"За" и "против" да кажеш на приятел, че си си купил нещо скъпо?

  • 10 994
  • 249
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 13 166
Странно ми е това сърдене, че някой е посетил същия хотел.
Специално за екскурзии и пътувания винаги споделям с близките си, за да имат едно на ум, че конкретен хотел, ресторант или курорт са вече изпробвани и може да ги посетят, без да се притесняват. По същия начин и близките ми споделят с мен. Особено ако не става дума за кръчма през 2 улици от вкъщи, където мога да стана и да се прибера, когато не ми хареса.
Няма общо с парите, а основно с условията, обстановката, удобното местоположение. Всичко, което може да направи собствената почивка по-приятно. Огромна е разликата да идеш в някое неизвестно място и на такива, в което са отсядали твои познати

# 151
  • Мнения: 7 278
Аз това с хотела напълно го разбирам. Имах една позната, която ми се правеше на приятелка. Тя ме пита и аз подробно й разказвам за хотела в Испания, от който бяхме много доволни. Та тя го намерила в интернет и вика, ама той е само 4 звезди, и басейнът му е малък, и т.н. Не знам защо ми стана неприятно и оттогава не споделям, отклонявам въпроси.

# 152
  • София
  • Мнения: 13 166
Е, да тръгне да ти търси кусури, е различно. Не е като да иде в Испания и да отседне в същия.
Пък дано само в 5-звездни с олимпийски басейни почива дамата. Wink

# 153
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
Странно ми е това сърдене, че някой е посетил същия хотел.
Специално за екскурзии и пътувания винаги споделям с близките си, за да имат едно на ум, че конкретен хотел, ресторант или курорт са вече изпробвани и може да ги посетят, без да се притесняват. По същия начин и близките ми споделят с мен. Особено ако не става дума за кръчма през 2 улици от вкъщи, където мога да стана и да се прибера, когато не ми хареса.
Няма общо с парите, а основно с условията, обстановката, удобното местоположение. Всичко, което може да направи собствената почивка по-приятно. Огромна е разликата да идеш в някое неизвестно място и на такива, в което са отсядали твои познати
Аз пък сама си правя всичко.Най често пътуваме до Турция и избирам курорт и дата на посещение и почвам да търся хотели там гледам снимки и какви условия предлагат и избирам няколко хотела и после дъщеря ми има последната дума на кой да отидем.Щом аз мога да го направя ,защо друг да не може,а и преди години така бях организирала за Дидим и една съученичка се прибра от Италия и зор да дойде с нас и после едно мрънкане и там и като се прибрахме пред общи познати как съм я прецакали с хотела.Затова мълча и не коментирам почивки и хотели

# 154
  • Мнения: 40 933
Аз пък не виждам проблем. Хубав хотел се намира трудно - на страницата в интернет всичко е цветя и рози, а на място често е съвсем различно. Ние вкъщи често цитираме един златен лаф от "13-тата годеница на принца" - " Ама вашият художник много го бива" и той описва много добре ситуацията с рекламите.

Та когато се търси хотел е съвсем нормално да се пита за референции. И тук има нюанси, де - то си личи кой пита за референция и кой от завист или клюкарско любопитство. Но първото си е съвсем нормално и аз никога не отказвам такава информация.

А описаната от г-жа Дана ситуация се получава когато хората имат различни критерии - един е много доволен и го казва, другият е заинтересован, но като разпита открива, че хотелът е под неговите критерии. Какво лошо има? Когато ние си избираме хотел също търсим 5*, големи басейни, вътрешни, външни, сауни... Все пак 2 пъти в годината ходим на почивка за седмица  искаме всичко да е топ. И се е случвало някой да се похвали в какъв супер хотел са били в Гърция, а като погледнем да открием, че не е нашето.

# 155
  • Мнения: 36 492
По този повод знам една смешна истинска история - две дами (колежки, но не мои) си говорят - едната видяла, че другата е публикувала цял албум снимки от почивката си във Фб и имало много снимки на хотела, стаите, градината, басейна. И казва, че ще ходи там. Другата й вика - "Защо ще ходиш там, там е отвратително?"
А първата казва - "Е, как така, нали на теб страшно много ти е харесало, публикувала си толкова снимки?"
Онази отговаря - "На мен ми хареса екскурзията със семейството ми, а хотелът беше гаден - затова го наснимах толкова много и постнах във Фб, да се види колко е гаден!"

