и ми каза, че мога да сключа само църковен брак (което обаче след това разбрах, че не е съвсем така). Каза ми да се оженим в църква и да отида пак за причастие на великден. Но тъй като не мога да се оженя само в църква, а и не мога нито насила да се оженя за приятеля си , нито съм готова и аз затова не мисля скоро да отида да се изповядвам. А освен това има една книжка, в която са описани страшно много грехове (не са само 10-те заповеди), повечето от които не бях се замисляла, че са такива. И е наистина е адски неудобно като отговаряш положително едва ли не за всеки грях  Embarassed Embarassed Embarassed. А не трябва да се оправдаваш, направил ли си , направил си, няма значение 1 път или 100. И може да прозвучи много тъпо, ама например веднъж съм нарушила постите, какво пречи да го направя още няколко пъти, така и така вече съм го допуснала този грях.

# 42
  • Мнения: 6 167
не разбрах за 'православната' библия, но явно става въпрос за превод, който е одобрен от православната църква и съответно й уйдисва. още една причина да не долюбвам хора и институции, които ми сочат с пръст къде е ключа от бараката  Peace
Ами разбрала си го "както ти уйдисва". Пояснявам за неразбиращите - препратката беше за това, че по подобни километрични проповеди с цитати от Библията си падат протестантите. Лошо няма разбира се, но доколкото разбрах Ню питаше за смисъла на изповедта в православното християнство и ако някой е ходил на изповед - как се извършва.
И май въпроса също така не е : "Какво мислите вие атеистите за изповедта?" (то е ясно)

да, сигурно съм разбрала неправилно за 'православната' библия , случва се често при неясни постинги. явно е имало препратка към протестантството, което не беше пояснено.

никъде не съм казала, че съм атеистка  newsm78

Последна редакция: сб, 09 сеп 2006, 15:57 от Lennie

# 43
  • Мнения: 1 263
Човекът, към когото е адресирана препратката, ще разбере, не е нужно да пиша така, че да е ясно за всички.
Извинявай, наистина не си казала директно че си атеистка, просто така излиза от изказването ти (поне на мен ми прозвуча много марксическо, извинявай), а освен това съвсем не визирах само теб, но не виждам как "ясно" можех да го отбележа (това, че не се отнася само за теб).

Последна редакция: сб, 09 сеп 2006, 16:23 от eremita

# 44
  • Мнения: 293
единствения случай, когато ми беше хрумнала такава идея, беше когато зарязах първото си гадже... и почнах с друг (за когото се омъжих после, но това е друга история Simple Smile )... хем ми беше мъчно за първия... и не го зарязах веднага, както всъщност би било по-милостиво за него.. Тъпо!! ама тогава беше единственият път, когато съм се почуствала леко религиозна  Crazy , толкова виновна, че реших, че не ми мърда ада, та си мислех да посмекча вината с изповед  hahaha Сега не бих мислила такива работи, нито бих постъпила по този начин.

# 45
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Да, много пъти.
Какво се прави?- Ами, първо се покланяш и целуваш кръста, Библията и икона. След това се изповядваш. Много хора си казват, че нямат никакви грехове, но на практика ние всеки един ден волно или неволно грешим. За да можеш да отличиш греховете има издадена книжка с въпроси, която ти помага. Свещенникът ти дава напътствие какво да направиш. Например на мен много ми тежеше, че не бях до баба ми и дядо ми в последните  дни от живота им. Някои ще кажат, че това не е грях, но си беше страшно голям и си сънувах кошмари редовно. Изповядах го и ми казаха какво точно да направя. След това ми олекна. Същото и с ходенето при гадател. В едно изречение се крие смисъла на изповедта: "Осъзнатият грях е пътят към спасението."
След това коленичиш, свещенникът те покрива с част от дрехата си и чете специална молитва.

След изповед не значи, че греховете са простени, а това е крачката, за взимане на причастие, което те доближава до Бог. Греховете не са простени и забравени, но там горе ангелите ще се молят за твоето избавление.

