Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 370 655
  • 6 648
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Мнения: 4
Здравейте момичета, благодаря ви че, споделяте и помагате. Четох ви цяла нощ и се решиш да се регистрирам макар че никога не съм членувала във форуми. Моля се  от все сърце за всички които минават през това изпитание и за Мама. Незнам дори как да започна. Рак  на жлъчката с метастази в черния дроб. Преди месец я заведох на преглед във Вита уж за преглед и кръвни изследвания, резултатите и бяха много лоши защото откриха запушване на жлъчните пътища. Във ВМА и направиха лапароскопско влизане през устата  за да изчистят канала но вместо камъни и шлака се оказа рак. На 25март с операция и отстраниха и жлъчката. Доктора каза че е 4 ти стадий а 5ти няма. В жлъчката имаше камъни за които тя знаеше от години но отказваше да се оперира защото смяташе че, след като не я боли и не и правят проблеми то няма да даде да я пипат. Никога до сега не и е правена  никаква операция, избягваше да говори за болести и хапчета пиеше много рядко. Тази година ще стане та 70, имаше енергия и дух като на момиче. Толкова ме е страх а се опитвам да не го показвам но е много трудно. Трудно се реших да ви пиша и немота да си подредя мислите и въпросите. Просто исках да съм с вас. Пак ще пиша по-късно. Сила и купаж на всички.

# 1 066
  • Мнения: 1 408
Tcvete, Hug
Сега карайте по реда: искайте хистология, епикриза и назначено лечение. За разсейки в черен дроб има лекарства, не е присъда.
Много ти е тежко, то е ясно. Майчето как е? Държи ли се? Гледай да не се срине, говори й, че има лечение.
Успех! Heart

# 1 067
  • София
  • Мнения: 1 318

deni_ds, ние се сблъскахме с тази гадост. Всъщност, баща ми лежа в болница 16 дни. Влезна с бронхопневмония, в КОВИД отделение. Въпреки двата отрицателни теста за Коронавирус, имаше всички симптоми. Докторите направиха много. Ако не бе хоспитализиран, нямаше да бъде сред нас.
Радост, много съжалявам. Както Зиги е написала, ние не сме всемогъщи, докторите също. Не се обвинявай за нищо.
Тази седмица трябва да отида, за да говоря с онколога в Софиямед, за да видим кога ще продължат вливките. Болничният престой много ни обърка плановете. Баща ми е дори още по-немощен от преди. Няма никаква сила, нощно време е с памперс През деня се изправя до седнало положение и то с помощ от майка ми. Всичко това започва да му влияе и на психиката. Много съм объркана и не знам какво да правя. Към какъв специалист да се обърна, не искам чудеса, просто борбата е да може да се възстанови до положение, до което да се обслужва сам, ситуацията в момента го съсипва.

# 1 068
  • Мнения: 4
Палечка  благодаря ти. Оперираха я на 25ти март и днес дойдохме за сваляне на конци, питах за епикриза и хистологията на  те не са готови. Даже ми казаха че е доста рано. Молих доктора да и спести най-страшните прогнози и аз също и казвам че, ще се оправи. До вчера тя си беше добре, ядеше, пиеше течности и се пазхождаше на двора и вав стаите. Но изведнъж взе да и се гади, повърна, днес яде много малко. А сутринта като я попитах как е спала ме излъга че много добре си е поспала. Аз неможах да мигна и я чувах че става и пали лампата. Откакто писах тук ми олекна малко. Не си бях давала сметка колко егоистично съм живяла досега, здрава и права и вторачена в собствените си желания и малки проблеми.

# 1 069
  • Мнения: 32
Благодаря на всички!
Имам следните въпроси за момента. Цялата е раздута от вливките за отводняване. Вдига кръвното ѝ кръвната захар. Какво да правя? Утре имам час за ендокринолог. Той дали може да ми предпише инсулин и как и по колко. Нея я придвижвам много трудно. Просто краката и са два големи стълба и нямат движение. Отделно започна една влажна кашлица. Снощи за последно в болницата я слушаха, казаха, че дробовете са добре. Но тя кашля сериозно. Започнах с АЦЦ  и инхалации и дано съм на прав път. Иначе с мъжа ми се пренесохме при нея. След два месеца обгрижване сама, аз вече нямам сили. Гузно ми е и за тази слабост.

# 1 070
  • Мнения: 14 830
Занеси на ендокринолога всички изследвания. На базата на тях той ще и изпише нужното и ще определи дозите.

Кашлицата може са е от появил се застой в белият дроб който често се появява при пациенти с подобни проблеми.
Трабва много отводняващи, да се следи нивото на калия. Може и албумин да се влее

Аз пък друго ще питам. Може и да е глупав въпрос. Съпругът ми мина 4 вливки. Интересно че косата му не окапа. Изтъня но си има доста коса/има буйна и  много гъста коса/
Та задължително ли е да окапе косата

# 1 071
  • Мнения: 32
Калият е нисък, албумин ѝ вливаха 7 дена в болницата, но нямаше ефект. Какво да ѝ давам за отводняване? Просто е кошмар. Гледам да я раздвижвам, седнала, легнала, колкото може прави някоя крачка. Разтривам постоянно, какво друго?

