Въпроси за ученическите пособия и вълнения разни

  • 14 304
  • 264
  •   1
Отговори
# 180
Добро утро, мами!

Току-що изпратих ученичката с колата на баща ми, защото вали и не можем пеш. Иначе всяка сутрин и всеки обед ходим пеш и се събира повече от час здраве!  Wink

veleva, идеята ти страшно ми допада. Виж какво направихме с протестите за майчинството. Само медийна подкрепа ни трябва. Значи - открито писмо до Масларова, с копия до медиите. Ако има някоя мама с опит по изготвяне на такива писма, моля да каже. Ако не - аз ще се наема да го сглобя и ще го пусна тука и в др. подфоруми за редакция.

Аз също съм много фанатична по отношение на храната, все гледам да е без химикали. Снощи се вгледах в опаковката на тия пастички, които са им дали и видях, че съдържа алкохол! Направо щях да припадна. Наобяд ще говоря направо с директорката, но според мен към ситуацията трябва да се подходи в глобален мащаб.  Peace

Днес й пратих сандвич състоящ се от 2 филии бял хляб (преди слагах черен, но откак гледах в неделя предаването за това какви оцветители слагали в черния хляб, набързо минах на бял) намазани с пастет от маслинки + риба тон. Бъркам го с пасатора. В другата кутия надробих парченца обелена ябълка. Казах й да не яде от закуските, да ги вземе и следобяд ще й позволя да изяде една. Много ми е жал за детето ми, защото и на мен ми се прияжда като видя нещо, но от друга страна ми настръхва косата, като си помисля, че това ще е ежедневно. Предпочитам аз да решавам кога да й дам сладко и колко.  #2gunfire

mrenka, благодаря ти за линка! Чела съм много за този филм, но не съм го гледала, затова го пуснах да се сваля.

Miracle girl въобще не се притеснявай за краснописа. Моята госпожица за втори път ще е в първи клас по стечение на обстоятелствата (бяхме в чужбина, където почна 1 клас на 5 години, после беше 2 клас един срок, а втория срок тази година се върнахме в Бг и я върнах в градината! Laughing), но все още пише ужасно, не се старае, въобще, плаче ми се! Освен това ужасно много я мързи и не съм намерила начин да я мотивирам да се поинтересува от четене, писане и внимаване в час. Отворена съм към предложения и съвети, ако някой има лек за ученически мързел.  Twisted Evil

cvyrche, ние вчера бяхме със забравена (да се напише) домашна! Втория ден!  #2gunfire
В чужбинското училище имаха тетрадка, в която пишеха какво имат за домашна за следващия ден, госпожата пише на дъската, а те преписват. Е, доста пъти от невнимание тя не преписваше всичко, но аз питах съучениците й, пък сега, като не я взех аз вчера от у-ще, не съм питала г-жата. Пък може ли всеки ден да я питам. 18 родители всеки ден да я питат!  Rolling Eyes

ptica, мисля че си оставя чантата под чина. Първите 2 дни седеше сама на чина и си я оставяше на съседната седалка, но вчера са ги размествали и са сложили някой до нея, предполагам, че под чина я е държала. Закачалките са за якетата.
Успех на детенце за прибирането сама. И аз бих я оставила да се прибира сама, още повече сме на село и тя кара колело из цялата махала по цял ден, даже не я знам къде ходи понякога, та не е опасно, но аз използвам момента да се разходя, защото по цял ден съм вътре и нямам движение.

Verdad, днес е четвъртък. Днес ли ви приключва първата учебна седмица?  Shocked
А разказа по картинки моята не го е споменавала. Вие как разбирате, че за домашна имат да разказват по картинки???

Нашите седят по 1 или 2 на чин, както си изберат, защото има чинове за 30 деца, а те са само 18 - 8 българчета и 10 циганчета. Като си направя сметка, че повечето циганчета няма да ходят редовно, си представям стаята полупразна. Но се кефя, защото това автоматически предполага по-голямо внимание към останалите деца, които посещават!  Wink Sunglasses

# 181
  • Мнения: 1 937
elia_gg, много ме развесели с поста си!

Успешни приготовления за РД-то и да споделиш за подаръците, че това е друга болна тема!

Мама Ня, а вие да не би да сте на училище утре - национален празник е!?!

Ралица ме информира за домашните.
Тази седмица не съм я прибирала от училище, баща й пое задачата.
чителката съобщава на всички, освен домашните, препоръки разни.
В тефтерчето все още нищо не е записано.
Вчера е направила тактична забележка на две дечица, които работят напред в учебника по математика - да не го правят, защото в клас им става скучно и се разсейват.

