Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 150
  • 758
  •   2
Отговори
# 555
  • там някъде
  • Мнения: 234
Ех, ако беше регулярно... Simple Smile
След продължително казване, напомняне, изтъкване на безброй причини, основания и подобни. След аргументацията следва и период на мрънкане. Дето казвам аз - всичко се случва след дълги "родилни мъки" и в общи линии, когато (ако) шефът реши...

По-точно не мога да го кажа. Simple Smile) Понякога ми иде (напоследък все по-често) да си взема шапката и кой откъде е. Чувствам го като подяяние едва ли не. Все едно, айде от мене да мине, ама това е последното предложение.

# 556
  • Мнения: 47 981
При нас е регулярно, но моята не е вдигана от повече от 2 години, почти единствено само моята, защото била много висока. Съответно работата се увеличава обаче.
Ако се увеличаваше, щеше да е с 6 процента, което е по-скоро жест така или иначе

# 557
  • Мнения: 64
Здравейте
Имам следния въпрос
Назначена съм на срочен трудов договор с три месеца предизвестие.
Ако подам предизвестието без да го спазя /в другия случай ако работодателят не го спази /, то кой на кого какво дължи?

# 558
  • Добрич
  • Мнения: 795
Здравейте, 
Болничен издаден на хартия но не е изпратен на НОИ от лечебното заведение, нали директно ги пращат. Няма връзка с тях, санаториума в Павел Баня,  не отговарят на телефони.
Предаден е на работодател, но не е достатъчно. 
Какво да правя, освен жалба в министерството на здравеопазването, друго не знам.
Болничния е с дата 28 май 🤨

# 559
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Здравейте отново. Може ли малко информация какво се случва ако се наложи СОЛ да се регистрира по ЗДДС? След достигане на оборот от 50,000лв за 12 месеца назад трябва да се регистрира, но какво следва от това? Трябва ли да плаща допълнителни данъци, например?

# 560
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте отново. Може ли малко информация какво се случва ако се наложи СОЛ да се регистрира по ЗДДС? След достигане на оборот от 50,000лв за 12 месеца назад трябва да се регистрира, но какво следва от това? Трябва ли да плаща допълнителни данъци, например?

1. Определящо е дали оборота е облагаем по ЗДДС. (Може и да има оборот повече от 50к, но оборота да не е облагаем и да няма задължение за регистрация по ЗДДС.) Т.е. първо определете дали оборота е облагаем.
2. Ако се регистрира по ЗДДС трябва месечно да подава декларация и дневници по ЗДДС (евентуално и VIES-декларация).
Допълнително ще начислява във фактурите 20% ДДС напр. при продажби в България и т.н.

# 561
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Здравейте отново. Може ли малко информация какво се случва ако се наложи СОЛ да се регистрира по ЗДДС? След достигане на оборот от 50,000лв за 12 месеца назад трябва да се регистрира, но какво следва от това? Трябва ли да плаща допълнителни данъци, например?

1. Определящо е дали оборота е облагаем по ЗДДС. (Може и да има оборот повече от 50к, но оборота да не е облагаем и да няма задължение за регистрация по ЗДДС.) Т.е. първо определете дали оборота е облагаем.
2. Ако се регистрира по ЗДДС трябва месечно да подава декларация и дневници по ЗДДС (евентуално и VIES-декларация).
Допълнително ще начислява във фактурите 20% ДДС напр. при продажби в България и т.н.

Bialata3, благодаря за отговора! Ако лицето предлага онлайн услуги на чуждестранни клиенти, би трябвало оборотът да е облагаем, нали?

# 562
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Bialata3, благодаря за отговора! Ако лицето предлага онлайн услуги на чуждестранни клиенти, би трябвало оборотът да е облагаем, нали?
За услуги на чуждестранни клиенти погледнете чл.97а от ЗДДС - да не се окаже, че отдавна е трябвало да се регистрира.

# 563
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте отново. Може ли малко информация какво се случва ако се наложи СОЛ да се регистрира по ЗДДС? След достигане на оборот от 50,000лв за 12 месеца назад трябва да се регистрира, но какво следва от това? Трябва ли да плаща допълнителни данъци, например?
1. Определящо е дали оборота е облагаем по ЗДДС. (Може и да има оборот повече от 50к, но оборота да не е облагаем и да няма задължение за регистрация по ЗДДС.) Т.е. първо определете дали оборота е облагаем.
2. Ако се регистрира по ЗДДС трябва месечно да подава декларация и дневници по ЗДДС (евентуално и VIES-декларация).
Допълнително ще начислява във фактурите 20% ДДС напр. при продажби в България и т.н.
Bialata3, благодаря за отговора! Ако лицето предлага онлайн услуги на чуждестранни клиенти, би трябвало оборотът да е облагаем, нали?
Най-общо ако е на чуждестр.физ.лица - оборота е облагаем. (Ако е на фирми извън ЕС - не влиза в оборота., ако е на фирми от ЕС-чл.97а) Това е най-общо, всичко зависи от договори, вид услуга и т.н.

# 564
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Здравейте
Имам следния въпрос
Назначена съм на срочен трудов договор с три месеца предизвестие.
Ако подам предизвестието без да го спазя /в другия случай ако работодателят не го спази /, то кой на кого какво дължи?

Ако си намериш работа по чл.67 /постоянно работно място/, може без предизвестие да напуснеш веднага и нищо не могат да ти направят, и нищо не дължиш. Отиваш с новия си трудов договор и копие от него, молба за освобождаване и така.....

# 565
  • Мнения: 1 715
Мишел, това важи ли когато сме на трудов договор на заместване на титуляр по майчинство?

Ех... А мен ме караха да си отработвам 2 от 3те месеца предизвестие и то с 1000 уговорки 🥺

# 566
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Мишел, това важи ли когато сме на трудов договор на заместване на титуляр по майчинство?

Ех... А мен ме караха да си отработвам 2 от 3те месеца предизвестие и то с 1000 уговорки 🥺

Да, важи.

# 567
  • Мнения: 1 715
Благодаря,Мишел! Полезно е да се знае.

Може ли информация къде е записано- на какво основание става, за да мога при следващ случай да се възползвам.

Чувствам се доста "мината" като не го знаех и се молех на предишния работодател да ми влезе в положение и да ме освободи след 1 месец...

# 568
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
Къде мога да видя, че майчинството се признава за трудов стаж, че сайта на nssi.bg, не ми го зарежда.

# 569
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Къде мога да видя, че майчинството се признава за трудов стаж, че сайта на nssi.bg, не ми го зарежда.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-551236607

Общи условия

Активация на акаунт