Майчинството счетоводно - 87

  • 30 349
  • 760
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 751
Здравейте, искам да попитам какви санкции предвижда законът ако работодателят не предаде болничния лист в законово-определения срок?

# 556
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте, искам да попитам какви санкции предвижда законът ако работодателят не предаде болничния лист в законово-определения срок?
https://www.nssi.bg/forusers/procedures/241-procesbenefits

# 557
  • Мнения: 60
Здравейте!

От ноември съм в  болничен. Нямаше проблем с първия болничен лист, беше предаден към НОИ и съответно изплатен. Вторият болничен е подаден към счетоводството още декември, но те не са го подали към НОИ, а дори са ме водили на работа и са ми изплатили заплата за декември. Сега казаха, че трябва да върна обратно заплата и да чакам. От следващата седмица ми започва третият ми болничен лист. Някой знае ли дали трябва нещо да попълвам допълнително или просто трябва да чакам счетоводителите да си оправят кашата и чак тогава да се надявам на парите от НОИ.

Предварително благодаря!

# 558
  • Мнения: 861
Момичета , имам ли право на платена борса след 2 години майчинство ?

# 559
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Момичета , имам ли право на платена борса след 2 години майчинство ?
Няма такъв термин платена борса.
Най-вероятно имате право на обезщетение.

Здравейте!

От ноември съм в  болничен. Нямаше проблем с първия болничен лист, беше предаден към НОИ и съответно изплатен. Вторият болничен е подаден към счетоводството още декември, но те не са го подали към НОИ, а дори са ме водили на работа и са ми изплатили заплата за декември. Сега казаха, че трябва да върна обратно заплата и да чакам. От следващата седмица ми започва третият ми болничен лист. Някой знае ли дали трябва нещо да попълвам допълнително или просто трябва да чакам счетоводителите да си оправят кашата и чак тогава да се надявам на парите от НОИ.

Предварително благодаря!
Категорично преди подаване на болничния към НОИ,  няма как да ви изплатят обезщетение.

# 560
  • Мнения: 1 102
Здравейте, ако изляза във второ майчинството, преди първото дете да е станало на 3г. обещетението за второто ще бъде като първото ли? А ако се върна на работа но нямам нови 2години стаж по-ниско ли ще е вророто майчинство?

# 561
  • Мнения: 3 735
Майчинството е 2 години,а не 3.
След изтичане на тези 2 години,евентуално ново майчинство ще се изчислява както първото-за 24 месеца назад.
За да имаш право на същото майчинство трябва да се застъпят двете,тоест 45-дневният болничен да ти се издаде преди първото да стане на 2г.

# 562
  • Мнения: 609
Здравейте! Имам въпрос В момента съм 2ра година в майчинство, детето ми ще навърши 2г през май месец. Назначена съм на трудов договор на 8ч от преди да забременея, няма да се връщам във фирмата и има вариант да започна нова работа преди да изтекат 2те години. Въпроса ми е следния--възможно ли е да се договоря с новия ми шеф да ме води на 4ч до май месец, за да не се налага да напускам другата работа или е по-добре да я напусна и да си ме назначат на 8ч. Но имам ли риск за 190лв (половината майчинство), които се полагат на всяка работеща майка с тези смени на работодатели? Чудя се как да процедирам.... Нали всяка работеща майка има право на 12ч макс трудов договор дори да е от 2 места?

# 563
  • Мнения: 449
Здравейте счетоводителката е била болничен и съответно болничния ми е пуснат днес към нои, проблем ли е че е минал срока т.е. до десето число на месеца

# 564
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте счетоводителката е била болничен и съответно болничния ми е пуснат днес към нои, проблем ли е че е минал срока т.е. до десето число на месеца
Не  е проблем.

# 565
  • Мнения: 609
Добавям още нещо към горното ми питане- вярно ли е, че ако сключа втори трудов договор на 4ч и продължа отпуска за отглеждане на дете до 2г към фирмата, към която съм в момента - ще получавам пълното майчинство до 2г на детето? Надявам се някой да се включи...

# 566
  • Мнения: 29
Здравейте!
От август съм на борсата с обещетение от 60%. Ноември имам половин месец работа, съкратиха ме и се върнах на борсата. Имам стаж повече от 10г. Въпроса ми е какво приблизително майчинство ще вземам? Всмисъл дали борсата се изчислява на минималната заплата или е добре да ме назначат фиктивно за да взимам поне Мин работна заплата като майчинство . Термина ми е август.

# 567
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Добавям още нещо към горното ми питане- вярно ли е, че ако сключа втори трудов договор на 4ч и продължа отпуска за отглеждане на дете до 2г към фирмата, към която съм в момента - ще получавам пълното майчинство до 2г на детето? Надявам се някой да се включи...
Да, ако този ТД  е към ДРУГ работодател!
И детето ест. не посещава детско заведение.

# 568
  • Мнения: 5 004
Казаха ми от болницата, че трябва да си вземем акта за раждане от община Средец. Майката ли трябва да ходи лично и лична карта ли ми трябва само?

# 569
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Казаха ми от болницата, че трябва да си вземем акта за раждане от община Средец. Майката ли трябва да ходи лично и лична карта ли ми трябва само?
https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/text/service-details.xhtml;js … ps01?serviceId=80

Общи условия

Активация на акаунт