# 156
  • София
  • Мнения: 13 166
Ние преди короната пътувахме всеки уикенд и ми беше важно да имам обратна връзка за хотели. Затова следя темите тук в съответния подфорум и коментирам с близки. Понеже това са предимно пътувания тип разширен уикенд, имам претенции хотелът да е чист, уютен и с добра закуска и локация, за да видим максимално от града, в който сме. В сайтовете в интернет на всички пише, че са чисти и с перфектна локация, но само реални посетители могат да ми кажат истината.
Иначе екстри за годишната почивка е добре да има повече, но и за това личните впечатления са за предпочитане. Предпочитам близък да ми каже дали водата е топла и дали сменят всеки ден хавлиите, вместо да го чета в интернет
А и нали ставаше дума за големи придобивки. Предполага се, че почивки, дрехи и ежедневни неща са на едно ниво за хора, които са от обща среда. Рядко някоя шивачка е най-добра приятелка с крупна бизнесдама или пощенски куриер съд собственик на верига магазини за техника. Хората обичайно се движат в една среда и с хора от тяхната черга, с техните разбирания, възможности и вкус.

Последна редакция: нд, 20 дек 2020, 11:54 от Fever Ray

# 157
  • София
  • Мнения: 38 520
Е това е! Всички се знаем какви мишки сме, в какви блокове живеем и какви коли караме. Става ми много иронично някой като почне да се фука с нещо извън стандарта си.

# 158
  • Мнения: 1 788
За какви неща точно става дума?
Много рядко коментирам подобни неща с приятелите си. Дори с роднини не коментирам цени.
Освен ако не е нещо, което ни касае заедно.
Обикновено хората, които най-много са се интересували и са проявявали нездраво любопитство към мои вещи, са били неособено близки персони, чиито мотиви да задават подобни въпроси не са били кристално ясни.
Аз също не изпитвам нужда да питам за цени на вещи и притежания на приятелите ми.
Скъпите неща са ясни, че са скъпи отдалече и не са нужни въпроси. Няма как нова Тесла да е евтина. Примерно.

# 159
  • Down south
  • Мнения: 7 683
Цитат
Чувала съм, че в други страни никой не знае колко получава колегата му, това е въпрос между него и фирмата, в която работи.
Така е. Заплата, застраховки, отпуски и други детайли са въпрос на договор. Много компании имат условие за неогласяване на горните.

# 160
  • Мнения: X
И всички рано или късно знаят кой колко получава и кога е получил повишение или бонус. Отпуските в Европа са с регламентиран минимум, като в някои компании са по- дълги, но никога не съм чувала това да не се отнася за всички служители. Шефовете и под шефовете са друга работа разбира се.

# 161
  • Down south
  • Мнения: 7 683
Щом казваш.
Нямам представа, как стоят нещата в Европа и дали цялата може да се сложи под един знаменател.

# 162
  • Мнения: 9 532
Цитат
Чувала съм, че в други страни никой не знае колко получава колегата му, това е въпрос между него и фирмата, в която работи.
Така е. Заплата, застраховки, отпуски и други детайли са въпрос на договор. Много компании имат условие за неогласяване на горните.

че то и България на повечето места е така, вкл. в държавни институции. и не, не научават всички кой колко получава, съвсем не е задължително. мен лично не ме и интересува.
по темата - аз не обсъждам подобни неща с приятелите си, не виждам причина да го правя. не ме интересуват и техните подобни дела.

# 163
  • Мнения: 24 467
Тъй като не сме деца, с приятели споделяме покупки само, ако те са нещо важно и интересно за този, с когото споделям. Сега да тръгна да споделям с възрастни зрели хора какви гащи, блузи и патъци съм си купила - абсурд. Ако ме питат нещото ново ли е - ще кажа, разбира се какво е. Като ме питат за цена - споделям и нея. Въобще не виждам проблеми в това. Да тръгна да информирам по тези въпроси обаче по моя инициатива - това не. Освен ако не съм сигурна, че човекът срещу мен си търси нещо и се интересува.
Днес всеки може и сам да види кое колко струва в определени граници. И си преценява трябва ли му нещото и ако му трябва, като колко може да даде за него.
Не споделям възнаграждения. Приятелите ми са достатъчно възпитане и да не ме питат за това. Както и аз - тях.

Последна редакция: вт, 22 дек 2020, 17:29 от Judy

# 164
  • Мнения: 7 573
Винаги си казвам всичко, ако ме питат. Ако съм доволна от даден продукт , особено козметичен-винаги го хваля на приятелки, за да си вземат и те. Ако някой хареса моя дреха казвам от къде е , пращам линкове и прочие. Никога не съм се сърдила, ако си взимат същите неща като мен . Хотели, ресторанти също препоръчвам.

Общи условия

Активация на акаунт