Пролапс на тазовото дъно

  • 27 538
  • 321
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 523
Аз също съм със огромен пролапс.На 33 години съм.Родих през март 2022 г второто си дете.Ужасна работа.От Стара Загора съм,предлагат ми операция,но още не мога да взема решение-каква операция,при кого...

Аз също  имам но съм бременна сега ,ще бъде  ли от значение по какъв начин раждам ? Това ще бъде второ раждане за мен всичко се случи след първото раждане нормално и се чудих ако сега родя отново нормално дали ще повлияе
В абсолютно същата ситуация бях, повечето лекари бяха категорични, че пролапса не пречи на нормално раждане. Така и стана, родих си нормално и втория път, дори без епизиотомия, без шевове. За съжаление, ситуацията след около месец се влоши. Но не съжалявам, защото така или иначе още след първото раждане бях за операция и просто изчаках да прикюча с децата.

И аз съм в тази ситуация. Сега съм бременна в осми месец за втори път и чакам да приключим с тази сага. Бихте ли споделили кой Ви оперира и какъв тип операция направиха? На мен ми препоръчаха мвтода "Манчестър", но би било добре да чуя личен опит.

# 76
  • Мнения: 96
Аз също съм със огромен пролапс.На 33 години съм.Родих през март 2022 г второто си дете.Ужасна работа.От Стара Загора съм,предлагат ми операция,но още не мога да взема решение-каква операция,при кого...

Аз също  имам но съм бременна сега ,ще бъде  ли от значение по какъв начин раждам ? Това ще бъде второ раждане за мен всичко се случи след първото раждане нормално и се чудих ако сега родя отново нормално дали ще повлияе
В абсолютно същата ситуация бях, повечето лекари бяха категорични, че пролапса не пречи на нормално раждане. Така и стана, родих си нормално и втория път, дори без епизиотомия, без шевове. За съжаление, ситуацията след около месец се влоши. Но не съжалявам, защото така или иначе още след първото раждане бях за операция и просто изчаках да прикюча с децата.

И аз съм в тази ситуация. Сега съм бременна в осми месец за втори път и чакам да приключим с тази сага. Бихте ли споделили кой Ви оперира и какъв тип операция направиха? На мен ми препоръчаха мвтода "Манчестър", но би било добре да чуя личен опит.

Днес бях на доктор за потвърдим бремеността и доктораа ми каза че се наложи да ми правят серклаж и съм ужасена Sad

# 77
  • Мнения: 2 604
Честито, дано след 9 месеца да се похвалите с хубави новини!
За серклаж искайте второ мнение, имате ли скъсена шийка? Прекалено рано е да се повдига този въпрос, защото се прави около 4-5 м. Нещо ме съмнява нуждата от тази манипулация, още повече и толкова рано.
Операция тип Манчестър си е класическа пластика с директен достъп. Моят АГ категорично не ми я препоръча, той прави главно лапароскопии, въпреки че и за нея беше разколебан, защото предпочита да прави корекции на жени над 60 г. Причината е,че след 10-15 години може да се наложи да се сменя мрежата. Но на мен ми е наистина важно да реша този проблем скоро.

# 78
  • Мнения: 523
Със сигурност ще взема и други мнения, когато му дойде времето. Все пак хората органи си присаждат, би трябвало да има повече от една опция за пластика.
Относно серклажът, хубаво е още мнение да се вземе. При мен очакваха шийката да се вдихне към 4 месец. Това не се случи, даже се влоших много. Тогава ми сложиха песар и всичко си птиде на мястото. Даже тези седмици предстои да махнем песара.

