Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте,
от известно време търся информация за това с какво може да се замени захарта в сладкарството. Как можем да приготвим любимите си сладкиши, торти, кремове и т.н. но без захар.
Прочетох и научих доста, но никъде не намерих пропорции.
Какво количество фурми или други сушени плодове или стевия се равняват на 1 чаена чаша захар?!
Моето хоби е сладкарството, обичам и приготвям всякакви сладки изкушения, но ми се ще да са по -здравословни. Не съм почитател на веган десертите, защото според мен  един сладкиш е нищо ако в него няма яйца, мляко и масло.
Моля,включете се, за да обсъдим и научим как да подсладим живота си здравословно.

# 1
  • Мнения: X
На стевията на опаковката обикновено пише в какво съотношение със захарта е.
На сушените плодове на опаковката също пише количество захар на 100г.
Останалото е експериментиране. Има си и рецепти, поначало замислени с тези продукти.
Но не виждам нищо здравословно нито в стевията, нито в заместването със сушени плодове. Зависи каква е целта на занятието - да се консумира по-малко захар, някакви здравословни проблеми (затлъстяване, диабет) и т.н. Здравословен живот и хоби-сладкиши за мен нямат пресечни точки, защото такива неща трябва да се консумират много ограничено и по изключение.

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен, нищо не може да замести захарта като вкус.
И аз съм пробвала много
Най- добре си ги прави както до сега, но хапвай по- малко

# 3
  • Мнения: 192
На стевията на опаковката обикновено пише в какво съотношение със захарта е.
На сушените плодове на опаковката също пише количество захар на 100г.
Останалото е експериментиране. Има си и рецепти, поначало замислени с тези продукти.
Но не виждам нищо здравословно нито в стевията, нито в заместването със сушени плодове. Зависи каква е целта на занятието - да се консумира по-малко захар, някакви здравословни проблеми (затлъстяване, диабет) и т.н. Здравословен живот и хоби-сладкиши за мен нямат пресечни точки, защото такива неща трябва да се консумират много ограничено и по изключение.
Да, целта е консумацията на по- малко захар, нищо повече. Тя например може да се замени с мед в бисквити или курабийки... Сладкишите да се подсладят с фурми или стафиди в тестото....Това е целта ми.Колкото до надписа на опаковките - аз купувам сушени плодове насипно, на килограм т.е. нямат опаковка с етикет. Създадох темата, за да науча  какви са пропорции отговарящи на количеството захар вложено в дадено изделие?
Пример:
Елементарен кекс от яйца, мляко, захар, брашно, масло...
Аз искам да сменя само захарта с фурми примерно, но колко?!?!

# 4
  • Мнения: X
В Интернет пише съдържанието на захар на всеки вид сушени плодове. Можете да погледнете и на опаковките в магазините (няма нужда да купувате, а само за справка, като обръщате внимание и дали има добавена захар). Фурмите примерно са 70-80 процента захар. Но за тялото ви няма голямо значение дали захарта е кристална или от фурми.

# 5
  • Мнения: 47
Ами ограничи захарта до минимум може и да се живее без слатки аз се хараня доста здравословно. Може сладките да се ограничат до около 4 пъти в месеца. И така може да си използваш захар, но няколко пъти в месеца, а не няколко пъти в седмицата и така ще ограничи и калориите. Sunglasses

# 6
  • Мнения: 192
Питанката е 100гр захар на колко грама мед или фурми или стафиди....се равнява?
Целта е те да я заменят в приготвянето на печива.
Ако знаете - напишете!

# 7
  • Мнения: 6 622
Пробвай с една или две лъжици. После пробвай на вкус и виж дали трябва да увеличиш или намалиш дозата.
Аз често заменям захарта или с мед или с плодове, но действам на око. Днес правих сладкиш за детето, който подсладих само с райска ябълка и обикновена ябълка. Гледам, че се хареса. Аз не ям брашно и плодове и не ги пробвам.

# 8
  • Мнения: 1 201
Аз и майка ми правим сладкиши само с малко мед, кафява захар или захар от фурми. Винаги слагаме малко количество и пак се получават вкусни. Но трябва да си напаснете количествата според вашия вкус. Лично аз, купешки десерти вече не мога да ям, става ми лошо, чак ми се гади  от захар и сладост.

# 9
  • София
  • Мнения: 30 147
И аз се интересувам от заместителите на захар.

В кафето слагам 1,2гр стевия на прах, което според опаковката е 4гр. захар

Една чаена чаша захар на какво количество кленов сироп се равнява?
Сега съм се "запалила" по еритритол, но не знам и неговото съотношение. В нет-а пише "1.5 ч.л. еритритол се равняват на 1 ч.л. захар"

От години съм заменила бялата кристална захар с кафява, но търся и други алтернативи.

# 10
  • Мнения: 192
Аз и майка ми правим сладкиши само с малко мед, кафява захар или захар от фурми. Винаги слагаме малко количество и пак се получават вкусни. Но трябва да си напаснете количествата според вашия вкус. Лично аз, купешки десерти вече не мога да ям, става ми лошо, чак ми се гади  от захар и сладост.
Супер! А променяте ли другите съставки от рецептата?

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Има също и петмез от фурми, във формата на сироп, който става за подслаждане
кокосова захар, мед, кленов сироп, пюре от плодове
банан

# 12
  • Мнения: 269
https://remedium.bg/tsvetelina-stevia-luks-techen-ekstrakt-za-na … st-h120-ml-9661/p

Това става за крем карамел само няколко капки /на вкус/ - изпитано е , но ако се прекали -нагарча,така че слагайте капка по капка и опитвайте/ става и  за др. кремчета от нишесте и т.н.
Но за сладкиши няма да стане необходимата консистенция, която се получава при разбиване на яйца със захар.

# 13
  • Мнения: 192
Има също и петмез от фурми, във формата на сироп, който става за подслаждане
кокосова захар, мед, кленов сироп, пюре от плодове
банан

Има да , но по колко от тях се прибавя?
Примерно искам да направя сладкиш с череши и искам да заменя захарта с мед или кленов сироп.
По рецепта в сместа се слага 1ч.ч. захар, но това на колко мед или кленов сироп се равнява?

# 14
  • Мнения: 192
https://remedium.bg/tsvetelina-stevia-luks-techen-ekstrakt-za-na … st-h120-ml-9661/p

Това става за крем карамел само няколко капки /на вкус/ - изпитано е , но ако се прекали -нагарча,така че слагайте капка по капка и опитвайте/ става и  за др. кремчета от нишесте и т.н.
Но за сладкиши няма да стане необходимата консистенция, която се получава при разбиване на яйца със захар.
Така е! Има печива, в които не може да се замени захарта.

# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ориентирай се по калориите, защото това е, общо взето предимно захар и петмеза и т.н

# 16
  • София
  • Мнения: 30 147
Скрит текст:
Има също и петмез от фурми, във формата на сироп, който става за подслаждане
кокосова захар, мед, кленов сироп, пюре от плодове
банан

Има да , но по колко от тях се прибавя?
Примерно искам да направя сладкиш с череши и искам да заменя захарта с мед или кленов сироп.
По рецепта в сместа се слага 1ч.ч. захар, но това на колко мед или кленов сироп се равнява?
Именно. И аз това питам.

1 ч.ч. бяла кристална захар = ? стевия, ? кленов сироп, ? еритритол и т.н.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Захарта е 100% въглехидрат.
Фурмите съдържат 70%захар. Мисля, че не е трудно да се изчисли колко трябват, за да се замести захарта. 😉
По същия начин става и с кленовия сироп.


