Коледа 2020/2021

  • 101 968
  • 1 651
  •   1
Отговори
# 1 575
  • София
  • Мнения: 4 178

Хареса ми рецептата и ще пробвам. Само се притеснявам за портокаловите кори, като знам, че ги третират с какво ли не. Вие какво обработвате , освен със старателно  миене?

# 1 576
  • Мнения: 22 867
Има портокалови есенции, но не е същото, с настърганата кора става по-добре. Може и биопортокали да се използват. Колко са био, това е друг въпрос......

# 1 577
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
аз сложих само портокаловия сок. и аз се чувствам малко некомфортно с корите.

# 1 578
  • Мнения: 408
jenn_kata, ето рецепта за напукани сладки, от споделяне в групата я имам запазена
http://www.gotvetesmen.com/recipes/alphabet_list/index.php?alpab … -biskviti-Tryufel

# 1 579
  • Варна
  • Мнения: 1 951
За корите на цитрусите бях чела да се потопи в гореща вода плодът за няколко минути, ако има парафини по повърхността да се разтопят. После гхи поизтърквам на течаща топла вода с обратното на гъбата за чинии. Гледам да купувам такива с по-дебела и релефна кора, те ми изглеждат по-истински сякаш... Така си успокоявам гузната съвест.
Но пък имам лимоново дърво, от което събирам плодове. Ами корите им във времето стават като на нормалните купешки лимони - ако ги цедиш остава лепкавото усещане по ръката. Това са ароматните масла, предполагам.
Разбира се, онези оцветените лимони с орснжевите кори изобщо не ги коментирам .... Те си крещят отдалеч “ Не ме пипай”

# 1 580
  • Русе
  • Мнения: 1 844
Вещи, оранжевите лимони са специален сорт за фреш. Те са с много тънки кори, меки са и с много сок, нещо средно между лимон и портокал и затова са така изглеждащи. Не стават за целта! Аз не използвам кори от цитруси и не ги добавям в рецептите, когато ги има.

# 1 581
  • Мнения: 9 050
Всички цитруси се обработват и то на самите борси тук, преди продажба. Вариант 1 е да си намерите някого на борсите, който да ви продаде необработени плодове. Вариант 2 - сега има био и лимони, и портокали в Лидл.

# 1 582
  • Мнения: 1 006
Не съм чела обсъжданата рецепта, но се замислих колко ли пък портокалова кора се слага в тези бисквити🙄, та чак нитрати, нитрити, парафини, лабораторни анализи...А въздуха, който дишаме? А пилето, което всяка вечер слагаме на трапезата си? Всеки има право да живее, яде и прави както реши, ама 2 страници обсъждане на портокаловата кора ме озадачи..като не се консумира нещо - подминаваш рецептата..

П.С. Готова съм за публичния линч, почвайте ме !

# 1 583
  • Мнения: 10 264
И аз не се втелясвам толкова. Споко, няма да те линчуваме Simple Smile То като се замислиш и курабията сама по себе си - захар, масло, бяло брашно си е отрова, ама що нещо избухахме по празниците.

Аз обаче всякакви напукани сладки веднъж не ми се напукаха. МНого ме е яд. Може да е от тукашните набухватели. Кекс също ми се надува, но никога не ми се разпуква. Обичам да е разпукан отгоре. Тези портокалпви сладки бяха много вкусни, но не ми се разпукаха и те. Но минаха и заминаха. Вече се оглеждам за великденските. Купих си печати много сладурски и нямам търпение.

# 1 584
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:

Хареса ми рецептата и ще пробвам. Само се притеснявам за портокаловите кори, като знам, че ги третират с какво ли не. Вие какво обработвате , освен със старателно  миене?


https://ipeychev9.blogspot.com/2021/01/blog-post_7.html


Измиваш портокала старателно с течаща студена вода. Подсушаваш и обтриваш със спирт /ракия/. Подсушаваш и настъргваш.

# 1 585
  • София
  • Мнения: 4 178
Интересно, последните 1-2 г. и на мен не ми се разпуква кекса. А си го правя от години по един и същ начин.

# 1 586
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Аз само измивам лимона или портокала, подсушавам и настъргвам кората.
Правя напуканите шоколадови сладки по рецептата на Джемма, перфектна е.

# 1 587
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Това са едни от любимите вече вкъщи бисквитки. Веднъж ги правих и само със сок (вложих един изостанал вкъщи портокал, чиято кора не ми хареса)  е нямаше съществена разлика във вкуса им.

# 1 588
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Изненадвам се, че липсата на портокалова кора не влияе на вкуса.... Предвид факта, че тя е основния носител на аромати.

# 1 589
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
предполагам сте забелязали, но бакпулвера на д-р Йоткер е с един грамаж, на бел-нещо си, от лидл - с друг.
същата работа е и с маята.
когато прочета в рецептата "пакетче бакпулвер" все се чудя от кое да е.
едното е 7, другото 11 грама, не е малка разликата.

Общи условия

Активация на акаунт