# 79
  • Мнения: 1
Здравейте ! 
И аз съм с пролапс на матката и цистоцеле. Разбрах за проблема, когато забременях повторно осем години
след първото раждане, което беше нелеко, с много разкъсвания и шевове. Бебе - 3900 кг., преносено и предизвикано раждане с вагинални таблетки. Никакво пазене след това. Тя българската жена така е научена, но това е друга тема.  Явно през цялото време съм имала някаква степен на смъкване, защото впоследствие като върнах лентата си обясних някои от симптомите, като силни месечни кръвотечения, тежест и чест дискомфорт в тазовата област.... Забелязах проблема някъде в 12 седмица от втората бременност  - при клякане в банята шийката на матката ми се подаваше през процепа. Шокирах се, защото дори не знаех какво е това. Гинеколожката, която посетих ми каза, че е нормално да имам леко смъкване след първо раждане и ме успокои. Впоследствие с напредване на бременността матката явно се е повдигнала и така...докато родих с две седмици преждевременно сина си, който беше 2,700 кг. и плацентата беше накъсана. Предполагам, че е възможно това да има отношение към проблема, но през цялата бременност и дума не стана за това. Слава Богу детето си беше ОК, раждането мина фрапиращо по-леко и изобщо за пролапса не се сетих, докато след 5-6 години сам не напомни за себе си. Предполагам, че хормоните, кърменето и Божията намеса са забавили повторното изскачане на проблема. Сега обаче нещата са не ОК. Шийката е на входа на влагалището, последната година се случи и пропадането на влагалищните стени. Свикнала съм да съм активна, да спортувам, влача тежко и т.н. След няколко консултации, предвид възрастта ми - 45 г. и това, че се счита, че съм приключила с ражданията, бях посъветвана да не се занимавам с "глупости", а да "я махаме тази матка", ще оправим влгалищното смъкване и всичко ще е чудесно.  Аз обаче не мога да свикна с мисълта, че в 21 век цял орган, който по принцип е здрав, се премахва тъй просто и се обяснява, че това не е никакъв проблем.
В нета, разбира се, е пълно с информация за т.нар. сакроколпопексия, но както тук някой беше споменал, никой не споделя реален опит от тази операция...къде, кой я прави, какъв е ефекта, показанията, не на последно място колко струва, някаква част минава ли по здравна каса.....Един гинеколог директно ми каза, че решението е хистеректомия и да не вземе някой да ме излъже да ми вземе парите за операция с мрежа, че е ненадеждна ....
И така човек започва да се лута и да търси информация в споделения опит.
Всъщност изписах всичко това, защото мисля, че е хубаво всяка от нас да сподели своя опит, не се знае дали с нещо от него няма да помогне на някоя друга от нас. Малко се споделя и говори за пролапса  на тазовото дъно, а се оказва масов проблем, който преди се е считал за нормално последствие от ражданията и възрастта. Днешните жени са активни до по-късна възраст и такъв проблем много влошава качеството  на живота им. Да не говорим като се стигне до неприятни последствия като инконтиненцията, болки при секс, притеснението при ходене и дълго стоенен в изправено положение.
Бих била щастлива някоя от вас, която е претърпяла какъвто и да вид операция за решаване на проблема, да сподели опит, обяснения на специалисти, за да си създаде всяка от нас, които все още се чудим какво да предприемаме, по-детайлна картина за ситуацията.
Желая на всички здраве и качествен живот!

# 80
  • Мнения: 523
Аз също много бих се радвала, ако някой сподели реални резултати и подробности от операция. Оказва се, че доста жени от всякаква възраст се сблъскват с този проблем и въореки това няма информация.

# 81
  • Мнения: 40
Аз съм изчела сумати информация на български, английски и руски. Членувам в американски фейсбук групи и там има тонове провалени операции. Всички траят известно време, тези с мрежите имат ужасни проблеми, като болки, срастване, ерозия на тъканите...жените ползват песар за повдигане на органите. Абе без решение е остало това състояние. Никой, никога не ми е споменавал за пролапс. Що курсове за бременни и форуми съм изчела, нито една думичка!

