Дистанционно обучение за учениците - Teмa 12 /ноември 2020 г./

  • 39 549
  • 1 357
  •   1
Отговори
# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На теб ти е мъгляво, на мен ми е наистина. Колкото и да струва - това става с пари, а не с изрезки от вестници.

Добре, нали разбираш, че не можем да коментираме кое колко е достъпно, ако не знаем кое е нужно. По принцип за софтуера трябва да има посочени изисквания за хардуер, операционна система и т.н., за да се работи с него - конкретни неща, на базата на които да решиш дали да го ползваш или ако ти трябва и нямаш избор - да си осигуриш правилното устройство.
Като не знаеш, защо изобщо коментираш, че имало евтини възможности. Хем не ти е ясно, хем се изказваш.

# 76
  • София
  • Мнения: 17 597
Във всички училища има компютърни кабинети. Който няма устройство, може да ползва училищните. Имаме такива колеги - на някои им разрешиха да си вземат лаптоп у дома, други ползват наличните в училище като работят в училище. Тоест работодателят е осигурил устройства при нас. На мен също ми е трудно, че съм с двама на обучение от разстояние - ученичка и студент. Друго устройство ползва съпругът ми случебно и аз съм на личния си компютър, който няма камера, но си купих слушалки с микрофон. Предпочитам така, макар че имам алтернатива - 4 компютърни кабинета плюс още десетина устройства в учителската.


Говориш за кабинетите, в които учещите присъствено деца имат редовни часове?
1-5 клас по 5 паралелки = 25 часа заетост на кабинет като минимум. Ако залата не е с по-малко на брой компютри и не се разделят класовете на групи. Тогава заетостта като часове се вдига.

Представям си как, ако има 2 - 3 свободни машини по някакво чудо - примерно болни ученици - се провежда в залата редовен час ИТ за 5-и клас, но междувременно в същата зала един учител води синхронно биология за 9-и клас, друг - английски за 12-и, трети - математика за 6-и.
Доста забавна картинка си представям...

Да, предвид цялата финансова ситуация около Ковид в цяла България, за много хора закупуване на лаптоп е непосилно.

Така ли - за същите хора, които са по кръчмите и ще мрънкат за правата си, ако ги затворят. Същите хора, които заради короната намалиха разходите си за всичко друго, освен за алкохол.

В олх и базар могат да се намерят прилични минилаптопи за 100-200лв. и 15-инчови за 200-300лв. Е, едва ли са достатъчно мощни за видеоигри, но за тези, които имат като приоритет работа, мисля, че биха били достатъчни.
 Пак повтарям, след като е за работа, наистина би трябвало работодателят да поеме разходите, но сега обстановката е твърде динамична, а и тук нали писаха, че на одобрените параметри отговарял само един модел, предлаган само от един вносител, т.е. нагласено е парите да отидат при "наши хора".
От друга страна ако спрат със семинари, обучения и други глупости, това ще спести пари, които да се използват ползотворно.


Уини, мила, поддържането на видеоконферентна връзка - в реално време! - не е с много по-малко изисквания от повечето видеоигри.

# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Уини, говориш като човек, на когото техниката не му е проблем, а му е по подразбиране. И кой точно ще го плати това устройство по спесификация? Аз като наемен работник нямам нито задължението, нито желанието да финансирам работодателя си - бизнесът си е негов и е негова грижа. Аз съм наемен работник - с каквото ми дадат да работя - с това работя колкото позволява. А с какво ще работя е проблем на работодателя, а не мой. Въпросът е принципен.

Последна редакция: чт, 12 ное 2020, 12:09 от Andariel

# 78
  • Мнения: 9 951
Айде де, стига вече с тия компютри за учителите.

Га вземаха пари за представително облекло, пък стояха у тях по пижами по цял ден. И миналата, и тази година. Върнаха ли ги? Не. Ми да ги ползват тогава да си купят слушалки и рам.

Стига с тая дребнавост. На всеки му е трудно. И на чистачките в училището им е 20 пъти по-трудно в момента, ама са все още на минимални заплати.

