Кога децата ви се научиха да четат

  • 2 532
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 268
Синът ми на 6 г. четеше свободно.Калина сега е на 3 г. и 10 м и вече си пише името сама

# 16
  • Мнения: 3 268
ама голими сме похваланки Crazy Peace Blush

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Баткото започна училище на 4 и половина, там го научиха да чете и на 6 и половина за първи път прояви интерес да си чете книжките сам и така до днес. Сега е 5ти клас (9 години), но посещава уроците по английски на 6-то класниците Wink
Но с четенето на български поизоставаме, от скоро започна да чете книжки на български сам. До сега е прочел само първата част на Крокодила Гена. От една страна книжката е занимателна за 9 годишно дете, от друга изреченията са кратки и опростени, а буквите не са много ситни. Само където няма шарени картинки  Laughing Много ми е трудно да му избирам книжки за четене на БГ, хем да са му интересни хем да са на по-ниско ниво за четене  Confused

# 18
  • Мнения: 3 491
Баткото започна училище на 4 и половина, там го научиха да чете и на 6 и половина за първи Много ми е трудно да му избирам книжки за четене на БГ, хем да са му интересни хем да са на по-ниско ниво за четене  Confused
Не знам дали ще съм ти от полза, твоят батко е малко по-големичък, но в България има една поредица на издателство "Фют", "Във вълшебната гора" се казва, моите деца нея като че ли най-харесват от донесеното това лято.  Историйките са ритмични, съвременни, с добро въображение, шарени, необременяващо количество текст на страницата. Имам само някои съдържателни коментари към качеството на картинките (пише например, че Ежко жонглира с цели 20 топки, детето тръгва да ги брои и те се оказват 10), но някак си замазваме положението.  Simple Smile

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В първи клас се научи да чете синът ми. Не съм бързала да го уча, само съм му помагала, ако е проявявал интерес. Макар да знаеше от много малък буквите, четенето го започна на седем и нещо години. За сметка на това обаче със задачите е напред.

# 20
  • Мнения: 2 768
Може да срича, но е далеч до четенето.  Naughty
Обаче изкара цял изпит, доста успешно при това, има отлични резултати на тестовете Grinning

# 21
  • Мнения: 2 013
На 6,9 г. са, сега ще бъдат първи клас. Тя срича по-добре, той - по-зле. Но не четат и двамата. Имах амбиции да ги уча, но учителките в детската градина ме убедиха, че трябва да им е интересно в първи клас. Надявам се да не съм сбъркала.
Иначе познаваха почти всички букви преди да навършат 4 годнини.
Много добре смятат, особено тя, даже ми писна да ме кара да й измислям задачи.

# 22
  • Мнения: 2 567
На 5 години можеше да чете сносно. Пишеше с печатни букви, както и на компютъра. С приятелчето си от Бургас, което е на същата възраст си пишеха кратки имейли или по кю-то.

Никога не съм я карала насила. Сама си научила азбуката от една картинна такава. Свързвала животното или предмета на картинката с написаната буква и така я научила. Даже ме смая един ден като ми я издекламира.
После и показах как да свързва буквите в срички(което беше най-трудното) и след това четеното просто трябваше да го упражнява за да стане гладко.

В началото като се научи по имаше интерес към четенето. Много обичаше да хване комикс под мишница и да се запъти към тоалетната да го чете като Ал Бънди  Simple Smile.
Сега обаче рядко похваща сама книга. Обикновено трябва да бъде подсетена.

# 23
  • Мнения: 3 405
На 5, даже не ги беше навършил.
Почти сам успя да се справи. Баба му му беше показала ка да свързва буквите в срички, отначало трибуквени думички, после вече четеше. И сам си взимаше книжки да си чете.
В подгответо даже участва в маратона на четящите и беше много горд от успеха си bowuu

# 24
  • usa
  • Мнения: 2 113
голямата дъщеря започна да чете на пет, тогава тръгна на училище. малката, две години по-малка - на три и половина-четири покрай сестра си. на пет четеше книгите, които четеше сестра и - пипи, хари потър и прочие, друг е въпроса колко ги разбираше. сега - на 9, за цялото лято я е прочела две книги, я не. мисълта ми е, че ранното научаване на четене не е гаранция за трайна любов към книгите. синът е на 3 и 9 месеца. познава всички букви, няколко може да пише, казва си името по букви и го разпознава написано, но всичко наизуст, по папагалски, не мисля, че прави нещо осъзнато. иначе си избира редовно книги от библиотеката в детската градина Simple Smile.

# 25
  • Мнения: 2 724
Синът ми се научи да чете в 1 клас ,а дъщеря ми в детската градина- на 6 г. Когато бяха много мънички, непрекъснато им четях ,без книжка не заспиваха. Не съм насилвала нещата и не мисля че това е от голямо значение за развитието им / имам в предвид четене в много ранна възраст/ .За мен беше по важно да контактувам по често с тях, да си играем и изобщо да сме заедно .Мисля че учителите се справят добре/ поне до 4 клас /.Надявам се нещата и в по горните класове да се пооправят.             А времето в което нашите съкровища са свободни да играят на воля е толкова малко че ....   некада ги оставим, после знаете, цял живот учим

# 26
  • София
  • Мнения: 4 867
виктория се научи да чете някъде около четвъртата си година - четеше букви и ноти еднакво добре. преди първи клас беше прочела първия хари потър. откакто се научи, не е спирала да чете.

габриела от доста време проявява интерес към четене и писане, но се ограничаваше само с имена на познати хора. от два дни срича двусрични думи и пише старателно. снощи сътвори първото си писмено изречение: БОБИ ЧАКА И ЧЕТЕ КНИГА (Iva_D, това наистина е в чест на вашето семейство!   bouquet)

все още разпознава само главните букви и то не абсолютно всички. учудващо добре си служи обаче с наличния материал.

# 27
  • Мнения: 5 877
Днес по случай първи ден в ДГ направихме и прочетохме първата "самостоятелна"  книга, за динозавърчето Лулу в детската градина. Малко е... ъъъ... поучителна, но затова пък е кратка и с по два сантиметра букви. Общо взето я научи наизуст, но за пръв път може успешно да се преструва, че чете (а като забрави нещо, наистина се пробва!) Важното е, че й дойде самочувствието на "чела мишка книжка".

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Синът ми е на 4.9, познава всички букви, пише ги, къде като умрели лебеди, къде разбираемо, къде огледално, но не можем още да се научим да сричаме, а и аз не го насилвам, усещам че още не е готов и не искам да убивам желанието му. Май клоним към математиката(смятаме безгрешно до 10).

# 29
  • София
  • Мнения: 4 867
само да вметна, че не гледам на рано проявения интерес от страна на детето към буквите и книгите като на лишаване от детство  Embarassed

габриела днес чете, писа, рисува, организира рожден ден за три кукли, игра на двора, гледа филм, разглежда книжките, които аз й прочетох през деня, гушка мен и баща си - има време за всяко удоволствие...

а по отношение на ученето не мисля, че за който и да е човек е добре да прекара и един ден без да е научил нещо ново....

Общи условия

Активация на акаунт