Клиники в Истанбул - тема 11

  • 39 288
  • 755
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 694
Прибираме се утре много рано сутринта, а и още в началото и двамата с мъжа ми решихме, че не ни допада този подход, при който всеки път те гледа различен лекар - не казвам, че не е удачен, просто за нас не е комфортно. Доколкото разбрах, в Аджъбадем Маслак също е така, затова тези двете клиники ги оставихме на заден план.

Предполагам, че Карлъкая не препоръчва ПИД, тъй като не смята състоянието на мъжа ми за фактор, за него там нещата са ок. И обясни, че процедурата може да повреди ембриона, както че не винаги "хубавите" ембриони са наистина добри, както и обратното (аз проучих въпроса и това ми е ясно, повече ме обърква различното мнение относно резултатите на мъжа ми).

Един глупав въпрос, но ако знаете - този "пач протокол" единствено с подобряване на качеството на яйцеклетките ли е свързан, или има връзка с последващата стимулация? В смисъл, ако сега го започна, а после в последния момент реша да се ориентираме към клиниката, която НЕ ми го е предписала, това би ли повлияло отрицателно на последващата терапия?
В Мемориал може да де нреглеждате при един и същи лекар, това е ваше право.

# 256
  • Мнения: X
така на границата беше кома , тия с пср са доста неадекватни и бяхме 2 коли и се мотахме 1 час щото айде да не обеснявам .
Иначе за Мемориал и преглеждането при различни аз съм бях скиптична но в последствие осъзнах че точно това ми харесва защото после се събират на консилиум и решават всички каква ла правят с теб и реално никога не е една глава .

# 257
  • Мнения: 273
Както и в Аджъбадем Маслак също може да сте само при един лекар ако поискате.
При мен един от лекарите беше поискал да ме преглежда само той, попита ме ок ли съм с това, и понякога чаках по-дълго, но аз нямах нищо против.

Не отписвайте тези големи клиники с научна дейност, публикации, огромни инвестиции в ембриология и обучения на персонал, каквито малките не могат да си позволят, на базата на невярна информация.
Малките клиники разчитат най-вече на обаянието на доктора си, който не знам как успява да се развива професионално в екип с още само 1-2 колеги и по-малко пациенти, да отиде на обучение, конференция или в отпуска...

# 258
  • Мнения: 143
Пач протокола е подходящ за жени с по-висок ФСХ и намален резерв. В Мемориал не се започва стимулация с ФСХ повече от 14 или 15(ще Ви подведа). Потиска по-ранното зреене на фоликула и един вид яйчника. Идеята е стимулацията да започне "начисто". Обикновено после се изисква една идея по-висока доза хормони за стимулацията.
В този ред на мисли пач протокола и различен. Няма как да лепите Климара и да не Ви "хванат" в другата клиника.
Освен ниския АМХ как са другите хормони?
 
Аз подкрепям мнението, че за предпочитане са големите клиники с наличие на конкурентност между лекарите и научна дейност. В тях се инвестира и в тяхното развитие. Уточнявам, че нямам лични впечатления от гореизброените лекари. Ако смятате, че няма много да се объркате, идете и до Мемориал.

# 259
  • Мнения: 134
Прибираме се утре много рано сутринта, а и още в началото и двамата с мъжа ми решихме, че не ни допада този подход, при който всеки път те гледа различен лекар - не казвам, че не е удачен, просто за нас не е комфортно. Доколкото разбрах, в Аджъбадем Маслак също е така, затова тези двете клиники ги оставихме на заден план.

Предполагам, че Карлъкая не препоръчва ПИД, тъй като не смята състоянието на мъжа ми за фактор, за него там нещата са ок. И обясни, че процедурата може да повреди ембриона, както че не винаги "хубавите" ембриони са наистина добри, както и обратното (аз проучих въпроса и това ми е ясно, повече ме обърква различното мнение относно резултатите на мъжа ми).

Един глупав въпрос, но ако знаете - този "пач протокол" единствено с подобряване на качеството на яйцеклетките ли е свързан, или има връзка с последващата стимулация? В смисъл, ако сега го започна, а после в последния момент реша да се ориентираме към клиниката, която НЕ ми го е предписала, това би ли повлияло отрицателно на последващата терапия?
Здравейте,
Бих искала само нещо да вметна относно ПИД. При мен в Мемориал проф.Кахраман не препоръчваше ПИД, защото по думите и бях млада (тогава на 34 г), и така там загубих време и средства в 4 опити и две загубени бременности с бебете с тризомии.
Успешният ми опит беше с ПИД в Бахчеджи, но не при Карлъкая, и изобщо не съм съгласна с тези небивалици, че щял да се увреди ембриона при биопсирането.
Желая ви успех, където и да изберете.