# 79
  • Мнения: 1 011
На теб ти е мъгляво, на мен ми е наистина. Колкото и да струва - това става с пари, а не с изрезки от вестници.

Добре, нали разбираш, че не можем да коментираме кое колко е достъпно, ако не знаем кое е нужно. По принцип за софтуера трябва да има посочени изисквания за хардуер, операционна система и т.н., за да се работи с него - конкретни неща, на базата на които да решиш дали да го ползваш или ако ти трябва и нямаш избор - да си осигуриш правилното устройство.
Като не знаеш, защо изобщо коментираш, че имало евтини възможности. Хем не ти е ясно, хем се изказваш.

Нали задавам въпрос, за да видим кое колко струва и кой може да си го позволи. Защо на няколко пъти ми се отговаря само с мъгляви неща. Най-конкретното, което ми се отговори, че с лаптоп за 100лв. (което беше най-ниската, не най-високата сума, която посочих). А знае ли се, че всеки лаптоп, който струва 1000 и е нов, ще свърши работа, само защото струва толкова.
Питам за пореден път - какви параметри на компютъра/лаптоп/таблет/телефон са нужни, за да видим което колко е достъпно?

# 80
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Може би за училище и един такъв таблет ще свърши работа, а има и по- евтини с писалки

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
като са им дали е трябвало да ги върнат. Да не говорим на служител да му се даде служебна техника и той да не я върне - как така ще бъде освободен? Това е пропуск на организацията. Аз не бих освободила служител, преди да е върнал това, което е получил като техника за хоумофис. После на кого ще му се води този инвентарен номер да го плаща, на мен ли?

# 82
  • София
  • Мнения: 17 597
В You tube  е пълно с начални уроци и диалози на английски. Какво толкова трудно с лисънинга. Или пък прочетете урока и го запишете вие



Rokstar преподава на възрастни - и то не непременно на полуидиоти, учещи се да кажат "хелоууууу".
Слушането при по-високите нива не случайно е включено - има различни динамики, различни диалекти, участват артисти - повече от един - очаква се да ги разпознаваш по гласовете... т.е. пресъздава се реална ситуация. Няма как един диктор, с голяма вероятност с някакъв специфичен акцент, да направи това. И няма как да се ползват клипчетата тип "пляскайте-с-ръчички" от тубата, ако накрая на курса се предполага да се положи изпит (тип Оксфорд или Кеймбридж) за Б2 или Ц1. Примерно.

# 83
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
айде сега, аз уча испански и китайски за възрастни, и знам, че има уроци за всякакви нива и сложности, дори за китайския..да не говорим как има всякакви подкасти, книги за слушане четени от проф. актьори и т.н

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
Роузи, ти сериозно ли смяташ, че трябва да ползва чужди клипове?

# 85
  • Мнения: 1 011
Уини, говориш като човек, на когото техниката не му е проблем, а му е по подразбиране. И кой точно ще го плати това устройство по спесификация? Аз като наемен работник нямам нито задължението, нито желанието да финансирам работодателя си - бизнесът си е негов и е негова грижа. Аз съм прост работник - с каквото ми дадат да работя - с това работя колкото позволява. А с какво ще работя е проблем на работодателя, а не мой. Въпросът е принципен.

Не знам какво имаш предвид, може би си представяш, че около мен валят пари - ами не, никога не съм ползвала служебна техника вкъщи, сега ползвам своя лаптоп, който, както написах, е сравнително старичък. Засега конферентни разговори съм имала само няколко пъти и се получава.

Но и ти, и другите, така и не написахте какви параметри търсите. Само някакво мъгляво, че това или онова не тръгвало. За да се осигури такова - от теб или от държавата, при което тръгват, трябва да знаете какви параметри търсите. Или очаквате в текста на държавната поръчка да пише: "да тръгва....", вместо "процесор:...., видеокарта:..., РАМ памет:...."

