Тема за бързи въпроси и отговори ~ Всичко за нашите деца ~ Училищен блиц ~ Тема №5

  • 50 842
  • 746
  •   1
Отговори
# 240
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
О, Светкавица, щом е в 9 клас, направо да говори с психолога, като му обясни как се чувства и че винаги е бил добронамерен/а, затова не знае как да отреагира в тази ситуация. На тази възраст самите деца се чувстват по-зрели от факта, че комуникират с психолога като големи, понякога само един разговор е достатъчен, а и в последните години психолозите в гимназиите са много по-подготвени за адекватни реакции.
П.П. Предстоят им 3 години заедно, най-вероятно със същия класен р-л, така че той/тя и психологът също имат  интерес да изчистят ситуацията. Игнорът е само временно решение.

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 17:29 от gargamela

# 241
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво ще му каже психологът? Ще започне да му обяснява за толерантността, защото така ще му е по-лесно, отколкото да се хване и да работи с детето със СОП. Защо да си причинява проблеми и да си вгорчава работния ден? В случая на Светкавица е всеки за себе си - по-точно всеки за своето дете. Не бих се съгласила моето дете да ходи при психолога. Нека другото да ходи, за да се адаптира по-добре в социалната среда и в общуването с другите деца.

# 242
  • Мнения: 3 430
Светкавица, ето тук има основни правила за общуване с аутисти.
https://mamaninja.bg/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0/%D0%B7%D0%B4%D1%80 … razlichnite-detsa
Сайта не позволява копиране на текста май, но в един кратичък параграф са систематизирани основни правила.
Детето Ви е добре да ги знае и вероятно в разговор ще прецените, каква би могла да е причината за проявата на агресия. А от там и - внимателно с него. Казвам това, защото училищният психолог (ако е завършил психология все пак, щото има и преквалифицирани) и класният ръководител не могат да бъдат непрекъснато с детето - аутист. Не се знае, кога и при какви условия, то може пак да избухне, дори ако пряката причина не е във Вашата дъщеря.

# 243
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 274
И тази статийка как точно ще помогне на детето на Светаквица?

# 244
  • София
  • Мнения: 62 595
Катя, разбирам, но другите деца не са котерапевти, за да трябва постоянно да се съобразяват. По-скоро децата с проблеми трябва да се научат да функционират в света на болшинството, защото е в тяхна полза. Никой не е длъжен да търпи и да се съобразява постоянно с чуждите поведенчески дефицити или с обиди и тормоз. Като родител и всякак не съм съгласна да вменявам на детето си мисълта "а дали другото дете не избухна заради теб, ти какво направи, за да го предизвикаш".

# 245
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Анди, когато нашите деца бяха на тази възраст, в повечето училища дори нямаше психолози. Сега положението е съвсем различно, както и комуникацията с тях вече е с друг статут.
 Свидетел съм как не една и две грозни ситуации в последните 3-4 години, които преди щяха да доведат до вендети и родителски скандали, са били избегнати с по един-два разговора. Децата имат нужда да споделят и да бъдат изслушани не само в семейството, а от възрастен в училището, на когото да имат доверие.
Ако прецени, психологът ще влезе в цялата паралелка (в случая няма как общата атмосфера в класа да не бъде повлияна от ситуацията) и то не да мъмри и да раздава правосъдие, а да им помогне да възобновят коректната комуникация. С "Госпожо/Господине, озаптете си детето!" няма да стане.

# 246
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук не става въпрос за времето на нашите деца като са били малки. Говоря за сегашния момент и съм още по-сигурна, че ако беше за моето дете, нямаше да искам да говори с психолога, а с психолога щях да искам среща аз и да си говорим като възрастен с възрастен. Детето после, но едва ли бих искала точно с училищния психолог да говори. Психологът както ще да се оправя с родителите на другото дете. Между другото, не е нужно винаги да има възобновяване на комуникацията. Всеки е в правото си да прекъсне комуникация, ако поведението на другия е неприемливо меко казано. Важи и за децата. Децата не са длъжни непременно да общуват с някого, те също имат своя воля, особено ако този някой ги е обидил или се е държал зле.

# 247
  • Мнения: 11 907
В конкретния случай не става въпрос за чак  неразрешим конфликт, а за неприятно отношение и неприятни, обидни реплики отптавени от дете със СОП.И колкото да възпитава моето да се отнася добре, обяснила съм, че мозъкът им функционира по друг начин и тн.в един момент не ми е приятно и моето да понася обиди. Защото дали е от дете в норма или от дете със СОП, пак се накърнява чувството за достойнство. И тук е въпросът за правилната обратна реакция.
Май най-добре дистанция, но и никакви "аванси",  само че и това не го усещам като много правилно.

# 248
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Три години игнор и дистанция са далеч от комфортна среда на пребиваване, дори в ДО, особено за тийнове. Кой знае и другото хлапе в какъв филм се е вкарало, може да се окаже, че и скучаещ/и от класа се упражнява/т в интригантстване и се пускат истимаро фитили, на тази възраст са много чувствителни и много пробващи. Затова е добре ситуацията да се разчепка от неутрална и добронамерена страна, така едните ще се почувстват подкрепени, а другите - наблюдавани.
Светкавица, извинявай, останах с впечатление, че детето ти е момче, поправих си горното мнение.

# 249
  • Мнения: 29 310
Не знам какви и доколко дълбоки са проблемите на това дете, но твоето не е длъжно да търпи унизително отношение. На 15-16 години трябва да е работено с детето и да е осъзнало, доколкото е възможно, как да се държи в обществото. Знам, че има случаи, в които дори и много работа с деца със СОП, пак не е достатъчно.... Затова отново казвам, че твоето дете не е нужно да търпи подобно отношение и може да се дистанцира от въпросното.

Също уча сина ми, че трябва да се помага на такива деца, понеже на тях им е по-трудно.... (имат в класа, не аутист, но пак някакви проблеми), но, ако нещата ескалират до агресия, независимо от вида, бих говорила с учител и бих казала на моето дете да не се занимава .

# 250
  • Мнения: 5
Има ли тема за бъдещи първолаци? Имам много въпроси за всичко Blush
Не, но може да създадете такава.

Здравейте,има ли тема за първокласниците в Русе 2021г.??

Последна редакция: вт, 06 апр 2021, 17:54 от Фран

# 251
  • София
  • Мнения: 5 284
Обикновено първолашките и подобни теми не са по градове, защото няма достатъчно пишещи, а и е по-практично с обща тема за сверяване на часовниците. Разбира се, не пречи да създадете.

# 252
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Има ли тема за бъдещи първолаци? Имам много въпроси за всичко Blush
Не, но може да създадете такава.
Здравейте,има ли тема за първокласниците в Русе 2021г.??

Вече има тема за новите първокласници: https://m.bg-mamma.com/?topic=1322820

Последна редакция: вт, 06 апр 2021, 17:54 от Фран

# 253
  • Мнения: 24 312
Сега четох статия и в нея пише, че в седмицата след Великден учениците ще учат само на 5 и 7 май. Така ли е?

# 254
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Реално само те са официално работни. Понеделник, 3-ти, е почивен, защото е Великден, 4-ти заради 1-ви, щото е почивен, но се пада в събота и 6- ти е празник.

Последна редакция: сб, 10 апр 2021, 21:45 от elliee

Общи условия

Активация на акаунт