Гласуване за Книга на 2020 година

  • 4 861
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Много си е хубава инициативата даже! Независимо че всяка година има недоволни, на мен ми харесва и си сверявам часовника. Всички номинирани книги отиват в моя списък за четене. Полезно ми е. Виждам какви са тенденциите в четенето на определен кръг потребители, чието мнение съвпада с моето по много книги.

# 31
  • Мнения: 1 987
Нищо лошо не съм казала за инициативата, фактът, че съм тук и ви чета говори, че имам интерес. Уважавам усилията зад тази класация, да не изопачаваме нещата.
Просто споделих, че не смятам, че я има идеалната класация по принцип. Това е лично мнение, с което никого не ангажирам.

# 32
  • Мнения: 2 223
Като смятате,че няма идеални класации,опровергайте тези,които са наложени в топ 10 на New York times,и тогава елате тук да коментирате нашите аматьорски творения:)...и как да не сте казали нищо лошо:” безсмислена и ненужна” ...

# 33
  • Мнения: 10 685
Вероятно в случая лоша шега ще изиграе липсата на опция "празен глас", за да видиш класацията.
И затова повечето хора гласуват за книги, които са чели предишни години и харесали - "Хиляда сияйни слънца" (от 2007г) и Раците (от 2019г, но намираща се лесно в ел.вариант).
Затова и аз съм "за" предложението , ако една книга е печелила предишни години да не отива на гласуване. Иначе няма да излезем от кръга на Слънцата и Раците .

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тези вълнения ги има всяка година.
За мен, а предполагам и за много други темите за номинации и гласуване са полезни с това, че ни дават идеи за книги за четене. Всеки е свободен да създаде тема и да я оформи както му харесва.
Една година даже някои се хванаха и направиха номинации само за нови книги, разбираемо нямаше много отчетени номинации, та останаха само с една тема.
Като че ли миналата година се бяхме разбрали да не пускаме книги, които са печелили, на гласуване, но признавам си, че забравих и чак сега се подсетих.

Ето какво намирам за печелилите:
2012 - Игрите на глада, Сюзан Колинс
2013 - Стивън Кинг, 11/22/63
2014 - "Аз преди теб", Джоджо Мойс
2015 - "11/22/63" Стивън Кинг
2016 - "11/22/1963" Стивън Кинг
2017 - "Три ябълки паднаха от небето" , Нарине Абгарян
2018 - Хилядa сияйни слънца, Халед Хосейни
2019 - Където пеят раците, Дилия Оуенс

# 35
  • Мнения: X
Друга идея, която ми хрумва, като в прословутите читателски клубове: хваща се една и съща примерно нашумяла книга и се чете от х- брой доброволци, които я коментират в специална тема.
Тази идея ми харесва, само че не виждам връзката с номинациите Wink
Иначе - да - чудесни са номинациите, наистина дават идеи. Примерно номинациите на Гудрийдс също дават идеи, но една част от книгите не са издадени на български език, а аз все пак отдавам предпочитание на преведената литература на родния ми език, чуждоезичните са ми втори поред. Така че е ценно да си имаме и някакви класации на преведените!
Хм, има и друго. За първа година 2020 чета и пиша в този форум, доста години почти не съм чела /малки деца/. Има и друг тип хора, които пък са чели по собствено усмотрение и се включват в даден момент и във форуми. Варианти всякакви. Мен лично повече ме интересуват самите номинации, отколкото спечелилият, като цяло вкусовете ми не съоветстват изобщо на най-търсеното.

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 10:15 от Анонимен

# 36
  • Мнения: 3 342
"Ветераните" във форума може би си спомнят, че темата "Литературен клуб", която впоследствие постави началото на целия подфорум, бе създадена именно с тази цел - да се чете една книга и да се обсъжда по подобие на истинските книжни клубове. Мисля, че си спомням и първата книга - "Името" на Джумпа Лахири.

# 37
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Ама това какво общо има с Книга на годината?!

# 38
  • Мнения: 3 342
Няма нищо общо - просто допълвам разговора.

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако всички или повечето заставате зад идеята да не пускам печелили книги на гласуване, то моля, догодина, когато пусна номинациите да ме подсети някой за гласуването след това. За една година и с моето ЕГН най-вероятно пак ще забравя.

# 40
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Гласуването е приключило.
Ето челната тройка:

1. Хилядa сияйни слънца, Халед Хосейни - с 50 гласа

2. Където пеят раците, Дилия Оуенс - с 47 гласа

3. Институтът, Стивън Кинг - с 41 гласа


Напомням си, дано не забравя, следващата година да не включвам първенците от предишни години на гласуване.

Общи условия

Активация на акаунт