Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 109
  • 758
  •   1
Отговори
# 465
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Здравейте. Мъжът ми е СОЛ и издаде фактура на фирма, на която предостави услуга. Проблемът е, че фирмата фалира и не му изплати хонорара. Какво правим с фактурата? Предполагам я анулира и игнорира, но проблем ли е, че ще прескочи примерно от фактура №56 на фактура №58? Това се случи преди 2 месеца и междувременно издаде нови фактури.

# 466
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
О, не може така да я анулирате, защото не са ви платили...За съжаление ви е формиран приход. Отписване може след определен период. А иначе може да си търсите парите по съдебен път.

# 467
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
Здравейте.
Не знам за тук ли ми е питането,
Къде във Варна има счетоводен офис,където бъдещи пенсионери,получили писмо,ходят и счетовдител им изчислява пенсията.
Ако питането ми не е за тук,моля насочете ме.
Благодаря.

# 468
  • Мнения: 47 963
Ми то има такава справка в НОИ с пик. А за оформяне на документи за подаване,  около НОИ обикновено има реклами на такива услуги.

# 469
  • Пловдив
  • Мнения: 545
О, не може така да я анулирате, защото не са ви платили...За съжаление ви е формиран приход. Отписване може след определен период. А иначе може да си търсите парите по съдебен път.

Благодаря!

# 470
  • Варна
  • Мнения: 3 232
Здравейте.
Не знам за тук ли ми е питането,
Къде във Варна има счетоводен офис,където бъдещи пенсионери,получили писмо,ходят и счетовдител им изчислява пенсията.
Ако питането ми не е за тук,моля насочете ме.
Благодаря.
Чувала съм да споменават специалистка, която се намира в сградата срещу Полиграфията, долу на ъгъла почти до светофара. Обаче нямам нито име, нито координати. Вероятно там на място могат да упътят.

# 471
  • Пловдив
  • Мнения: 13 461
Лице, което ще прекратява трудово правоотношение с работодател края на август. Колко платен отпуск като дни му се полагат? 13? Ползвал е и болничен през това време, но мисля, това не влияе върху дните.

# 472
  • Мнения: 1 631
Болничния не оказва влияние, но огромно значение има колко време е отработено при този работодател.
Най-вероятно “лицето“ има достатъчно ТС за претенции за отпуска, но по принцип полагащите се от договорените дни са пропорционални на отработеното време.
Стандартно са 20 дни за цяла година. По почти 2 дни на месец, ако е отработен.

# 473
  • София
  • Мнения: 9 911
Колко дни по късно може да се коригира фактура (основание, продукти)? Т.е да се уточнят/ изброят.
 Или няма как.

# 474
  • Пловдив
  • Мнения: 13 461
Отработени са месеците реално, но това е онова лице, което са го пускали в неплатена доста дни. Предполагам работодателят няма да се заяжда, защото лицето не е разписвало молби за "такава отпуска".

# 475
  • Мнения: 47 963
По така изложено не знам кой би коментирал...явно отношенията не са баш по КТ. Както казаха,по 1.67 на месец,грубо.

# 476
  • София
  • Мнения: 7 020
Колко дни по късно може да се коригира фактура (основание, продукти)? Т.е да се уточнят/ изброят.
 Или няма как.
Ако не променяте дата, номер, данъчна основа или ДДС (при предадени регистри за ДДС), можете да я промените без проблем, но  в зависимост от начина по който работи програмата с изписването и заприходяването на стоките по фактурата.

# 477
  • София
  • Мнения: 9 911
Колко дни по късно може да се коригира фактура (основание, продукти)? Т.е да се уточнят/ изброят.
 Или няма как.
Ако не променяте дата, номер, данъчна основа или ДДС (при предадени регистри за ДДС), можете да я промените без проблем, но  в зависимост от начина по който работи програмата с изписването и заприходяването на стоките по фактурата.
А това че са от предния месец?

# 478
  • София
  • Мнения: 7 020
Ако вие издавате фактурата за стоките, в зависимост от възможностите на счетоводната програма в частта си за складови наличности и възможността за корекция на движението на стоките. Важно е и дали стоката е дълготраен актив.

# 479
  • Мнения: 5 753
1.Платена отпуска - съвсем точно се полага по 1.6667 дни за всеки прослужен при конкретния работодател  месец, вкл. дните в болничен, вкл. дните в неплатен отпуск, които се зачитат за стаж. Относно неплатени отпуск - за 2021 г. заради извънредното положение се зачитат за стаж до 90 РАБОТНИ дни. При средно 21 р.д/мес. означава, че 4 календарни месеца неплатен отпуск се броят за стаж. За тези 4 кал.мрсеца обаче на работника му се полагат 6,4 р.д ПЛАТЕН отпуск. Ако работника не успее да ги ползва преди напускане, работодателя е длъжен да му ги плати като обезщетение.
Ако лицето е с ТЕЛК над 50 % дните платен отпуск за една календарна година стаж не са 20, а 26.

2.Към потребителя със съобщението от НОИ. Защо изобщо ви трябва счетоводител да изчислява и да му плащате за това. Каквото и да ви каже той няма правна стойност пред НОИ.
Носите си документите в НОИ, когато ви дойде датата, те си ги проверяват, изчисляват (напълно безплатно за вас) . Ако има нередовности и пропуски пишат на вас и работодателите ви за отстраняване на нередовностите. Ако имате възрастта и стажа получавате от 3 до 6 мес. минимална пенсия, после - накуп уравняването до действителния размер.
Ако искате счетоводител да ви посъветва кои три поредни години да изберете от 82ра до 97ма, то трябва да имате УП2 от всички предприятия за дохода си година по година за всичките 15 г. Не знам дали си заслужава усилията и времето да си набавите такива документи. Накрая като ви дойде съобщението с действителния размер на пенсията нито на НОИ, нито на счетоводителя можете да кажете - "ама така ми пресметнаха предварително" . Каквото и да се говори из кандидат-пенсионерските среди, в НОИ няма как да се получи грешка в изчисленията, защото се правят от компютър по заложени от правителството формули. Служителите там само проверяват и въвеждат данните за трите поредни години, защото след 1997 г данните вече са им в компютрите.

3.По въпроса за коригиране на ф-рата - по всяко време преди ревизия може да коригирате ООСНОВАНИЕТО на ф-рата (ВИДА и количеството на стоките), обаче.... получателя по ф-рата трябва да е СЪГЛАСЕН с корекцията, да приеме документа и да го преосчетоводи. Няма значение какви са стоките, дори да имат характеристики на дълготрайни активи (примерно хладилници и перални по-скъпи от 700,00 лв всеки един).
Ако в следващ месец сте установили, че сте продали хладилници, пък на ф-рата пише перални най-лесния начин да оправите грешката без да забъркате по-голяма каша е като издадете кредитно известие за перални и дебитно известие за хладилници. Ако има и ценова разлика ще можете лесно да върнете надвзетата сума или да ви доплатят.

Последна редакция: пн, 02 авг 2021, 22:58 от dariVale

Общи условия

Активация на акаунт