# 1 072
  • Мнения: 285
Калият е нисък, албумин ѝ вливаха 7 дена в болницата, но нямаше ефект. Какво да ѝ давам за отводняване? Просто е кошмар. Гледам да я раздвижвам, седнала, легнала, колкото може прави някоя крачка. Разтривам постоянно, какво друго?
Радост, ние давахме на татко Дехидратин нео за отводняване. Той обаче имаше  асцит  и лекарствата не му действаха. Единствено Фурантрил помогна да спадне поне малко отока на краката. Най - добре попитайте лекаря какво може да давате

# 1 073
  • Мнения: 10 637
Джолева, косата задължително  пада само при определен вид химия.
На майка също само оредя и изтъня. После се оправи.

# 1 074
  • Мнения: 14 830
Джолева, косата задължително  пада само при определен вид химия.
На майка също само оредя и изтъня. После се оправи.
Ами той е на Карбоплатин, Пеметрексед и Кейтруда.
Да оредя и изтъня но си има доста коса.
Радост не давай Фурантрил ако калият е нисък, макар че това лекарство е най подходящо про тези отоци. Но при нисък калий е опасно.Трябва да се нормализира калият
Потърси лекар

# 1 075
  • Мнения: 4 798
Джолева, косата пада при Таксол (паклитаксел). Той е на Алимта (пеметрексед) вместо Таксол. От платинен дублет с Алимта, косата може да се поразреди умерено, но много рядко пада цялостно. Всичко е нормално с две думи. Simple Smile

# 1 076
  • Мнения: 14 830
Джолева, косата пада при Таксол (паклитаксел). Той е на Алимта (пеметрексед) вместо Таксол. От платинен дублет с Алимта, косата може да се поразреди умерено, но много рядко пада цялостно. Всичко е нормално с две думи. Simple Smile
Благодаря.

# 1 077
  • Мнения: 1 013
Занеси на ендокринолога всички изследвания. На базата на тях той ще и изпише нужното и ще определи дозите.

Кашлицата може са е от появил се застой в белият дроб който често се появява при пациенти с подобни проблеми.
Трабва много отводняващи, да се следи нивото на калия. Може и албумин да се влее

Аз пък друго ще питам. Може и да е глупав въпрос. Съпругът ми мина 4 вливки. Интересно че косата му не окапа. Изтъня но си има доста коса/има буйна и  много гъста коса/
Та задължително ли е да окапе косата

Не.

# 1 078
  • Мнения: 594
ralnik, много благодаря за информацията. Дано всичко лошо с мъжа ти да е в миналото вече. И на мен ми препоръчаха Кирил Попов, така че ще го търся другата седмица като излезе хистологията.
Имам 1 процедурен въпрос, ако някой може да ми отговори. След хистологията, д-рът от Токуда ми каза, че следва организиране на комисия и определяне на лечението. Може ли комисията да бъде мината в Токуда, а примерно лъчетерапията след това в Онкологията? Ще имаме ли някакви трудности, ако изберем този вариант?

Последна редакция: ср, 07 апр 2021, 09:38 от Stella80

# 1 079
  • Мнения: 12 808
Здравейте, имам следния въпрос. Какъв е протоколът за химиотерапия след операция за рак на цекум, хистология -умерено диференциран аденокарцином с метастази в 1 бр.от изследвани общо 14бр.лимфни възли pT3N1aMx,G2. Правен е петскенер непосредствено преди операцията, нямаше метаболитна активност никъде, освен в тумора. Лимфният възел с метастазите е бил в непосредствена близост ди тумора и се виждат заедно на пет скенера.  Без бъбрек и далак съм, отсранявани са не заради онкологичен процес. Другата седмица имам среща с онколога, искам да съм подготвена.
Julisa, ако са отстранили цекума и лимфния възел с разсейки, според мен прогнозата ти е много добра. Просто ще ти направят тази химиотерапия и след това ще те следят на три месеца, дали не се появява все пак нещо.
Подготви се за страничните ефекти на химиотерапията, ти сигурно си чела вече какви са. За всеки един страничен ефект казвай на лекуващия онколог, защото формулата може да бъде изменена така, че този страничен ефект да бъде преодолян.
Успех ти желая!

deni_ds, различно протича при всички. Важно е да имат здрави сърца и здрав бял дроб, за да понесат усложненията, ако има такива. Все пак е и до късмет, какъвто им желая от сърце.

Радост, много съжалявам за развитието! Не си виновна ти, това е болест, а ти не си всесилна. Не се съсипвай. Още веднъж, съжалявам.

Общи условия

Активация на акаунт