Социална фобия или нещо повече?

  • 3 938
  • 30
  •   2
Отговори
  • Мнения: 73
Здравейте, пиша по този въпрос, защото от години ме мъчи този проблем и имам нужда от това да разбера нечий чужд опит или мнение по въпроса. Момче на 18 години съм. На пръв поглед, както всяко нормално момче на тази възраст. Обаче, както казах, от години ме мъчи проблем, който е свързан с така наречената социална фобия. Поне, четейки из интернет, успях да свържа протесненията си именно с нея. Не знам кога точно започна всичко, защото като малък изобщо не ме било срам от хората или пък да ме е било страх какво ще си помислят, нито пък имах проблем с комуникацията с непознати. Може би, всичко започна от училище - там многократно бях обиждан и всеки път, когато се опитвах да се защитя, нещата ставаха по-зле, дори бях и стъпкван. Дали фактът, че от тогава реших да си замълча, за да не бъда никога повече унижаван и за да не ме излагам, или също това, че започнах да комуникирам с едни и същи хора, уж така наречените ми "приятели", но резултатът е налице - изолирах се, без да го осъзнавам и се затворих в себе си. Докато бях малък това не ми правеше впечатление, но в пубертета започнах да осъзнавам колко съм се прецакал сам, особено в късния пубертет. Оказа се, че комуникацията очи в очи започна да ми убягва и всеки път, когато ми се наложи да говоря с някого, когото не познавам, изпитвам тревожност - един вид ме е страх да не се изложа и да не ми се присмее, но самият страх ме прави по-студен човек и става много по-зле. Забелязал съм, че този проблем не съществува, когато общувам с по-близките за мен хора, тези, които ме познават вече и които чувствам, че дори и да направя или кажа някоя глупост, няма да ме осмиват. Проблемът е, че животът не е комфортно място, където на човек му стига само така нареченият затворен кръг от хора. Всеки ден човек се сблъсква със стотици нови хора, различни личности. Все пак ние сме социални животни и един такъв проблем започва да ни дистанцира от нашия свят. По-лошото е, когато го осъзнаеш, но не можеш да се справиш, дори опитвайки се всячески да преодолееш самия себе си. Осъзнавам проблема - направих си равносметка, че избягвайки контакти от страх, че няма да ме приемат, аз не си правя услуга. Мислех си, че проблемът ми идва само когато говоря с по-възрастни от мен хора, защото нямаме кой знае какви общи интереси, но това е само успокоение, а не истината. Осъзнах го по трудния начин. Един приятел наскоро ме запозна с негови приятели от една компания и това беше звучният шамар на съдбата, който ми показа, че съм грешал. Запознах се с тях, обаче всичко стигна само до запознаването - когато се води някакъв диалог между всички, аз просто не знам какво да кажа и премислям хиляди пъти, измежду което в главата ми се въртят хиляди сценарии какво може да се случи, ако кажа точно това.  В повечето случаи се получава да мълча, формулирайки думите си в главата, а когато според моята "велика" преценка това нещо пасва и няма да ме изложи, аз го казвам, което е рядко и представлява кратковременно включване в разговора.  Мислех, че с времето ще се отпусна, както преди се е получавало с други приятелчета, обаче нищо не се променя - аз си оставам все същия пън. Чувствам, че просто съм изолиран и то проблемът е в мен, защото през времето, в което съм с тези хора и други се причисляваха към компанията, подобно на мен, но за ден - два те изглеждаха по - близки с тях, отколкото аз за месеци. Това също ме накара да погледна на себе си като първоизточник на своите проблеми, защото не може едни да успяват, а аз да не. Това означава, че нещо в мен отблъсква. Истината е, че аз не мога да нахалствам и да се бутам, не е и приятно. Не обичам да се натрапвам на хората, но практиката показва, че нахалните и тези, на които не им пука какво мислят другите, просперират - тях ги приемат. Това са моите изводи върху себе си и ситуацията, в която се намирам. Имам чувството, че съм в задънена улица и че никой не ме харесва, нито ме приема. Най-общо казано се чувствам като някакъв непотребен боклук, от който никой няма нужда и каквото и да ми се случи, на никого няма да му направи впечатление. Антисоциалността води до самота, а това е най-лошото нещо за един млад човек, пред който животът тепърва предстои и има нужда от нови хора и контакти, но те все му се изплъзват измежду пръстите. Чувствам живота си като помия и като нещо, което се обезсмисля.
Иска ми се да разбера дали има някой, който е бил в същото положение, дали е успял да се справи. Също искам да разбера дали има начин да се справя с този проблем и какъв е той, защото сам очевидно не мога да преодолея страха.

