Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 36

  • 24 298
  • 757
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 476
Да, права си. Втори път няма кой да ги спре. Дано проявят малко здрав разум и капка срам Simple Smile   

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 559
Да, поредната глупост готвят. А всъщност ни касае и дребните рибки - ние например имаме предписание от НАГ за включване към мрежата на СВ през улица, която съществува само при тях на хартия, реално си е неотчужден частен имот. Има и доста парцели, които са урегулирани, а реално нямат достъп, поради същия казус. Изобщо общините НЕ вършат и 10% от това което трябва, омазаха уличните регулации на толкова квартали в Сф, просто не е истина. И като реши обикновения човек да избяга от картинката "прозорец в прозорец"  в града и се вижда в чудо. Като пиша и пак се ядосвам на тоталната им дебилщина на оправляващи и администрация.
Иначе, че трябва да делигират и задължения на крупните строителни фирми съм съгласна, строят, продават, след тях и потоп... Плащат хората хиляди евра на кв.м. и газят в кал. Но и в това трябва да се вложи мисъл, за да има ефект.

# 722
  • Мнения: 3
Bobbah, всъщност ти подхвана един много интересен животински казус. Simple Smile При нас има полски мишчици из двора, едни такива много мънички и дълбаят тунелчета. Не са къртици, мишлета са. Имахме точно при съседа, в неговия терен, едно като гнездо с огромни плъхове, които идваха в нашия двор и ядяха изпопадали орехи...бяха като катерици големи, съседът е дърводелец уж, но нехаеше...Започнахме офанзива и големите изчезнаха, на малките им контролираме популацията, но не изчезват. Приехме го като постоянен разход. Ако не окосим тревата навреме, излизат идни смокчета около педя...колкото да ти изкарат акъла. Имаше котета, без стопанин, които маркираха ъглите на къщата постоянно, прибрахме ги със съответните служби и нещата са ок. Пак има, но си се разкарват из двора, без да ми правят магарии. Имаме и едни смешни гущерчета около 4-5см, мини крокодилчета, които се навират навсякъде, в тяхна чест трябва да сложим комарници навсякъде.

Та, знам, че съм "на село", но искам максимално да стои тази фауна далеч от градската ми къща. При вас какво се случва и някакви трикове имате ли да споделите?
П.с. Майсторите казват повече настилки около къщата и светлинни тела.

Не съм споменавала, но нашата къща не е точно "градска", намира се в Свети Влас и е на 100-тина метра от гората. Разполагаме с доста богата фауна Simple Smile. Имаме си лисици, чакали, вълци, костенурки, таралежи (намирали сме удавен в басейна), змиите са в изобилие, но най-ми е любим един огромен черен, космат глиган. Научил се е да рови около кофите за смет и не е агресивен.Има си и женичка и преди години се бяха разходили до плажа, за "радост" на летовниците. Вечерите през лятото са изпълнени със шумове и звуци и според мен са изумителни. Само мишки и плъхове не сме виждали. Паяците си ги кръщаваме по имена, но когато се сдобиват с малки и е трудно с имената Sad). Още при строежа се сдобихме с два въздългички смока, които се бяха настанили в една от тръбите на поливната система. Махнахме ги, заради децата, а и гостите нямаше да са щастливи. Макар да казват, че там където се настанят - мястото е хубаво и ги наричат "стопан". Малките гущерчета влизат редовно в къщата и много им се радваме, живеят някъде из цветята, с която е заобиколена цялата къща. За щастие нямаме страх от почти никакви гадинки, с изключение на тези отровните стоножки, които изобилстваха през миналото лято. За змиите съм опасала цялата къща с едни устройства на батерии, които се забиват в земята (дълги са около 20см. и са доста дебели). Издават периодично звук и вибрация и вече четири години не е влизала змия в двора, въпреки, че виждаме много по улиците. Вероятно действат и на други животни, защото ги чуваме нощем, но стоят далече. В двора влизат само костенурки и таралежчета, но те разнасят кърлежи, така, че ги махаме. С ограда сме и зид 20см, които не са пречка за лисиците например, но не идват. Посещават ни и съседските котки например и са много нахални. За змии, се ръси сяра (продава се в аптеките) около къщата, но според мен трови почвата и не съм слагала. Радвам се, че нямаме мишки и плъхове, чувала съм, че са голяма напаст.

# 723
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Bobbah, ако живея на място с такъв асортимент животни ще се побъркам! Много увлекателно си го описала, но... наистина аз бих била под напрежение и стрес 24/7!

# 724
  • Мнения: 3
skk007 - аз обичам животните по принцип и нямам страхове, харесвам даже и змиите (е като изключим тези гадните от Австралия), освен това се свиква с шумовете на природата.Лятото стоим на верандата до късно- прекрасно е.  Като се приберем в София за зимата и ми липсват. Сега ще строим в София и като чета май ще си имаме само мишки, котки и евентуално плъхове. Smiley

# 725
  • Мнения: 375
На мен ми действате успокояващо, като споделихте премеждията с фауната...Simple Smile Доста идеи си записах.

# 726
  • София
  • Мнения: 375
Някой има ли информация при подаване на документите за въвеждане в експлоатация - всички протоколи, бетонен дневник, заповедна книга и т.н. дали трябва да са оригиналните или може копия? За София става въпрос, ако има значение.