При стевията е по-сложно, защото зависи колко е концентрирана. Обикновено на опаковката си пише в какво съотношение към захарта е.
Еритритолът мисля беше 1:1,5.

Въпросът е като се сложи еквивалентът на 1чч захар например под формата на течност ( кленов сироп) или пюре ( фурми) дали пак ще стане сладкиш, какъвто е по оригиналната рецепта.
За еритритолът съм чела, че има странен, студен, остатъчен вкус. Не съм ползвала, аз от години ползвам стевия.

# 18
  • Мнения: 192
Захарта е 100% въглехидрат.
Фурмите съдържат 70%захар. Мисля, че не е трудно да се изчисли колко трябват, за да се замести захарта. 😉
По същия начин става и с кленовия сироп.


При стевията е по-сложно, защото зависи колко е концентрирана. Обикновено на опаковката си пише в какво съотношение към захарта е.
Еритритолът мисля беше 1:1,5.

Въпросът е като се сложи еквивалентът на 1чч захар например под формата на течност ( кленов сироп) или пюре ( фурми) дали пак ще стане сладкиш, какъвто е по оригиналната рецепта.
За еритритолът съм чела, че има странен, студен, остатъчен вкус. Не съм ползвала, аз от години ползвам стевия.
Когато вместо захарта се ползва течен заместител или се намаляват течните съставки или се прибавя още брашно. Така консистенцията на сместа ще бъде както в стандартната рецепта.

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сянка, благодаря, че си ме цитирала, аз нямам проблем със заместването или печене на сладкиш без рецепта.

Аз съм го написала за дамите, които искат да се уточни колко точно кленов сироп или фурми отговарят на 1чч захар.
Просто напомняне, че и други неща се променят 😊
И не, консистенцията не винаги е същата.
Пандишпан без захар става трудно, трябват други стабилизатори, за да не спихне. Става, но е друго.

# 20
  • София
  • Мнения: 30 147
Аз благодаря за напомнянето, че трябва да променя и количеството на другите съставки. Благодаря и за насоките по повод съотношенията на заместителите.

# 21
  • Мнения: 586
След много експерименти, за мен най-добрата комбинация / с най-близък до захарта вкус/ е еритритол и стевия. Ако в рецептата е посочено 100гр. захар, слагам 90-100гр. еритритол и 5-6 капки стевия, задължително опитвам тестото, все пак всичко е въпрос на вкус. Не всички десерти обаче се получават със заместител на захарта, еритритола по-трудно се разтваря и кристализира, например домашен течен шоколад с еритритол има зърнеста структура, не е кадифено гладък и леко хруска, както е белтъците не могат да се разбият на гладък лъскав сняг с еритритол, остават по-меки. Но за  кремове и кексове е супер.

# 22
  • София
  • Мнения: 30 147
Купих си еритрол. Правих фалшив крем карамел с него и 100гр. осладиха чудесно крема. Другият път ще пробвам в комбинация със стевия. Кафето свикнах да го пия със стевия (на прах) и ми е ок.

# 23
  • София
  • Мнения: 554
Първо, е абсолютно невярно че на тялото му е все едно дали получава захар от бяла захар или от фурми, сушени плодове, плодове, мед или какъвто и да било друг източник.

Не е препоръчително да се пече с мед, защото полезните вещества от меда се разпадат след 40-45 градуса. Има спор дали след това става токсичен или просто толкова вреден колкото и бялата захар.

Оттам нататък, кафявата захар е за предпочитане пред бялата, сироп от агаве, кленовия сироп (нямам опит с него) и изобщо всичко е за предпочитане пред бялата захар и химичните подсладители.

Относно подсладителите - най-сполучливи са стевията (която обаче има специфичен вкус), еритритола и ксилитола. Последния е най-подходящ за приготвяне на джелато (консистенцията се получава по-сполучлива отколкото с еритритол по мое мнение). Тези три подсладителя по никакъв начин не вдигат нивата на кръвната захар в организма (ако това е целта). Но със сигурност е предизвикателство да се получи нужната консистенция при много от сладкишите. Моят съвет е да разгледаш чужди блогове на тема "keto desserts", защото там се ползват само споменатите три подсладителя поради факта, че са с нисък гликемичен индекс. Срещала съм съвети как например да направиш хубав пандишпан с тях и други подобни.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 689
За съжаление, повечето естествени подсладители като меда, сироп от агаве и кленов сироп не са много по-различни от захарта /в тази статия дори сиропа от агаве е определен като по-вреден от захарта/:
https://www.healthline.com/nutrition/natural-sugar-substitutes#5.-Yacon-syrup.

Доколкото разбирам стевия, еритрол и ксилитол са сравнително добри заместители, но все още въздействието им не е достатъчно добре изучено, затова и се препоръчват с умереност /както и мед, кленов сироп и др./.

Общо взето, голяма здравословност в сладкото няма, за съжаление.Joy

# 25
  • Мнения: 469
Като минала през горното, ами за съжаление, на тялото му е все едно дали сладкия вкус в кекса /бисквитките идва от бяла захар /кафява захар /мед /кленов сироп /агаве /стевия /еритритол и производни. Всички, абсолютно всички повишават КЗ много и правят поразии. Та, решението не е да ядем десерти всеки ден, пък били те и със "здравословна?! захар, а да свикнем, че десерта е Изключение, 2-3 пъти в месеца е Предостатъчно.

# 26
  • Мнения: 10 210
Тъй като и аз имам наблюдения, не съм забелязала стевията да повишава КЗ при хора, които биха я завишили от захар. Самото брашно, в което е добавена, завишава КЗ и много хора биха помислили, че сладкото е виновно. Има брашна, които завишават значително по-малко.

За мен най-невинните подсладители са плодовете. Не може да се посочи точна пропорция и не се постига същата сладост като на захарта и слава богу - за мен класическите рецепти са гадно сладки и съм принудена да правя сама това, което искам. Дори морковът ми е достатъчно сладък, какво остава за захар и какво остава да предложа нещо индустриално сладко на човек с проблем. С нисък гликемичен индекс е и кокосовата захар, тя е по-слабо сладка. 

Относно здравословност, не само подсладителят и брашното са от значение. Едно сготвено масло също създава тежки проблеми на много хора, включително и на такива с нарушения във въглехидратната обмяна, защото много от тях реагират зле не само на подсладителите, но и на мазнини. Затова всеки трябва да си прецени това, което готви, за кого го готви и да се съобрази с особеностите в метаболизма му, ако иска да е здравословно за консумиращия. Аз си мечтая за сладкарници, в които можеш да посочиш какво не трябва да включва изделието и те да са готови да го изработят. Защото технически е осъществимо. А сега дори сладкарниците, които продават торти по 250 лв., не желаят да се съобразят с клиента, имат си рецепти и ако ти изнася.

# 27
  • Мнения: 4 750
Еритрола може да се направи на пудра, като мине през чопър.
Продават и еритрол на пудра, но е още по- скъп от този на кристали.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 119
..........

Не е препоръчително да се пече с мед, защото полезните вещества от меда се разпадат след 40-45 градуса. Има спор дали след това става токсичен или просто толкова вреден колкото и бялата захар.
.....................



И аз до като четях ми идваше да напиша това.
Меда е полезен само в сурово състояние! И то в малки количество на ден, желателно да се консумира не директно, а разтворен в напитка или храна която не е гореща.
Меда в сладкиши е вреден, заради сериозната топлинна обработка.