# 1
  • Мнения: 3 469
Когато престанеш да мислиш как ще изглеждаш в очите на хората, нещата ще се наредят. Бъди себе си и не анализирай прекалено много каквото и да е. Сам си слагаш спирачките, а не бива.

# 2
  • Мнения: 12 473
Мило момче, кой ти е казал, че трябва да се харесваш на някого??
Няма как да те хареса някой, ако ти не се харесваш сам.
Млад, интелигентен, начетен, умен, дибре изразяващ се, симпатичен. Сигурно имаш още куп други хубави качества и черти. Защо не започнеш да се гордееш с тях?

# 3
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Първо да кажа, че съм впечатлена от начина ти на изразяване! Това, че търсиш помощ означава , че си осъзнал проблем. Навярно имаш нужда от малко побутване, за да се почувстваш уверен и разкриеш личността си.  В сайта има тема за консултации с психолог, ще я потърся, за да ти я пусна. Друго, което намерих на прима виста, е това
http://www.markovcollege.com/kurs-uverenost/
Нямам никакви лични впечатления, но ми се стори интересно.
 Светът е голям и спасение дебне отвсякъде, както се казваше в един филм!
https://www.bg-mamma.com/?topic=1201092

Последна редакция: сб, 07 ное 2020, 11:15 от bilqna_69

# 4
  • Мнения: 40 834
Всички сме били стеснителни някога, кой повече, кой по-малко. И от опит казвам, общуването е като влизане в студена вода - стискаш зъби и го правиш. И с всеки следващ път става все по-лесно. Е, в началото си избираш по-лесни задачи, но принципът е този - надмогваш себе си и го правиш. Ми то и в книгите си го пише - героите са герои, защото надмогват страха си, а не защото го нямат. Онези, дето нямат никакъв страх, са добичета без мозък.

# 5
  • Мнения: 19 837
Нищо ти няма, просто нямаш социален тренинг. Не е нужно да се чувстваш хиперсоциален, заинтересован или приповдигнат при общуване. Трябва ти повече общуване само заради това да срещнеш твоите хора и среда.
Нито си боклук, нито си изпаднал, непотребен. Вероятно си по-аналитичен, чувствителен, мислещ и това често е пречка в общуването. наблюдавай разлините хора при общуване, но не се мъчи на всяка цена да влизаш в интеракция с тях. Това ще намали тревожността. Ти смяташ, че трябва, не, не трябва. Просто си избирай да общуваш с хора, които те правят спокоен, а с останалите ще свикнеш да не ти пука какво мислят за теб, как те виждат, с тях по-формално.
Ще се научиш. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 000
Останах с впечатление, че всъщност нямаш проблем. По -вероятно е да си малко по - интелигентен от връстниците си и те понеже са маса, ти се чувстваш неадекватно.
Един от ключовите моменти е да разбереш, че вече навлизаш във възраст, в която срама само ще ти пречи.
Погледни се в огледалото, харесай се, прости на хората в миналото си за обидите.
Загледай някой успешен човек, който ти харесва и общува с лекота. Какво има той, което ти не?
Мислиш, храниш се, спиш, също като него.
Това, че някой някога те е унижил не е доживотна присъда. Това е имал, това ти е дал.
Започни да мислиш за себе си и начина по който искаш да те виждат останалите и се дръж така.

Последна редакция: сб, 07 ное 2020, 11:54 от Monet

# 7
  • Мнения: 12 748
Според мен, не се хвърляй веднага в дълбокото и не разчитай бързо да станеш душата на компанията. Завръзвай разговори с един-двама от приятелите. С малко хора човек се отпуска по-лесно.