# 82
  • Мнения: 48 055
Рисковете от операция са свързани с оператора, възможни са различни рискове, свързани с хирургичнат интервенция, включително много лоши като срязани нерви, пикочен мехур и подобни, разбира се- редки, ама.... И другия момент с неуспешната операция и големия процент рецидив. Хора сме, не машини, всеки организъм е различен. А дори и успешна операцията, трябва пазене доживот, все едно си с пролапс. В чужбина се набляга на различни пози и упражнения, които не влошават пролапса и дори помагат, тука Кегел и това е. Ма как точно се изпълнява, ма други упражнения и спорт как влияят- нищо. Имаше един момент, в който почнаха да правят операции с Да винчи, но в момента касата не го плаща, човек трябва да си го плаща сам. Затова не го и предлагат- доста скъпо е, пък и нейа сме реалисти- още се учат.Отделно пролапса включва различни органи и състояния, съчетават се няколко операции в едно, в зависимост какво и що е засегнато. Пластика на влагалище, някакво решение за матката, за пикочния мехур, може и за други органи, с платно, без платно, с матка, без матка и т.н.
То големия проблем е какво точно ще се прави, пък после вече може и лапароскопски примерно.
Иначе постоянно се пише за разни лазери, столове и т.н. Ми аз си представям как с тоя лазер се решава проблем за оперативна интервенция...никак. Що хората си оперират бръчките, а не карат само на лазер? Примерно. ЩО не си направим лазер на гърдите, ми играе ножа. Или на хернията.Иначе е готино и може да се пробва, ако човек има пари.

# 83
  • Мнения: 2 968
Аз лазер си правих, ама си е естетична процедура, не функционална, поне при мен нямаше тоя ефект, дето се кълнат, как чудотворно лекува инконтиненцията. Дръжки. А не са евтини процедурите.

# 84
  • Мнения: 11 458
Лазер не се препоръчва при онкологични проблеми за да не стане рецидив или поне така аз разбрах от обясненията на лекаря.

# 85
  • София
  • Мнения: 385
Melusine, може ли да споделиш подробности? Всичко, което се сетиш. Гледам, че в болница Надежда имат клиника по естетична гинекология и предлагат лазер, хиалуронова киселина и т.н. Някой да е опитал?
Аз лазер си правих, ама си е естетична процедура, не функционална, поне при мен нямаше тоя ефект, дето се кълнат, как чудотворно лекува инконтиненцията. Дръжки. А не са евтини процедурите.

# 86
  • Мнения: 27
Когато опериращият лекар е добър и пипне нещата,операцията е успешна и  вероятността за рецидив от нея е много малка.
И да цитирам моите гинеколози"Голямо пазене трябва след това, голямо пазене, особено в първите 3 месеца".

# 87
  • Мнения: 523
При много от жените операцията се прави след последно раждане. Интересно как ще се пазв с едно 4-годишно и едно новородено у дома. Няма начин да се случи това. А да чакаш още три-четири години не става.

# 88
  • Мнения: 2 604
Аз планирам операцията си, когато малкото проходи. Ще бъде на 1,2-1,3 месеца, голямото е на 8г., ще съвпадне с края на учебната година. Бабите са ми обещали,че ще се включат, мъжът ми също доста помага. Вярвам,че ще се справя,реално ми трябва някой да разхожда децата и да пазарува. Все си мисля, че след лапароскопия бързо ще се възстановя. Дано не попадна в 20-те процента неуспешни корекции. Ще се пазя максимално, но просто не мога да отлагам повече. Като се върна на работа, няма да имам време за това и ще ми е още по-трудно.

# 89
  • Мнения: 27
Възстановяването   и след класическа пластика е много бързо.
Ако не помагат близки, е  наистина невъзможно да се получи това с голямото пазене.
Но дори и да са укрепили с мрежа, слинг , ако  не се пазите много след операцията, вероятно няма как да е траен ефектът, знам ли...  А и е от голямо значение, може би,  на каква работа ще се върнете след това, предполагам..
А, че е много некомфортно да си с някакъв пролапс, няма спор. Затова и се  подложих на операция при първа възможност.

Общи условия

Активация на акаунт