Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Новите думи в речника на нашите тийнейджъри, които родителят не разбира

• 4 575
  • 102
  •   1
Отговори
# 90
Фран, много ме зарадва темата!
Това, за което се сещам сега, вече сте го написали.
Ще следя, за да не мигам тъпо, докато се опитвам да схвана какво точно се опитва да ми каже детето Joy макар че рядко ми говори така - знае че се дразня. Изстрелва по нещо ако му говоря по време на игра или нещо друго, в което се е съсредоточил.
Сега ще имам оправадание да слухтя като минавам покрай стаята му Grinning

# 91
  • София
cringe = скомина

# 92
  • софия
И сега ще трябва да обясниш скомина (май не е широко използвана дума) Simple Smile
Аз я разбирам, но не съм сигурна дали ползвам правилната дума (без да гугълвам) за нея - нещо като кофти/драскаш по черната дъска ме е.

# 93
Скомина-да дразниш някого с нещо, което да му се прииска. Свързвам я с една пиеса "Юнаци с умни калпаци" дето един дразнеше ламята с лимон, че да се задави със слюнка, правеше и "Скомина".или пък със захарна пръчка ли беше...
От тая пиеса ни остана в семейството ни от моето детство лаф:"Аз по обичам мръвки, ама тате ми не дава"

# 94
„Скомина“ е точно да те подразнят с нещо кисело – лимон, зелени сливи..., та да ти се напълни устата със слюнка.
От сладко скомина не става.

# 95
Отдавна не съм употребявала думата "скомин", но помня че, от скърцане на вилица по чиния като дете получавах скомин. Не знам дали е била правилна употребата в случая.
Брррр направо и сега настръхвам /от скърцането/.

# 96
  • София
ай да видим кой е от северозападния край, откъдето е "скомина", че да потвърди  - като дращиш с нокът по черна дъска, ламинирана повърхност и настръхваш от гадория, те тва е скомина Laughing

# 97
  • Пътеводителят е достоверен, действителността често греши!!!
На мен ми е "скомина" от мъхести плодове. Праскова като хвана само в ръка и ми става "скомина"...
За мен лично е едно гадно чувство, нещо средно между погнуса и отврат.
На някаи хора им става "скомина" от разни звуци - вилица по чиния, нокти по черна дъска... Такива ми ти работи.

# 98
  • София
Фран, Миленита и Цветемое точно описват моето разбиране на скомина. Майка ми усещаше скомина и от стъргане на стиропор.

# 99
  • София
И аз знам от баба ми, шопския край, 'скомина' като да те дразнят с нещо кисело и слюноотделящо. Или пък да ти стане стипчив вкус в устата.

# 100
  • München, Deutschland
При нас (Плевен) се казва "да береш скомина на нещо", което значи да ти се яде нещо, но да ти е жал да отвориш опаковката или пък да ти се яде и да не можеш да ядеш/ да не си купуваш по каквато и да била причина (примерно диета).

Обикновено "береш скомина" на някой шоколад в шкафа. 😃 Но е мноооого далеч от тийн речник, де. 😃

# 101
  • Пловдив
no, you - не че е жаргон, но щерката го ползва, когато ѝ кажа нещо, но тя не е съгласна. Така да се каже ми връща топката на мен.
 Или uno reverse - като си носи картата uno reverse card от играта UNO и ми я показва Joy

# 102
Това са любимите ми примери за No, you и Uno-reverse картата.
Родител: Имаш да пишеш домашно по математика!
Дете: NO, you! (Не, ти имаш да пишеш домашно по математика!)

Родител: Стани от този компютър и излез малко на въздух!
Дете: Показва uno-reverse карта.
т.е Родителят да излезе на въздух Grinning

Общи условия

Активация на акаунт