В общия разговор не пропускай да се включиш, ако темата те вълнува. Тогава думите сами идват, няма нужда да си ги репетираш наум.
Гледай да си спонтанен, не всяко нещо, което казваш, трябва да е перфектно.
След като си интелигентен младеж с аналитичен ум (това си личи от изложението ти), когато водите общ разговор, послушай какво говорят приятелите ти. Това, което казват, думите им, безупречни ли са, изпипани от всяка гледна точка, перфектни? Позволявам си да се усъмня. Отнася се и за теб, няма нужда да ръсиш бисери при всяко отваряне на устата.

Да, била съм стеснителна, минало ми е. Много хора са били така. Това е пътят да опознаеш себе си и качествата си като личност.

# 8
  • Мнения: 40 834
Хората, които са "душата на компанията" по принцип обичат да слушат себе си, а и да обират овации.  Ми дай им каквото искат - ако не се сещаш как сам да се включиш в разговора можеш да им се хилиш на смешките, да кимаш одобрително, да поддакваш и ще те харесат веднага. Хората харесват добрите слушатели. И като те захаресват ще се отпуснеш и ще почнеш и ти да участваш.

# 9
  • Мнения: 11 003
Прекалено много ги мислиш нещата... ако кажеш нещо, какво ще ти отговорят, после какво ще се случи и ето, вкара се не във филм, а в цял сериал.
Слушай, коментирай, задавай въпроси, общи лафове. Ако мълчиш и чакаш някой да ти обърне специално внимание, няма да се получи.

Смяташ, че нещо в теб дразни хората. Какво може да е то?

# 10
  • Мнения: 1 000
Подигравките в училище за какво са били?
Ако е нещо с външният вид, поработи над това.
Не заради другите, а заради себе си. Спортувай.
Ако е семеен проблем или друга травма, помисли дали има влияние още над теб.

# 11
  • Мнения: 73
Когато престанеш да мислиш как ще изглеждаш в очите на хората, нещата ще се наредят. Бъди себе си и не анализирай прекалено много каквото и да е. Сам си слагаш спирачките, а не бива.
Да, по принцип е така, но много пъти съм опитвал да се отпусна. Реално, обаче, когато опре до практическата реализация, нещата се провалят и се сковавам.
Мило момче, кой ти е казал, че трябва да се харесваш на някого??
Няма как да те хареса някой, ако ти не се харесваш сам.
Млад, интелигентен, начетен, умен, дибре изразяващ се, симпатичен. Сигурно имаш още куп други хубави качества и черти. Защо не започнеш да се гордееш с тях?
Определено съм съгласен с това, че ако не се харесваш сам, няма как и другите да те харесват, но винаги съм чувствал, че ако се хваля сам, това ще бъде един вид необективно и далечно от реалността.
Първо да кажа, че съм впечатлена от начина ти на изразяване! Това, че търсиш помощ означава , че си осъзнал проблем. Навярно имаш нужда от малко побутване, за да се почувстваш уверен и разкриеш личността си.  В сайта има тема за консултации с психолог, ще я потърся, за да ти я пусна. Друго, което намерих на прима виста, е това
http://www.markovcollege.com/kurs-uverenost/
Нямам никакви лични впечатления, но ми се стори интересно.
 Светът е голям и спасение дебне отвсякъде, както се казваше в един филм!
https://www.bg-mamma.com/?topic=1201092
Благодаря! Относно психоложката - забелязах, че е прекратила консултациите в сайта, но ще потърся и други.
Всички сме били стеснителни някога, кой повече, кой по-малко. И от опит казвам, общуването е като влизане в студена вода - стискаш зъби и го правиш. И с всеки следващ път става все по-лесно. Е, в началото си избираш по-лесни задачи, но принципът е този - надмогваш себе си и го правиш. Ми то и в книгите си го пише - героите са герои, защото надмогват страха си, а не защото го нямат. Онези, дето нямат никакъв страх, са добичета без мозък.
Понякога навлизането в студената вода изисква подготовка... Аз също опитвам, но лошото е, че не дава ефективни резултати и нещата продължават да протичат постарому.
Нищо ти няма, просто нямаш социален тренинг. Не е нужно да се чувстваш хиперсоциален, заинтересован или приповдигнат при общуване. Трябва ти повече общуване само заради това да срещнеш твоите хора и среда.
Нито си боклук, нито си изпаднал, непотребен. Вероятно си по-аналитичен, чувствителен, мислещ и това често е пречка в общуването. наблюдавай разлините хора при общуване, но не се мъчи на всяка цена да влизаш в интеракция с тях. Това ще намали тревожността. Ти смяташ, че трябва, не, не трябва. Просто си избирай да общуваш с хора, които те правят спокоен, а с останалите ще свикнеш да не ти пука какво мислят за теб, как те виждат, с тях по-формално.
Ще се научиш. Simple Smile