Миналата година се върнах много нещастна от България и благодарение на една изповед не изпаднах в депресия. За мен това беше спасението.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 01:48 от Kalinka

# 46
  • Мнения: 1 416
Не съм се изповядвала, но имам желание да го направя. Доста съм съгрешавала, признала съм си греховете отдавна, разкайвам се за тях. Но мисля, че имам нужда и от изповед...
Сега, особено след поста на Калинка, съм съвсем сигурна, че бих го направила.
Калинка, би ли споделила, моля те, ти къде се изповядваш в България. За мен би било важно и свещеника да ми вдъхва доверие, да е истински Божи човек...

# 47
  • София
  • Мнения: 1 941
Мислила съм да го правя, после реших, че е лицемерно. Какво се получава - правиш си грехове, изповядваш ги и хайде на чисто пак. Знам си греховете, разкайвам се и може би част от изкуплението е да си ги носиш и осъзнаваш.

# 48
  • Мнения: 1 841
Да, изповядах се за първи път по време на Коледните пости. Почувствах се много добре, свещеникът беше на много високо ниво, умее да предразполага човека срещу себе си (защото малко или много всеки се притеснява), умее да изслушва, излъчваше някаква невероятна доброта и разбиране. Споделих с него неща, които ме тормозеха отдавна и с които исках да се преборя - даде ми безценни съвети, вдъхна ми спокойствие, почувствах се чиста като сълза - невероятно е, не напразно изповедта е едно от тайнствата. Така ми олекна - нямам думи да опиша как се почувствах. По принцип целта на изповедта е да излекува душата на човека, а не да те кара да се чувстваш виновен, да вдъхне надежда, а не да се отчаеш, че не можеш да се пребориш със слабостите си.

За спора с неверниците: това, което днес много по-успешно от църквата манипулира съзнанието на масите, е телевизията и медиите въобще - моделира общественото мнение без изобщо да се усетите, че ви будалка, кара ви да мислите точно в желаната посока, изкривява истината така, че всеки да си извади погрешни изводи.

# 49
   Miqito е много точна, при това Библията е една за всички християни с тая разлика ,че в православната има добавени 11 неканонични книги, ама тук не е мястото на тоя спор Naughty.
   Следователно цитатите съществуват в православната Библия, тъй че споко!
А именно в тая Библия пише , че има само един посредник и ходатай м/у Бога и човеците и това е Господ Исус Христос.Сиреч, на него да се изповядаме , всеки в своята си "тъмна стаичка", защото само Бог единствен може да опрощава грехове.
    А това с повтарянето на греховете и постоянното разкаяние и за разните там убийци ,дето като убият и се покаят и после пак убиват и пак...що си мислите ,че Бог е толкова ...Никой не може да го излъже .Обилновенно искреното покаяние не води до повтаряне на греха!
    Joy Joy JoyОле, ама наистина ли вярва някой, че да не спазваш постите е грях?!Единствените пости за които пише в Библията са отказване от храна( всякака) , вода и плътски удоволствия за известен период от време, като същевременно се смиряваш и се молиш.Това е свързано с дух. израстване или с някакъв проблем на постещия човек.
        А инъче, намирам че е добре да познаваш свестен свещенник и понякога да споделяш с него.Съветите му даже биха били по-добри от тези на психоаналитик.Дори от един православен форум научих, че имало такава практика сред вярващите, особено студентите по богословие.-
  Маги ДС, браво  bouquet

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 00:22 от gerik

# 50
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Лора, за съжаление, докато бях в България не ходех толкова често, защото не се бях докоснала до силата на изповедта. Но майка ми ходи при един възрастен свещенник и мога да я попитам в коя точно църква.