Завиждам ви благородно, че сте толкова малко деца в паралелката. При нас са 28, което е почти абсурд - в останалите два първи класа има по около 18. Голямо натискане е паднало за нашата г-жа, признавам си, че и аз имах претенции и подадох молба още януари месец.
Но ето, Ралица вече ми казва, че когато взима участие, г-жата не винаги я вдига!
И как иначе..., кога ще успее да обърне внимание на всички дечица...


# 182
  • Мнения: 1 030
Това за малката бройка на учениците в един клас,зависи колко училища има в един град.В нашият клас са 16 ученика,нали е прекрасно.Аз това си го мислех от самото начало преди да избера училището,другото удобство е че е на 100м. от нас.И са 3 паралелки имахме право да си избираме г-жа.

# 183
  • Мнения: 1 492
Добро утро и от мен, мамчета! Hug
Не мога да ви изчета Simple Smile
Аз да се похваля от занималнята. Вчера си беше написал домашните там. В къщи малко упражнения и после игра. Така, че вече съм За занималня Wink

Като прочета всичко което сте изписали, ще се включа пак. Simple Smile
Лек и приятен ден!

# 184
  • Мнения: 826
докато се кърмим с малкия пиша с 1 пръст, та за това ще липсват на места главни букви. в нашия клас децата са 18. живея в малък град, където хората се познават. Съдейки от това колко много родители познавам, класът ни е подбран и определено ще имаме конкуренция Laughing Това ми беше сериозно притеснение в градината- там го бяха провъзгласили за "философа на градината" и той със завидно самочувствие изказваше компетентно мнение по всички теми.
Циганчетата в класа май са само 2  newsm78, и това също много ме радва, защото сериозно съм се замисляла в клас с 10 циганчета, половината от които не говорят добре български, кога ще обърне госпожата внимание на българчетата, и съответно на моя философ...
За подаръците за РД не питайте... миналата година  помолих младежа  да напише на едно листче различни неща, които иска да има... по памет цитирам написаното "нов компютАр, дискове за новия компютАр /разбирайте игри, енциклопедия за динозаври, лазер, голяма кола с дистанционно, часовник/"   Flutter Имаше и други, но съм ги забравила. Въоръжена със списъка отговарях на запитвания на родата, та за РД се появиха колата с дистанционното от баба /тя не тръгна, щото таткото като си играл предния ден под благовидния предлог "дай да видим дали работи" забравил да я изключи и батериите бяха изтощени  hahaha/, енциклопедията за динозаври- от нас с таткото /мисля, че беше на ПАН/, часовник от единия чичо и... най- високо оценения подарък- лазерчето от брат ми... той до последно не ми вярваше, че играчка от 2лв. ще докара рожденика до такава буйна радост, но по моя препоръка го бяха бутнали между другите по- практични подаръци.
След около седмица попитах младежа дали са му харесали подаръците... измърмори нещо в знак на съгласие, а като попитах за енциклопедията /в която беше влюбен от 3 месеца и все ни врънкаше да му я вземем/, моят меркантилен син ми каза "Ами вие сте взели най- евтиния подарък от списъка"  Money При което щях да получа удар - по мои спомени енциклопедията струваше около 17 лв., които направо ни бяха заклали след като приготвихме РД в къщи, РД в градината, с големи торти и всички салтънати  Crazy
Та така... за подаръци направо не ми се мисли и говори... Но обещавам да докладвам след като мине събитието.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2006, 10:18 от elia_gg

# 185
  • София
  • Мнения: 676
Здравейте, момичета!
Моите ученички днес едвам съм ги вдигнала... И двете поотделно съм ги бутала по пет минути и спят като пънове... Явно им се е понатрупала умора от седмицата. То аз вече съм изморена, пък какво остава за тях!!! Добре че утре няма да се учи!
С чертичките и ние не сме много добре, но аз не си го слагам много на сърце... В края на краищата е по-важно да се научат да пишат правилно, отколкото красиво... А специално за първи клас най-важно според мен е да си изгради правилни ученически навици.

elia_gg, ако знаеш как ми се излиза и на мен без бебка... не ни се е случвало от сто години... ама скоро няма да стане... ние още се кърмим, а и тя не иска да яде кърма от шише, така че съм вързана... извинявам се на останалите за off-a

# 186
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Здравейте, мами!

Ето ме и мен. Бързам да надникна тук докато не ме е подхванала работата.