По темата за фауната - при нас няма голямо разнообразие като при Bobbah Smile, мишки за щастие не съм виждала, но е пълно с катерици, кълвачи и разни други птички, вечер се чуват много щурци и е изключително приятно, но за съжаление ни навестяват и съседски котки. Ние имаме два котарака, кастрирани, но нощем идват чужди котки и маркират къде ли не, вече усещам миризмата при полъх и се чудя как да реша проблема.

Последна редакция: вт, 09 фев 2021, 00:15 от Chaplet

# 727
  • Бургас/София
  • Мнения: 309
Акт 15  искаха в оригинал и май още един документ но не помня кой. Всичко друго копие.

# 728
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Всички актове се подписват в няколко копия и в общината няма причина да са копия. За бетоновия дневник и заповедната книга по-скоро трябва да са копия.

# 729
  • Мнения: 1 621
Ще ми итересно да споделите за акт 15 кои точно документи се изискват.

# 730
  • Мнения: 1 779
И аз така и не разбрах какво трябва да ми е готово в къщата за акт 15....

# 731
  • Мнения: 1 621
И аз така и не разбрах какво трябва да ми е готово в къщата за акт 15....

Аз до колкото разбрах трябва да готово всичко, което е по проект (дори не задължителните части), но може и да бъркам...

# 732
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Дано някога вземем акт 15! Само като си помисля и зле ми става... Толкова корекции сме правили, че не е за разказване. На документи всичко е ок, но фактически къщата отговаря на 60%от проекта, останалото е Фрийстайл. От друга страна " кво пък толкова, ще си живеем с акт 14 и ще се надяваме да не ни съборят Sad"

# 733
  • Враца
  • Мнения: 2 226
Дано някога вземем акт 15! Само като си помисля и зле ми става... Толкова корекции сме правили, че не е за разказване. На документи всичко е ок, но фактически къщата отговаря на 60%от проекта, останалото е Фрийстайл. От друга страна " кво пък толкова, ще си живеем с акт 14 и ще се надяваме да не ни съборят Sad"

Поне не се дължат данъци Wink
Това в кръга на шегата, май има ново изискване, според което ако строителството не се завърши след еди -колко- си време, трябва наново да се вади разрешително за строеж, като се плащат таксите и т.н.
Безумие някакво, което цели да се събират и събират пари само за едното нищо.

Ние тръгнахме бавно по трънливия път към ... и аз не знам към какво.
Извадих "изходни данни от Софийска вода, като мислех, че с тях ще можем да правим проект за водата. Но не. Сега имам да ходя до НАГ, до Столична голяма община, до Соф. вода пак, после до незнам си къде... абе, 5-6 места с по 2-3 ходения, молби и такси, само за да стигнем до момента да направим проект за водопровод. После да го изградим за наша сметка, да го узаконим с благословията на Софийска вода, която не само, че не си мръдва пръста, но и пари иска за всяко нещо, и накрая да й го подарим. Нещо се разочаровам още от сега- не за друго, а от измислените безмислени процедурки, при които се ходи на 200 места за нещо, което може да се направи и на 1 място. И нищо, нищо не може да се подаде и вземе онлайн. Няма ковид, няма 21 век. Ходиш и чакаш на прекрасни опашки навън, щото нали е ковид и на всеки граждани се гледа като на биологично оръжие...

Искам да ви попитам нещо малко встрани от прекия процес на строителството.
Въпросът ми е за емоционалната страна на нещата.
При нас аз искам къщата много повече от мъжа ми. Идията и парцелът бяха от моите родители, подарък.
Водим някакви разговори с половинката, от които става ясно, че той много се притеснява за това дали ще успеем както физически, така и финансово да доведем нещата докрай. Дали няма да си провалим живота едва ли не, като се обвързваме с десетки години лишения от много неща, дали няма да ни намалеят доходите в бъдеще и да спрем строежа, а парите да са вложени вътре... в общи линии не е оптимистичен.
На по 40 години сме, не е като да сме пред пенсия и да се притесняваме толкова, но все пак виждам, че ако го прави, ще е заради мен и малко насила. Чудя се при вас как бяха нещата...
Как взехте решението... Вероятно повечето или поне част от вас не тръгват с готова цялата сума, по-скоро е изключение някой да има 200-300 хиляди спестени и чакащи пари. Затова се питам как да постъпя- дали да чакаме няколко години за строителството, или да започнем, пък до където докараме. Или пък да се откажем, да не насилвам нещата.
Ако искате, пишете ми на лично, ако не искате да споделяте във форума такива неща.

# 734
  • Мнения: 1 621
Трън в Очите,  до два месеца след акт 14 трябва да се регистрира сторежа в общината и започват да се плащат данъци.
Много е тегаво в общината - много документи, много разправии и нищо онлайн Sad. А за Софийска вода не ми се коментира - не съм й фен Simple Smile.
Строежа да къща е много емоционално начинание. И има много негативи около процеса, които трябва да се приемат не чак толкова трагично според мен (ако е възможно). Или поне при нас беше така.
Финансовата част е много важна. Трябва да си определите бюджет и да се опитате да го следвате. Гледам обаче, че искате да строите водопровод а това е скъпо начинание. Не може ли със сонда? Аз не съм проучвала и не знам.


SKK ние също правихме промени. Чакам 2-рата промяна да я одобрят от общината вече 2 месеца. Върнаха ни, че не сме записали колко м2 е била сградата преди промените и колко след.  Сложихме стълба към тавана и сега се води обитаемо и това променя квадратурата на къщата. Реално няма да е обитаемо, ама такива са законите...

Последна редакция: вт, 09 фев 2021, 16:33 от nellytan1

Общи условия

Активация на акаунт