Нашите цветя - обща тема 4

  • 26 550
  • 748
  •   1
Отговори
# 135
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Момичета здравейте! Някоя от вас може ли да ми помогне със съвети за отглеждането на мадагаскарски жасмин , скоро моя мъж ми го подари , обожавам жасмин ,но никога не съм отглеждала. Целия е в пъпки , пред цъфтеж,  но вече две паднаха и не знам каква е причината . Благодаря предварително.
Водата трябва да е с ниско съдържание на калк (почвата да не съдържа варовик, да не е варовита) и да е с умерена температура. През лятото се полива обилно, а през зимата умерено. Да не се тори твърде много, само на всеки две седмици от март до края на юли. Ако се пресажда, това да се прави в началото на пролетта, като трябва да се внимава да не бъдат повредени корените.
********************
Foren,  четох из немските страници и гледах видеа. Може би това е друг вид Amaryllis, защото навсякъде пишат/казват растението да бъде приспано в края на август за 6 седмици и после да бъде събудено през октомври, за да цъфне за Коледа. Вчера се прибрах доста късно и го снимах, днес сутринта е още по-голямо. Ще го оставя, пък ще видим. То да бъде опитно, така да се каже. Другите, които ще купя на 29.10, няма да ги вадя от кутиите веднага, ще ги оставя на студено, ще изчакам и ще ги наблюдавам как се развиват, ако въпреки това растат, тогава ще ги извадя от кутиите, ако си стоят така, ще чакам до април. Ти какво ще кажеш?
Чудя се този капак на саксията дали да не го махна. Thinking

От вчера вечерта.

Скрит текст:


От днес сутринта.

# 136
  • Мнения: 5 651
Венета, а намери ли информация, как поягодите се приспива растение в Европа в края на август? В хладилника ли да го сложа Grinning

И аз бих искала да имам нещо цъфнало вкъщи през зимата, но ми се струва невъзможно в домашни условия.

# 137
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 533
Аз не съм специалист, но в Германия амарилисите ги продават по това време и си цъфтят точно за Коледа и Нова година, дори след 01.01 ги пускат на -50%. Едната година си купих и цъфта, после само листи извади, но не и цвутонос Sad и на третата година го хвърлих.
Венета, а тези потопени във восък как ще се поливат и посадят?

# 138
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Венета, а намери ли информация, как поягодите се приспива растение в Европа в края на август? В хладилника ли да го сложа Grinning

И аз бих искала да имам нещо цъфнало вкъщи през зимата, но ми се струва невъзможно в домашни условия.
Точно това и аз си мислех, Floren. Те явно ги държи в специални помещения. Аз ще продължавам да търсya и чета, как го правят, но ние имаме в стаята за градинските инструменти един хладилник, който е само за охлаждане на вода, плодове и други такива, ще го сложа там и ще видим дали ще се получи.
**************
Аз не съм специалист, но в Германия амарилисите ги продават по това време и си цъфтят точно за Коледа и Нова година, дори след 01.01 ги пускат на -50%. Едната година си купих и цъфта, после само листи извади, но не и цвутонос Sad и на третата година го хвърлих.
Венета, а тези потопени във восък как ще се поливат и посадят?

Colibri, ето какво пише фирма, която го продава:
Не се нуждае от вода или почва, защото всички хранителни вещества, от които се нуждае амарилисът, са в луковицата.


Ето коментар на клиент и отговор на фирмата.
Клиентът:
- Здравейте, защо се включвате във всяка модна измишльотина.  Восъчният Амарилис бива изхвърлен след като прецъфти! Жалко!Докато Амарилис в саксия ни радва всяка година с нови цветове. С поздрав....

Отговор на фирмата:

Този продукт е добър за начинаещи в градинарството, както и за клиенти, които не искат да си цапат жилището. Не е необходимо след прецъфтяването луковицата да попадне в казана за боклук. Восъкът може да се отстрани и луковицата да бъде посадена в саксия с пръст.

Аз лично се съмнявам след като восъкът се отстрани, луковицата да се чувства добре, но знае ли се, не съм опитвала, не мога да кажа.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 11:51 от Venetta

# 139
  • Мнения: 7 082
Вени, Флорен е права.
Като искаш, тествай този, но не очаквай да цъфне следващата година, ако сега цъфне.
В халдилник? - Само ако температурата е посочената от Флорен - 10 градуса.

