Измами в ДСК?

  • 13 065
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 341
Ако ви откраднат картата на кой да е банкомат има телефони на БОРИКА. Звънвате, казвате си ЕГН-то и ви блокират абсолютно всички карти, водещи се на това ЕГН. 

НЕ е така. БОРИКА блокира карти само по техния номер или I  BAN. ЕГН-то е банкова тайна и банките не го предоставят на БОРИКА. Ако сте картодържател на ОББ, ДСК, ДЗИ трябва да се обадите в банката си, за да ВИ блокират картата. Тези банки се отделиха от БОРИКА. Иначе половината банки имат 24 часови дежурни.
Готова съм да споря, защото от опит го знам ooooh! Когато ми откраднаха чантата през април, с три дебитни карти в нея, взех номера на БОРИКА от карта на ДСК. Обадих се и само си казах ЕГН, попитаха ме за номер и ми се обадиха след малко. Те няма откъде да знаят, че съм банков служител и да ме третират другояче. Едва ли са въвели нова практика...

Миличка, давай да спориме. Аз от практика го знам
 В БОРИКА НЕ БЛОКИРАТ КАРТА ПО ЕГН и ТРИ  ИМЕНА. КАРТИ В БОРИКА СЕ БЛОКИРАТ САМО ПО НОМЕР НА КАРТА И ПО I BAN[/u]

Кажи на кой номер си се обадила и ще ти кажа дали е бил номер на БОРИКА. по принцип банките изписват номера на дежурни картови центровме и номер на БОРИКА, който обикновенно е 870 51 49 или 9706623 или 9706616

Последна редакция: пт, 22 сеп 2006, 11:41 от Evjeni

# 46
  • Мнения: 1 341
Да ви разсея малко заблудите:
1. Може да се тегли от карта ( дебитна, кредитна) без пластика ( без самата карта). Технически се осъществява по 2 различни начина: или като се набира номера на картата на ПОС терминал или като се прави дубликат ( т.нар. "бяла пластика"), копие на реалната. И двата незаконни както се досещате.

като се набира номера на картата на ПОС терминал - това е само при кредитни карти. За дебитни карти се разработва в момента и само някои банки са пуснали тази услуга и то банки, които не са в системата на БОРИКАl
А, за да ти направят копие им трябва оригинала. Това се опитвам да обясня.  Grinning

2. Може да се тегли от карта без ПИН код- такива са международните дебитни карти.
БЕЗ ПИН код са само кредитните карти. Всяка банка си има своя политика. Не знам как е при чуждите

Да ви разсея малко заблудите:
3. В Борика обичайно питат за номер на карта
  newsm10

Последна редакция: пт, 22 сеп 2006, 11:38 от Evjeni

# 47
  • Мнения: 1 341
helenka, повечето банкомати  са с камери. Зависи от местонахождението на устройството. А тези на клонове са с камери 100%. Много трудно може да се сложи това устройство, а и определено ще се вижда. Сами знаете процепа за картата колко е малък...

Да, права си, почти всички банкомати имат сложени камери. Но какво мислиш, че се вижда от тях? Някои банкомати имат навес отгоре и от камерата се вижда само една коса и едни ръце /видях такъв запис/. Абсурд е да се разпознае човека. Те крадците са ги проучили тия неща, за съжаление  Rolling Eyes

Не, аз го казах в друг смисъл. Може би не съм се изразила правилно. С камерите може да се види дали някой слага някакво устройство. Точно с такава камерпа хванаха човещ, който от незнание как да работи с банкомата блокираше 4-5 банкомата във Варна

# 48
  • Мнения: 1 341
Как е възможно в дебитна карта да има 300 лв. и без да е теглено от нея, изведнъж да се окажат -140 лв. (т.е. изчезват 440 лв.) Close Може ли някой да ми обясни?

Обадих се в ДСК и попитах защо се получава така. Отговориха "ТЕХНИЧЕСКИ ПРОБЛЕМ, ще оправим нещата"
 newsm78

# 49
  • Мнения: 143
По тъпа и смотана банка то ДСК надали има и ще има. Първо обслужването е под всякаква критика, сумтят, ядосват се за щяло и не щяло. Имаш чувството че си в училище пред някоя раздразнена учителка. Никога не посясняват, не обясняват, ти си длъжен да знаеш всичко.

Майка ми беше теглила кредит от там и понеже работи в голяма фирма, от фирмата й удържаха съответната сума за месеца и превеждаха в ДСК. С две думи майка с нищо не се занимава. Но понеже заплатите и дата на погасяване била различна /после разбрахме/ се обади един тъпунгер и заплаши майка, че имала да дава 10 лв още по заема, и ако днес/петък/ не ги внесе до понеделник щяли да станат 100. Със заплашителен тон и когато майка взе да обяснява, че от фирмаат й удържат изпадна в истерия и взе да крещи /определено плачат за лудницата/. Както й да е, майка внесе "ГОЛЯМАТА" сума от 10 лв, при което от фирмата са внесли 50 лв по кредита и никой от банката не се обади да й ги върне. Казали са й от работа и тя отиде да си ги търси, върнаха й ги след 1000000 проблеми с компютрите, едната счетоводителката, другата, шефове и незнам си кво още. Да фалират дано!

# 50
  • Мнения: 1 341
Сладурка 

# 51
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Как е възможно в дебитна карта да има 300 лв. и без да е теглено от нея, изведнъж да се окажат -140 лв. (т.е. изчезват 440 лв.) Close Може ли някой да ми обясни?

Обадих се в ДСК и попитах защо се получава така. Отговориха "ТЕХНИЧЕСКИ ПРОБЛЕМ, ще оправим нещата"
 newsm78
Така са обещали и на майка ми, ще видим.

# 52
  • Мнения: 408
На въпроса на Evjeni: Не знам на кой номер се обадих, взех го от картата на майка ми, а тя е към ДСК, аз - не. Не са ми искали номер на карта - откъде да го имам, откраднаха ми чантата!!! Най-куриозното е, че след случая разбрах, че майка ми си държи картата и ПИНа на едно място #Crazy Е, вече, не.

# 53
  • Мнения: 4 300
Да ви разсея малко заблудите:
1. Може да се тегли от карта ( дебитна, кредитна) без пластика ( без самата карта). Технически се осъществява по 2 различни начина: или като се набира номера на картата на ПОС терминал или като се прави дубликат ( т.нар. "бяла пластика"), копие на реалната. И двата незаконни както се досещате.

като се набира номера на картата на ПОС терминал - това е само при кредитни карти. За дебитни карти се разработва в момента и само някои банки са пуснали тази услуга и то банки, които не са в системата на БОРИКАl
А, за да ти направят копие им трябва оригинала. Това се опитвам да обясня.  Grinning

За последен път пиша в темата, защото стана прекалено професионална, но не мога да се сдържа. Опцията за набиране на номера на картата на ПОС терминал не зависи от картата, а от настройките на ПОС-а. За да се ползва ПОС терминал в Бг той трябва да е минал през БОРИКА, където едно от нещата които правят, е да се забрани по технологичен начин тази опция. Тук обаче спроед мен трябва да се има едно наум.  Предполагам ( 101% съм сигурна) че банките , които не работят през БОРИКА също не позволяват тази възможност.
И за да ти напрявят копие не им трябва оригинала. Трябва им номер на карта, валидност, 2 имена и един вече използван оторизационен код.  С две думи достатъчна им е една разписка.

# 54
  • Мнения: 1 341
r0ksi 
Точно защото  съм коментирала с хора от Борика, точно тези неща  написах, че не са точно така bouquet
За да се ползва ПОС терминал в Бг той трябва да е минал през БОРИКА, където едно от нещата които правят, е да се забрани по технологичен начин тази опция.
Ако е в системата на Борика "минава" първо през Борика. Тази опция не се разрешава. Сега се разработва като идзея, но в България в системата на Борика не се разрешава

И за да ти напрявят копие не им трябва оригинала. Трябва им номер на карта, валидност, 2 имена и един вече използван оторизационен код.  С две думи достатъчна им е една разписка
Само това ще кажа без да влизам професионално в нещата. Крайно недостатъчна информация, за да се направи добликат на карта. Трябва да се копира магнитната пътечка, на която има мн. др информация, която е необходима, за да се извърши транзакция с картата. Само с един гол авторизационен код нищо не правиш
За това крадците действат по следния начин. Слагат на банкомата устройство, което да ти снеме информацията от магнитната пътечка и камерака, която да ти заснеме ПИН кода. Друг вариант е когато играят с хора обслужващи пос терминали. Просто им дават въпросното устройство и те свалят информацията срещу определено заплащане. И другите са тези, които слагат примка входа на четеца, картата блокира в банкомата, те се приближават до теб и тиказват да въведеш ПИН код и някакви цифри след това, за да видят ПИн кода. Ти като си тръгнеш от банкомата, те изваждат картата, знаят ти ПИН кода и действат
  bouquet

Последна редакция: пн, 25 сеп 2006, 17:50 от Evjeni

# 55
  • Мнения: 7 803
ей ДСК е не6то  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out
аz да кажа как преди 4 години имах дебитна карта при тях. 100 пъти се обадих да ги питам дали с нея мога да тегля пари в Обединени арабски емирстава и те 100 пъти ми каzаха ДА. е да ама не. отидох там и се окаzах беz пари  Crazy и не можех да иzтегля иzоб6то 6тях да гръмна някой ако ми бе6е насре6та  #2gunfire не поzволиха на мъжа ми да смени пари, 6тото няма бг ли4на карта  Shocked

# 56
  • Мнения: 1 341
На въпроса на Evjeni: Не знам на кой номер се обадих, взех го от картата на майка ми, а тя е към ДСК, аз - не. Не са ми искали номер на карта - откъде да го имам, откраднаха ми чантата!!! Най-куриозното е, че след случая разбрах, че майка ми си държи картата и ПИНа на едно място #Crazy Е, вече, не.
Това ми е странно. Защото в БОРИКА няма база данни на имена и ЕГН-та. Те са банкова тайна.
Иначе номера го има на всяка една разпечатка от банкомат или ПОС ако е в системата на БОРИКА и картата е в същата система. Има го в договора с банката (но не винаги), има го на зеления плик с ПИН кода, който БОРИКА дава при получаване на картата

# 57
  • Мнения: 139
#2gunfire #2gunfire #2gunfireДа възможно е да "изчезнат",  всеизвестния български номер "ако мине".
Съвсем прясно ми е. На 7.06.2006 си теглих 200лв от картата, точно след 1 седмица теглих още 200, трябваше да ми останат около 400, за моя изненада имаше само 196лв. Проверих си в ДСК Директ и познайте, изтеглени още 200лв, но не от мен и то на 06.06.2006, тоест 1 ден по-рано от моето теглене. Звъннах на телефона и някаква пикла започна да ми обяснява, че било практика, да БЛОКИРАТ суми по дебитните карти. ТОВА НЕ Е вярно, нямат право да блокират никакви суми по дебитната карта, аз открих "грешката" след 1 седмица, пиклата не можа да ми даде смислен отговор защо след като е грешка, за 1 седмица не са я коригирали, защо чакат аз да им се обадя?!

След бурен скандал по телефона, защото с Бака ДСК съм имала разнородни по вид главоболия, на други ден ми бяха възстановени парите. Говорих с шефа и цялата ни фирма от 30 човека си прекрати д-ра с банката, вече нямаме карти там, всички сме много щастливи.

Съвет към препатилите, веднага се обадете на 0700 10 375, с твърд тон им обяснете че ви липсва еди каква си сума от сметката и че чакате незабавна реакция, попитайте за името на операторката, ще ви лъжат че имат счетоводен проблем, който ще бъде отстранен на другата сутрин, ако не чуете този отговор, настоявайте да говорите с висшестоящ, или се обадете веднага отново на същия номер, при друг оператор. Не прекъсвайте докато не си получите парите.

Аз бях толкова ядосана, че й казах на девойката че ако ДСК продължава в същия дух, по-добре е тя (операторката) да си търси нова работа докато е време.

Да не говорим, че на техните гишета се чака по минимум 1 час. Че ми забавиха карта с 1 месец, а накрая ми се обади някаква "хи-хи, ми ние малко ви нарушихме целостта на плика и пина ви се скъса, хи-хи, ще дойдете ли днес или да ви преиздаваме картата" аз не можах да отида, на работа съм все пак, при което след 2 дни ми се обадиха да ми вдигат скандал. Лечението беше бързо и безболезнено взех името на г-жата, и в банката, с управител, тази и тази ми вдига скандали по телефона, въпреки че ако са ми нарушили пина, въобще няма право да ми се обажда а трябва моментално, за тяхна сметка да ми се преиздаде експресно карта. Вярвате ли ми че в този клон ми козируваха като влизах. Писнало ми е от такива "богоизбрани" лелички, които си мислят че като седят за едно гише и са хванали Господ за шлифера! А в ДСК всички са такива!!!!

# 58
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
оф, и аз не ги харесвам тези, понякога отивам и си искам разпечатка, така ме гледат все едно искам нещо абсолютно ненормално. имах кредит там, скъсаха ми нервите докато го взема, при положение, че от четири години всичките ми доходи минават през тях и се вижда съвсем с просто око, че мога да го върна. само заради бумагите им, които трябва да си ги съберат разкарвах двама гаранти...
след като прочетох тук писаното...настройвам се да ги сменям, ама с кого? Sad

# 59
  • Мнения: 1 462
Да бе, ясно!  Гадни са, добре.  Нали затова има вече повече банки, отколкото се сещате - конкуренция.  Добър ден, довиждане.

Общи условия

Активация на акаунт