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Тялото преработва всички въглехидратi до глюкоза

Taka, че дали ядеш захар или фурми е все едно. Не е все едно, спрямо витамините, но ако нещата се пекат, по скоро няма никакво значение

Единствената и наистина съществена разлика са фибрите, когато се храниш с плодове, приемаш фибри, които са изключително важни за здравето. Но ако правиш кекс и се чудиш кое е по- полезно захар или мед, няма значение- има за вкуса

# 30
  • Мнения: 10 210
Не мисля, че е все едно какво сладко ще ядеш, тъй като различните храни са с различен гликемичен индекс. Витамините са отделен въпрос. Чисто като ефект върху КЗ за единица количество от продукта.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Гликемичния индекс зависи от фибрите
За кекс е все едно дали използваш мед, агаве или захар

Може би, ако сложиш сини сливи, кайсии, ябълки и фурми, вместо захар ще има значение

# 32
  • Мнения: 10 210
При кекс с ябълки захарта не трепна (по правилата за измерване). Същата рецепта, но с фурми, беше като кекс със захар, тъй като захар и фурми имат близък ГИ.

Всъщност оказа се, сега се сещам, че различните видове мед са с огромна разлика в ГИ. Не знам дали това би имало значение при печива. Все пак печена ябълка ми се струва по-добре. Иначе ясно е, че сурова е по-полезна. Това с полезните печени сладкиши си е кауза пердута почти. Но подслаждането с плодове е напълно постижимо. По Коледа правих едни фантастични сурови бисквити, подсладени само с дюли и тиква.

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 20:20 от soul81

# 33
  • Мнения: X
Като минала през горното, ами за съжаление, на тялото му е все едно дали сладкия вкус в кекса /бисквитките идва от бяла захар /кафява захар /мед /кленов сироп /агаве /стевия /еритритол и производни. Всички, абсолютно всички повишават КЗ много и правят поразии. Та, решението не е да ядем десерти всеки ден, пък били те и със "здравословна?! захар, а да свикнем, че десерта е Изключение, 2-3 пъти в месеца е Предостатъчно.
Еритритола не повишава кръвната захар. Ксилитола в умерени количества също.
Тъй като и аз имам наблюдения, не съм забелязала стевията да повишава КЗ при хора, които биха я завишили от захар. Самото брашно, в което е добавена, завишава КЗ и много хора биха помислили, че сладкото е виновно. Има брашна, които завишават значително по-малко.

За мен най-невинните подсладители са плодовете. Не може да се посочи точна пропорция и не се постига същата сладост като на захарта и слава богу - за мен класическите рецепти са гадно сладки и съм принудена да правя сама това, което искам. Дори морковът ми е достатъчно сладък, какво остава за захар и какво остава да предложа нещо индустриално сладко на човек с проблем. С нисък гликемичен индекс е и кокосовата захар, тя е по-слабо сладка. 

Относно здравословност, не само подсладителят и брашното са от значение. Едно сготвено масло също създава тежки проблеми на много хора, включително и на такива с нарушения във въглехидратната обмяна, защото много от тях реагират зле не само на подсладителите, но и на мазнини. Затова всеки трябва да си прецени това, което готви, за кого го готви и да се съобрази с особеностите в метаболизма му, ако иска да е здравословно за консумиращия. Аз си мечтая за сладкарници, в които можеш да посочиш какво не трябва да включва изделието и те да са готови да го изработят. Защото технически е осъществимо. А сега дори сладкарниците, които продават торти по 250 лв., не желаят да се съобразят с клиента, имат си рецепти и ако ти изнася.
Всички плодове освен умерени количества малина, къпина и боровинки повишават кръвната захар. Варен морков също и то с много. Суровия морков има гликемичен индекс  30, а сварен става 60. Почти колкото захарта.

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 01:16 от Анонимен

# 34
  • Мнения: 10 210
Захарта е с ГИ 95.

# 35
  • Мнения: 10 474
В рецептите не можеш да заменяш захар с нешо друго ей така - променя се целия състав, % сухо вещество.. и като цяло сместта със заместителя на захар не се държи по същия начин. Не става само махаш захарта - слагаш фурми или стевия и готово.
+ много зависи и усещането за сладост при различните хора - както е различно за студ, за болка.. така на теб една печена дюля може да ти е сладка, ама на мен да ми е свръх кисела.
Ако захарта се намали с около 50-60-70% (не се премахне изцяло), а се добави подсладител - стевия, сукралоза, еритритол - може да се получи по-добър баланс в сладостта, отколкото ако изцяло се премахне.
Няма за момента подсладител, който изцяло да имитира вкуса на захарната сладост, затова се прибягва до различни комбинации. (част от работата ми е, правили сме доста опити с производители на различни продукти).
Еритритол самостоятелно няма дададе достъчно сладост, тъй като е по-малко сладък от захарта, но може да се ползва в комбинация - защото е обемен подсладител и дава сухо (което отнемаме като махнем захарта).
Добри резултати има и с малтитол.
Когато ползвате стевия и подобни - гледайте какво друго съдържа, защото обикновено в магазините продават смеси (за да докарат цена) - в чист вид с максимална сладост (Ребаудиозид A 97) или сукралоза (без примеси на нишесте или еритритол) - трудно ... или доста скъпо. Затова може би невинаги се получават очакваните резултати.

Вкъщи сладкишите ги замествам на 50% и добавям стевия. Почти не са ме хванали до момента Simple Smile

# 36
  • Мнения: 10 210
То има и различни сортове с различен вкус и сладост - било ябълки, било друго - так че всеки според вкуса и потребностите може да си избира и адаптира рецептите. Разбира се, че не е едно и също като употреба на захар, но не малко хора точно вкуса на захарта не харесват. Трябва си доста експериментиране.

# 37
  • Мнения: X
В рецептите не можеш да заменяш захар с нешо друго ей така - променя се целия състав, % сухо вещество.. и като цяло сместта със заместителя на захар не се държи по същия начин. Не става само махаш захарта - слагаш фурми или стевия и готово.
+ много зависи и усещането за сладост при различните хора - както е различно за студ, за болка.. така на теб една печена дюля може да ти е сладка, ама на мен да ми е свръх кисела.
Ако захарта се намали с около 50-60-70% (не се премахне изцяло), а се добави подсладител - стевия, сукралоза, еритритол - може да се получи по-добър баланс в сладостта, отколкото ако изцяло се премахне.
Няма за момента подсладител, който изцяло да имитира вкуса на захарната сладост, затова се прибягва до различни комбинации. (част от работата ми е, правили сме доста опити с производители на различни продукти).
Еритритол самостоятелно няма дададе достъчно сладост, тъй като е по-малко сладък от захарта, но може да се ползва в комбинация - защото е обемен подсладител и дава сухо (което отнемаме като махнем захарта).
Добри резултати има и с малтитол.
Когато ползвате стевия и подобни - гледайте какво друго съдържа, защото обикновено в магазините продават смеси (за да докарат цена) - в чист вид с максимална сладост (Ребаудиозид A 97) или сукралоза (без примеси на нишесте или еритритол) - трудно ... или доста скъпо. Затова може би невинаги се получават очакваните резултати.