# 86
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
какво значи чужди клипове?

# 87
  • София
  • Мнения: 17 597
Уини,с лаптоп за 100 лева няма как да се работи. Със същия успех може и от телефона да г ледат. Имаш доста оптимистична представа за купуването на техника. Парите не растат по дърветата, а точно в момента хората гледат да имат и пари за лечение - само едит писиар е 100 лева, а нататък е по-добре човек да не смята колко ще му излезе финансово боледуването само на един член на домакинството. Говоря за родителите и децата.
Относно учителите - работодателят да осигури, ама те не искат, а си представям на какъв кол-център ще заприлича стаята с 5 компютъра с 5 учители, които по едно и също време да водят час. И лично мога да ти кажа, че човек като реши да направи часа както трябва, доста се товари и връзката, и самата техника като пусне две-три приложения наведнъж, плюс поне аудио, а с диеото съвсем товари.

Едва ли е тук мястото да започнем да дискутираме параметри на компютри, но не мисля, че платформите за дистанционно образование са нещо по-сложно и по-натоварващо компютрите от нещата, с които аз работя на лаптоп, който е май вече на 7 години и тогава не беше свръх мощен, така че ако реша да го продавам едва ли бих му взела повече от 200лв., но върши работа.

А хората, които не се спряха лятото да ходят до Гърция, а после до последно по нощните заведения, не могат да мрънкат, че нямат пари. Просто много българите изобщо нямат финансова култура и ако държавата не им вземе пари, с които после да раздава "безплатни неща", те ще изплюскат всичко, че и отгоре - нали затова Кредисимо и подобните му фирмички преуспяват. Но едно е да вземеш кредит за почивка или парцалки, друго - за да си осигуриш лаптоп или таблет за работа от вкъщи или за дистанционно обучение на детето ти.

За колцентъра съм съгласна, това обезсмисля поне наполовина усилията да се пазят учителите, защото така пак ще имат много контакти помежду си, ще ползват градски транспорт и т.н. Обаче не може да се правим, че след 90-те години и почти никой няма свой компютър.


Имам няколко, които не биха могли да вършат тази работа. Но на мен чудесно си ми вършат работа, дори с гимп нямат проблем. Е, като се опре до видео през нет... до там са.
Къде са или не са ходили хората лятото със собствените си средства не е нито твоя, нито на работодателя работа. Не можеш да кажеш как пък не можахте да си спестите почивката, за да закупите за работодателя си основни средства за работа. И не зная дали ти би ползвала кредисимо, за да си купуваш техника на работодателите, но аз лично не бих, не бих го и препоръчала на никого.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 7 056
Аз изобщо не държа на синхронно обучение. Нямам проблем да учи асинхронно и аз да го играя учителка. Според мен е крайно време българското образование да се преустрои и да стане по-либерално и да се разреши хоумскулинга като вариант за желаещи, както е в много други държави. Със съответните правила разбира се.

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Уини, зная какво е процесор, карта и т.н., недей да си мислиш, че падам от небето. Дори зная доста повече, отколкото предполагаш. И да уточня, че не съм учител и нямам нищо общо с образователнатасистема. Говорим си за техника, която струва пари и на която трябва да тръгват определени неща, за да има пълноценно водене на един учебен час. Защото и при мен се води учебен час, нищо че съм логопед. Просто така се прави, за да е качествено.И точно защото зная повече съм наясно, че всичко става с пари. А на мен конферентните разговори сами най-важното, когато работя онлайн. И обясних на прост език какво трябва да тръгне. А ти като по-разбираща от мен можеш на око да сметнеш колко пари ще ми струва удовоствието да си купя нещо, на което да тръгват като минимум нещата, които изброих. Минимум, разбираш ли? Дори не казвам за оптимум.

роузи, чужди клипове са чужди клипове - някой друг седнал и направил обучителни клипове. Когато си купуваш комплекта с учебници, към тях трябва да има и аудио диск с упражнения, нали така? Е, това трябва да го има и учителят и да го ползва. Не става с пиратски клипове.

Общи условия

Активация на акаунт