Къната, билките и всичко останало за билките - Тема 16

  • 34 962
  • 764
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 10 693
Благодаря за препоръките и за сайта с 50% намаление! Поръчах!

# 706
  • Варна
  • Мнения: 5 886
Дано сте доволна!

# 707
  • Мнения: 535
И аз благодаря за линка с намалението! Дано са хубави шампоаните, чакам с нетърпение.

# 708
  • София
  • Мнения: 481
Не съм писала отдавна тук, но напоследък слагам нови добавки към къната и да споделя резултата.
Тъй като освен бели коси боря и косопад, непосредствено преди нанасяне започнах да слагам 30-на капки масло от розмарин и около 2 супени лъжици прясно смлян карамфил в студена оксидирала къна. Имам много нови растежи по линията на бретона и страничния път- от години не ми се е случвало. Освен това карамфилът прикрива миризмата на къна, която за мен не е неприятна, но дразнеше околните. Последният път добавих и 3 с.л. глицерин, и косата ми изобщо не изглежда суха. Покривността и трайността не се промениха в сравнение с преди.
Дълъг пост стана, но може да е полезен на някой Simple Smile

# 709
  • Мнения: 2 565
Шапокляк, ще пробвам и аз твоята рецепта, отдавна се чудя за маслото от розмарин. Само да попитам, че аз се правя с Култиваторс и си правя боя с малко количество, защото ми е къса косата - мисля да намаля количеството на добавките. Реално аз смесвам 1 пакетче прах със 100 мл вода. При теб какво е съотношението?

И аз поръчах от сайта, шампоан и балсам за наситен цвят, чакам ги с нетърпение 😁.

# 710
  • Варна
  • Мнения: 5 886
Пишете после дали сте ги харесали и кои са точно, че скоро и аз ще трябва да поръчвам.

# 711
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Косата си я мия с всякакви шампоани, включая от по 50 стотинки от пазара. Не ми сваля къната. С къната цаката е да се седи дълго, да се отмие с много топла вода и една седмица изобщо да не се мие със сапун, шампоан и да не се слага балсам.

Къната я сваля мазнината - изпробвано. Трябва да се избягват шампоани с масла и да се внимава с балсамите.

pkrasimira, и моята коса расте бързо и имам много бели коси. Къносвам се веднъж месечно, но седя по 12 часа минимум. Къната прониква и през кожа и оцветява косата, която вече е в кожата и така тя си израства червена 🤩. 2 седмици изобщо не се вижда бяло, а с друг оцветител се вижда още на втория ден. По-лесно е да се къносваш на 2 седмици и да преспи с къната, отколкото да се боядисвам всяка седмица. Ти ще къносваш само корени, реално. Правиш къната рядка, изливам по корените, чакаш 2 часа, добавяш къна ако имаш засъхнало или пръскам с вода, чакаш още половин час, нахлупваш найлонов плик, стар клин увиваше, мяташ хавлия на възглавницата и си заспиваш. На другия ден отмиваш и това е.

Вариант е да къносваш на 2 седмици само линиите, които се виждат, примерно около лице и врат ако ходиш на кок или с вързана високо коса, а на 2 месеца целия скалп да мажеш.

# 712
  • София
  • Мнения: 481
Шапокляк, ще пробвам и аз твоята рецепта, отдавна се чудя за маслото от розмарин. Само да попитам, че аз се правя с Култиваторс и си правя боя с малко количество, защото ми е къса косата - мисля да намаля количеството на добавките. Реално аз смесвам 1 пакетче прах със 100 мл вода. При теб какво е съотношението?
Аз заливам 100г къна с вода на око- докато се получи средно рядка каша; може би е около 200-300 мл водата, не съм сигурна. Маслото от розмарин със сигурност трябва да намалиш, още повече ако не си го ползвала досега- може да опиташ в началото с 5-10 капки. Карамфила също бих намалила наполовина.

Допълвам се: Не знам какъв цвят боя ползваш, и дали ако е тъмноруса или светлокестенява, карамфилът няма да я промени към червеникаво-кафявата гама.

Последна редакция: нд, 20 фев 2022, 00:24 от Шапокляк

# 713
  • София
  • Мнения: 894
Косата си я мия с всякакви шампоани, включая от по 50 стотинки от пазара. Не ми сваля къната. С къната цаката е да се седи дълго, да се отмие с много топла вода и една седмица изобщо да не се мие със сапун, шампоан и да не се слага балсам.

Къната я сваля мазнината - изпробвано. Трябва да се избягват шампоани с масла и да се внимава с балсамите.

pkrasimira, и моята коса расте бързо и имам много бели коси. Къносвам се веднъж месечно, но седя по 12 часа минимум. Къната прониква и през кожа и оцветява косата, която вече е в кожата и така тя си израства червена 🤩. 2 седмици изобщо не се вижда бяло, а с друг оцветител се вижда още на втория ден. По-лесно е да се къносваш на 2 седмици и да преспи с къната, отколкото да се боядисвам всяка седмица. Ти ще къносваш само корени, реално. Правиш къната рядка, изливам по корените, чакаш 2 часа, добавяш къна ако имаш засъхнало или пръскам с вода, чакаш още половин час, нахлупваш найлонов плик, стар клин увиваше, мяташ хавлия на възглавницата и си заспиваш. На другия ден отмиваш и това е.

Вариант е да къносваш на 2 седмици само линиите, които се виждат, примерно около лице и врат ако ходиш на кок или с вързана високо коса, а на 2 месеца целия скалп да мажеш.


Благодаря за насоките. Винаги спя с къната. Къпя се вечерта, мажа косата и лягам веднага, не мога да я чакам да ми се разтича. Дори и за това я правя по гъста. Слагам фолио (от това за свежото съхранение) и отгоре шапка. Но наистина съм забелязала, че когато ми е по течна къната, като че ли по добре хваща.
 
Пред лятото не е проблем, но зимата хич не ми се стои с мокра коса с часове

Иначе корените ги крия с едно червило за коса.

# 714
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Грешка е да се прави гъста къната, голяма грешка, особено при бели корени. Тя не може да влезе в косъма ако няма достатъчно вода. Влиза през водата. Ако няма достатъчно вода по скалпа и косъма, тя не може да оцвети косата, която е още в кожата, така че да израства оцветена.

Няма проблем да я направиш рядка, напротив. Много по-лесно се маже. Ако не мажеш цялата коса, влажната, но некъносана коса поема излишъка.

Забелязах, че нахлупен плик ми държи по-добре от прозрачно фолио, не знам защо.

Можеш да вържеш шал или стар парцал около врата за да не тече. Аз слагам стар, детски, трикотажен панталон.

# 715
  • Мнения: 2 565
Шапокляк, ще пробвам и аз твоята рецепта, отдавна се чудя за маслото от розмарин. Само да попитам, че аз се правя с Култиваторс и си правя боя с малко количество, защото ми е къса косата - мисля да намаля количеството на добавките. Реално аз смесвам 1 пакетче прах със 100 мл вода. При теб какво е съотношението?
Аз заливам 100г къна с вода на око- докато се получи средно рядка каша; може би е около 200-300 мл водата, не съм сигурна. Маслото от розмарин със сигурност трябва да намалиш, още повече ако не си го ползвала досега- може да опиташ в началото с 5-10 капки. Карамфила също бих намалила наполовина.

Допълвам се: Не знам какъв цвят боя ползваш, и дали ако е тъмноруса или светлокестенява, карамфилът няма да я промени към червеникаво-кафявата гама.

Мерси за насоките.
Правя се кестенява, като искам да избягам ог червеното и да стане малко по-студен цвят, засега не се получава много 😁.
Ще пробвам първо с розмарина и на следващото ще сложа и карамфил.
А ти колко време седиш с къната?

# 716
  • Мнения: 13 167
Грешка е да се прави гъста къната, голяма грешка, особено при бели корени. Тя не може да влезе в косъма ако няма достатъчно вода. Влиза през водата. Ако няма достатъчно вода по скалпа и косъма, тя не може да оцвети косата, която е още в кожата, така че да израства оцветена.

Няма проблем да я направиш рядка, напротив. Много по-лесно се маже. Ако не мажеш цялата коса, влажната, но некъносана коса поема излишъка.

Забелязах, че нахлупен плик ми държи по-добре от прозрачно фолио, не знам защо.

Можеш да вържеш шал или стар парцал около врата за да не тече. Аз слагам стар, детски, трикотажен панталон.
И аз плик нахлузвам. По-точно найлонова торба - достатъчно голяма е да я наместя както си искам, да си оставя достатъчно хлабаво край ушите че спокойно да си сложа очилата над нея и прочие. За закрепването съм си направила лента от широк ластик от кинкалерията. Намествам торбата и нахлузвам лентата, тя хем е стегната хем не ми се впива както ако не беше така широка, до момента това ми е най-удобно. "Запрятам" краищата на торбата нагоре да не ми се пречкат, слагам си и очилата и завивам отгоре с дебела кърпа.
Да спя така не съм пробвала, но и ми е достатъчно комфортно че да мога да престоя колкото трябва докато правя нещо друго. Мислила съм си за пренощуване ама пък не искам да става особено тъмна косата... не знам дали няма да се насложи много цвят така. А пък все си мисля че и само корени да мажа, то като е всичко заедно там ще попие и в останалата част от косата и само дето ще си играя да мажа корените и да пазя останалото...
Трябва да пробвам някой път. То е достатъчно приключение да се опитвам да не оцапам целия свят при мазането, не съм особено сръчна като махна очилата и си намаля зрението с 5 диоптъра Grinning А и къната от Бахарика която пробвах последно прави повече мазало и при нанасянето, и при измиването, бях се разглезила с тази от Хенафокс дето е смляна почти като брашно и не капе толкова. Ама ще свиквам с това де, цветът ми харесва, а старата особено последните пъти стана все едно че не е хванала добре върху белите коси, като измита беше още отначало.

# 717
  • София
  • Мнения: 16 111
Спешен въпрос - късната на прясно измита  коса ли се слага или може след 1 - 2 дни? И на суха или влажна коса се маже? Всъщност е от боите на Хенафокс.

# 718
  • Мнения: 10 693
Добре е да е на чиста и влажна коса.
Но аз съм слагала и на коса, измита преди 5-6 дни. Косата ми е суха и няма проблем с покритието, дори да не е съвсем чиста.

# 719
  • Мнения: 2 565
В инструкциите, поне на моята билкова боя пише на измита и подсушена с кърпа коса и аз така правя. При измиването преди това слагам само безсулфатен шампоан, без балсам, а след боята - без шампоан, само с малко натурален (уж) балсам. И не мия 2-3 дни след това, не слагам стилизанти и цветът наистина се развива през тези няколко дни.
Не бих си сложила на неизмита коса, но моята освен, че е мазна, ползвам термозащита и пяна, която не знам дали няма да влезе в някаква реакция с боята и да увреди покритието.

Общи условия

Активация на акаунт