Интересното е, че моят изповедник тук е холандец, който е станал православен монах преди 10 година. В негово лице виждам духовността, която всеки един свещенник трябва да притежава. За съжаление, не бяха много подобните, до  които съм се докосвала в България, но това, разбира се, не значи, че ги няма. За съжаление, средата и  обществото си оказват влияние и върху тях, но се надявам след 20- 30 години духовността да е над всичко и при тях.

Първата крачка е трудна, но след това човек се чувства по-различно. Наистина обнадежден и пречистен. Мисля си, че хората, които не пристъпват с истинска нагласа за разкаяние / примерите за грешник, разкаял се и хоп....забравени грехове/ всъщност лъжат себе си и не постигат нищо с това.   

# 51
# 52
  • Мнения: 2 952
да ама при психотерапевт е скъпо Joy


Много сте зле. Едното няма нищо общо с другото и го знаете, но си мислите, че така ще излезете безкрайно духовити.

Ню,не го казвам с подигравка, а с чувство за хумор.....А ти си остра  не за първи път.Но не се  отказвам да се опитвам да те харесам ..... Rolling Eyes

Ако трябваше всеки да пише точни и ясни отговори , щеше да е отегчително , Да , Не.....А и  е нормално една тема да се разводнява и да се разкрасява Mr. Green......така е ...... прескачай като те дразни.....

Успех в намирането на себе си и на щастието Peace

# 53
  • Мнения: 1 113
Надявам се Ню да не се сърди, но искам да попитам тези, които са се изповядвали - как започвате изповедта - с нещо, което ви тежи или чакате свещеника да ви зададе пръв въпрос?

# 54
  • Мнения: 1 841
При мен беше така - най-напред свещеника ми обясни кои са греховете - те са три вида - спрямо Бог (неверие, идолопоклонничество и т.н.), спрямо другите (лъжа, убийство, завист и пр.) и спрямо себе си (т.е. човек не трябва да бъде немарлив към себе си, не е достатъчно да каже "нали не вредя на друг"). След което започнах с това, което най-много ме тормозеше. По принцип подробностите не са толкова важни, а същината на проблема. Не е необходимо някакво хронологично изброяване, а по-скоро резюмирано, обобщено изложение на проблемите. Дано да съм била полезна, защото и моят опит не е кой знае колко богат. При всички случаи ползата е за този, който се изповядва, а не за духовника - той просто си върши работата.

# 55
  • Мнения: 6 167
За спора с неверниците: това, което днес много по-успешно от църквата манипулира съзнанието на масите, е телевизията и медиите въобще - моделира общественото мнение без изобщо да се усетите, че ви будалка, кара ви да мислите точно в желаната посока, изкривява истината така, че всеки да си извади погрешни изводи.

Маги, внимателно използвай думата 'неверници'.
Да не съдим кой какъв е.
Напълно съм съгласна за манипулативната роля на медиите, обаче
В крайна сметка едно нещо, винаги се замества с друго, когато първото вече не върши работа.
 Peace

# 56
  • Мнения: 1 841
Я, Лени, здравей! Май и в друг спор сме влизали с теб, ако си спомням добре. Значи, като казвам "неверници" имам предвид тези, които открито казват, че са атеисти и които не зачитат църквата като институция, изтъквайки нейната комерсиална и манипулативна роля. Не се засягай лично, не искам да обидя никого, споря повече за спорта, а не се нахъсвам. А към теб питая най-добри чувства, дори си ми много симпатична и с удоволствие чета постингите ти.

# 57
  • Мнения: 920
напротив, ако си направиш труда да попрочетеш малко психология ще разбереш, че систематизираното изложение на даден проблем, който мъчи човека, му дава облекчение, независимо пред каква публика
и това е в основата на психотерапията
така че....., спести си ти духовитите изводи  Peace
Въпросът в темата е дали някой е ходил да се изповядва в църква и при свещеник и исках да разбера, как е там и въобще, как се провежда изповедта.
Философщините въобще не ме интересуват. Всеки си има акъл за него си и за себе си мисля, че моя ми е предостатъчно, за да бъда напътствана да си правя труд да чета психология.
Дръж на някой друг този тон. На мен не ми се нрави.

Ами да беше пуснала анкета с Да и Не. Аз също го асоциирам с психотерапевт. Само че той не ти опрощава греховете. Поемам вината за греховете си. Ако можех да ги стоваря на някой друг - свещенник, Господ, сигурно щеше да ми е по-лесно. Какво значение има как става? Формалности. Трябва ли да се молим само в църква или може вкъщи. Господ различно ли се отнася, когато му носиш дарове и се молиш в църквата, или когато се молиш на друго място.

# 58
  • Мнения: 920
Я, Лени, здравей! Май и в друг спор сме влизали с теб, ако си спомням добре. Значи, като казвам "неверници" имам предвид тези, които открито казват, че са атеисти и които не зачитат църквата като институция, изтъквайки нейната комерсиална и манипулативна роля. Не се засягай лично, не искам да обидя никого, споря повече за спорта, а не се нахъсвам. А към теб питая най-добри чувства, дори си ми много симпатична и с удоволствие чета постингите ти.

Аз съм агностик. Отричам църквата като институция, обвинявам служителите в корупция/не всички/. Не отричам Господ. Но ненавиждам войните, които се водят УЖ в негово име.

# 59
  • Мнения: 6 167
Не, Маги, не съм била аз или поне не помня да съм участвала в теологични спорове.
само мога да се радвам, ако българската православна църква привлече повече хора за духовната си кауза. разбира се, има дълбока невяра в мен, че това някога ще се случи, затова църковните практики ми се струват странни и неразбираеми.
Иначе, за изповедтта - и аз мисля,че момичето трябва да потърси  истинско духовно лице, а не някой от тези, които след служба и носят към къщи сакчетата с кексове, яйца, жито и шоколадови бонбони.
Мисля, че духовно лице може да се намери и в най-неочаквани места и  храмове. Истинските свещеници си личат от километри.

това ми напомня за една наша  случка по-миналата година на разходка в Болония, в една малка църква на входа седеше  свещеник, който явно искаше да си говори с хората, та се поспряхме и си поприказвахме.  
Неговата благост, интелигентност, умереност, деликатност, знания  и мъдрост наистина и до момента ме карат буквално да благоговея. Имам чуството, че този човек изигра голяма роля в живота ни.
Аз му разказах за моята религия, той се оказа , че знае, проведохме невероятно интелигентен и духовен разговор, беше незабравимо.
Аз зададох хиляди въпроси към него, а той към мен, накрая човека ни благослови, без никакви аргументи за неверничеството ми, и независимо от това, че  по-скоро приемам църквата , като институция с политическа, а не с духовна роля. Беше страхотна среща от която аз останах много обогатена.

приключвам участие тук, за да не оспамвам темата още )

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 12:03 от Lennie

# 60
  • Мнения: 920
Въпрос. Как църквата благославя булки, бременни в n-тия месец?

# 61
  • Мнения: 1 841
Не бе, Лени, май не беше теологичен спор, а по-скоро за това какви доходи трябва да има едно семейство, за да се реши да си роди дете - но може и да бъркам. Както и да е. Това, което пишеш, дълбоко ме радва - именно за това става въпрос - да намериш истинският духовник, който е такъв по призвание - слава Богу, има и такива, аз лично познавам такъв и искрено му се възхищавам. А тези, които се отнасят недобросъвестно към сана си и към задълженията си- то си е за тяхна сметка, те ще отговарят за постъпките си пред Господ един ден. Лошото е, че вредят на обикновените хора с лошия си пример и изграждат лошия имидж на църковната институция. Но не е наша работа да ги съди - има кой да ги съди.

Към Г-жа Смутена-Засрамена - аз също ненавиждам войните, независимо в чие име се водят - това не е християнски морал - в Библията ясно и недвусмислено пише - "Не убивай" и "Живей в мир" - всичко е казано от ясно по-ясно. А на въпроса ти как църквата благославя булки, бременни в петия или който и да е месец - целта на църквата е не да осъжда хората, а самите грехове; да порицае не човека, а постъпката, както и да ни помага да живеем праведно. Каква е ползата, ако заклеймиш някого и го отхвърлиш. Не е ли по-добре да му простиш и да му помогнеш да не живее повече в грях (или както там предпочитате да го наричате), отколкото да го прогониш и да го загубиш завинаги? Това е идеята на църквата, когато благославя бременни булки.

# 62
  • Мнения: 920
Хареса ми израза "каква е ползата". Ами ако не ги благославя, може повече да се замислят. А като ги благославя, получава повече дивиденти. Що ли не съм религиозна, свършиш грях, изповядаш се - Готово, като нова си. А ако бутнеш и някой лев, по-добра от всички.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 12:26 от Г-жа Смутена-Засрамена

# 63
  • Мнения: 1 841
Употребявам "полза" в добрия смисъл на думата и спирам да споря, защото вече ми стана досадно - никой не те кара да ставаш религиозна. А пък това с бутането на някой лев, направо ми звучи вулгарно. Какъв лев те гони, бе жено - при Господ левове не минават, ако не ти е искрено разкаянието - пет пари не струва - разбери най-важното - то си е за тебе - ако излъжеш, че се разкайваш за грешките си, ако си лицемерна - себе си лъжеш, никой друг.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 12:44 от Маги ДС

# 64
  • Мнения: 5 468
Надявам се Ню да не се сърди, но искам да попитам тези, които са се изповядвали - как започвате изповедта - с нещо, което ви тежи или чакате свещеника да ви зададе пръв въпрос?
Защо да се сърдя? Това и мен ме интересува, щом съм пуснала темата.
Съжалявам, че реагирам по-остро на някои изказвания, но не съм на тема шеги, а когато не си на такава тема - не ги и разбираш някакси...
Ню,не го казвам с подигравка, а с чувство за хумор.....А ти си остра  не за първи път.Но не се  отказвам да се опитвам да те харесам ..... Rolling Eyes

Ако трябваше всеки да пише точни и ясни отговори , щеше да е отегчително , Да , Не.....А и  е нормално една тема да се разводнява и да се разкрасява Mr. Green......така е ...... прескачай като те дразни.....

Успех в намирането на себе си и на щастието Peace
Петя, просто не съм хумористично настроена напоследък, за това те моля да ме извиниш и да не приемаш лично думите ми. Животът ме попари много напоследък като отне майка ми и за това се заинтересувах от такива работи, с надеждата да се доближа по някакъв начин до нея, ако изобщо е възможно това... До преди месец това въобще не ме интересуваше, но ето че сега ми се ще да разбера нещо, което ми е било чуждо.
Още веднъж ти се извинявам, че постъпих сухарски и не разбрах чувството ти за хумор.

# 65
  • Мнения: 1 841
Ню, приеми моите искрени съболезнования за загубата ти! Дано да съм ти била полезна с моя скромен опит!

# 66
  • Мнения: 2 952
 Ню,може да помогне на човек да се почувства по-добре и да се освободи.....според нагласата.....опитай......успех..... и съболезнования.....

# 67
  • Мнения: 7 122
Ходила съм. Само че, вместо аз да се изповядам, изслушах търпеливо отчето.  Crazy
При мен обаче е сложно, докато постя да съумея да си разчистя и тимбарицата от "лоши" помисли. Пощурявам.

# 68
  • Мнения: 1 849
Ню, мога да ти препоръчам свещеника в църквата в Люлин. Невероятна личност, когато говорих с него преди пет години беше доцент в Богословския факултет, но за мен той е истински пример за човек който трябва да води хората към Бога.
а както бях ти написала и линкчета от същия сайт но тук можеш да прочетеш повече и за други теми в православието. http://pravoslavieto.com/

А раздялата с майка си ще я приемеш много по-лесно, ако гледаш на нея като нещо временно, един ден ще сте заедно на Небето, цяла вечност. Никой не знае кога ще си тръгне от тук, не знаеш колко време ще продължи, знам, че ще ти е тежко, че не е до теб, но мисълта, че ще сте отново заедно ща те крепи!

