Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 370 111
  • 6 648
  •   7
Отговори
# 2 730
  • Мнения: 286
Розалинда,първото не знам какво е,но този Натанал си е пълна глупост .Лекуващият лекар ще ви изпише ако има нужда от нещо .
Благодаря!

# 2 731
  • София
  • Мнения: 1 318
Аз съм убедена, че ИТ помогна на баща ми (малигнен метастатичен меланом) да прекара последните дни от живота си изключително тежко и...гадно. Не давам съвет да изключите лечение, в никакъв случай. Просто споделям, че в конкретния случай вливките и терапиите бяха по-агресивни от самият рак. Може просто неговият организъм да е имал непоносимост, не знам.

# 2 732
  • Мнения: 286
Аз съм убедена, че ИТ помогна на баща ми (малигнен метастатичен меланом) да прекара последните дни от живота си изключително тежко и...гадно. Не давам съвет да изключите лечение, в никакъв случай. Просто споделям, че в конкретния случай вливките и терапиите бяха по-агресивни от самият рак. Може просто неговият организъм да е имал непоносимост, не знам.
Съжалявам да го чуя.Гуш

# 2 733
  • Мнения: 10 622
Има един момент, в който лечението не помага и трябва да се спре.
Въпросът е кога настъпва този момент...

# 2 734
  • Мнения: 4 794
Според мен, докато човек диша и има желание да се бори, лечението не трябва да спира.

Мисля, че съм разказвал един доста фрапантен случай от болницата, в която лекуваме татко. Идва пациент с анапластичен тироиден карцином - диагноза с почти 100% смъртност. Пристига в болницата, след като вече няма гълтателен рефлекс. Докторите от друга болница са го изпратили у дома, на палиативна терапия, с максимум 6 седмици живот.

Попада и при лекаря на баща ми, защото след генетично секвениране откриват мутация в BRAF V600E. Това е много рядка мутация при тироиден карцином, но по-честа при меланом и НДБК. Решават да опитат лечение с Тафинлар и Мекинист, въпреки че комбинацията НЕ е показана при тази локализация. Налага се да дават хапчетата през сонда, защото не може да преглъща.

Две години по-късно този човек е жив и води нормален живот. Храни се сам, движи се сам, обслужва се сам и е в ремисия. Не знам твърде много детайли, защото все пак има пациентска тайна. Историята не е измислена - в началото, когато аз търсех надеждата, ми даваше сили да погледна напред. Да вярам, че шанс има, колкото и недобре да изглежда всичко.

Идеята ми е, че с тази скапана болест никога не знаеш къде ще ти излезе късметът. Има лекарства, които на пръв поглед са с ниска ефективност, но това е статистика. Ако ти си точно този, на когото действат, за теб техният ефект е на 100%.

# 2 735
  • Мнения: 1 731
Има един момент, в който лечението не помага и трябва да се спре.
Въпросът е кога настъпва този момент...
Ние не спряхме. Благодарение на един човечен лекар. И ако не помогна, то се надявам да съкрати мъките й.

Иначе химиотерапията има и палиативна цел. Реално след рецидив, все такава се води. И тази дума не е страшна, въпреки че ние влагаме лош смисъл. Борбата е болестта да се вкара в хроничен стадий като диабета например.

 Така, че аз съм с особено мнение за лекарите, които отказват лечение при тежки случаи, ако пациентът има сили да го иска.

За хайпек много мога да говоря… там са много важни последващите интензивни грижи.

# 2 736
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Аз съм убедена, че ИТ помогна на баща ми (малигнен метастатичен меланом) да прекара последните дни от живота си изключително тежко и...гадно. Не давам съвет да изключите лечение, в никакъв случай. Просто споделям, че в конкретния случай вливките и терапиите бяха по-агресивни от самият рак. Може просто неговият организъм да е имал непоносимост, не знам.
Много  рових и мислих по случая на баща ви, след като всичко приключи .Основно защото се интересувам  от ефекта на комбинацията от CTLA-4  CPI и
PD-1 CPI, върху мозъчни  метастази. Страничните ефекти с неврологична симптоматика са слабо познати, трудни за диагностициране  и изключително  редки. Под 4 % за периферната нервна система, А за ЦНС около  или под 1 %.
Миастенен синдром, демиелизация на периферните нерви, в ЦНС  на демиелизация,  церебрален васкулит от цитокин релииз сторм,  асептичен менингит пак заради прекомерна активност на Т-лимфоцити и макрофаги.
За съжаление , баща ви е имал лошия късмет да попадне в групата на под 1 % с проява на странични ефекти от лечението в ЦНС. Може би е трябвало да се промени или спре терапията още при
появата на миастенния синдром - в периферната нервна с-ма и нямаше да се стигне до този изход, примерно да спрат PD-1 CPI-то и да остане само на YEVROY.
Не съм обърнал внимание , ако сте писали и къде точно е била оперираната метастаза , защото е възможно при определени местоположения и всичко да
следствие от операцаията и/или от SBRT в оперативната зона, което има критични проявления от 3-6 месеца след облъчването. Операцията и лъчетерапията също могат да допринесат за проЯва на странични ефекти в ЦНС , защото отхлабват кръвно-мозъчната бариера локално в зоната където са приложени, и мозъка вече не е защитен от имунни атаки.Затова и при пациенти с мозъчни мети,  активни или локално третирани са и по-склонни към проява на странични ефекти от ИТ в ЦНС.
Искрено Съжалявам за развитието при баща ви. За момента обаче тази комбинирана терапия постига най-добри PFS  и OS и то при по-ниска токсичност и от ХТ и от  BRAF инхибиторите.

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 00:42 от whitefang

# 2 737
  • Мнения: 1 030
В петък след обяд направихме Пет скенера в Александровска, днес в 8:00 се обадиха, че е готов.
Сега се спекох,  какво ли видяха, че толкова бързо стана...

# 2 738
  • Мнения: 10 622
miglenasky, отивай да го вземеш!
Стискам палци просто и те да са започнали да работят бързо като в Дървеница и притесненията ти да са напразни!

# 2 739
  • Мнения: 1 030
miglenasky, отивай да го вземеш!
Стискам палци просто и те да са започнали да работят бързо като в Дървеница и притесненията ти да са напразни!
Дано!
Отиваме.

# 2 740
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 673
Стискаме палци за добри резултати! Flowers Four Leaf Clover

Това напрежение точно преди взимането на резултати е толкова силно...имаш чувството, че сърцето ти от спряло преминава на 180 удара в минута за 3 секунди.

# 2 741
  • Мнения: 1 030
Точно! Понякога ми идва да се скрия някъде и да не знам какво се случва...
Допълвам:


Отдъхнах си, поне за известно време!
Благодаря ви за подкрепата!❤❤❤

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 10:46 от miglenasky

# 2 742
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 673
Ехааа, супер!

# 2 743
  • Мнения: 1 030
Благодаря! Hug
Такива резултати пожелавам на всички !
Извинявам се също за качеството на снимката!

# 2 744
  • Мнения: 10 622
Браво, браво!
Отдъхни си и изкарайте чудесни празници!

Общи условия

Активация на акаунт