Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Счетоводител в нужда се познава 17

  • 24 534
  • 592
  •   2
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 864
Благодаря,Мишел! Полезно е да се знае.

Може ли информация къде е записано- на какво основание става, за да мога при следващ случай да се възползвам.

Чувствам се доста "мината" като не го знаех и се молех на предишния работодател да ми влезе в положение и да ме освободи след 1 месец...

Чл. 327 ал. 1 т. 7 от КТ.

# 571
  • в моя свят
  • Мнения: 2 363
Здравейте, може ли съдействие за пускане на декларация 1 като СОЛ. Моля да ми пишете на ЛС. Благодаря предварително. Flowers Hibiscus

# 572
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 18 615
Здравейте, може ли съдействие за пускане на декларация 1 като СОЛ. Моля да ми пишете на ЛС. Благодаря предварително. Flowers Hibiscus

Някога правили ли сте такава декларация? Това не е нещо просто, което може да се обясни с две думи.
По-добре да бъде изготвена от счетоводител или станете член на осигурителна каса.

# 573
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 186
Благодаря,Мишел! Полезно е да се знае.

Може ли информация къде е записано- на какво основание става, за да мога при следващ случай да се възползвам.

Чувствам се доста "мината" като не го знаех и се молех на предишния работодател да ми влезе в положение и да ме освободи след 1 месец...


чл.327 т.7 от КТ

# 574
  • Мнения: 62
Здравейте! Знаете ли на пенсионерите върху кой доход им се начисляват здравните осигуровки - на месечния размер който е определен или месечния размер + 50-те лв. добавък, който получават от миналата година?

# 575
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 186
Здравейте! Знаете ли на пенсионерите върху кой доход им се начисляват здравните осигуровки - на месечния размер който е определен или месечния размер + 50-те лв. добавък, който получават от миналата година?

https://www.contabil.bg/news/pensioneri-osiguriavane

# 576
  • София-Младост
  • Мнения: 20 841

WonderWoman, пенсионерите са осигурени за сметка на бюджета...т.е. никой не им изчислява здравна вноска, според мен.

# 577
  • Добрич
  • Мнения: 772
Здравейте, 
Болничен издаден на хартия но не е изпратен на НОИ от лечебното заведение, нали директно ги пращат. Няма връзка с тях, санаториума в Павел Баня,  не отговарят на телефони.
Предаден е на работодател, но не е достатъчно. 
Какво да правя, освен жалба в министерството на здравеопазването, друго не знам.
Болничния е с дата 28 май 🤨

Аз да кажа, че написах жалба до министерството на здравеопазването и след няколко дни сами ме потърсиха от лечебното заведение , че е станала грешка 😁
Все още не е отразено в сайта с пик код, очаквам.

# 578
  • Мнения: 3 366
Здравейте! Знаете ли на пенсионерите върху кой доход им се начисляват здравните осигуровки - на месечния размер който е определен или месечния размер + 50-те лв. добавък, който получават от миналата година?
Какъв пенсионер, защо трябва да му се изчислява здравно осигуряване? Дайте по-конкретна информаця за случая, за да ви отговорим.
Най-общо казано върху пенсията не се изчисляват никакви държавни вземания.

# 579
  • Мнения: 62
Пенсионер по болест, който има действащ трудов договор и ДУК.

# 580
  • Мнения: 3 366
Пенсионер по болест, който има действащ трудов договор и ДУК.
Начисляват се пълния размер осиг.вноски върху брутното възнаграждение по трудовия договор и върху определеното възнаграждение по ДУК. Начисляват се и се плащат пълни осигуровки едновременно и за двете основания, като се съобразява и осигурителния праг за длъжността. Единствената привилегия е данъчното облекчение за инвалидността - не се начислява ДДФЛ върху 7920 лв на годишна база.
Както писах и по-горе размера на пенсията, добавките към нея и разни други бонуси за инвалидност нямат нищо общо.
Специално за дружеството в което получава суми по ДУК, ако е съдружник по-изгодно би било да декларира осигуряване като СОЛ. Тогава може да избере да плаща само здравно - 8% х 650,00 лв (% и базата се определят със закона за бюджета на НОИ).
Ако сега искате да премине от ДУК към СОЛ правите един протокол от ОС. Решава да спре плащането на възнаграждение на управителя и да прекрати ДУК-а, декларира в НАП, че започва като СОЛ и това е. Не е необходимо да се вписва в ТР прекратяването на ДУКа.
Ако обаче получава заплата като управител, няма никакво значение, че е пенсионер и работи и по ТД. Плащат се осигуровки на общо основание и на най-високия праг за дейността. Разбира се, дохода от ТД и прага/заплатата по ДУК не трябва да са общо повече от 3000.00 лв.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 20:25 от dariVale

# 581
  • Пловдив
  • Мнения: 10 609
Утре ще се чуя и със счетоводителката на работа, но да попитам и тук.
Приеха детето в ясла, записан е административно /не съм носила още медицински документи и т.н./, бях разбрала, че физически, когато тръгне на ясла аз в тридневен срок трябва да уведомя за промяна на обстоятелствата. Правилно ли е?

# 582
  • София-Младост
  • Мнения: 20 841
Правилно е, освен това от тази дата, ти трябва да се върнеш на работа или да ползваш друг вид отпуск.
Това всичко, ,при положение, че ползваш отпуск за отгл. на дете до 2 г. възраст, съответно получаваш и пологаемото се обезщетение. Иначе не.
Имаш право и на 50 % от обезщетението, докато детето стане на 2г.

# 583
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 355
Извинявам се, че се намесвам, но не беше ли 50% ако се върнеш на работа, а когато детето тръгне на ясла , майчинството спира?

# 584
  • Пловдив
  • Мнения: 10 609
Детето е на 1 година и ще ползвам 50% от сумата за втората година именно, защото то е тръгнало на ясла, а аз на работа. Ако си го гледам вкъщи взимам 100% от полагащата се сума.

Общи условия

Активация на акаунт