Успех, мила!

# 69
  • София, център
  • Мнения: 687
Да ходя вече няколко пъти!
      Преди да се венчая, преди да родя ... Свещеника, който мога смело да препоръчам е Отец Антон в Храма "Света Неделя" ( идеален център )! Няма смисъл от срам, Свещеника е само свидетел, който ще каже на твоя (моя, на всеки ... )  малък съд , че този и този грях са изповядани! Може да не ти позволи веднага да се причастиш, а да ти наложи наказание: поклони, молитви, четене на Библията .... и чак тогава! Аз си написах всичко на един лист ( А4-ри беше , бая писах  Grinning ), за да не заеквам, защото мен ме удря на плач!

Има и подготовка за изповед, дни преди нея се молиш на Бог да ти помогне да си спомниш повечето или всички грехове....четеш една малка зелена книжка ( май беше Въпроси при изповед... не съм сигурна ) и леко ти става лошо, защото аз лично 90% сам ги правила.... но няма как и си записваш.... Уговаряш се със Свещеника за час, за да не стане както някой беше писал "да чакаш на опашка"!!! Преди самата изповед си отдели около час и половина за да прочетеш нужните молитви преди изповед - намират се в молитвеника, Свещеника ще ти каже кои са.....

Ако много държиш да не се изповядваш в храма , а в малките стаички на храмовете , служещи за кръщенета и други тайнства , също си казваш! 
Самата изповед май някой ти разказа как протича... ти като си вече там , толкова ти се иска вече да е свършило, че само като почнеш и неможеш да се спреш  Laughing

А само не разбрах к'во како някой те чуе (на опашката зад теб )!?!.... Ако наистина вярваш в Бог, ако наистина вземеш решение да се изповядаш,ако разбереш колко е важно да го направиш,  newsm10 нищо не може да те спре...

Надявам се не бях досадна...

# 70
  • Мнения: 5 468
един ден ще сте заедно на Небето, цяла вечност.
Дали? Ето на това искам да повярвам, много искам, но все нещо не ми достига, за да повярвам безрезервно.
Благодаря на всички за отговорите!

# 71
  • Мнения: 1 263
един ден ще сте заедно на Небето, цяла вечност.
Дали? Ето на това искам да повярвам, много искам, но все нещо не ми достига, за да повярвам безрезервно.
Благодаря на всички за отговорите!
О да! Така е! Не търси причина за вярата си, просто вярвай! Животът ни е кратък отрязък от вечността. Смъртта не ни разделя с близките ни...просто за известно време очите ни не ги виждат. Но душите ни са с тях.

# 72
  • Мнения: 4 392
Не съм ходила. Приятели боголови от студентските ми години са ми казвали как става това в православната църква. Доколкото си спомням коленичиш пред попа и той те покрива с расото си Rolling EyesRolling Eyesа хората, които са в църквата , си щъкат около теб. Ако е вярно това се чудя, как попът ще разбере какво му говориш. Thinking Пък и навалицата около теб... #Crazy
Ако беше организирано като при католиците, може би щях да се престраша.

# 73
# 74
  • Мнения: 293
Боже, защо съм писала в тая тема такива глупости??! Ню, извини, един от мн редките случаи, когато пиша, преди да изчета цялата тема. Тъпо..

Ако все пак се решиш на изповед, майка ми е фен на отец Николай от църквата зад МВР болница..Виждам обаче, че и други са ти препоръчали свещеници. Както решиш.

Ако случайно имаш желание да си поговорим ( аз също съм загубила близки хора), пиши ми... (не искам да те притеснявам на лични)

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт