Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 12

  • 41 655
  • 769
  •   1
Отговори
# 735
  • тук-там
  • Мнения: 5 703
Прогестеронът няма да навреди. Като цяло ХЗТ според последните проучвания не е риск за година-две. Вече има статистика, че жените на ХЗТ се подлагат на по-чест чек и за това се откриват карциноми още в началото. Останалите, които не регулират хормоните, обичайно не ходят на редовни прегледи и по тази причина късно се откриват проблемите. Ако терапията е премерена и добре следена, рискът е доста по-малък. Така или иначе добавеният естроген е по-рисков от добавения прогестерон. В пременопауза първо намалява прогестеронът, който е добре да се добави, на по-късен етап намаляват естрогените, когато вече следва да помислим - искаме или ХЗТ или не.

# 736
  • Мнения: 726
С риск да ви провокирам, но не разбирам защо толкова жени не само тук, се дърпат да пият назначената терапия, ако нямат противопоказания. И аз бях така, слушах всички жени, които ми викаха "Ооооо в никакъв случай не пий хапчета". Да ама ония бяха на 60, а пък аз на 40, има разлика нали. И в същото време се влачех като парцал и оплаквах съдбата си.
Когато нещо друго не е наред я кръвно, я нерви, особено щит. жлеза се пият хапчета напоразия и не се мисли за странични ефекти, но като стане дума за хормони> Ааааа не? Толкова други жени пият ОК за предпазване  и нищо им няма.
Още не мога да се нарадвам на това, че отново съм пълноценен човек, че си възвърнах съня, от 10 години не бях спала без диазепам и други _пами, мозъка ми беше станал на каша, че депресията ми изчезна и не мисля вече за глупости.
Пак да питам за прогестерона, защо ми изписват хзт с доминиращ естроген, след като навсякъде се тръби за този прогестерон.

# 737
  • тук-там
  • Мнения: 5 703
+1 за горното!

# 738
  • София
  • Мнения: 3 880
При мен това лято само за 6 месеца на противозачатъчни ми се сринаха яко хормоните на щитовидната (а аз идвам от хиперфункция). Паднаха на дъното и това беше от повишилия се рязко естроген. А тея неща водят до ИР, кисти и други гадости...
За съжаление, негативите от свръхестрогена са факт и те може да не дойдат след година или две и да те споходят след 6-7 години и тн. Вредите, които естрогена нанася на яйчниците и гърдите не са мит, колкото и на мен да ми се иска да си затварям очите, защото и аз се кефех няколко месеца на живот без кисти и други позитиви от противозачатъчните.

# 739
  • тук-там
  • Мнения: 5 703
Да, не са мит вредите, които нанася доминантния естроген. Ние по-горе обсъждахме терапия, която балансира хормоните. А по каква причина сте пили противозачатъчни?

# 740
  • Бургас
  • Мнения: 6 330
Явно вътрешно действа по-бързо прогестерона хапче, или е по-силна доза, може би затова така го изписват по този начин.На мен ми бяха изписали преди години Прогестогел за гърдите, защото имах болки.Това беше с откриването на Хашимото и началото на хормоналните ми проблеми, но тогава бяха в зародиш.И мен ме достраша тогава да го мажа, но бях на хомеопатия и някак си нещата се позакрепиха докато не станах на 42-3г.



the_demon,  тук има разни също, освен Прогестогел, но трябва да видя в групата как се казваха /не знам дали и ти си там, Рей Пит/, защото гледат да са биоидентични, не всеки става.Скъпи ми се видяха обаче.Вики75 също беше показала на NOW  ако не се лъжа, биодентичен.

# 741
  • София
  • Мнения: 3 880
Да, не са мит вредите, които нанася доминантния естроген. Ние по-горе обсъждахме терапия, която балансира хормоните. А по каква причина сте пили противозачатъчни?

От безразборно пиене на Дуфастон ми се объркаха рецепторите и започна едно кървене, цикъл два пъти в месеца и тн. Изписаха ми ги за 3 месеца да се нормализират нещата, но аз ги пих 6

# 742
  • Мнения: 2 820
И на мен ми изписаха дуфастон октомври като бях на преглед, но тъй като ми беше 23- ти ден от цикъла не го пих. Реших, че ако ми дойде пак, тъй като цикъла ми е със затихващи функции, тогава ще го пия. След 130 дена закъснение ми дойде и сега от 16-тия   ден ще го започвам.