Вкъщи сладкишите ги замествам на 50% и добавям стевия. Почти не са ме хванали до момента Simple Smile
Всичко освен еритритол, ксилитол и много малки количества стевия (не коментирам колко трудно се намира истинска)  вдига кръвната захар и е безмислено да се ползва. Да не говорим, че някои от изкуствените подсладители са и вредни. Единствената причина масово производителите да слагат вредни и безполезни подсладители е цената. Полезните заместители на захарта са много скъпи.

# 38
  • Мнения: 10 474
Ама еритритола как да вдига КЗ, като е по-малко сладък от захарта Simple Smile
Нормално е да е така, ама е нормално и да не подслажда по същия начин...

# 39
  • Мнения: X
 Не е само до сладост. Той е сладък на 70 процента от захарта, а не вдига въобще. Повечето плодове са сладки само на 20-30 процента, а вдигат.

# 40
  • Мнения: 10 210
Хлябът пък въобще не е сладък, а вдига повече от захарта. 🙂

# 41
  • Мнения: 10 474
Да, целта е консумацията на по- малко захар, нищо повече.

Дамата не иска да й се смятат ГИ или КЗ .. а идеи как да замени захарта..
За КЗ си има други теми най-вероятно...

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Дори и един домашен сладкиш да се направи със захар, но бъдат премахнати всички други вредни съставки на купешките което е лесно, пак е по-малко вреден от купешките.
Захарта в купешките сладкиши не е единственото зло.

# 43
  • Мнения: 10 210
Дамата пита за здравословно подслаждане на живота и сладкишите. Здравословно подслаждане се прави с храни с нисък гликемичен индекс. За всеки жив човек, без значение има ли проблем или не на този етап. Ако това не е ясно, ето чудесна възможност да стане. Simple Smile

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Сигурно сте попадали на една захар тъмнокафява, влажна, песъчлива. Името и е Мусковадо, вкуса и е различен в смисъл по хубав според мен.
Добре ясно е че дори и кафявата захар не е полезна макар да е по добрия вариант, но с какво точно тази превъзхожда бялата?
Единственото което се сещам, че на опаковката пише, това е напълно натурален продукт. Но четейки състава не ми стана ясно точно превъзходството над бялата.

# 45
  • Мнения: X
При здрави хора не виждам смисъл да се демонизира захарта. Дали сладостта е от фурми, от мед или е от кристална захар наистина за тялото няма голямо значение. Това са просто моди - да не било захар, защото захарта е Лоша, по-добре кленов сироп, агаве, фурми или не знам си какво, което е на мода в момента и се рекламира в списанията като поредната вълшебна храна, пълна с антиоксиданти, ензими и минерали, и което съдържа какво - пак захар, и то бая.

Искаш да ядеш по-малко захар - ами намаляш я, слагаш отначало с 1/5 по-малко, после с 1/4 по-малко и така докато свикнеш да е минимално сладко. Когато не ядеш много захар с времето свикваш и старите сладости стават отровно сладки в устата ти. Проблемът е и психологически, защото казвайки си, че сладкишът с мед е по-здравословен, се самозалъгваш и това може да доведе до изяждане на по-големи порции, нали са "здравословни".

И пак се връщаме до факта от реалността, че сладкишите трябва да са по изключение, а не ежедневие, и когато са по изключение, за здравия човек няма значение с какво е подсладено, няма да стане по-здрав или по слаб, ако яде парче кейк веднъж седмично, независимо какво има в него, ако ще и купешки да е. Ако ще се самозалъгваме вече правилата са други, не се търси реално здравословност, а илюзия и индулгенция да се яде нещо, за което сам вътре в себе си си знаеш, че не трябва в такива количества или честота.

# 46
  • Мнения: X
Да, целта е консумацията на по- малко захар, нищо повече.

Дамата не иска да й се смятат ГИ или КЗ .. а идеи как да замени захарта..
За КЗ си има други теми най-вероятно...
Най-добре е да замени захарта с комбинация от качествени еритритол и ксилитол. С този вариант ще стане доста вкусно. Най-идеално (здравословно) е само с еритритол, но тогава ще се усеща, че не е захар. П.П. https://gotvach.bg/n7-56841-Еритритол

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 22:28 от Анонимен

# 47
  • София
  • Мнения: 30 147
Аз свикнах със стевия в кафето, еритритол в "сладкишите" и малко тахан, хляб с бадемово брашно и т.н. Да, малко е странно в началото, но се свиква. Целта е да огранича въглехидратите (картофи, ориз, тесто и т.н.) и сладкото. Днес взех и кленов сироп, ще опитам за разнообразие с него как ще е.

# 48
  • Мнения: 10 210
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.

# 49
  • Мнения: X
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.
Аз имам личен и съвсем пресен опит с тоталното спиране на захар и плодове. Замених ги с еритритол комбиниран с ксилитол и резултатите са невероятни.

# 50
  • Мнения: 1 536
Какви са резултатите? Колко време спря плодове и захар и само тях ли спря?

# 51
  • Мнения: 1 201
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.
Аз имам личен и съвсем пресен опит с тоталното спиране на захар и плодове. Замених ги с еритритол комбиниран с ксилитол и резултатите са невероятни.
В какво се изразяват резултатите? Не се заяждам, наистина ми е интересно.
Лично за себе си съм забелязала, че без плодове ми липсва свежест на лицето, колкото и странно да звучи. А и ако няма здравословни проблеми, които да налагат ограничаването на приема на плодове...не виждам смисъл да се прави.

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Плодовете са си супер полезни. Никога не бих ги спряла. Нито зеленчуците. За суровите говоря. Те са незаменими. Виж ориза, картофите, бялото брашно, нишесте, хляб, макарони и самата захар- да, могат да се ограничат.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Това че плодовете са вредни и аз не мога  го приема. То аз не съм фактор, тя и науката не би го приела.
Вреда може да има само, ако има добавена захар, а не от пресен свеж плод.
На кого и с какво биха навредили една две ябълки, чаша с череши или малини, пет смокини, парче диня и т. н дори и всеки ден.
Определено изяждането на една тенджера с череши ще създаде проблеми, или на 50-100 смокини, но кой яде по толкова.
Вреда може да има при сушените плодове, и то пак при прекаляване.

Почти всички хранителни продукти при прекаляване са вредни.

# 54
  • Мнения: 10 210
Предозирането е вредно, както говорихме, иначе няма проблем дори за диабетици. Правила съм режим на диабетик и с плодове се справяше по-добре, отколкото с брашно, картофи, бобови и животински мазнини. Но има хора с фруктозна малабсорбация. Не знам дали те биха се справили с фруктозата в плодовете, дори и в малки количества. Нямам наблюдения върху такива случаи.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Ксилитол-а не е ли канцерогенен? За еритрол нямам още информация.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 119
А знаете ли от къде се купува еритритол в по големи количества и съответно по евтино. Предлаганите опаковки са по 200, 250. Продават ли по големи количества някъде...

# 57
  • София
  • Мнения: 6 689
Ксилитол-а не е ли канцерогенен? За еритрол нямам още информация.
Може ли някакъв линк в подкрепа на това твърдение? Аз намирам точно обратното като инфо - че ксилитола има антивъзпалителен ефект и дори антиканцерогенен ефект, тук има резюме:
https://www.cancertherapyadvisor.com/home/tools/fact-sheets/xylitol-and-cancer/

# 58
  • София
  • Мнения: 30 147
А знаете ли от къде се купува еритритол в по големи количества и съответно по евтино. Предлаганите опаковки са по 200, 250. Продават ли по големи количества някъде...