# 260
  • Мнения: 615
Geri, няма шанс опитен ембриолог-каквито са в Бахчеджи, да увредят ембриона при ПИД....
На 42 с мъжки фактор, без ПИД си е доста рисково. Разбира се, вие преценявате.
Ако имате здрав ембрион, шансовете ви за забременяване са като на 30 годишна жена, вярно ви го е казал лекаря в Момарт.

# 261
  • Мнения: 80
Ние в момента правим първи опит и не знам защо, но избрахме Мемориал без дори да ходим по други турски клиники. Не мога да ги препоръчам, защото още нямаме конкретен резултат, така че само споделям впечатленията си до момента. Предстои ми вече трансфер и досега ме е преглеждал само 1 лекар - не съм имала такова изискване, предполагам, че просто така се е случило. За мен не би имало значение дали ще е 1 лекар или повече особено след като видях как работят - всеки път на прегледа докторът записва всичко в досието, след обяд обсъждат и ми пишат какво следва едва след тази тяхна среща. На практика няма никакво значение кой те гледа в кабинета - ако разчитате, че като е един лекар, ще ви помни точно случая, няма как да стане. Всеки път преглежда досието отново и тогава коментира. Според мен това е дори по-добре отколкото да е 1 лекар със своето си мнение. Дано имаме успех и да имам основание и да ги препоръчвам Simple Smile

Прибираме се утре много рано сутринта, а и още в началото и двамата с мъжа ми решихме, че не ни допада този подход, при който всеки път те гледа различен лекар - не казвам, че не е удачен, просто за нас не е комфортно. Доколкото разбрах, в Аджъбадем Маслак също е така, затова тези двете клиники ги оставихме на заден план.

Предполагам, че Карлъкая не препоръчва ПИД, тъй като не смята състоянието на мъжа ми за фактор, за него там нещата са ок. И обясни, че процедурата може да повреди ембриона, както че не винаги "хубавите" ембриони са наистина добри, както и обратното (аз проучих въпроса и това ми е ясно, повече ме обърква различното мнение относно резултатите на мъжа ми).

Един глупав въпрос, но ако знаете - този "пач протокол" единствено с подобряване на качеството на яйцеклетките ли е свързан, или има връзка с последващата стимулация? В смисъл, ако сега го започна, а после в последния момент реша да се ориентираме към клиниката, която НЕ ми го е предписала, това би ли повлияло отрицателно на последващата терапия?

# 262
  • Мнения: 143
Geri, няма шанс опитен ембриолог-каквито са в Бахчеджи, да увредят ембриона при ПИД....
На 42 с мъжки фактор, без ПИД си е доста рисково. Разбира се, вие преценявате.
Ако имате здрав ембрион, шансовете ви за забременяване са като на 30 годишна жена, вярно ви го е казал лекаря в Момарт.
Няма как да обещаеш на жената на 100%, че няма да й увредят ембриона. Също, че ако има хубав ембрион шансовете са като на 30 годишна. Ендометриумът е фактор, който не е за подценяване.
Но съм съгласна, че на нейната възраст е повече от препоръчително да направи ПИД. И все пак зависи колко ембриона ще има....

# 263
  • Мнения: 615
Нищо не обещавам, коментирам рискът да бъде увреден ембрион при ПИД, след манипулация извършена от опитен ембриолог Simple Smile
Да изтъкваш като аргумент срещу ПИД - 2-4 процента шанс за увреда при взимане на проба, е не много адекватно, според мен.
И да, шансът за постигане на бременност със здрав ембрион, минал пид, при жени на 41г. например е 70 процента, точно колкото е за 25+30 годишните.
Сега, другите 30 процента, които не успяват-такива като мен, са тема на друг разговор.
И не само ендометроумът играе роля при имплантацията, има и имунологични фактори, какъвто например, се предполага, че е моят случай - ПИД, перфектна лигавица и нула.

# 264
  • Мнения: 143
Всъщност, както отбелязах по-горе и аз смятам, че е много разумно да се направи ПИД заради възрастта на жената и мъжкия фактор. Разбира се ако има един ембрион ще трябва тя да прецени полза-риск.
Направих коментара по повод на твърдението, че "няма шанс" да й увредят ембриона, което за човек, който тепърва влиза в света на репродуктивната медицина може да бъде подвеждащо. В крайна сметка наистина шансът е минимален, но тя трябва да вземе информирано решение Simple Smile
Успеваемостта в проценти избягвам да я коментирам, тъй като смятам, че не е толкова просто. Има фактори, които ние не можем да съобразим.
В крайна сметка на важното е да си избере клиника, където ще се чувства спокойна. Пожелавам успех!

