Тема за бързи въпроси и отговори ~ Всичко за нашите деца ~ Училищен блиц ~ Тема №5

• 50 852
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • пустинята Гоби
Не става въпрос за прекалено учене, а за безсмислени допълнителни часове. Защо разговора избива за нанагорно и дисциплина? Мисля, че съм ясна - безсмислени допълнителни часове, и помагала. Не става въпрос кой колко учи и т.н.

# 691
Не мога да разбера защо тези часове са определени като "безсмислени"? Децата учат нещо, упражняват....

Все пак има хора, които определят учебния план и разписание и са наясно за всеки клас колко може и трябва да се учи дадения предмет.
За някой математиката може да е "безсмислена", да вземат да я махнат, щото на нечие дете му идва в повече и не може да си почива?!!?

# 692
  • Точно където трябва
Защото всеки си гледа от неговата камбанария. При някои е отбиване на номер и родителите недоволстват. При други има полза и са доволни.
А това, че " има хора дето преценяват"  е без коментар.

# 693
  • European Union
Учебните часове не са безсмислени. Законът е писан без мисъл.

Моят син ще бъде в трети клас. Според закона трябва да изучава 23 учебни часа на седмица, които са разпределени - български, математика, музика и т.н. Там мърдане няма. Но има още два допълнителни часа - ИУЧ. В училището е решено, че тези часове ще са български и английски. Това важи за всички третокласници в училището. Плюс още един час за допълнителни спортни дейности, който за трети клас е волейбол. Всички родители са длъжни да подадат заявление?!? , че децата им ще учат български, английски и волейбол. Ами ако аз не искам да подам? Ако искам баскетбол, вместо волейбол? Няма вариант - в училището не се предлага. Защо тогава трябва да подавам глупавите заявления? Защото законът ги изисква.
Ако някой е вложил малко мисъл, само гласуване на педагогически съвет и уведомяване на родителите щеше да е достатъчно.

Глупостите обаче не свършват до тук. Всяко заявление се входира в училището, входящи номера, различни заявления за ИУЧ, ФУЧ и физическо. За училище с 500 ученици пада яко писане.

След това този час по български не се добавя към часовете за годината, а се брои като отделен предмет. Уж час по БЕЛ, но учениците не могат да учат това, което учат в задължителните часове. Затова на учителите им е по-лесно да прибегнат до поредното помагало, поне за тези, за които има направени. Защото в професионалните гимназии и това го няма. Учениците учат два часа шивачество, но единият е РПП , това което се учи в единия час не трябва да е същото като в другия. И така - стръмно надолу по пързалката на неграмотността.

# 694
  • пустинята Гоби
Аз не говоря за ИУЧ, при нас специално те са вместени в учебната програма. Говоря за едни друго допълнителни часове, които са след часовете по програма два пъти в седмицата. И вместо децата да имат 5-6 часа през деня им стават 7 или 8. Поне за мен за третокласници е много и излишно.

При нас заявленията не се входират, дават се на класния.

# 695
  • Върху лъчите на Слънцето.
Часовете ФУЧ също не са задължителни. Ако не попълните декларация, никой не може да задължи ученика да ги посещава.
И родителите, отказали тези часове, ще дойдат да си гледат детето, докато часа свърши? Simple Smile

# 696
  • sofia
Часовете ФУЧ също не са задължителни. Ако не попълните декларация, никой не може да задължи ученика да ги посещава.
И родителите, отказали тези часове, ще дойдат да си гледат детето, докато часа свърши? Simple Smile
Тези часове обикновено се слагат като последни. Ученикът си тръгва.

# 697
  • Майничка
Да, ФУЧ са извън редовните часове.

# 698
Ние имахме миналата година общо 5 помагала - 3 по математика и 2 по български език. Пишехме като откачени до 22-23 часа. Моя се разсейва от време на време и после в къщи пише заспивайки. Направо ми ставаше мъчно за детето. А уж говорят, че се учи достатъчно в училище.
Освен това мразя практиката за отсъстващите деца да се дава какво е работено през деня и домашните около 17 ч вечерта. Цял ден детето не знае къде да работи и вечер учи и пише като се стъмни.

# 699
  • Върху лъчите на Слънцето.
Тези часове обикновено се слагат като последни. Ученикът си тръгва.
Ако е първа смяна, след обяд е занималнята, а родителите са на работа?

# 700
  • Майничка
В такъв случай, очевидно, тези часове са направени за уплътнение на времето между първа смяна, свободното време за обяд и началото на занималнята, което има смисъл само в начален етап и за семейства, които ползват занималня, т.е., частен случай, много или малко.
ФУЧ обаче има до 12 клас.

# 701
  • пустинята Гоби
Не са направени за уплътняване на времето часовете, няма логика предвид че в 1-2 клас часовете са по-кратки, а в 3-4 дълги. Освен това поне при нас бяха 2 пъти в седмицата, другите дни не се “уплътняват”. Ако няма допълнителни часове учителят пак е там, нали си има работно време и може да изведе децата в двора, да обявяват по-дълго и т..н.

Според мен допълнителни часове биха били полезни за ученици, които имат проблеми с усвояване на материала. Хем децата ще са малко, хем ще им се обърне индивидуално внимание. Обаче пак стои въпроса - какво ще правят другите. От друга страна винаги има заместващи учители, могат да измислят нещо, ако искат. Ама не искат. Недомислена история без полза, освен за учителя, който прибира едни пари.

Последна редакция: пт, 12 авг 2022, 16:48 от 🌹 Mimi Rose 🌹

# 702
Или пък ту пускат урока да го чуеш от Уча се.За мен това не е нормално. Приключвам с включването по този въпрос.

# 703
  • European Union
Началните учители нямат работно време, в което да са длъжни да стоят в училище и да забавляват децата. Те имат седмичен норматив от брой учебни часове.

# 704
Момичета, във втори клас на обикновени редове ли пишат или пак тесни и широки?

Общи условия

Активация на акаунт