Защо се случва така?

  • 5 185
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 50
Продаваш помощ и купуваш уважение. Такъв манталитет не ме кара да изпитвам уважение.

Така ли изглежда? Аз го споделям тук, за да видя как мислите вие и евентуално да видя, къде бъркам. Всичко си е изцяло вътре в мен. Аз не крещя, да ме уважават. Уважението не е ли нормално отношение към някого, когато ти е подал ръка? Ако някой ви направи услуга, вие как им отвръщате? Следващият път, когато го срещнете, гледате на другата страна ли?

# 16
  • Швейцария
  • Мнения: 1 839
Изобщо не ми прилича на купуване. Уважението е най-малкото, което може да се очаква. Като гледа на другата страна ай сиктир.

# 17
  • Мнения: 15 960
Абсолютно - гледа ли настрани, спира да съществува за мен и другия път друг да му помага. Пък който иска да ме уважава и да се раздава той безкористно наляво и надясно.

# 18
  • Мнения: 694
Понеже е трудно да кажеш директно Не, когато някои те моли за помощ,  правиш така, че  хората да не си и помислят да те молят за каквото и да е. Това е моя начин да казвам Не. Ако смятам, че някои просто се възползва от мен, променям изцяло държанието си към този човек и той бързо спира да ме моли за услуги.

# 19
# 20
  • Мнения: 3 856
Аз те разбирам много добре, защото съм същата. Помагам, правя услуги, но очаквам поне уважение и признателност. Може да не е правилно, но това е положението. Мога да казвам не, но после разбира се ставам лошата.
Хора всякакви.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 723
Продаваш помощ и купуваш уважение. Такъв манталитет не ме кара да изпитвам уважение.

Така ли изглежда? Аз го споделям тук, за да видя как мислите вие и евентуално да видя, къде бъркам. Всичко си е изцяло вътре в мен. Аз не крещя, да ме уважават. Уважението не е ли нормално отношение към някого, когато ти е подал ръка? Ако някой ви направи услуга, вие как им отвръщате? Следващият път, когато го срещнете, гледате на другата страна ли?
Точно така ми изглежда, да.
Би трябвало да бъде "Помагаш, за да помогнеш", но е "Помагаш, за да получиш".

# 22
  • Мнения: 446
Ако ще помагаш - помагай заради себе си. Не очаквай нито благодарност, нито уважение, нито помощ в замяна. Разчитай само на себе си! Не бива да имаш каквито и да било очаквания, защото ще се разочароваш често. За теб, това което даваш може да изглежда много, а за този, който получава от теб да не значи нищо особено.

# 23
  • Мнения: 15 052
Доста е тъпо да направиш услуга на някого, а той да се прави, че не те познава, когато няма нужда от теб. И това изобщо не е, защото очакваш нещо от този човек. Всъщност даже уважение не очакваш, а човешко отношение, не да ти се кланя всеки път за услугата, но поне едно здравей да ти каже.
За себе си мога да кажа, че бях такава до около 24-25 години,  след това се излекувах. Продължавам да помагам, но не и на хора,които са използвачи. Такива разчистих от обкръжението си. Помагам на непознати, на далечни познати, на близки и т.н., но не и на хора, които само искат, постоянно имат нужда от  нещо и само използват другите.

# 24
  • Мнения: 12 473
“Направи добро и го хвърли на вятъра”
Само така се прави.
Всяко, което е свързано с очаквания (да те уважават или върнат добрината) е дело на егото, което търси външна валидация и потвърждение за себе си колко е добро и ценно и как другите трябва да го оценят.
Не, не става така.
Оценява се когато е истинско, от сърце и без очаквания за отплата. И тогава започва и да ти се връща под различни форми.

# 25
  • Мнения: 15 052
Не става въпрос да очакваш добро. След като ми имат телефона, определено се познаваме, дори да не съм направила добро, аз очаквам поне да се поздравяваме на улицата, пък нека съм егоист. Това според мен е част от нормалното възпитание, а не от очакванията за добро и уважение.

# 26
  • Мнения: 12 473
Очаквания са..))

Няма как да знаеш защо другия не те е поздравил. Може да е силно късоглед, или да е имал тежък ден и мислите му да са в съвсем друга посока. Причини много, и нсй-малко от тях са лично срещу теб..)

# 27
  • Мнения: 15 052
Ако е еднократно, няма проблем, ако е постоянно- вижда ме, когато има какво да иска, не ме вижда, когато няма какво да иска, ще си направя изводите. Наречете ме егоист, но глупава не съм. Мое право е да продължа или прекратя такова познанство.

# 28
  • Мнения: 12 473
Естествено, че е твое право. Даже най-вероятно именно заради това ти се случва.
Принципно най-добре е вместо да се цупиш, открито да попиташ защо така се държат с теб, но и да абдикираш от отношенията също е съхраняващ вариант.

# 29
  • Мнения: 15 052
Дадох примера на авторката. В случая този казус обсъждаме. Аз такива драми нямам. Казах вече, че използвачи не държа в обкръжението си. Защото съм егоист, разбира се. Моето мнение е, че човек не може да помогне на другите, ако не мисли за себе си и не съхранява себе си. Дори професиите,  които са свързани със спасяване на хора - лекари, полицаи, пожарникари, планински спасители, първо трябва да помислят как да опазят себе си, за да могат да помогнат на другите.

Общи условия

Активация на акаунт