Аз купувам на Dragon (на прах) и съм доволна. За по-големи количества бих препоръчала БИО магазините или rossispure.

Плодовете не са вредни, важното е да са в умерени количества заради захарта, която се съдържа в тях, макар и естествена.

# 59
  • Мнения: 10 210
Какъв е грамажът на пакетите в Rossispure, не мога да го видя от снимката?

# 60
  • София
  • Мнения: 30 147
Какъв е грамажът на пакетите в Rossispure, не мога да го видя от снимката?
Ако не се лъжа, продават на кг.

# 61
  • Мнения: 10 210
Благодаря. Ти как дозираш еритритола (спрямо захарта)?

# 62
  • Мнения: 25
И аз смятам, че са полезни заради голямото количество витамини... но консумация в умерени количества! Иначе стават вредни.
Плодовете са си супер полезни. Никога не бих ги спряла. Нито зеленчуците. За суровите говоря. Те са незаменими. Виж ориза, картофите, бялото брашно, нишесте, хляб, макарони и самата захар- да, могат да се ограничат.

# 63
  • София
  • Мнения: 30 147
Благодаря. Ти как дозираш еритритола (спрямо захарта)?

1 1/2 ч.л. еритрол= 1 ч.л. захар

# 64
  • Мнения: 10 474
Благодаря. Ти как дозираш еритритола (спрямо захарта)?

1 1/2 ч.л. еритрол= 1 ч.л. захар
Имайте предвид, че максималната дневна доза е около 30-40 гр. Това е 20 гр захар, 2 супени лъжици... Не е много идейно за безконтролна консумация..

# 65
  • Мнения: 10 210
То никоя храна не е за безконтролна консумация. При предозиране се очаква лаксативен ефект, не знам да дава друг проблем..или?

# 66
  • София
  • Мнения: 30 147
Разбира се, че не е за безконтролна консумация. Кафето си пия сутрин със стевия, а еритрол ползвам, ако ми се дояде нещо сладичко (кекс, сладкиш и т.н. и хапвам по 1 парче). Обикновена 1 път на седмица.

# 67
  • Мнения: 10 210
Аз се чудя дали козунак ще мога да направя с еритритол.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 1 784
Опитвала съм разни заместители на захарта в сладкишите. Е, не ми се получава това, яйцата да удвоят/утроят обема си, колкото и да ги разбивам с подсладител. Съответно сладкишите са "степани".
Оставям настрана, че никой не се "лъже" как е приготвен сладкиша и откъм вкус.
Ще ми се някой да сподели свой сполучлив опит.

# 69
  • София
  • Мнения: 30 147
Аз свикнах с еритритол и стевия. Изобщо не е толкова лош вкусът. Е, не е като захар, ама се свиква. Стевията дава на кафето приятен вкус, а еритритол ползвам в сладкишите.

# 70
  • Мнения: 269
Аз свикнах с еритритол и стевия. Изобщо не е толкова лош вкусът. Е, не е като захар, ама се свиква. Стевията дава на кафето приятен вкус, а еритритол ползвам в сладкишите.

missence, kaкво количество захар може да се замени с еритритол -   цялото предвидено по рецепта ли или част / предполагам  ще се промени структурата на сладкиша, ако е напълно без захар?

# 71
  • София
  • Мнения: 30 147
Аз свикнах с еритритол и стевия. Изобщо не е толкова лош вкусът. Е, не е като захар, ама се свиква. Стевията дава на кафето приятен вкус, а еритритол ползвам в сладкишите.

missence, kaкво количество захар може да се замени с еритритол -   цялото предвидено по рецепта ли или част / предполагам  ще се промени структурата на сладкиша, ако е напълно без захар?
Всичко заменям аз. Отказах напълно захарта по здравословни причини. Аз се пренасочих към рецепти с еритритол, бадемово и кокосово брашно. Идеята е да намаля въглехидратите и да спра захарта.

# 72
  • Мнения: 6 166
Аз ползвам кокосова захар. Стремя се или 1 плод или 1 мини десерт на ден. Това са си 10% от диетата за деня, т.е. здравословния максимум.

За сладкишите - преоткрих чийзкейковете. Истински си десерт като бананов крем карамел - един път на макс 2 месеца.

# 73
  • Мнения: 10 210
Чийзкейк по каква рецепта?

# 74
  • Швейцария
  • Мнения: 1 821
Аз съм диабетичка и ползвам Стевия. За рецепта с 1 чаша захар слагам 50 таблетки, разтворени в малко вода. И кафето го пия така с 3 таблетки. Не знам дали има значение марката, но на моята опаковка си пише. Ползвам и пълнозърнесто брашно вместо бяло. Получава ми се много приличен вкус.
Правя си и здравословни мюсли с овесени трици, плодове (при мен боровинки), кисело мляко 1.5% и 6 таблетки Стевия.

# 75
  • Мнения: 10 210
Употребата на брашно и овесени ядки как ти се отразява на кръвната захар?

# 76
  • Швейцария
  • Мнения: 1 821
Нормална ми е захарта. Аз ходя в Дружеството по диабет на консултации за храненето. Може пълнозърнести продукти в определено количество. Съветите на специалистите са да има балансирано хранене, както при един здрав човек. Т.е. протеини, въглехидрати (само сложни, т.е. пълнозърнести продукти, 30 гр на хранене) и мазнини (зехтин, омега 3) + зеленчуци и плодове с нисък гликемичен индекс. Плодовете да са 2 шепи на ден, не повече. В тях влизат боровинките в мюслито. Абсолютно не съветват въглехидратите да се изключат напълно, освен захар и бяло брашно. Мед, кленов сироп и подобни също не може.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 09:20 от JennyBG

# 77
  • Мнения: 10 210
А приемаш ли медикаменти и добавки за КЗ? За еритритол и ксилитол какво те съветват там? Явно и млечните одобряват, само нискомаслени ли?

# 78
  • Швейцария
  • Мнения: 1 821
Метформин ми е изписан в най-ниската доза (2х500мг) и глюкомерът ми се следи всеки месец от мед. сестра. Ако кривна, тя го вижда. Добавки не са ми препоръчвали. А млечните може пълномаслени, те не са проблем за захарта. Вече от теб зависи дали си с наднормено тегло и трябва да отслабнеш. Ако захарта е висока сутрин на гладно препоръчват преди лягане да се изяде една малка извара, 3-4 лъжички, за да я стабилизира през нощта.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 09:26 от JennyBG

# 79
  • Мнения: 10 210
И така успяваш ли да влезеш в гликиран хемоглобин под 6,5? За другите подсладители (еритритол, ксилитол) говорили ли сте?

# 80
  • Швейцария
  • Мнения: 1 821
Да, но за диабетик на гладно се счита за нормално до 7, а 2 часа след хранене до 7.8. За други подсладители казаха, че е въпрос на мой избор, но ми препоръчаха Стевията.

# 81
  • Мнения: 518
При кекс с ябълки захарта не трепна (по правилата за измерване). Същата рецепта, но с фурми, беше като кекс със захар, тъй като захар и фурми имат близък ГИ.

Всъщност оказа се, сега се сещам, че различните видове мед са с огромна разлика в ГИ. Не знам дали това би имало значение при печива. Все пак печена ябълка ми се струва по-добре. Иначе ясно е, че сурова е по-полезна. Това с полезните печени сладкиши си е кауза пердута почти. Но подслаждането с плодове е напълно постижимо. По Коледа правих едни фантастични сурови бисквити, подсладени само с дюли и тиква.