Флорен, за съжаление нямам луковици вече и не мога да ги пробвам. И аз винаги съм имала съмнение, че не цъфтят заради иззимяването на много топло, но тогава нямах къде да ги сложа на по-хладно.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 2 041
Вени, махни капаците, нямат нужда от тях. Ще им пречат на листата дето ще вадят. Мисля си, че ако ги сложиш в хладилник да зимуват, то ще е пагубно за тях, но не пречи да се експериментира. Simple Smile

Аз споделих своя опит, как съм ги гледала и са ми цъфтяли всяка година без пропуск. Вярно е,че нямам опит с зимни амарилиси, т.к. моите зимата ги оставях да си почиват. Simple Smile

Сега да се похваля, че другата седмица са ми обещали да ми върнат една саксия с бял амарилис, какъвто търсех. Не бил мръднал за 5 години откакто съм го подарила, само листа изкарвал. Жената се зарадва да ми го върне, аз пък се радвам, че си е от моите. Ще го видя в какво състояние е, предполагам е доста уморен. Диорела, ако е всичко наред и успея да го съвзема ще ти изпратя напролет от него.Simple Smile

# 141
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Мерси много,  Floren, ще го махна капака.
Тези амарилиси, които искам да купя на 29.10 на рекламата са без саксия, то може би затова е и разликата в цената. Така че ще трябва да видя първо колко са големи луковиците и после ще купя саксия ако нямам подходяща, че все пишат/казват да не са в големи саксиите, да имало най-много 1-2 пръста разстояние между ръба на саксията и луковицата. 
Още веднъж много ти благодаря за всички съвети и за отделеното време. Heart Eyes
Ще експериментирам, пък ще видим докъдето я докарам. Ако не, догодина ще си купя нови.

# 142
  • Мнения: 7 082
Благодаря, Флорен!

# 143
  • Мнения: 1 811
Здравейте, майсторки градинарки.

Купух си selaginella apoda, дали някоя от вас успешно си го е гледала това мъниче. Сложих транспортната саксийка в една чаша на прозореца на банята.
Дали трябва да поливам редовно, засега накиснах замалко.

# 144
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 392
Нямам търпение да се похваля
Скрит текст:
Мушкатото розичка от Добри ще цъфти Heart Eyes

супер, супер, супер. Simple Smile Simple Smile Simple Smile тръпна да видя дали е точно такова. Simple Smile

# 145
  • Мнения: 15 121
Малко от цветята на сестра ми ще покажа.








# 146
  • Мнения: 2 934
Леле, Съни разкошни са, като приказка, поздрави сестра си за тези красоти, които отглежда!

# 147
  • Мнения: 15 121
Благодаря,  Нат. Сама си направи разсадите. И на мен даде,  но моите не са чак такива.

# 148
  • Мнения: 2 934
Браво на нея, значи е голяма майсторица. Няколко пъти се връщам да ги гледам - наслада за окото и душата са Simple Smile ! Показвай по честичко ако имаш възможност.

# 149
  • Мнения: 502
Съни, сестра ти ме разби, невероятни цветя Flowers Hibiscus
Флорън, от вчера съм почнала да ти благодаря Blush. Чудесна информация и обяснение за амарилисите. Преди 10тина дни домъкнах 2 бр от майка ми. Тя не ги приспива, но си цъфтят всяка година с по 2 цвята, при това не на слънце. Аз обаче ще ги гледам по твоите препоръки. Само се чудя как да им направя тъмно (на етажната площадка са), може би както Диорела предложи в кашон?
И да си кажа за адениума какво разбрах по трудния начин: понеже стриктно следвах всичко, което има написано, почти го уморих. След като изхвърли всички листа, в разгара на лятото, стъблото се спаружи и накрая заприлича на стафида. Питах, писах, че и по телефона говорих - всички ми казаха, сигурно е преполят. Оказа се, че е пресушен. Понеже го бях отписала, като последен опит преди да го изхвърля, взех че сложих саксийката в купичка с вода, докато поеме хубаво. Като изсъхна пръстта, повторих. И бебчо се възстанови, оживя, напълни стъблото, а днес видях и зачатъци на листа. Много, много съм щастлива. Ще му давам вода винаги щом пръстта почне да засъхва, но само през чинийката, няма да спазвам никакви посочени периоди, пък да видим.

Общи условия

Активация на акаунт