Дистанционно обучение за учениците-Teмa 14 /Януари 2021/

  • 42 898
  • 1 060
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 21 450
Точно така,  целия четвърти клас класната се държа като обезумяла и само им повтаряше "На външното оценяване това, на външното оценяване онова,  аз няма да мога да ви помогна, ще се провалите, едва ли не."
Сега да ме убиеш не помня какво точно стана, трябва нещо добро да е изкарало мойто, било е лесно, а то си е бележкар и зубър.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 22:23 от Iris04

# 646
  • Бургас
  • Мнения: 6 884
Т.е.  с отмяната на матурите за 4-ти и 10-ти клас, държавата официално ще си признае, че не се справя с ДО и че това не е начина да се получава качествено образование?

Не. По-скоро държавата си признава, че са напълно безмислени и излишни.

# 647
  • София
  • Мнения: 62 595
Учителките се шашкат, защото матурите оценяват тях, а не децата. А какво подсказване падаше преди време не е за говорене.  Тези тестове в четвърти и десети клас са напълно излишни, щом не са важни нито за завършването, нито за дипломата. А аз се замислих и за това, че по много западни държави точно в края на нашенския четвърти клас им е голямото кандидатстване за гимназии и там им се решава бъдещето - дали ще попаднат в училище, което води пътеката до университета или ще са в училище, където ще са само с професия. Макар да си знаем, правя уговорката, че не е въпросът в професията, а в тоталното прекрояване на бъдещето на детето на невръстна възраст. Нашето е нищо в четвърти клас, защото от тези малки матури нищо не зависи.

Последна редакция: сб, 23 яну 2021, 05:58 от Andariel

# 648
  • София
  • Мнения: 18 040
Вчера се видях с  учител от една от определяните за елитни в столицата гимназии. Получили питането за ваксинацията в групов чат, а на конкретни въпроси за вида, очакваната дата,  къде и от кого ще бъде сложена ваксината така и не получили отговор. Резултатът от това информационно затъмнение: от учителска колегия, възлизаща  поне на 65-70 души (сред които доста на брой хора на повече от средна възраст),  по-малко от 20 са заявили желание да бъдат ваксинирани. Та ако картинката и другаде е подобна, а се разчита на ваксината като даваща някаква доза сигурност на учителите като рискова група, има да си почакаме..

Последна редакция: сб, 23 яну 2021, 09:30 от bubanka

# 649
  • София
  • Мнения: 62 595
Слабичка ни е организацията, затова. Вчера Кунчев обясняваше в онова село, защото го бил пратил ББ. Кунчев вика "първо си помислих, че не може да отидем във всяко село, то и няма нужда, но трябва информация".

# 650
  • Мнения: 21 450
Очевидно е, че никой няма как да отговори на всеки кога ще е очакваната дата,  какъв вид ваксина и кой ще им я сложи.  Учителите са интелигентни хора и сигурно им е било ясно, че задават въпроси без отговор за момента.

Така че едва ли точно това ги е спряло.

# 651
  • Мнения: 13 806
Писала съм го и преди, дъщеря ми отсъства на една матурите за четвърти клас. Бях много притеснена. Госпожата им, която беше душичка по принцип, учителка с много опит пред пенсия, ми каза, че матурите след четвърти клас са всъщност оценка на работата на госпожата. Това го усетих най-ясно вече със сина ми. Госпожата им се държеше като обезумяла. Впоследствие научих че нейните класове били първенци в резултатите от матурите и това й давало много самочувствие и право да си избере  първи клас. За мен това не в оправдание за безумия начин по който ги форсираше за матурите. Накрая бяха съвсем превъртяли децата.

# 652
  • София
  • Мнения: 18 040
Очевидно е, че никой няма как да отговори на всеки кога ще е очакваната дата,  какъв вид ваксина и кой ще им я сложи.  Учителите са интелигентни хора и сигурно им е било ясно, че задават въпроси без отговор за момента.

Така че едва ли точно това ги е спряло.

 Не става дума да ти кажат конкретна дата, а ориентировъчна. Има огромна разлика.  Важно е и това да знае човек коя точно ще е ваксината, за една би се навил, за друга  - може би не. Отделно несериозността с обсъждане на такова нещо в чат....Така че  и тези неща, събрани накуп, също оказват влияние върху  решението дали да се ваксинираш или не. Wink Точно интелигентни хора, независимо дали учители или други, няма да се впуснат сляпо  в приключението ваксинация без да имат отговори на някои въпроси..Wink

Последна редакция: сб, 23 яну 2021, 09:01 от пенсионирана русалка

# 653
  • Мнения: 21 450
Така е, не мога да си обясня и аз защо в чат.

Имам поглед върху голям университет - там препратиха официалното писмо до всеки и дадоха срок от два-три дена да си решава. Също няма никаква конкретика по отношение на дати и вид ваксини.

