Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 36

  • 24 279
  • 757
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 8 561
Нашата е мини къщичка - 75 м2 Simple Smile Климатик, конвектори, подово+конвектор в банята. Бойлер 100 литра. Двама сме само, потребелението няма как да е като на семейство с деца, но пък и наистина сме разточителни.

Silvi, у вас още съхне, споко. Четири дни с толкова валежи, нищо не са. При нас строителите пускаха влагоабсорбатор и спомогна съхненето отвътре.

# 496
  • Мнения: 6 298
Нашата е мини къщичка - 75 м2 Simple Smile Климатик, конвектори, подово+конвектор в банята. Бойлер 100 литра. Двама сме само, потребелението няма как да е като на семейство с деца, но пък и наистина сме разточителни.

Silvi, у вас още съхне, споко. Четири дни с толкова валежи, нищо не са. При нас строителите пускаха влагоабсорбатор и спомогна съхненето отвътре.
За тази квадратура е добре сметката ви. Ние в апартамента 89 кв.м. и реална отопляема площ 60 кв.метра с  инвенторни климатици + бойлер 120 л, най-високите ни сметки са 240 лева. Климатиците работят нон-стоп в холо-кухно-трапезарията и само нощно време в спалните.
Сега като написа за конденза при Силви се сетих, че при нас е прясна външната декорация с камъните и може още от нея да излиза влага, която да се отразява на банята. Стената е до банята. Преди не съм виждала да прави конденз. Днес например си е ок. Ще видя утре сутринта дали пак ще има.

# 497
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Досега ( преди обзавеждане) нашата къща излиза около 400 евро/м2. Не сме купували най-евтино то, но за всичко сме си правили сметка и каквото може е правил ММ.
Казвам го, за онагледяване и ако на някой би му било полезно когато взема решение или прави подобен избор.

# 498
  • Мнения: 375
Честито, fatalina!! Определено да споделиш за разходите от термопомпата.  Ако може и да припомниш каква марка е, ще е супер.

# 499
  • Мнения: 1 825
Честито fatalina, със здраве да живеете в новата къща.
Видях снимка с камина, може ли повече информация - каква е, как я направихте, колко ви излезна като сума.

# 500
  • Мнения: 6 298
Честито, fatalina!! Определено да споделиш за разходите от термопомпата.  Ако може и да припомниш каква марка е, ще е супер.
Термопомпата е Мицубиши 11 kw за трифазен ток.

H/I, камината е накакъв френски модел, но не мога да ти кажа точно. По препоръка на майстора ММ я купи от един много популярен магазин на бул. Симеоновско шосе №20 "Камини център". По спомен около 1500 лв. излезе само камината. Цената за изграждане не мога да кажа с точност, защото майсторът ни я прави заедно с барбекюто + изолациите на стените вътре и вън и самите коминни тела. Общо над 6000 излезе труда и материалите, в които влиза техническият камък и облицовъчният камък на барбекюто. Скъпичко взима, но си е фирма специално за изграждане на камини и барбекюта.

# 501
  • Мнения: 375
Колко квадратура подово отоплявате?
300 литра добре ли ви изкарват цял ден?

# 502
  • Мнения: 1 825
Честито, fatalina!! Определено да споделиш за разходите от термопомпата.  Ако може и да припомниш каква марка е, ще е супер.
Термопомпата е Мицубиши 11 kw за трифазен ток.

H/I, камината е накакъв френски модел, но не мога да ти кажа точно. По препоръка на майстора ММ я купи от един много популярен магазин на бул. Симеоновско шосе №20 "Камини център". По спомен около 1500 лв. излезе само камината. Цената за изграждане не мога да кажа с точност, защото майсторът ни я прави заедно с барбекюто + изолациите на стените вътре и вън и самите коминни тела. Общо над 6000 излезе труда и материалите, в които влиза техническият камък и облицовъчният камък на барбекюто. Скъпичко взима, но си е фирма специално за изграждане на камини и барбекюта.
С дърва или на пелети, свързана ли ви е към радиаторите или не?

# 503
  • Мнения: 6 298
Честито, fatalina!! Определено да споделиш за разходите от термопомпата.  Ако може и да припомниш каква марка е, ще е супер.
Термопомпата е Мицубиши 11 kw за трифазен ток.

H/I, камината е накакъв френски модел, но не мога да ти кажа точно. По препоръка на майстора ММ я купи от един много популярен магазин на бул. Симеоновско шосе №20 "Камини център". По спомен около 1500 лв. излезе само камината. Цената за изграждане не мога да кажа с точност, защото майсторът ни я прави заедно с барбекюто + изолациите на стените вътре и вън и самите коминни тела. Общо над 6000 излезе труда и материалите, в които влиза техническият камък и облицовъчният камък на барбекюто. Скъпичко взима, но си е фирма специално за изграждане на камини и барбекюта.
С дърва или на пелети, свързана ли ви е към радиаторите или не?
Отговарям и на двете. Камината е с дърва само за разкош в холокухнята и за резервен вариант ако случайно спре тока, да има  едно помещение, което да се отоплява. Макар че тук токът не спира. Нямаме радиатори. Само с подово сме, което топли общо около 115 кв.м. За сега топла вода от бойлерът има нон-стоп. Когато започнем да я ползваме повече човека ще видим колко време ще има топла вода. До тогава обаче ще са ни пуснати и слънчевите панели, които са за подгряване на водата в бойлера. Така термопомпата ще доподгрява водата до необходимите градуси и то само когато панелите не успяват да я сгреят.

