Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Счетоводител в нужда се познава 17

  • 2 809
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 468
Здравейте,
Отчитам приходите си във валута като СОЛ и въответно сверявам валутния курс, спрямо сайта на БНБ. Какво да правя, обаче, ако сумата е получена през уикенда (примерно в събота), когато БНБ не обявява курса си на сайта? Да взема предвид курса от петъка или понеделника, съотвено предхождащ или последващ съботата?
Благодаря предварително!
Последния валиден преди датата на получаване. Т. е. курса от петък.

Много благодаря, dariVale!

# 46
  • София
  • Мнения: 1 044
Здравейте,
Отчитам приходите си във валута като СОЛ и въответно сверявам валутния курс, спрямо сайта на БНБ. Какво да правя, обаче, ако сумата е получена през уикенда (примерно в събота), когато БНБ не обявява курса си на сайта? Да взема предвид курса от петъка или понеделника, съотвено предхождащ или последващ съботата?
Благодаря предварително!
Взима се курса от петък. Не забравяйте, че сметка в чужбина си декларира в БНБ.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 752
Здравейте, видях , че се коментират свързани случаи в темата и ще съм благодарна, ако някой може да ми отговор и на моя казус.
Всяка година се възползвам от данъчно облекчение за млади семейства, но тъй като съм по майчинство, 2020 нямам внасяни данъци. Въпроса ми е дали може съпруга ми да подаде данъчната декларация като ипотечния е на мое име, а той е съдлъжник? На документа за изплатените лихви трябва ли да фигурира неговото име, тъй като видях документа от миналата година и него го няма? Служителката в банката не беше много сигурна днес и искам да съм подготвена.
Имам и още един въпрос, тъй като той до момента е подавал декларацията през работодател за облекчение за дете и допълнителен пенсионен фонд, а сега трябва да го прави онлайн, трябва ли да набави допълнителни документи за облекчението свързано с ДПФ?

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 468
Здравейте,
Отчитам приходите си във валута като СОЛ и въответно сверявам валутния курс, спрямо сайта на БНБ. Какво да правя, обаче, ако сумата е получена през уикенда (примерно в събота), когато БНБ не обявява курса си на сайта? Да взема предвид курса от петъка или понеделника, съотвено предхождащ или последващ съботата?
Благодаря предварително!
Взима се курса от петък. Не забравяйте, че сметка в чужбина си декларира в БНБ.

Bialata3, благодаря за информацията, нямах представа! Счетоводителят ми беше казал преди време, че това важи за PayPal само за фирми, не и за СОЛ. Явно законът се е променил.

# 49
  • Мнения: 1 072
Може ли малко помощ.. Върти ми се в главата, че някъде съм чела /но сега нищо не мога да намеря/, че при сумарно работно време, ако периода е 6 месеца примерно, последния месец не може да се дава компенсация? Или се бъркам нещо..

# 50
  • София-Младост
  • Мнения: 19 218
Може ли малко помощ.. Върти ми се в главата, че някъде съм чела /но сега нищо не мога да намеря/, че при сумарно работно време, ако периода е 6 месеца примерно, последния месец не може да се дава компенсация? Или се бъркам нещо..
Виж дали ще намериш отговор, мен хич ме няма в тези неща:
https://www.ctc-bg.com/sumirano-izchisliavane-na-rabotnoto-vreme/

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 24 182
Ако подаваш ГДД с Пик код не е нужна бележка по чл.45 нали така...вече се зареждат автомотично доходите.

# 52
  • София-Младост
  • Мнения: 19 218
Да.
Само, че от миналата година малко ни вкараха в Параграф 22. Не издаваме бележки, въвеждаме данните директно на всеки.
Обаче после, когато служител си подава ГДД, той не знае какви аджеба са му били доходите и си иска бележка...за да си направи проверка. Та на някои колеги им се отвори двойна работа:(

# 53
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 17 861
Може ли малко помощ.. Върти ми се в главата, че някъде съм чела /но сега нищо не мога да намеря/, че при сумарно работно време, ако периода е 6 месеца примерно, последния месец не може да се дава компенсация? Или се бъркам нещо..

Защо да не може? В смисъл да се даде почивен ден ли?
Нали точно това е смисълът - да се приравни (максимално) до законоустановеното работно време в рамките на периода и да има минимум извънреден труд. Поне аз се водя от този принцип, защото реално КТ не допуска извънреден труд, освен в специфични случаи.

# 54
  • Мнения: 1 072
Ала-Бала, мерси, сега ще погледна.
Лейди, да, съгласна съм, но нали ти казвам, върти ми се че последния месец не можеше да се дава почивен ден..т.е преди него всичко трябва да е изчистено. Може аз да се бъркам нещо..то едно ли е да го помниш 🤷‍♀️😁

# 55
  • Мнения: 6
Здравейте,
Имам следния проблем: работя на ТД, имам и  ТЕЛК  с над 50 % инвалидност. Работодателя не ми е удържал ДОД / това го разбирам от подадените данни в НАП/. Попълвайки ГДД разбирам , че трябва да внасям данък ок.600 лв..

# 56
  • Мнения: 2 852
Здравейте,
Имам следния проблем: работя на ТД, имам и  ТЕЛК  с над 50 % инвалидност. Работодателя не ми е удържал ДОД / това го разбирам от подадените данни в НАП/. Попълвайки ГДД разбирам , че трябва да внасям данък ок.600 лв..
В какво е проблема - че трябва да ги внасяте или че не разполагате с толкова на куп, за да ги внесете?
За годината ви се полагат 7920,00 лв доход без данък, 660 лв на месец, другото се облага.
Ако заплатата ви е била около 1200 лв бруто сам е трябвало да видите във фишовете, че не ви се удържа данък и да сигнализирате работодателя.

# 57
  • София-Младост
  • Мнения: 19 218
Честно казано е малко рано да разберете какво е подал работодателя за 2020 г.
"В началото на март в портала за електронни услуги на НАП ще са достъпни предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица."

# 58
  • Мнения: 2 852
Честно казано е малко рано да разберете какво е подал работодателя за 2020 г.
"В началото на март в портала за електронни услуги на НАП ще са достъпни предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица."
Или пък може да си поискате още сега служебна бележка за платени доходи и внесени данъци. Така още сега ще си подадете декларацията и можете дължимото на части да платите до крайния срок - 30.04.2021 г, (за да не ви се разбива драстично месечния домашен бюджет). В рамките на срока за плащане можете да внасяте колкото пъти искате, каквито суми можете да отделите.
Друг вариант е също - работодателя е длъжен да изравни дължимия данък по трудовия ви договор за 2020 г до 31.01.2021 г. Щом като не ви е удържал нищо така ще удържи цялата сума от януарската ви заплата. Този вариант обаче е валиден, ако доходите ви през 2020 г са само и единствено от заплатата при този работодател.

Ако имате доходи от други облагаеми източници - втори трудов договор, тр.договор при друг работодател, граждански договори, хонорари, наеми - тогава най-правилно е да си подадете сам декларацията.
Ако чакате до март - ще се заредят служебно всички получени от вас суми, за които е подадена информация в НАП , ще е сигурно, че не пропускате нещо, но ще ви се скъси срока да съберете парите за дължимото.

# 59
  • Мнения: 6
Здравейте, Благодаря за отговорите.На един ТД съм, на 650 лв.осигуровка.Не получавам повече .ГДД е за 2019 г. и отНАП ми изпратиха документ в който пише , че дължа тази сума.Всяка година попълвам ГДД за да ползвам дан. облекчения/ връщаха ми по 100-150лв/,а тази се оказва ще плащам?

Общи условия

Активация на акаунт