Последна редакция: сб, 23 яну 2021, 09:11 от Iris04

# 654
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Аз пък мисля, че НВОто в 10 клас все пак е от значечение за дипломата - нали вътре се вписват точките от НВО, а някак не върви уж да има шестици по мат и бел, а точките да са мижави. Всеки университет, който гледа дипломата може да си направи (погрешен?) извод, че оценките са без покритие. Особено ако после в 12 кл не се държи матура по мат, а да кажем, че мат е важна за кандидатстването. Иначе и на мен ми се струват простотия тези НВО-та - за оценка на преподаваното и наученото нали въведоха входящата и изходящата диагностика, да си правят изводите от там.

# 655
  • Мнения: 2 182
Точките от НВО се вписват в удостоверението за завършен първи гимназиален етап. В удостоверението на първия випуск с такива, нашия, не са вписани. 100% никой университет няма да се заинтересува от точките от НВО в 10 клас 🙂Живот и здраве, след 12-ти ще вземат дипломи, с които ще кандидатстват.

# 656
  • Бургас
  • Мнения: 6 884
Аз пък мисля, че НВОто в 10 клас все пак е от значечение за дипломата - нали вътре се вписват точките от НВО, а някак не върви уж да има шестици по мат и бел, а точките да са мижави. Всеки университет, който гледа дипломата може да си направи (погрешен?) извод, че оценките са без покритие. Особено ако после в 12 кл не се държи матура по мат, а да кажем, че мат е важна за кандидатстването. Иначе и на мен ми се струват простотия тези НВО-та - за оценка на преподаваното и наученото нали въведоха входящата и изходящата диагностика, да си правят изводите от там.

Как така в 12 клас няма да държш матура? Нали това влиза в дипломата. Нима може да се кандидатства в университет след завършен 10-ти клас без да си учил 11ти и 12ти? Мисля, че някои понятия са ви объркани. Вече няма матури. Има национално външно оценяване и то е задължинелно за всички. Няма освобождаване, както беше навремето.

# 657
  • София
  • Мнения: 14 683
Само матурата по български е задължителна, другите са по избор. На кой какъвто предмет му трябва за кандидатстване, на такъв се явява.

# 658
  • София
  • Мнения: 18 040
Аз пък мисля, че НВОто в 10 клас все пак е от значечение за дипломата - нали вътре се вписват точките от НВО, а някак не върви уж да има шестици по мат и бел, а точките да са мижави. Всеки университет, който гледа дипломата може да си направи (погрешен?) извод, че оценките са без покритие. Особено ако после в 12 кл не се държи матура по мат, а да кажем, че мат е важна за кандидатстването. Иначе и на мен ми се струват простотия тези НВО-та - за оценка на преподаваното и наученото нали въведоха входящата и изходящата диагностика, да си правят изводите от там.

Как така в 12 клас няма да държш матура? Нали това влиза в дипломата. Нима може да се кандидатства в университет след завършен 10-ти клас без да си учил 11ти и 12ти? Мисля, че някои понятия са ви объркани. Вече няма матури. Има национално външно оценяване и то е задължинелно за всички. Няма освобождаване, както беше навремето.

Къде е написала, че принципно няма да държи ученик матура в 12 клас? Написала е АКО не държи такава по мат примерно.. Разликата е огромна. Ще си държи задължителната по БЕЛ и втората (пак задължителна) по предмет по избор (ограничен сред профилиращите предмети), който спокойно може да не е мат.

И защо сте толкова убедена, че няма как да се пропусне НВО в 10 клас - ако се проведе, де..  Не само че има, ами и последствията ще са точно нулеви.
На кой какъвто предмет му трябва за кандидатстване, на такъв се явява.

И това не е съвсем вярно, зависи от случая.. Има го и тъкмо обратния вариант - нарочно не се явяват  ученици на  определена матура, за да не си развалят оценката от дипломата по предмета, който е иначе балообразуващ за дадена специалност. ФМИ например при налична оценка от ДЗИ по мат взима/ше нея, а не оценката от дипломата. Или друг вариант - избират най-леката матура, примерно по учен така или иначе 5 години първи език, нямаща нищо общо с кандидатстването им и неизискваща кой знае каква подготовка, за да си отделят време за стабилно учене по съвсем друго за кандидатстване с отделен изпит/и, а не с матура.. Пример: съдира се ученик да учи по биология и химия за прием в  МУ, а отива на матура по английски. Simple Smile

Последна редакция: сб, 23 яну 2021, 11:48 от пенсионирана русалка

# 659
  • Мнения: 2 020
По мое време нямаше матури, даже стачкувахме понеже искаха да въведат. Струваха ни се голяма глупост, излишно натоварване в месеците, когато трябва да се съсредоточим върху подготовка за кандидатстуденстки изпити. Жалко че следващите поколения не са удържали фронта ...
Снощи казаха за нови учебници по които ще учат пети клас догодина ... май ще сме обект на нов експеримент по западен образец.

Общи условия

Активация на акаунт