# 504
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Аз пак идвам да питам.
Подготвяме договора, бях при адвокат, а в петък имам среща с инвестиционен надзор, но бих искала и вашето менение, относно избора на някои неща, заложени в частта СМР:
- Стени: гипсова шпакловка “BAUMIT” , бани/тоалетни: варо-циментова шпакловка “BAUMIT”
- Врати: външна входна врата SOLID/HORMANN
- PVC дограма – “ETEM”със система петкамерни профили с хоризонтално и вертикално отваряне, 4 сезона/“К стъкло, подсилен немски/австрийски обков
- Тухли – Wienerberger POROTHERM
- Фасада – Топлоизолация - цялостна система “BAUMIT STAR” - 10 см., камък на окачена фасада.
- Покрив – с композитни покривни панели със снегозадържащи елементи и вата за допълнителна топлоизолация, борд обшит с еталбонд

С добри качества ли са изброените неща, ако имате опит с тях?

# 505
  • Мнения: 1 621
Специално за дограмата въпреки, че изчетох доста пак не съм сигурна дори за себе си какво искам.

Определено обаче бих си сложила 7 камерна. ЕТЕМ не съм ги проучвала. От моите проучвания до сега на Kьомерлинг е една от добрите. Дори има сертифицирани от passive house.
Обкова също е важен.

# 506
  • София/Варна
  • Мнения: 1 428
Shantal, аз това което виждам като неяснота е
-входна врата-Солид/Хьорман - фирма Солид произвежда входни врати и продава врати на Хьорман(последните се продават и от много други фирми). Ако ти харесват как изглеждат хьорманските заложи на тях.
-дограма - не ставя ясно дали стъклопакета е с две стъкла или три. Аз бих държала да е с 3.
-ВиК и електро с каква степен на завършеност ще са
-дали има изравнителна замазка на пода
-как е решено отоплението - дали ще е с радиатори или с подово , все тръбите остават в замазката
-има ли външни и вътрешни первази и от какво са
-за покрива не е ясно колко е дебела топлоизолацията му, не е ясно как се отводнява и дали е включено отводняването, щом има снегозадържащи явно е скатен покрив и трябва да има улуци,казанчета и водосточни тръби

Ние предполагам,че след 3-4 месеца ще сме на етапа с вътрешните врати. Дали може да ми препоръчате фирми от които сте доволни. Някой беше препоръчал производител на врати от масив, но сега не намирам поста. Не държа да са масив вратите принципно.

# 507
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Gerundiq, нашите врати са от Titan doors и вероятно и за къщата ще заложим на тях. Монтирани са преди 3 г. и нямам забележки, единствено, може би ще избера друг тип брави, сегашните са магнитни.

Дограмата ще бъде с 3 стъкла, със сигурност, за камерите ще попрочета още.
Ел и ВиК трябва да бъдат изпълнени до ключ/контакт, а тръбите “до извод”.
За первазите и покрива ще искам да допълнят договора.
Много благодаря!

# 508
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Gerundiq, за интериорни врати ние пак ще заложим на Хьорман. Сега сме с тях и са като нови, след 13 години ползване.
https://www.hormann.bg/chastni-lica/vrati-na-panti/interiorni-vrati/

# 509
  • Sofia
  • Мнения: 559
Shantal, въпреки че нямам опит със строителство от фирма до такава степен на завършеност, като те чета ми хрумва един разумен вариант. В момента трябва за сравнително кратко време да вземеш един куп решения, с които човек се главоблъска в течение на месеци, да не кажа години в процеса на строителството. Бих настоявала черно на бяло да фигурира в договора възможност за промяна на детайлите. Аз бих държала всичко да е описано съвсем конкретно като производител/марка/модел подробно без общи формулировки, най-малкото това ще ви спести разговори от рода на "Ами това не е включено в офертата". А и по този начин, ако решиш да промениш все пак нещо, по-лесно ще калкулирате тези промени без излишен хаос и изобщо ти ще си спокойна, че ако сега не си догледала нещо, все пак имаш възможност за корекции.
За дограмата прочети мненията на Нелина, тя е експертът тук, писала е много и подробно, включително за стъклата. 4 сезона за мен не е много удачен вариант, освен на западни прозорци без засенчване, често е коментирано и тук, просто летата ни отдавна вече не са нито толкова горещи, нито продължителни.

Общи условия

Активация на акаунт