За нашите раници на децата сложихме закачалчици на чиновете отстрани. Така, че децата си ги закачват там. Самата госпожа даде идеята, за да не се препълват пътечките между чиновете с раници и да й се налага да подскача, когато обикаля между редиците. Пък и честно казано май случихме ние с раница, защото я купихме за първи клас, прала съм я многократно в пералнята и все още е здрава. Когато я купувах преди две години магазинерката твърдеше, че ако взема от този тип, ще отидем при нея за нова чак за пети клас и то не, защото ще е скъсана, а защото тогава вече имали други претенции самите деца. Май ще излезе права.  Peace

При нас още няма закуски, столът не работи и тъй като всички помагала не са пристигнали, домашните ни са много оскъдни. Вчера имаше само 2-3 задачки по математика, които дори не бяха с думи, а само да се извършат действията.  Whistling

А да ви кажа за краснописа. Съпружеското тяло твърди, че няма смисъл да наблягам на краснописа, първо защото е момче (а те всички пишели некрасиво) и второ, защото все по-рядко ни се налагало да пишем на ръка. Технологиите навлизали с такава сила, че просто никой не ти гледа как си го написал (ти си избираш шрифт и после принтера си пиши  Rolling Eyes), а по-важното е какво си написал. Аз лично винаги съм се стремяла да пиша красиво и ме тормозят неравните букви на Жоро, но все пак граматиката и смисъла май са по-важни. Честно казано Жоро може да пиши хубаво, когато се старае много, но той просто бърза да свърши по-рано. И щом няма правописни грешки, гледам да не се заяждам много - все пак си е още дете и наистина му се играе повече, отколкото да учи.

Май пак се увлякох с писането (защо ли не станах един адвокат или журналист, както ме съветваше брат ми преди доста години  ooooh!), за което не се сърдите, надявам се де  Praynig

После пак ще се включа по-кратичко. Приятен ден от мен  Hug

# 187
  • Мнения: 1 030
За такива закачалки си мислех защото самата бройка на децата позволява да се монтират.Притеснява ме факта че няма да са до 4клас тая стая догодина ще са на същия етаж но в др.стая,Благодаря за идеята Даруся.Наистина са ни изморени децата и аз го забелязах,даже и апетита ни е по голям.Закуските при нас са от 1октомври и все още не сам запозната newsm78чета ви с интерес това което споделяте.За сега сме на сандвичи и някоя др.стотинка за голямото междучасие.При което кутията е празна. Joy

# 188
Verdad, аз не знаех за празника...  newsm78. Може би затова си мислех, че ще учим. Но се съмнявам. Добре че ми казахте, защото можеше и да я закарам утре с чантата на гърба... ха-ха  Laughing

Относно бройката на децата - наборът бяха една група в градината от 18 деца, но само 2 циганчета посещаваха градина, и то чат-пат. Сега обаче, ги направиха 2 класа заради циганчетата и ги разделиха 50 на 50, но по-добре за всички, защото ако в единия клас бяха сложили само българчетата, едната учителка щеше да работи на пълен капацитет, а другата щеше да си почива цяла година.  Joy

Да, 28 си е доста голяма бройка, особено за първолаци. Ние се паднахме при по-"лошата" госпожа, но аз не съм претендирала, а и се надявах да не сме в един клас с две момчета комшийчета, които много се бият с моята побойничка и се зарадвах, че стана така.  Sunglasses

ptica в нашето село има само едно основно училище и зависи от набора колко деца са се родили в селото.  newsm78 Други майки ми казаха, че предишен набор са имали само 5 българчета и около 20 циганчета!  Shocked Представи си!
И вие сте добре само 16 деца в класа!  Peace

камелия, браво, че ви е харесала занималнята. Дано продължите в същия дух!  Sunglasses

elia qq, според мен циганчетата няма да посещават редовно училище, а тука при нас на село подозирам, че не им пишат много неизвинени, защото е по-добре за всички - така хем госпожата не се "мъчи", хем има повече време да обърне внимание на тези деца, които посещават сериозно. Но... ще видим как ще потръгне. Засега дъщерята каза, че всички посещавали...

Даруся, каква марка ви е раницата?
Що се отнася до краснописа... не се втелявам, защото 1. са още малки, и 2. наскоро като си видях стари тетрадки от основното училище, щях да падна колко грозно съм писала... Чак в гимназията си оправих малко почерка.

# 189
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Даруся, каква марка ви е раницата?
Що се отнася до краснописа... не се втелявам, защото 1. са още малки, и 2. наскоро като си видях стари тетрадки от основното училище, щях да падна колко грозно съм писала... Чак в гимназията си оправих малко почерка.

