Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 7

  • 29 966
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 54
Здравейте.

Бърз въпрос.
Понеже UK напуска ЕС и не се знае какви ще са отношенията (все още), но според мен каквото и да стане няма да е в бенефит на нас - любителите на онлайн покупки.

Често пазаурвах от различни страни извън ЕС и ползвах британския адрес на GGBG. Защо? Митническото освобождаване е хипер лесно и в повечето случаи излиза почти колкото тук (99% от случаите по евтино) и става само с един клик от моя страна и онлайн плащане на дължимо ДДС и т.н. Супер удобно и лишено от драми и държавност (едно от многото неща в България, които не понасям) и поради тази причина използвах GGBG като прокси адрес за внос на пратки извън ЕС. На практика си е абсолютно легално тъй като импортирам в съюза от който България е част.

Въпроса ми е:

Сходна ли е процедурата и в други страни от ЕС (примерно Германия) със същата улеснена онлайн експедиция и прост клик с плащане от моя страна?

Последна редакция: пн, 07 дек 2020, 18:23 от Cursed2BaBG

# 61
  • Добрич
  • Мнения: 5 427
За да освободя сам пратка като физическо лице от митницата освен ЕОРИ, трябва ли да имам и електронен подпис?

Трябва да имате ЕОРИ номер, електронен подпис и регистрация в сайта на агенция митници. Освобождаването става само онлайн за пратки над 30 лв и без представителство на бг пощи или др. фирма.

# 62
  • Мнения: 3
Здравейте,
Поръчах си телефон от АлиЕкспрес.
По тракинг вече на БРСЦ за оформяне и чакам пощите да ми изпратят номерата за да стартирам процедура по освобождавен през сайта на митниците (има ЕОРИ, КЕП и валидна регистрация).
Изчетох темата и там където е дадено подробно обяснение за попълване на МД е избран код H1!
Не трябва ли да е I1?

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 1 655
DHL Express Bulgaria <Bulgaria@dhl-news.com>
Sent: Monday, December 7, 2020 6:56 PM
To:
Subject: Специализиран уебинар на тема БРЕКЗИТ и нов уебсайт в помощ на Вашия бизнес

Уважаеми клиенти,

Преди няколко седмици Ви информирахме за три важни промени в европейското митническо законодателство, които предстои да влязат в сила през 2021 г. – БРЕКЗИТ, система за контрол на вноса (ICS2) и премахване на минималния необлагаем праг за начисляване на ДДС.

А ето и кратко резюме на промените:

    БРЕКЗИТ (януари 2021 г.): Ще се изискват митнически декларации за пратки между ЕС и Великобритания. Промяната засяга пратките от Европейския съюз до Великобритания и от Великобритания до Европейския съюз.
    Система за контрол на вноса ICS2 (март 2021 г.): Усъвършенстването на програмата за проверка на сигурността ще изисква някои данни да бъдат изпращани на митническите органи на ЕС за преглед и одобрение преди пратките да бъдат допуснати за товарене в държавата-износител. Засяга пратки от всяка точка на света до Европейския съюз (или транзитно преминаващи през него), включително пратки до Норвегия и Швейцария.
   Премахване на минималния необлагаем праг за начисляване на ДДС (юли 2021 г.): Отмяната на минималния необлагаем праг за начисляване на ДДС при внос в ЕС в размер на 22 евро ще доведе до нужда от митническа обработка на всички входящи пратки в ЕС и облагането им с ДДС. Засяга доставките от всяка точка на света до Европейския съюз.

С въвеждането на тези промени митническите органи продължават да прилагат регулаторните изисквания, свързани с предоставянето на пълна и точна митническа информация, за да оптимизират проверките за сигурност и безопасност, както и да се борят с фалшифицирането на стоки и пиратството, да предотвратят нелоялна конкуренция и да осигурят коректно събиране на мита и данъци

# 64
  • Мнения: 6 924
I1 какво е? Joy

# 65
  • Мнения: 3

Опростена декларация за внос - хммм сега като го написах може и да не трябва, май.
При опростената не се ли искаше данните вече да са при митницата?

# 66
  • Мнения: 13
Здравейте. След два месеца чакане от Български пощи да ми освободят пратка накрая идиотите там ми я върнаха наобратно без да ме известят или предупредят за това. Става дума за Варна.
Бях си подал последния път документите онлайн на email за да избегна излишното чакане пред гишето с всички документи както си му е реда. Вчера отидох да ги питам защо са ми върнали пратката и едва ли не ме изкараха мен виновен аз не съм знаел как да напиша техния email, или не съм получил известието си от пощите преди това. Показах им там на служителката която отговаря за това изпратения до нея имейл и тя ме гледа после като попарена като казах че вината е тяхна и аз не съм виновен в случая. Предните пъти си носех директно документите разпечатани. Реално тази пратка за която съм си подал документите онлайн въобще не са я подавали заявление към митницата за освобождаване и като е минал законовия срок просто са я върнали наобратно. Искам да попитам някой сблъсквал ли се е с подобен казус. То ясно че няма файда да пускам жалби към БГПощи, просто искам това нещо да не се повтаря в бъдеще. Вече взе да ми писва от тях и си мисля варианта за собственоръчно освобождаване въпреки по голямата галимация в случая. Да попитам тъй като съм си изгубил бланката за ЕОРИ номера ми има ли начин да се изкара дубликат от митниците без необходимост от подаване на нова декларация и преиздаване на нов номер?

# 67
  • Мнения: 298
Той си е същия, няма да ви извадят ново еори по скоро, ще намерят вашия. Може да си го потърсите и вие https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=bg
Като, щом е вадено преди две години, формата е- BGB0000000000ZZZ0-9
На мястото на многото нули си пишете ЕГНто, а последната цифра е от 0 до 9. С налучкване става, при нас често си губят ЕОРИтата и така им ги намираме Simple Smile
Самоцитирам се във връзка с Еори номера,  ако е ваден до миналата година, тази година номерата са друг формат и не може сам човек да си ги намери, ако са изгубени.
За другото ще кажа, ако искаш нещо да бъде свършено както трябва, свърши си го сам. Нищо не можеш да направиш, за съжаление, бг пощи са недосегаеми Grinning

# 68
  • Мнения: 6
Здравейте, имам въпрос. Имам пратка на митница с дрехи марка на стойност 600лв., единични бройки, купени за лично ползване. Искат ми сертификат за произход, патент. Представляват ме БГ пощи. Писах на китаеца, но се оказа че няма. Какво да правя? Не мога да върна стоката, защото е от 02.09.2020г, пристигна на 10.10.2020г. В България.Представляват ме БГ пощи, които ми се обадиха на 07.12.2020г. Те работят изключително бавно.

# 69
  • Мнения: 2 312
Здравейте, имам въпрос. Имам пратка на митница с дрехи марка на стойност 600лв., единични бройки, купени за лично ползване. Искат ми сертификат за произход, патент. Представляват ме БГ пощи. Писах на китаеца, но се оказа че няма. Какво да правя? Не мога да върна стоката, защото е от 02.09.2020г, пристигна на 10.10.2020г. В България.Представляват ме БГ пощи, които ми се обадиха на 07.12.2020г. Те работят изключително бавно.

Трябва да предоставите необходимите документи или пратката ще бъде отнета в полза а държавата. Най-добре отидете на място и говорете с някой митничар. Или се обърнете към митнически агент.

# 70
  • Мнения: 6 924
Никакъв шанс, сертификат за произход може да получи само производител или чрез официален вносител.
При опростената не се ли искаше данните вече да са при митницата?
Опростените процедури не Ви освобождават от подаването на пълна декларация. Опростените процедури могат да се ползват само след получено разрешение от АМ.

Така че, Н1... и успех.

# 71
  • Мнения: 3
Никакъв шанс, сертификат за произход може да получи само производител или чрез официален вносител.
При опростената не се ли искаше данните вече да са при митницата?
Опростените процедури не Ви освобождават от подаването на пълна декларация. Опростените процедури могат да се ползват само след получено разрешение от АМ.

Така че, Н1... и успех.

Благодаря, действам ... като стане ще пиша

# 72
  • Мнения: 5

Опростена декларация за внос - хммм сега като го написах може и да не трябва, май.
При опростената не се ли искаше данните вече да са при митницата?

Опростено деклариране е нещо съвсем друго . Минималния набор от данни е със Н6 но се подава единствено и само от "Български пощи " .Във всички останали случай се подава Н1  .
А опростеното деклариране се дава на големи фирми с достатъчно голям брой движения на стоки  при ,което отчетността е изнесена във самия икономически оператор .За да се получи подобен статут обаче се минава през един доста тежък одит на финансовото състояние на оператора както и на вътрешнитему логистични процеси ,сигурност ,счетоводна отчетност и подобни .
За някои специфични случаи е предвидено опростено деклариране - примерно внос или износ на електричество ,вноса на природен газ ,самолетния кетъринг  може би има и други но това едва ли е толкова важно .

# 73
  • Мнения: 5
Здравейте, имам въпрос. Имам пратка на митница с дрехи марка на стойност 600лв., единични бройки, купени за лично ползване. Искат ми сертификат за произход, патент. Представляват ме БГ пощи. Писах на китаеца, но се оказа че няма. Какво да правя? Не мога да върна стоката, защото е от 02.09.2020г, пристигна на 10.10.2020г. В България.Представляват ме БГ пощи, които ми се обадиха на 07.12.2020г. Те работят изключително бавно.

Трябва да предоставите необходимите документи или пратката ще бъде отнета в полза а държавата. Най-добре отидете на място и говорете с някой митничар. Или се обърнете към митнически агент.

Пишете че сте си поръчали единични бройки ,което ни отвежда към хипотезата за лично ползване .Цената ,която посочвате е доволно висока ,но проблемът идва от така наречените "защитени марки" .Ако някоя от дрехите ви във момента носи марка ,която е в европейската база данни на защитените търговски марки и Вие не сте собственика на тази марка или поне оторизирано от него лице - следва ЗАДЪРЖАНЕ !
 За съжаление европейския регламент уреждащ правата на интелектуалната собственост  не дистанцира стоките като такива предназначени за лична употреба и като такива в търговски количества . Понякога представителите по правата на интелектуалната собственост  (обикновено адвокатски кантори) ,до които митницата следва да пише ,че е задържала подобна стока  не вземат отношение при дребни количества или се разпореждат да бъдат върнати на вносителя ,но ми прави впечатление ,че напоследък са освирепяли и се хвърлят на всичко (оправдават си хонорарите ,които държателите на марката им плащат ) .
А от мен запомнете едно- китайците последното, което ги вълнува е дали  това ,което са ушили е с благословията на притежателя на марката и не чакайте някакво съдействие от продавача ...той Ви продаде стоката,платихте я ,дори и пристигна в страната на местоназначение  ама имате някакъв проблем с марката ...ееее Ваш си е !

# 74
  • Мнения: 6
Здравейте, имам въпрос. Имам пратка на митница с дрехи марка на стойност 600лв., единични бройки, купени за лично ползване. Искат ми сертификат за произход, патент. Представляват ме БГ пощи. Писах на китаеца, но се оказа че няма. Какво да правя? Не мога да върна стоката, защото е от 02.09.2020г, пристигна на 10.10.2020г. В България.Представляват ме БГ пощи, които ми се обадиха на 07.12.2020г. Те работят изключително бавно.

Трябва да предоставите необходимите документи или пратката ще бъде отнета в полза а държавата. Най-добре отидете на място и говорете с някой митничар. Или се обърнете към митнически агент.

Пишете че сте си поръчали единични бройки ,което ни отвежда към хипотезата за лично ползване .Цената ,която посочвате е доволно висока ,но проблемът идва от така наречените "защитени марки" .Ако някоя от дрехите ви във момента носи марка ,която е в европейската база данни на защитените търговски марки и Вие не сте собственика на тази марка или поне оторизирано от него лице - следва ЗАДЪРЖАНЕ !
 За съжаление европейския регламент уреждащ правата на интелектуалната собственост  не дистанцира стоките като такива предназначени за лична употреба и като такива в търговски количества . Понякога представителите по правата на интелектуалната собственост  (обикновено адвокатски кантори) ,до които митницата следва да пише ,че е задържала подобна стока  не вземат отношение при дребни количества или се разпореждат да бъдат върнати на вносителя ,но ми прави впечатление ,че напоследък са освирепяли и се хвърлят на всичко (оправдават си хонорарите ,които държателите на марката им плащат ) .
А от мен запомнете едно- китайците последното, което ги вълнува е дали  това ,което са ушили е с благословията на притежателя на марката и не чакайте някакво съдействие от продавача ...той Ви продаде стоката,платихте я ,дори и пристигна в страната на местоназначение  ама имате някакъв проблем с марката ...ееее Ваш си е !
Здравейте, благодаря Ви за отговора.
Единични са бройките, за лично ползване, само дамски, един и същи размер. Поръчах си повече неща, за да се оправдае международната доставка. Посъветваха ме да отида на място и да говоря с митничар. Марката е известна, спортна. За пръв път копувам по този начин, даже пазарувам редовно от магазини в България. Ако знаех, че ще излезнат такива ядове изобщо нямаше да се разправям и да правя подобни поръчки.

Общи условия

Активация на акаунт