# 743
  • Мнения: 1 915
Вижте сега... Аз от 20годишна до 35 пиех противозачатъчни, защото се чувствах изключително добре с тях. Не разбрах кога ми идва и кога ми свършва, няма ПМС, няма драми, кеф! После на 35, доктора каза - или цигарите, или противозачатъчните и аз ги спрях😁, но цигарите не. Да не говорим за тези години къде ми бяха отишли чернодробните показатели, щом личния лекар все мислеше за хепатит. Ама толкова ми е чувала главата куха! На 42 съвсем случайно си открих Хашимото с хипер, но след като се ограмотих и върнах лентата назад, установих че процеса е започнал малко след спирането на хормоните. Дали има връзка или не, не знам, но предвид, че от октомври съм без терапия за ЩЖ се чудех дали няма да се оплеска нещо и дали си струва да си го причинявам. И затова потърсих мнение и от вас, защото само с прогестерон не съм имала вземане-даване... Иначе прекрасно знам, че ще се почувствам по добре. А и имам фиброкистозна мастопатията, която следя веднъж годишно.. Но и ендокринолога каза, че според него няма да има проблем.
Аурора, аз днес "цъфнах", Слава Богу без примолут.. Ще помисля още малко за Дуфастон и ще потърся още едно мнение-имам малко време до лутеалната фаза.
Галдучо, моля те, дай линк на тоя бионалитичен крем

# 744
# 745
  • София
  • Мнения: 3 880
Съгласна с Демончето, и аз за 6 месеца с хапчетата много добре се почувствах в много аспекти, но като ги спрях почнаха тъпотии изключително много се дразня на едни два пръста шкембе дето пуснах след като ги спрях😂

Демонче, и аз цъфнах сега, да не би тоя коктейл дето изпих агнес-див ямс-вечерна иглика да помогна. И чай цариче пих 10 дни. Или вече и аз въс всичко чудо намирам🙄😂

Последна редакция: сб, 13 фев 2021, 18:50 от Aurora

# 746
  • Мнения: 726
Пфуууу писах, писах и всичко ми се затри. Вече нищо не помня.🤓
Възможно е всичко, едно леко побутване на яйчниците. Най-вероятно шкембето е от пандемията.
Обърнете внимание какво пише в листовката на дуфастона.
Цитат
В организма прогестерон обичайно се балансира от основния женски хормон естроген.
Цитат
Дуфастон се приема заедно с естроген за лечение на признаците на менопауза.
Навсякъде, всичко, което изчетох се споменава естроген и менопауза заедно, като естрогена преобладава.
Мисля, че дуфастона и примолут нор не е правилното лечение за жени над 40 год.
Все пак не съм лекар!
Аз пуших до 37 и нямах никакви проблеми. Спрях ги качих 10 кила и качих и хормоните на щ. жлеза . После се опитах пак да ги почна, но ми ставаше лошо и невъзможно. Определено цигарите не са полезният вариант.

# 747
  • Мнения: 1 915
Аз намерих тоя крем:
https://biomall.bg/healthy-progesterone-cream-125-ml-supplement-spot-cena

Определено само с прогестерон е доста по добре, защото той спада много, а естроген имаме до пост менопауза. А и има доста ксеноестрогени и тн... Та затова добавянето на прогестерон след определена възраст балансира преобладаващия естроген. Да взема да пробвам с тоя крем?

# 748
  • София
  • Мнения: 3 880
Нее, хаха, шкембето ми не е от пандемията, движа се и спортувам, ходя си на работа в офис и живота ми никак не се е променил заради пандемията, то си е точно естрогеново шкембе😂

Дуфастон не се приема с естроген, нещо не се разбираме тука, но не е и важно де, който иска нека го пие с естроген.
А и темата нали не е за менопауза? Че аз съм на 40, не сме ли в перименопаузата тука дето е поне 10 години преди менопаузата👀

# 749
  • тук-там
  • Мнения: 5 703
МЦ е един крехък баланс между прогестерони и естрогени. Когато първите са високи, вторите са ниски и обратното. ХЗТ е добавяне и на двете в зависимост от периода на МЦ. Предполагам това се визира по-горе.

Общи условия

Активация на акаунт