Бихте ли споделили рецептата за бисквитите с дюля и тиква ?
Благодаря !

# 82
  • Мнения: 10 210
Ами няма точна рецепта, аз си я измислях в момента. Смлях орехи, добавих пасирани печена тика и печени дюли, докато получа твърдо тесто. Разточих и изрязах бисквити, посипах с кокосови стърготини и замразих. Изваждам 10 минути преди консумация, за да отпуснат.

# 83
  • Мнения: 14 639
Ям много сладко.Реших сама да се огранича и за първи път в неделя направих крем карамел с подсладител.Изобщо не ми харесва.Въпреки това съм сколонна да пробвам някакъв друг десерт със заместител на захарта.Не ми се налага по здравословни причини,просто искам да я огранича.

# 84
  • Мнения: 10 210
С какъв подсладител? Аз от подсладител се чувствам по-зле, отколкото от захар. И вкусът не ми харесва. Взимах някакви вафли, без захар, без глутен...голямата работа. Ами те направо горчат от сладост, много гадни. Сега рецепта и за вафли трябва да търся. 🙄 Повечето готови сладкиши вече не ми харесват, вероятно заради сиропите, които им наливат. Домашни с намалено съдържание на подбрана захар или с плодове харесвам.

# 85
  • Мнения: 192
Ям много сладко.Реших сама да се огранича и за първи път в неделя направих крем карамел с подсладител.Изобщо не ми харесва.Въпреки това съм сколонна да пробвам някакъв друг десерт със заместител на захарта.Не ми се налага по здравословни причини,просто искам да я огранича.
Има десерти, в които захарта не може да се замени, белтъци за „Павлова“ без захар.....
Аз пробвах онзи ден и направих щрудел с фурми, стана страхотен. Да, няма го карамеления привкус, но и така беше идеален.

# 86
  • Мнения: 10 210
Без Павлова и подобни мога, без здравето ми - не. За много хора нещата стоят по този начин. А най-умните успяват да вървят преди болестта, а не да се чудят как да се справят с нея когато се прояви, като стана с мен. Захарта и въглехидратите ми бяха топ избор за храна.

# 87
  • Мнения: 1 201
Ям много сладко.Реших сама да се огранича и за първи път в неделя направих крем карамел с подсладител.Изобщо не ми харесва.Въпреки това съм сколонна да пробвам някакъв друг десерт със заместител на захарта.Не ми се налага по здравословни причини,просто искам да я огранича.
Има десерти, в които захарта не може да се замени, белтъци за „Павлова“ без захар.....
Аз пробвах онзи ден и направих щрудел с фурми, стана страхотен. Да, няма го карамеления привкус, но и така беше идеален.
Преди няколко дни и аз направих щрудел с пълнозърнести кори и пропуснах захарта...нарязах няколко фурми, малко стафиди и се получи чудесно.

# 88
  • Мнения: 192
Без Павлова и подобни мога, без здравето ми - не. За много хора нещата стоят по този начин. А най-умните успяват да вървят преди болестта, а не да се чудят как да се справят с нея когато се прояви, като стана с мен. Захарта и въглехидратите ми бяха топ избор за храна.
Разбира се, че здравето е най-важно от всичко останало. Аз имах предвид, че има сладкиши, в които не можеш да замениш захарта, при белтъците просто няма как да стане. Когато по някакви здравословни причини някой е принуден да спре  консумацията на дадени продукти или просто иска да ги ограничи, просто променя менюто си, за да го нагоди към съответния хранителен режим.

# 89
  • Мнения: 14 639
Цитат
С какъв подсладител
Мързи ме да отида да видя.Немски,течен от ДМ.Син етикет.От серият ''Дас шунге'' нещо си.В превод било ''полезно за теб'' или нещо такова.Между другото на третият ден,повече ми хареса.Joy Обикновено със захар не го оставям толкова да отлежи.Не харесвам фурми и изсушени плодове,не мога и тях да ги използвам за заместители.Ще видим.

# 90
  • here, there, everywhere
  • Мнения: 919
Аз не виждам смисъл да се заменя бялата захар с кафява. Разликата ще е, че вкусът на кафявата е по-карамелен. Да, в кафявата има минерали, но трябва да изядеш огромно количество за да са достатъчни за дневната доза. А не това е целта, нали?

Аз си правя крем карамел като вместо карамел слагам лъжичка петмез от фурми на дъното ( около 10-12 грама). Сместа подслаждам с равни количества ксилитол и стевия. Примерно 100 грама захар заменям с 50 грама стевия и 50 грама ксилитол. На мен ми е вкусно, но и марката на продуктите дава отражение в количеството сладост. Еритритол не понасям, разбърква ми корема.

# 91
  • София
  • Мнения: 721
Записвам се за идеи! Нужни са ми Simple Smile

# 92
  • Мнения: 118
Еритритола ли ви разбърква корема? Аз знам,че ксилитола дразни стомах и черва и за това не смея да го опитам, макар да имам един пакет вкъщи. Еритритола на мен на вкус ми е много странен и за това не го използвам, но знам, че е по-добър вариант от ксилитола. Може би при всеки различно се отразяват на стомах..черва. Имам и течна стевия, но и с нейния вкус ми е трудно да свикна.

# 93
  • here, there, everywhere
  • Мнения: 919
Да, еритритолът. С ксилитол нямам проблеми, но аз го използвам рядко и в неголеми количества.

# 94
  • Мнения: 4 750
На мен еритрола и стевията ми разбъркват корема. И имат остатъчен вкус, побне при мен Sad

# 95
  • Мнения: 10 210
В какво количество? Слагам стевия в кафето, количество минимално, на върха на кафена лъжичка. То няма нужда от повече. Еритритол ползвам за печива. Но вкусът си е проблем. Най ми харесва качествена кафява захар, евентуално кокосова. Но е захар. 😕

# 96
  • Швейцария
  • Мнения: 1 821
Свиква се. Аз вече не усещам разлика. В кафето си слагам 3 таблетки  стевия.

# 97
  • Мнения: 4 750
Слагам 1/3 от посоченото количество.
Ползвам само когато правя сладки неща: торта, бисквити и т.н. Ако в рецептата пише 80 гр. аз слагам 20-30 гр. и пак ми е гадно, хем вкуса, хем на стомаха. Имах 80 или 90 гр. стевия, които едвам използвах.
Кафе не пия, чай пия без да го подслаждам.

# 98
  • Мнения: 10 474
Слагам 1/3 от посоченото количество.
Ползвам само когато правя сладки неща: торта, бисквити и т.н. Ако в рецептата пише 80 гр. аз слагам 20-30 гр. и пак ми е гадно, хем вкуса, хем на стомаха. Имах 80 или 90 гр. стевия, които едвам използвах.
Кафе не пия, чай пия без да го подслаждам.
Йоко, ако стевията е 100% и е РебатенА 90% например, е до 200 пъти по-сладка от захарта.
Обикновено я разреждат с микрокристална целулоза и магнезиев диоксид, като пълнители в търговската мрежа, за да докарат цена. Така е примерно 20-30 пъти по-сладка. Та за 100 гр. захар трябва да сложиш 5гр. стевия Simple Smile Simple Smile

Има маскиращи екстракти, например лакрица, което неутрализира малко стевията. Ама няма как на 100%

# 99
  • Мнения: 4 750
Това не го знаех. Тази стевия използвах:

# 100
  • Мнения: 10 474
Това не го знаех. Тази стевия използвах:
Загледах им се в сайта. Микс с еритритол е точно тази конкретно. Това притъпява сладостта на стевията като цяло, но подозирам, че самата стевия е в много малко количество - макар че има много въпроси в какво съотношение е, не видях отговор. Затова ти е и гадно на стомаха - от еритритола Simple Smile
Ама то и на еритритола му скочи цената, не знам къде им излиза сметката.
Както и да е, производство на стевия в България не ми звучи достоверно, като знам от Китай цените как заливат пазара, но кой знае..