# 265
  • Живее на Луната
  • Мнения: 3 468
Гери, изчакайте да видите какъв ще е резултата от спермограмата, но да знаеш че турците рядко ще се впечатлят от спермограма, трябва да е мноооого зле. Те работят с микроскопи, които им позволяват огромно увеличение, така че да изберат хубав сперматозоид, такива неща като 1-2% морфология изобщо не ги считат за пречка. Ако това ви притеснява, потърсете второ мнение за варикоцелето. Уролозите и в Бахчеджи и в Мемориал са много добри. Аз също ходих в Момарт при този доктор преди известно време и не останах с добри впечаления, измисли ми няколко болести без изобщо да ми погледне изследванията, каза ми че имам ендометриоза на база ехографски преглед, което не е възможно да се види по този начин и ми изписа една торба добавки. Общо взето останах с впечатление че на всяка цена им трябват нови клиенти. Но това е субективно мнение, ти може да си го усетила различно. За мен лично от тези двамата др. Карликая е по-добрия вариант, предложил ви е пач протокол с цел изваждане на повече качествени яйцеклетки. Да, той много рядко ще препоръча ПИД, но ако вие държите, няма да откаже. Успех, където и да изберете да отидете. Flowers Four Leaf Clover

# 266
  • Мнения: 816
Аз отидох специално за ПИД в Мемориал, но вече имах три аборта. От три ембриона един беше здрав. Рискът над 40 за увреден ембрион е голям . Но те очакват според мен, че ако има проблем ембрионът няма да се развие и/ или ще доведе до аборт. Аз съм имала кюртаж след тризомия от инвитро. Единият вариант е да рискувате без ПИД и аз още 8-10 седмица бих направила генетичен кръвен тест . Някъде съм чела, че уж в Америка почнали да отричат ПИД , защото ембрионът може да се самокоригира. Иначе може неуспех и без ПИД и с ПИД . Но вече при кюртажи , наличие на аномалии и др.  по-добре с ПИД , за да не се стига до пореден аборт.

# 267
  • Мнения: 1 965
Гери,
Аз бих искала пид във вашата ситуация.
И също мисля, че Мемориал има много предимства и е добре да направите преглед и там.

# 268
  • Мнения: 48
Благодаря ви на всички за отговорите, определено научавам важни неща. FSH ми е 12,9 в пробата от Цибалаб, на които не мога да вярвам заради това ТСХ, което просто няма как да е 4, в пробата на Бодимед от септември е 8,08 (не че не може да се е повишило, а и Бодимед имат издънки).
Спермограмата излезе, 3% по Крюгер, добре като бройки, зле като подвижност. Тоест, там няма добри новини Sad

Всъщност, щом шансът за увреждане на ембрионите (то да не слагам каруцата пред коня, може да няма какво да се увреди, като не изкарам нищо след стимулацията), е сравнително нисък, вероятно ще настоявам за ПИД.

Доколкото бях разбрала, в Момарт използват ембриологията на Аджъбадем, греша ли? Това го отчитах като плюс, когато реших да ги пробвам.

Само да вметна нещо извън темата, относно генетичните кръвни тестове с ДНК на бебето в кръвта на майката. Ако някоя от вас някога реши да си прави, може да е полезно да имате предвид - там има едно много "интересно" заиграване с процентите точност и този процент, който се дава - 99 примерно - за някои от генетичните проблеми, за които се тества, не е съвсем релевантен. Известен е случаят със синдрома на Търнър, за който сравнително често дава фалшиво положителни резултати. Играхме го с близка моя приятелка, наложи се да прави амниоцентеза поради такъв положителен резултат и докато чакаше всичко да излезе, само дето не се побърка. Рекламираните 99% са "чувствителност" на теста, но това, което нас ни интересува, е predictive rate, което не знам точно как да го преведа. Имам приятелка генетичка, която има конкретен допир с материята, тя ми обърна внимание. За някои от синдромите predictive rate може да е 50% (за Патау например) или 60% (за Едуардс). Което значи, че има толкова процента шанс тестът да е фалшиво положителен. Мога да ви пусна линкове към научни публикации на английски. Та като се направи такъв тест, ако вземе, че излезе положителен за някоя аномалия, задължително те пращат на амниоцентеза, където има вероятност да излезе, че е фалшива тревога. Така че да имате едно наум, ако, недай си боже, се получи нещо такова, да не бързате веднага да се стресирате и да отписвате положението.

# 269
  • Мнения: 143
В добавка към казаното за неинвазивните тестове- те изследват фрагменти ДНК от плацентата, не от ембриона. Възможно е плацентата да е мозаечна форма, а ембрионът да е съвсем здрав.

Общи условия

Активация на акаунт