Тема за бързи въпроси и отговори ~ Всичко за нашите деца ~ Училищен блиц ~ Тема №5

  • 50 862
  • 746
  •   1
Отговори
# 660
  • Пловдив
  • Мнения: 996
Преди две години минах по този път. Училището до новия адрес беше буквално зад блока. Говорих с директорката, писахме официално молба, питаха по-нагоре по веригата, но ... отказаха. Няма места и толкова.
Казаха да видя в сайта на РУО къде има места и само там мога да преместя детето. Точка.
Това е положението. Обикновено елитните са вече с надвзети бройки и отказват на поредната такава.
Не пречи да опитате. Пуснете молбата и изчакайте месец. Но си имайте и план Б

# 661
  • Мнения: 310
Преди две години минах по този път. Училището до новия адрес беше буквално зад блока. Говорих с директорката, писахме официално молба, питаха по-нагоре по веригата, но ... отказаха. Няма места и толкова.
Казаха да видя в сайта на РУО къде има места и само там мога да преместя детето. Точка.
Това е положението. Обикновено елитните са вече с надвзети бройки и отказват на поредната такава.
Не пречи да опитате. Пуснете молбата и изчакайте месец. Но си имайте и план Б
Мерси! За малкото е по - лесно. За голямото явно ще е борба. Чудя си се за деца, които идват от чужбина, какво ги правят тогава? Все някъде трябва да ги приемат, но не може през 4 квартала или може.... 🙃 Знам ли?!
Същото е и ако идваш в квартал с все желани училища. Кофти!

# 662
  • Бургас
  • Мнения: 1 227
А има ли право директорът да откаже да приеме детето, въпреки, че има свободни места?
И как да разбера дали има или не свободни места в дадено училище? Тъй като очаквам директорът на избраното от нас да каже, че няма места или, че не може да приеме детето. Детето е със СОП и имам определени изисквания, на които имаме право (обсъдихме го с адвокат и в последствие се появиха гореописаните въпроси, но не ми се дават пари за втора консултация).

# 663
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Свободните места в училищата се обявяват на сайта на РУО.

# 664
  • Бургас
  • Мнения: 1 227
Извинявам се, но може ли да ми помогнете? Ако не е удобно тук, то на лични.
Не намерих къде в сайта на РУО са обявени свободните места за ученици, които ще са във втори клас през учебната 2022/2023г. От Бургас сме.

# 665
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
намирам само от 5 клас нагоре Sad
https://ruoburgas.org/-_36.html

а ако им звъннете?

редактирам се. има и за първи клас
https://www.uburgas.org/index.php?controller=FrontPages&action=gardens

май може училище по училище Sad SadSad

https://preslavski.eu/priem/deveti-klas/
четири места за 2 клас с ЧЕ английски

Последна редакция: нд, 19 юни 2022, 14:07 от st. Dobri

# 666
  • Бургас
  • Мнения: 1 227
Благодаря много, Добри! Ще пробвам май направо в избраните училища да ида.

# 667
  • Мнения: 310
А за София така и не става ясно.
Има дълъг списък с линк уж към училищата, но когато се отворят техните страници, няма информация за свободни места. От къде могат да се видят точно?

# 668
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Най-точно в РУО. Училището има задължение да изпрати информацията там, не и да ги публикува на сайта си.

# 669
  • Мнения: 21 455
Чл. 103. Ученици може да се преместват при наличие на свободни места в паралелката, в която искат да постъпят в приемащото училище.

Чл. 104. (1) За свободни места се считат местата до утвърдения училищен и държавен план-прием, които включват:
1. незаетите места;
2. освободените през учебната година места.
(2) Свободните места се обявяват в три­дневен срок от освобождаването им на сайта на училището и в регионалното управление на образованието.

# 670
  • Мнения: 29 336
Знам, че учебниците за пети клас се дават безплатно от училищата. Въпросът ми е как е за учебните тетрадки - дават ли се, както до 4 клас или ние си ги закупуваме?

# 671
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичко останало си го купувате.

# 672
  • Мнения: 1 091
Знам, че учебниците за пети клас се дават безплатно от училищата. Въпросът ми е как е за учебните тетрадки - дават ли се, както до 4 клас или ние си ги закупуваме?
УТ за 4 клас са безплатни, дават се с учебниците.
Плащат се само помагала, допълнително избрани от учителите.
Примерно за 4 клас - Книжка с тестове за НВО, Езикови задачи, Сборник по математика, Чета с разбиране, Помагало за ИУЧ и т. н.

# 673
  • Мнения: 29 336
УТ за 4 клас са безплатни, дават се с учебниците.
Плащат се само помагала, допълнително избрани от учителите.
Примерно за 4 клас - Книжка с тестове за НВО, Езикови задачи, Сборник по математика, Чета с разбиране, Помагало за ИУЧ и т. н.
Това е за 1-4 клас. От пети нагоре само учебниците се дават, УТ и всякакви помагала се купуват, разбрах.....

Ще почакам обаче първата родителска среща, да видя дали няма да се купуват организирано.

# 674
  • Мнения: 9 872
Оф, не знам вече. Аз съм ЗА да се учат децата ми. От година на година, обаче, плащаме все повече в началото на годината. Пък все повече остават неизписани помагалата. Тази година ще видя колко ще дадем, че сме с 3 ученици. Поне 50 на калпак ще е, ясно ми е

Общи условия

Активация на акаунт