# 101
  • Мнения: 4 750
duhi_puhi Благодаря за разяснението.
Може ли да препоръчаш стевия или друг подсладител, който да не е с така натрапчив вкус? За другото (разбърканият стомах) предполагам е до организъм Rolling Eyes

# 102
  • Мнения: 10 210
Това гадно на стомаха като болки ли се проявява? Или предизвиква диария? Или какво?

# 103
  • Мнения: 10 474
Стевията пробвай да намериш без добавки, но така пък трудно се дозира.
Аз вкъщи си ползвам сукралоза понякога или в комбинация със стевия. Но обикновено замествам до 60-70 % и оставям малко захар от рецептата. Така не е безкрайно гадно и променено като вкус.

# 104
  • Мнения: 4 750
Това гадно на стомаха като болки ли се проявява? Или предизвиква диария? Или какво?
По-скоро второто. Не се е стигнало до там, но е неприятно. И ужасният остатъчен вкус... блях.

# 105
  • Мнения: 10 210
Вкусът и на мен ми е гаден. Ако такава беше и захарта, без проблем щях да откажа сладкото завинаги и да мина само на плодове. 😃 Харесва ми идеята на Духи да комбинирам с малко захар за вкус, ще я пробвам.

# 106
  • София
  • Мнения: 554
Между другото, еритритола си има слабителен ефект по принцип.

Когато за първи път се сблъсках с него беше покрай кето сладолед от Савини. Исках да си взема двойна доза, обаче ми отказаха да ми сложат и казаха, че кето разновидностите ги продават само единични заради еритритола.

Вкуса наистина е гаден...и аз не го харесвам. Освен това ми разхлопва сърцето и разбърква стомаха. Иска ми се да пробвам monk fruit, обаче май го няма тук все още...сигурно ще поръчам от чужбина в крайна сметка, защото и за мен към момента варианта е или подслаждане с плодове, или просто много намаляване на количеството захар (което само по себе си не върши голяма работа, защото пак организма си консумира захар, било то и по-малко).

# 107
  • Мнения: 192
Снощи гледах предаването на Шеф Силвена Роу. Приготвяше кето вечеря и десерта й беше шоколадова торта с яйца, масло, шоколад и т.н. Тя използва еритритол за подслаждане и каза, че количеството, което слага е равно на захарта в стандартните рецепти, тоест колкото захар е по рецепта, с толкова еритритол го замества.
но не знам, дали бих използвала този продукт, като чета мненията ви за неприятния вкус?!
Друго нещо, което имах възможността да пробвам скоро, беше баклава, в чийто сироп беше използвана стевия, вместо захар. Тя беше толкова сладка, че дори горчеше и трудно се ядеше. Хапнах я, за да не обидя комшийката, но после ми лепнеше устата сигурно 2 дни.
До момента единствените варианти за заместване на захарта, които ми допадат това са с фурми или други сушени плодове или с кафява захар.

# 108
  • София
  • Мнения: 639
На мен ми харесва на вкус и не ми разбърква корема, но знам че това се случва при много хора. Иначе не бих казала, че са 1:1 със захарта. И аз така бях чела и В първите рецепти, които пробвах замених захарта с точно толкова количество еритритол и станаха суууупер сладки, та сега слагам на половина, че и по-малко.

Снощи гледах предаването на Шеф Силвена Роу. Приготвяше кето вечеря и десерта й беше шоколадова торта с яйца, масло, шоколад и т.н. Тя използва еритритол за подслаждане и каза, че количеството, което слага е равно на захарта в стандартните рецепти, тоест колкото захар е по рецепта, с толкова еритритол го замества.
но не знам, дали бих използвала този продукт, като чета мненията ви за неприятния вкус?!
Друго нещо, което имах възможността да пробвам скоро, беше баклава, в чийто сироп беше използвана стевия, вместо захар. Тя беше толкова сладка, че дори горчеше и трудно се ядеше. Хапнах я, за да не обидя комшийката, но после ми лепнеше устата сигурно 2 дни.
До момента единствените варианти за заместване на захарта, които ми допадат това са с фурми или други сушени плодове или с кафява захар.

# 109
  • Мнения: 10 210
Да не би да има различни видове еритритол? На моят пишеше, че е 2/3 от захарта.

# 110
  • Мнения: 10 474
Еритритолът е по-малко сладък от захарта, ок. 60% . Няма как да ти станат по-сладки. Освен ако пак не е била някаква адска смес на подсладители (все тая какво пише на опаковката)...

# 111
  • София
  • Мнения: 639
Няма как, ама си станаха 😂. Аз ползвам този от Зоя. На него не пише какво е съотношението със захарта.


Еритритолът е по-малко сладък от захарта, ок. 60% . Няма как да ти станат по-сладки. Освен ако пак не е била някаква адска смес на подсладители (все тая какво пише на опаковката)...

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 384
Ето инфо за различните видове безвредни заместители на захарта:

"Захарен алкохол – най-разпространените захарни алкохоли са ксилитол, сорбитол и еритритол. Те представляват естествени подсладители, получени чрез процес на ферментация от захарна тръстика.

Съдържат значително по-малко калории от меда и чистата захар. Едно от най-добрите им свойства е това, че оставят охлаждащо усещане в устата и доказано предпазват от кариес.

Мед
Както с всеки друг продукт обаче, с употребата им не трябва да се прекалява. Твърде голямото количество в организма може да доведе до т.нар. GI дистрес – гастроинтестинален дистрес, който води до чувство за постоянна умора и неспособност да се свърши каквото и да било.

Тръстикова меласа - Този подсладител, познат и у нас като molasses blackstrap, е богат на желязо, калий и калций. Поради това, въпреки високото си съдържание на калории, е здравословен заместител на повечето останали разновидности подсладители. Не е подходяща за диабетици.

Глюкоза
Органичен суров мед – Той съдържа нива на фруктоза почти в критични граници, но за сметка на това в него има и изобилие от предпазващи от рак антиоксиданти. Употребата му не трябва да е строго ограничена до чашата чай сутринта.

Може да се използва още и за облекчаване на изгаряния, както и като естествено антисептично средство при порязвания и рани. И тъй като медът има и нисък гликемичен индекс, ако го добавим към киселото мляко или чая си, то това няма да доведе до рязък спад на кръвната захар по-късно през деня.

Изомалт – Все още непознат в България, подсладителят Изомалт е продукт, извличан изцяло от захар от цвекло, чиито съставки се преработват по специален, двустепенен метод.

Получения продукт има приятна сладост и притежава вида и естествения вкус на захар. Заменя я в количествено съотношение 1:1, с което се отличава много от интензивните подсладители. За разлика от нея обаче Изомалт съдържа два пъти по-малко калории."

В предаването на Силвена Роу с примиершата споменаха за този заместител Изомалт, та затова се зарових да науча нещо за него, че търся и аз полезни заместители.
Дано ви е от полза и на вас тази информация.