Надявам се с времето да ме отпусне непрекъснатият страх. Забелязал съм, че когато не премислям прекалено много нещата, които казвам, се получава сто пъти по-добре, откогато в рамките на минути се мъча да формулирам мисъл, която според мен би им се харесала. Наблюденията ми върху другите показват, че наистина аз създавам проблема, защото на практика най-голямата глупост, казана от някой човек, може да се приеме добре, стига той да бъде уверен в себе си.
Останах с впечатление, че всъщност нямаш проблем. По -вероятно е да си малко по - интелигентен от връстниците си и те понеже са маса, ти се чувстваш неадекватно.
Един от ключовите моменти е да разбереш, че вече навлизаш във възраст, в която срама само ще ти пречи.
Погледни се в огледалото, харесай се, прости на хората в миналото си за обидите.
Загледай някой успешен човек, който ти харесва и общува с лекота. Какво има той, което ти не?
Мислиш, храниш се, спиш, също като него.
Това, че някой някога те е унижил не е доживотна присъда. Това е имал, това ти е дал.
Започни да мислиш за себе си и начина по който искаш да те виждат останалите и се дръж така.
Срамът на моята възраст е пречка, която води до падение, защото тепърва предстоят много важни задачи, свързани с непрекъснат обмен на опит и информация.
Според мен, не се хвърляй веднага в дълбокото и не разчитай бързо да станеш душата на компанията. Завръзвай разговори с един-двама от приятелите. С малко хора човек се отпуска по-лесно.

В общия разговор не пропускай да се включиш, ако темата те вълнува. Тогава думите сами идват, няма нужда да си ги репетираш наум.
Гледай да си спонтанен, не всяко нещо, което казваш, трябва да е перфектно.
След като си интелигентен младеж с аналитичен ум (това си личи от изложението ти), когато водите общ разговор, послушай какво говорят приятелите ти. Това, което казват, думите им, безупречни ли са, изпипани от всяка гледна точка, перфектни? Позволявам си да се усъмня. Отнася се и за теб, няма нужда да ръсиш бисери при всяко отваряне на устата.

Да, била съм стеснителна, минало ми е. Много хора са били така. Това е пътят да опознаеш себе си и качествата си като личност.
Всички имаме недостатъци, но при някои е по-лесно да самоизразяват себе си, докато при други това създава дискомфорт. Например, онзи ден направих подобно включване и изведнъж ръцете, главата и тялото изтръпнаха, което е много странно, защото ми се е случвало и друг път.
Хората, които са "душата на компанията" по принцип обичат да слушат себе си, а и да обират овации.  Ми дай им каквото искат - ако не се сещаш как сам да се включиш в разговора можеш да им се хилиш на смешките, да кимаш одобрително, да поддакваш и ще те харесат веднага. Хората харесват добрите слушатели. И като те захаресват ще се отпуснеш и ще почнеш и ти да участваш.
Това е нещото, което мисля, че правя почти всеки път.
Прекалено много ги мислиш нещата... ако кажеш нещо, какво ще ти отговорят, после какво ще се случи и ето, вкара се не във филм, а в цял сериал.
Слушай, коментирай, задавай въпроси, общи лафове. Ако мълчиш и чакаш някой да ти обърне специално внимание, няма да се получи.