Да ти кажа честно не знам. На нея не пиши нещо марково и дори не беше от най-скъпия вариант тогава (струваше 22лв. или 25лв., не помня точно). Но довечера ще погледна все пак и ще пиша в понеделник. Иначе е голяма толкова, че да се събира блокче за рисуване. С два големи джоба и два по-малки. Най важното е, че е с анатомичен гръб (твърд). С широки презрамки, които по рамената са по-широки и от същия материал като в гърба, а от средата на гърба до долу е с онези черни тънки, които служат за регулиране на дължината на презрамките. Дръжката отгоре, която е за носене на раницата в ръка е с допълнително обвито нещо като от гума (ама, че го обясних), но това предпазва самата дръжка да не се къса. Трябва да видя дали Жоро няма някоя снимка с нея и да я пусна. Но е факт, че в класа само 3 деца тръгнаха в първи клас с такива раници и все още са с тях. На всички останали им се наложи да ги подновяват след известно време.

Извини ме ако съм нетактично, но вие къде живеете. Разказите ти за училище ми напомнят за едно далечно Хасковско село, в което съм работила като учителка. Тогава в цялото училище имаше 105 деца, от които само 4 българчета, а две от тях бяха в осми клас, което означаваше, че следващата година, щяха да останат само 2 българчета. Всъщност останалите бяха турчета, но разликата е там, че техните родители ги пращаха на училище редовно. Проблема беше само с българския - винаги ми ставаше смешно, когато си слагаха "И една на ум" или "И два на ум". А когато трябваше да обяснявам как се сменят знаците на числата, когато се прехвърлят от другата страна им давах пример с роднините им, когато пътуват до Турция как трябва да си сменят паспортите на митница.
Извинете ме, че спамя, ама се отплеснах

Последна редакция: чт, 21 сеп 2006, 10:51 от Даруся

# 190
  • София
  • Мнения: 1 724
Днес сме със сандич и с ябълка, в кутия.
Ня, идеи за закуски -Слабин /Дани го харесва и го яде с удоволствие/, сушени плодове, сурови ядки, в малка кутийка, домашен кекс със кафява захар или курабии...


Момичета, много съм притеснена.Уж сме в елитно училище, а вчера детето и приятелчето му заявиха, че не искат да ходят - следобяд, на занималнята, имат учителка по немски, която познава част от децата /преподавала им е в предучилищна немски/.Има някакъв конфликт, говори им с цели езречения, а училището е за начинаещи, естествено, децата не разбират и се ядостват, не могат да й отговарят.
Питала сина ми "Къде блееш?", което ме потресе. За такива фрази директорката на детската градина,в която  бяхме изгони стажантка пред очите ми.


Моля Ви, помощ, на знам какво да правя:
Да говоря със самата учителка, с класната или да се правя пред детето, че отва е нормално,. Последното не бих могла...
Как бихте постъпили?

По въпроса за организацията за закуските- можем да предизвикаме дуискусии в медиите, имам 10 годишен стаж, вече не работя в медия, но мога да помагам.

# 191
Това за малката бройка на учениците в един клас,зависи колко училища има в един град.В нашият клас са 16 ученика,нали е прекрасно.Аз това си го мислех от самото начало преди да избера училището,другото удобство е че е на 100м. от нас.И са 3 паралелки имахме право да си избираме г-жа.

И ние сме така и то в центъра на София  Laughing
И за мен беше определящо това при избора.

# 192
  • Мнения: 1 030
Не,Не е нормално мила!Мое мнение,дай си време да помислиш естествено като разговаряш дискретно с детето си.Противен случай ако има второ изказване от нейна страна направо при директорката.Момичета аз съм най щастливата мама,моята принцеса се прибра сама от училище.Не ме питайте от къде намерих сили да запазя спокойствие,и на всичкото отгоре ми носи хубави новини. HugГ-жата била доволна от нея по Роден край.Днеска можело да не си пишат домашните,свобода с една дума.Вие на това мнение ли сте?  bouquet

# 193
  • Мнения: 1 937
veleva, ако си замълчиш, струва ми се рискуваш да откажеш детето си от езика завинаги.

Едва ли само ти си втрещена, а другите родители.

Моят съвет - организирано говорете първо с класната, после с госпожата по немски.

Да им говори на езика, макар и да не разбират всичко, ок, така ще свикват с него, но да използва подобни глаголи и да ги стресира обиждайки, е не!

# 194
  • Мнения: 1 492
ptica, поздравления за смелата и пораснала дъщеря  bouquet
Как се чувства тя. Представям си колко е горда милата Heart Eyes
veleva , според мен поговори с класната как да постъпиш с учителката по занималнята. Много грозно и го е казала. Надявам се детенцето да не се е разстроило.
elia_gg Весел празник утре Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт