Проблем със свекърви

  • 13 693
  • 197
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 4 303
Чудесно решение, щом те устройва, всичко е наред. Аз съм си темерут и обичамда съм сама, та и в добри отношения да съм няма да мога, камо-ли, ако има дразнене, даже неприязън.

# 76
  • София
  • Мнения: 13 684
Аз не разбрах какво и е лошото на свекървата? Тя явно и детето гледа и помага в домакинството, когато и подсвирнат.  Иначе и аз не разбирам това навиране с някое чуждо семейство, особено ако има непоносимост. Използването пък на някой, който не харесвам ми е съвсем извън ценностната система.

# 77
  • Мнения: 146
Здравейте, реших и аз да си излея мъката. Живеем при свекър ми и свекърва ми  от доста години. Преди да се появат децата беше що годе наред ситуацията. Живеем в двуетажна еднофамилна къща. С обща баня и вход, но с отделни кухнии. Никога не са ме харесвали родителите на мъжа ми, но го осъзнах, когато се роди първото ни дете. Идеята беше брат му на моя мъж, като се ожени да разделим етажите. А, свекърите да отидат в съседна постройка. Това беше и причината да се съглася толкова години да живея в дома им. Но брата се ожени и отиде при жена си. Продадоха по-малкото жилище на жена му и купиха ново по-голямо. Свекър ми изтегли голям кредит и му го дал за обзавеждане. А нас ни кара да подържаме къщата и да отделим двата етажа, като поемем изцяло разноските. Не зависимо, че не е преписан имота и договорката е, че единя етаж е за брата. Аз не съм съгласна с това нещо. Отделно през годините е имало доста не разбирателство между нас. Свекър ми е властен, потклаждан и от свекърва ми, та те искат ние да не повишаваме тон и да, сме съгласни с всичко. Като цяло никога не са ми помагали, нито в домакинската работа, нито финансово. По - скоро те винаги са разчитали на нас за всичко. Единствената помощ беше за първото ни дете, взимаха го от градина понякога, но искаха да им давам пари за разходите по транспорта. Свекърва ми  не работеше и не бяха добре финансово и все закъсваха за пари, караха ни да им изтеглим кредит и не го връщаха на време, после институциите ни търсеха мен и мъжа ми. Караха ме да искам пари от моите родители на заем. Връщали са ги, но цялото положение не е ОК. Тока го спираха на няколко пъти, като всеки път им даваме половината пари на време за сметките. . Поръчах дърва и дадох парите на свекърва ми да ги плати, като дойдат, но не дойдоха, поисках парите и ми каза, че са ги похарчили. Ядосах се и се скарахме. Тогава бях и бременна. И тя ми вика само това те спаси (от какво ме е спасило, не знам). Започна работа, като разбра, че съм бременна с второ, но се оказаха близнаци. Като родих секцио, не си взе отпуска, да ми помогне.А идваше при мен и само ме гледаше без да пипа децата, под претекст, че я е страх. И гледа как се мъча с двете бебета и не взима едното..... Последният скандал беше за отношението на свекър ми към голямото ни дете. Няколко пъти му кава лигльо с крясъци и му казва изчезвай от тука (от двора) и детето идва разревано. А чашата ми преля, като имаше едно съседче вкъщи и имаше рана на крака и моя син взе тампона с кръв с ръка и свекър ми се развика, "ей лигльо това е зараза, не го пипай, ама така е, като няма кой да те научи". И вече ми преля хептем чашата и си наказах всичко, а те ми викат, че съм била алчна и да не гледам кой какво на кой дава, и че те имали право да се карат по децата. Не мисля, че е редно свекърите, така да си делят децата, все за другия син гледат. Какво бихте ме посъветвали?

# 78
  • Мнения: 40 924
Кой крив, кой прав зависи от поколение, възпитание, гледна точка. За тези неща съд няма, има само едно решение - изнасяте се и им оставяте къщата да си я гледат, тяхна си е. Младият брат е бил по-умен явно. А твоят мъж на каква позиция е?

# 79
  • Мнения: 146
Моят мъж не им противоречи за нищо. Казва ми, страх ме е да не им стане нещо. Или не искам излишни разправии. На скоро дядо ми почина и можем да отидем в неговия апартамент, той е много малък, но мисля, че там ще е по - добре. След като започна работа се надявам да си купим жилище.

# 80
  • Мнения: 40 924
Ми значи си правиш пътна карта - за сега се снишаваш, после почваш работа, после се изнасяте и теглите кредит за жилище.

# 81
  • Мнения: 3 124
Мадлен, а мъжът ти съгласен ли е да се изнесете?

# 82
  • Мнения: 146
Мъжът ми е съгласен да се изнесе, заради мен, но го виждам, че не му се изнася, като цяло, защото е свикнал да си живее тук. Но според мен няма как да живеем в този дом.

# 83
  • France
  • Мнения: 12 570
Тези многофамилни къщи са истински душегубки. Явно малкото братче е било по-разумно. Или жена му. Винаги се учудвам как съвременни, млади жени се съгласяват да живеят под един покрив и с една баня със свекърите. До колкото разбирам имате терен къде да сте самостоятелни. От теб зависи.

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 17:47 от Philomena

# 84
  • Мнения: 6 764
Никой не е длъжен да ти помага с грижи или пари. Ние като живеем самостоятелно да не мислиш, че някой идва да ми дава пари или пък да ми гледа децата. Всъщност, живеете без да плащате наем и без да имате заем за ваше жилище, така че може да се каже, че са ви помогнали. За заемите, отказваш да теглиш пари и толкова. Човек трябва да е научи да казва не.
Събирате си багажа и децата и се изнасяте, след като не се разбирате. Иначе ти ще се цупиш, че очакват да обслужвате имот, който не е ваш, а старите ще се цупят, че живеете в къщата, а нищо не искате да пипнете. Един безсмислен кръговрат от битовизми.

# 85
  • Мнения: 634
Добре, мъжът свикнал, да не им станело нещо, ама не се ли дразни поне малко? Не е ли огорчен от отношението към теб, децата, не му ли е неприятно парите му да изтичат за нечии масрафи? Иначе добре, че е съгласен да се изнесете, този живот звучи страшно напрягащ. И да помрънка, и да не му е лесно, няма какво да го жалиш. Ще свикне и може би ще му хареса да бъде в по-спокойна среда.

Донякъде разбирам, че свекърите искат вие да платите разделянето, все пак са ви дали дом, не плащате наем. Но след като нямате сигурност, че ще остане за вас и още повече, че отношенията ви не са добри, далеч по-разумно е да се вложат тези пари във ваше собствено място и да не очаквате нищо повече от тях. Няма лошо и в това да помогнеш на затруднен близък, но след като те нямат добра финансова култура, откъснете се, бъдете по-твърди в отказите, че да не ви набутват излишно. Те също и не са длъжни да се грижат за внуци, макар че те разбирам какво имаш предвид и защо пълното им нежелание с мъничко да помогнат оставя лоши чувства.

Успех, дано скоро успеете да се преместите и тези неща да останат зад гърба ви.

П.П. Забравих да попитам нещо, което ми е интересно - мъжът ти включва ли се в домакинството, гледането на децата, помага ли?

# 86
  • Мнения: 2 001
Здравейте, реших и аз да си излея мъката. Живеем при свекър ми и свекърва ми  от доста години. Преди да се появат децата беше що годе наред ситуацията. Живеем в двуетажна еднофамилна къща. С обща баня и вход, но с отделни кухнии. Никога не са ме харесвали родителите на мъжа ми, но го осъзнах, когато се роди първото ни дете. Идеята беше брат му на моя мъж, като се ожени да разделим етажите. А, свекърите да отидат в съседна постройка. Това беше и причината да се съглася толкова години да живея в дома им.....  Свекър ми изтегли голям кредит и му го дал за обзавеждане. А нас ни кара да подържаме къщата и да отделим двата етажа, като поемем изцяло разноските. Не зависимо, че не е преписан имота и договорката е, че единя етаж е за брата. Аз не съм съгласна с това нещо.... По - скоро те винаги са разчитали на нас за всичко. Единствената помощ беше за първото ни дете, взимаха го от градина понякога, но искаха да им давам пари за разходите по транспорта. Свекърва ми  не работеше и не бяха добре финансово и все закъсваха за пари, караха ни да им изтеглим кредит и не го връщаха на време, после институциите ни търсеха мен и мъжа ми. Караха ме да искам пари от моите родители на заем. Връщали са ги, но цялото положение не е ОК. Тока го спираха на няколко пъти, като всеки път им даваме половината пари на време за сметките. . Поръчах дърва и дадох парите на свекърва ми да ги плати, като дойдат, но не дойдоха, поисках парите и ми каза, че са ги похарчили. Ядосах се и се скарахме. Тогава бях и бременна. И тя ми вика само това те спаси (от какво ме е спасило, не знам). Започна работа, като разбра, че съм бременна с второ, но се оказаха близнаци. Като родих секцио, не си взе отпуска, да ми помогне.А идваше при мен и само ме гледаше без да пипа децата, под претекст, че я е страх. И гледа как се мъча с двете бебета и не взима едното..... Последният скандал беше за отношението на свекър ми към голямото ни дете. Няколко пъти му кава лигльо с крясъци и му казва изчезвай от тука (от двора) и детето идва разревано. А чашата ми преля, като имаше едно съседче вкъщи и имаше рана на крака и моя син взе тампона с кръв с ръка и свекър ми се развика, "ей лигльо това е зараза, не го пипай, ама така е, като няма кой да те научи". И вече ми преля хептем чашата и си наказах всичко, а те ми викат, че съм била алчна и да не гледам кой какво на кой дава, и че те имали право да се карат по децата. Не мисля, че е редно свекърите, така да си делят децата, все за другия син гледат. Какво бихте ме посъветвали?

Свекърите това, аз онова - а къде в картинката е ТМ? Взела си си слабохарактерен мъж, който не иска да порасне. При мама и тате му е добре. Обича си къщата - тя му е бащиния, в нея е израсъл. И няма нищо против да поддържа частта на брат си.

Единственият съвет, който мога да дам: Пораснете! Научете се да казвате не!(без чувство за вина)- "те казаха"- искат пари, заеми, кредити - и вие съгласни. Не става така.
   И за обидите на дядото към внука - с дядото няма да се справиш, но гушни детето, обясни му, че дядо му не е прав така да говори. Че не е лигльо. Пък след години дядото ще си го получи от внука все някяк.

# 87
  • Мнения: 146
Мъжът ми ми помага много, добър е, проблемът е в общото съжителство и със отношението към мен и децата и в това, че гледат само за другия си син. Моя мъж   не им противоречи за нищо, не искал да се кара. Благодаря Ви, разбрах, че никоя от вас не би търпяла такъв живот. Разбрах, че и най-правилното решение е да се изнесем. Свекърите, като чуят, че говорим за изнасяне и направо настръхват, казват "тогава продаваме къщата и отиваме по топлите страни". Грам не ни пускат, ужас направо, а са млади хора, нямат 60г. Благодаря ви за коментарите, имах нужда от чуждо безпристрастно мнение.

# 88
  • Мнения: 738
Никога не бих си го причинила да живея в близост до родители. Създават се очаквания и от двете страни-
да ти помагат за децата, а те да не чуват различно мнение от тяхното, а пък и да плащате сметките им. Да се къпеш в една баня с още куп народ ми е меко казано абсурдно.
Сега е времето да се изнесете докато свекърите ви все още са млади, защото след години ще обработват сина си, че сте длъжни да ги гледате и няма да можете. Гледайте дългосрочно. Ако сега положението е зле, след години ще бъде нетърпимо, а може и да си развалите семейството.

# 89
  • Мнения: 6 764
То така се продава и заминава по топлите страни 😂 Език говорят ли, ти пари казваш нямат, с продажбата на една къща ще прокопсат. Я помисли логично. И вие не сте тяхна собственост, че да ви пускат или не някъде.

Общи условия

Активация на акаунт