Смяташ, че нещо в теб дразни хората. Какво може да е то?
При мен явно е направо индийски сериал, продължаващ дълго и мъчително.  Убедих се, че човек трябва да се побута, за да го забележат, иначе няма кой да му обърне внимание. А иначе какво ги дразни остава загадка, ако има нещо такова. Обаче, ми е някак си странно как при едни хора се получава за два дни почти да се впишат и бързо да завържат контакти, а при мен си остава на добри начала от сорта на "здравей" и "чао" с едно - две включвания. Възможно е да ми личи или по някакъв начин мълчанието да ги отблъсква.
Подигравките в училище за какво са били?
Ако е нещо с външният вид, поработи над това.
Не заради другите, а заради себе си. Спортувай.
Ако е семеен проблем или друга травма, помисли дали има влияние още над теб.
Общо - взето имаше от всичко по малко, дори за най-малката глупост. Но по-малките деца понякога обръщат внимание дори на малките детайли и понякога могат да бъдат доста жестоки, без дори да осъзнават, че могат да наранят някого, като в това число включват и себе си, когато съм бил по-малък. Иначе ходя на фитнес, поддържам някаква форма. В повечето случаи в училище, когато аз отвръщах на удара, се оказвах виновен и влизах в някакви непрестанни конфликти. Дори веднъж ме бяха намокрили с гъбата и цял ден стоях мокър, заради което после настинах. Имаше ситуация, в която съм бил изправен пред целия клас да давам обяснения и след това голяма част от класа се настрои срещу мен, при положение, че не бях виновен, а просто направих това, което и другите с мен. Ала явно това е за урок, че не трябва да стигаш до нивото на тези, които те тормозят. Общо взето по едно време просто си казах, че ще спра да се занимавам, направих грешката да забия нос в интернет пространството и да се затворя, което доведе до сегашния резултат.

Благодаря на всички, които се включват в темата и ми дават съвети. Наистина имам нужда да споделя с някого проблема и да чуя различни мнения по въпроса. За момента разбрах, че трябва да променя мирогледа по отношение на себе си - не да се помисля за някой много важен персона, а просто да почна да вярвам, че не съм по-различен от другите деца на моята възраст, че щом те могат, аз също мога. Разбрах, че трябва да се гмурна в дълбокото и да преодолея страха си, защото той подхранва само негативни мисли и ми пречи да се развивам. Пътят е труден, колкото и лесно да звучи, защото промяната не може да стане нито за ден, нито за два. Изисква се постоянство и в един момент ще започна да прозирам лъчи надежда. За момента съм се опитвал, но явно опитите ми не са били достатъчни, но трябва да го преборя, защото ако човек сам не си помогне, то няма как нещата да се оправят от само себе си.

# 12
  • Мнения: 11 003
Съжалявям да чуя, че сериалът е индийски. Минават 1626262 епизода, а действието не търпи развитие.
Наистина имаш нужда да се побутнеш или някой направо да те бутне в студената вода.
Мислиш, разиграваш ситуации, анализираш, а през това време животът си тече. Може би трябва да си малко по-спонтанен и смел.
Пишеш грамотно, изразяваш се интелигентно и обосновано, което е прекрасно, но прекаленото разтягане на локуми в пряк и преносен смисъл не е в твоя полза.
Имаш богат речников запас, предполагам, че обичаш да четеш. Забиването в книгите е същото, както в интернет, нож с 2 остриета... личен опит.

Важното е, че осъзнаваш проблема и се опитваш да промениш нещата.

# 13
  • Мнения: 40 834
Май си търсиш оправдание, а нали знаеш - който иска, намира начин, който не иска, намира оправдание. Съвети получи достатъчно, от там нататък спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Стискаш зъби и го правиш, или изпадаш в ролята на аутсайдер.

# 14
  • Мнения: 5 220
Мило момче, аз съм на 33 и почти същата като теб. На мен обаче с времето спря да ми пука особено дали ме мислят за странна и дали ще се впиша. Не е нужно да бъдеш като другите, важното е да бъдеш себе си. Разбира се, не е лесно да си различен, но не сд отчайвай. Ще срещнеш хора, които ще те оценят и приемат какъвто си.

Общи условия

Активация на акаунт