# 113
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Каквото и да слагате, в крайна сметка всичко се метаболизира до три крайни вещества

Въглехидратите- до глюкоза
Белтъчините- до аминокиселини
Мазнините- до мастни киселини

с това се хранят клетките

Така, че супер е, че има различни подсладители
но в крайна сметка всичко се свежда до глюкоза

Любопитен факт е, че нашето РНК и ДНК са изградени от монозахариди и почти всичко в нас е изградено от захари,
но ние можем да синтезираме глюкоза в черния дроб и бъбреците си в процес нар. глюконеогенезата от протеините и мазнините

т.е нямаме нужда да я приемаме пряко чрез храната и реално високите количества въглехидрати са вредни за нас

баланс и контролиране на количествата


P.S. BitterSweеt, благодаря, това е много интересна информация

# 114
  • Мнения: 4 750
"Баланс и контролиране". Това второто не ми се отдава. За известно време се справям и не консумирам нищо с добавена захар/подсладител, но после нямам спирка. 42 дни ми е най-големият интервал без нищо сладко. Но после стана по-зле.
Мисля тези дни да отида да ми вземат кръв за изследване на щитовидната жлеза, кръвна захар и глюкоза.
Имам някаква идея, защо при мен се получава така, но решение не намирам. С обилна менструация съм (двурога матка/седловина) и гинеколога ми обясни, че заради тази аномалия кърви като за две матки. Съответно съм нисък хемоглобин (105) и така един омагьосан кръг. Решението, което ми предложиха е кюртаж, но отказах.

Последна редакция: ср, 23 мар 2022, 09:23 от йоко

# 115
  • Мнения: 10 210
Кръвна захар и глюкоза е едно и също. Може би имаш предвид инсулин? 🤔Полезно е да провериш и него.

# 116
  • Мнения: 27 587
Кръвна захар и глюкоза е едно и също. Може би имаш предвид инсулин? 🤔Полезно е да провериш и него.
А също и желязо, феритин, ЖСК, ретикулоцити, фолиева киселина и Б 12.

# 117
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
"Баланс и контролиране"

И на мен вече не ми се отдава

# 118
  • София
  • Мнения: 865
Здравейте! Някой може ли да ми каже, ако в кето-рецепта реша да заменя еритритол с мед, какво трябва да бъде съотношението?
В рецептата е дадено 45 гр. еритритол (4 лъжици).

# 119
  • Мнения: 10 210
Това е като 3 лъжици захар приблизително. С колко мед би ги заменила? Може би 1:1...не знам, не съм пробвала. Зависи и каква сладост търсиш.

# 120
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
За съжаление, повечето естествени подсладители като меда, сироп от агаве и кленов сироп не са много по-различни от захарта /в тази статия дори сиропа от агаве е определен като по-вреден от захарта/:
https://www.healthline.com/nutrition/natural-sugar-substitutes#5.-Yacon-syrup.
А всъщност в коя точка става въпрос за сироп от агаве?

А знаете ли от къде се купува еритритол в по големи количества и съответно по евтино. Предлаганите опаковки са по 200, 250. Продават ли по големи количества някъде...
Аз купувам от физическия магазин на vikinuts.net във В.Търново. Не знам дали имат другаде, но продават и онлайн.

# 121
  • Мнения: 5 386
И аз искам рецепти с малко захар или без, затова се записвам тук. Стевия - веднъж само опитах да направя сладкиш с нея и изобщо не ме задоволи този подслаждащ ефект, липсваше ми вкуса на захарта. И в напитка я пробвах - не ми харесва вкуса ѝ.

# 122
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вчера четох една статия, която още повече ме отказа от заместителите
На който му е интересно

# 123
  • София
  • Мнения: 6 689
За съжаление, повечето естествени подсладители като меда, сироп от агаве и кленов сироп не са много по-различни от захарта /в тази статия дори сиропа от агаве е определен като по-вреден от захарта/:
https://www.healthline.com/nutrition/natural-sugar-substitutes#5.-Yacon-syrup.
А всъщност в коя точка става въпрос за сироп от агаве?

...

Извинявам се, не е в тази статия, а в тази:
https://www.healthline.com/nutrition/agave-nectar-is-even-worse- … sugar#bottom-line

# 124
  • Мнения: 452
От известно време превантивно промених храненето си, опитвайки се да изключа максимално захарта. Една от причините да го правя е много тежки, редовни мигренозни състояния.

Първоначално се нахвърлях да правя сладкиши и десерти с подсладители (в случая еритритол), които изместваха дори основните хранения. В последствие се замислих защо го правя, установих за себе си, че причината е, че се правят лесно. От няколко месеца прекратих тази практика Blush
Включвам се в темата, защото решавайки да спра захарта, попадах на много рецепти в онлайн пространството (дори и на специализиран готварски курс отидох) обявени като беззахарни. Но те реално не бяха, защото съдържаха плодове и захарни сиропи за заместители и ефекта, който целях, не се изпълняваше. Научих го с четене и на принципа проба/грешка и го пиша, за да изкритикувам тази широко ширеща се заблуда за "беззахарно" и "полезно".

От близо година следя една французойка в Инстаграм, която с научна цел наблюдава въздействието на различни храни и напитки върху кръвната захар- измерва влиянието им с глюкомер. Публикува интересни графики и хитрини за намаляване на пиковете в нивото на КЗ, причиняващи различни неразположения, хормонален дисбаланс, заболявания.
Пускам една графика на сравнение кафява/бяла захар от нейния профил, тъй като коментирате напред в темата:



Hands V

# 125
  • Мнения: 4 716
Има таблици за гликемичен индекс на различните храни.

# 126
  • Мнения: 6
Здравейте,
Какво е мнението ви за ксилитола като заместител на захарта. става въпрос за диетичен режим.

# 127
  • Мнения: 452
Здравейте,
Какво е мнението ви за ксилитола като заместител на захарта. става въпрос за диетичен режим.

- ксилитолът има гликемичен индекс 7. Това означава, че макар и по-малко от захарта, все пак вдига кръвната захар. Има и калории, макар и по-малко от тези на захарта. Щом сте на диета, вероятно броите калории - прочетете опаковката и ги смятайте с менюто си;
- може да предизвика лаксативен ефект. Това може да стане и с всеки друг подсладител;
- категорично трябва да се избягва ако имате куче- дори само вдишване на малко прах от ксилитол може да му навреди безвъзвратно.

# 128
  • София
  • Мнения: 6 689
Има таблици за гликемичен индекс на различните храни.
Дори и при нисък ГИ може да има проблем, както се оказва при агаве-то - в статията, която съм дала по-горе е описано - агавето е с нисък ГИ, но заради високото съдържание на фруктоза може да е по-опасно от захарта.

# 129
  • Мнения: 4 716
Може би какъв начин ще предпочете някой зависи най- вече от здравословното му състояние. Някои следят калории, други въглехидрати, трети и двете.

# 130
  • Мнения: 390
ЕРИТРОЛ

# 131
  • Мнения: 10 210
Великденските печива правих само с еритритол и малко сушени плодове и всички бяха във възторг. Харесаха ги повече от класическия козунак със захар, хем на него бях сложила ликьори и какво ли още не.

# 132
  • Мнения: 1
Здравейте!
Прочетох за многото ползи на инулина, използван вместо захар. Вие използвали ли сте, чували ли за него, ползвате ли постоянно? Навсякъде чета, че е полезен- и за намаляване на мазнини, и при сърдечно- съдови заболявания...Какво е мнението ви? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт