Къната, билките и всичко останало за билките - Тема 16

  • 34 273
  • 764
  •   1
Отговори
# 570
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Къната има наистина ужасен аромат.
На мен ми счупваше носа,честно.

# 571
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
На мен ми мирише на билки, но откакто случих на една кофти партида на Хенафокс с аромат на фъшкии и се изучих да ароматизирам, не се отказвам.

Цвета го натрупвам с години вече. В началото не беше така.

# 572
  • Мнения: 12 721
Хубаво ме подсещате че мога да я парфюмирам леко с някое етерично масло. Не ми е чак дразнеща миризмата на къна, но я усещам до следващото измиване на косата. И постоянно имам усещането че съм се натопила в кофа с билков чай Grinning
Няколко капки масло от иланг-иланг примерно  при следващото къносване, после ден-два няма да слагам парфюм че ще мирише на него. Колко капки слагаш горе-долу за едно къносване? Да не взема да прекаля пък, че то е доста силно като аромат.

# 573
  • Paris, France
  • Мнения: 14 019
От много етерично масло в къната ме боли глава, но я държа по 12 часа минимум, често 24ч (от мързел). Слагам масло от индрише, розмарин, канела, кардамон. На рядка смес от 30 до 50г къна слагам около 5-6 капки масла общо, по 1-2 капки от всяко, не повече. Не променят цвета върху коса според мене.

Вяра,  "аромат на фъшкии", хахаха. Ще ме скъсаш. Не са само домашните значи.

sharpy, в какъв смисъл не се оцветява? Разкажи какъв цвят ти е косата, мазна ли е, с колко бели коси, миеш ли я преди къна, как точно приготвяш къната, тенпература, как нанасяш, кога покриваш с найлон, колко държиш! Мисля си, че ако увеличиш температурата след нанасяне и поседиш по-дълго ще се получи. С лимон цветът ми става по-слаб 🥳. От метал разлика не виждам. Като студентка я варях в инокс, но нямаше разлика.

# 574
  • Мнения: 12 721
Благодаря, значи наистина само няколко капки общо. И аз се опасявам че ще ми мирише много силно докато е на главата ми, то после ясно че ще е просто остатъчна миризма там. Количеството суха къна което слагам за едно вапцане е същото при мен, така че по това ще се водя.
От маслата с които разполагам, само иланг-иланг ми харесва за целта, а то наистина е е тежка миризма, поне за мен.

# 575
  • Paris, France
  • Мнения: 14 019
От иланг иланг и ванилия ми се гади. Веднъж мих след час, защото не се търпеше. Почни с 2 капки и виж как ще се отрази. 

А за металните съдове - в Арабия и Северна Африка варят къна с добавено желязо или метала мед, зърна карамфил, шикалки. С мастило от такава смес са писани първите копия на Корана. Ако ви е интересно мога да ви разкажа.

# 576
  • Мнения: 39 315
Лимоновия сок за какво точно се добавя?

# 577
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ванилия имаше на доктор Oetker за сладкиши,есенция в течно състояние.
Капвала съм си вместо парфюм,просто мирише уникално.
Не знам такива есенции не биха ли помогнали поне малко,не съм се сетила да пробвам.
Извинявам се,ако идеята е глупава.

# 578
  • Мнения: 12 721
Че защо да е глупава идеята? Колко други неща от кухнята могат да влизат в сместа, че една ванилия ли ще те сбърка?

# 579
  • Мнения: 239
Ех, ма много интересни неща пишете Hug
И аз обичам добавки, често слагам базови масла и етерични, че и на мен не ми допада много натуралната миризма на къната /на сено ми мирише/. Даже и по някоя неприложима ампула съм си добавяла като Лореал Про лонгър и Олиосета, маска и балсам също. Другия път ще сложа сок от алое, че имам замразено, бих пробвала и глицерин.

# 580
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Че защо да е глупава идеята? Колко други неща от кухнята могат да влизат в сместа, че една ванилия ли ще те сбърка?
Понякога обичам да си правя домашна маска с хума,яйце,кисело мляко...
Ще взема пак да купя ванилия,за да мирише хубаво.

Какво може да се сложи още в къната?За олио е ясно,това си е слънчогледово масло.

# 581
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Какво може да се сложи още в къната?За олио е ясно,това си е слънчогледово масло.
Ако е за подхранване - всичко, което подхранва - масла, билки или отвари.

Ако е за цвят, всичко, което ще ви доближи до желания резултат. Слагала съм кафе, чай от шипки, сок от червено цвекло.

# 582
  • Мнения: 427
Здравейте, мами и за много години! Бъдете здрави, вие и вашите семейства!
Моля да ми кажете коя къна или билкова боя боядисва най- добре бели коси! Имам много, поради това спрях къната, не ме хващаше, белите косми ставаха някакви отвратителни. Изрусявам се, така бялата коса въобще не си личи, но много се съсипва. Знам от опит, че само къната ще ми оправи косата, само трябва да оцеля марката. Не съм пробвала Култиватор, чудя се. Изключвам Биовитал, която не е натурална, макар че на кутията пише, че е, но го казвам от опит. Изключвам и онези с точката, които са си чиста химия.
Та, моля, дайте съвет!

# 583
  • Мнения: 10 602
3 месеца се къносвах с Култиваторс кафяв цвят, а днес с капучино.
Косата ми е къса и тези снимки успях да си направя на изкуствена светлина.
Определено кафявото ми допада повече. С капучиното стана по-тъмен цвят и има доста червено, от което исках малко да избягам след почти 10 години чиста къна.


# 584
  • Мнения: 139
Здравейте, мами и за много години! Бъдете здрави, вие и вашите семейства!
Моля да ми кажете коя къна или билкова боя боядисва най- добре бели коси! Имам много, поради това спрях къната, не ме хващаше, белите косми ставаха някакви отвратителни. Изрусявам се, така бялата коса въобще не си личи, но много се съсипва. Знам от опит, че само къната ще ми оправи косата, само трябва да оцеля марката. Не съм пробвала Култиватор, чудя се. Изключвам Биовитал, която не е натурална, макар че на кутията пише, че е, но го казвам от опит. Изключвам и онези с точката, които са си чиста химия.
Та, моля, дайте съвет!


Бъдете всички живи и здрави и с много късмет през Новата 2022!  vuv,  можеш да пробваш, която билкова боя решиш, но по мои наблюдения, ако косата не хваща добре къна, много е възможно да е така и с билковите бои. Просто косите ни са много различни и опитът на някоя от нас не е задължително да  бъде валиден и за останалите. Все пак, най-добре ще разбереш, като пробваш, Култиватор е добър вариант, защото със сигурност не съдържа химия. Съветът ми е да я държиш повече от посоченото време (около 3 часа), а и щом е била изрусявана, ще отнеме повече време (поне няколко боядисвания),  докато получиш цвета, който търсиш. Аз  преди много години  бях блондинка:) и докато получа реални резултати (не само като цвят, но и възстановяване и укрепване на косата) мина доста време (докато израсне и изрежа и последната изрусена част от нея).  С времето всичко стана много по-лесно - сега държа къната не повече от 3 часа и получавам отлично покритие и цвета, който ми харесва. Е, корените са леко по-светли,  там имам вече много бели коси,  но не  е дразнещо и не се забелязва особено. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт