Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? - Тема 51

  • 36 344
  • 760
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 4 192
Аз съм една от най-черногледите за икономиката тук, но към момента дори и криза няма. И много пъти съм казвала, който чака тежка криза, за да купи на -50%, ако недай си Боже се случи,то тогава изобщо няма да му е до апартаменти....

# 136
  • Мнения: 41 057
който чака тежка криза, за да купи на -50%, ако недай си Боже се случи,то тогава изобщо няма да му е до апартаменти....

Е, и това го повтаряме от години. Да внимават какво си пожелават, защото ако дойде такава криза съвсем няма да си купят евтино жилища, а ще гладуват и страдат. Но те си я представят другояче - при тях всичко ще си остане както е, а кризата само ще удари богатите изедници и цените на жилищата ще се сринат, без обаче да им пострада работното място или заплатата.

# 137
  • Мнения: 207
Е, то и тези, които пишат за срив от 50% също се гъбаркат с вас, според мен...
Не вярвам някой да следи пазара с години и да чака сриФ, че да купят Simple Smile
Сега поне лихвите са рекордно ниски, макар че банките леко затегнаха раздаването на пари.

# 138
  • Мнения: 41 057
Е, то и тези, които пишат за срив от 50% също се гъбаркат с вас, според мен...
Не вярвам някой да следи пазара с години и да чака сриФ, че да купят Simple Smile

Ако имаш търпение върни се няколко години назад, или поне няколко теми, пък нека си говорим тогава.

# 139
  • Мнения: 539
Няма балон и срив няма да има, за тези дето искат да купят два за лев ще има да чакат. Само да ви кажа за сравнение ще ви дам и линкове да видите цените в съседни балкански държави. Букурещ цени от 1500 евро, Белград, цени от 1300 евро, даже и държави извън ЕС, Македония Скопие цени от 1000 евро, даже и една Тирана в Албания цени от 1000 евро. Цените в София  са най-ниски в ЕС, застой сигурно ще има, но по каква логика трябва да падат някой да обясни?!

# 140
  • Мнения: 168
Кой твърди за спад 50? Уж всичко чета, а явно пак съм изпуснал.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/ikonomika/2021/01/08 … _namaliaha_s_8_v/

5% спад на сделките в София за 2020 спрямо 2019. 1350 имота не са продадени. Купувачите им къде са? Що така не бързат да купуват, много странно.  😁

# 141
  • Мнения: 971
Всъщност проблема с непрекъснатото нарастване на цените е свързан не с прекомерното търсене и липсата на достатъчно жилища, а с лекото кредитиране и печатането на пари, които изкуствено създават материално богатство. Един балон, който се разширява почти като вселената (вероятно преди да започне да се свива).

Ето тук е обяснено за простосмъртни (макар примера да е за Великобритания):

"банките имат способността да създават пари всеки път, когато отпускат заем"

"като просто въвеждат цифри в компютър"

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … 2Fhouse-prices%2F

И някой ако се е чудил, ето откъде идват парите:

"всъщност парите се създават от въздуха през цялото време"

"От времето, когато Банката на Англия се формира през 1694 г., отне над 300 години на банките да създадат първите трилион паунда. Отне им само 8 години, за да създадат втория трилион ."

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=en&tl=bg … %2F&sandbox=1

Паричната и банковата система имат нужда от реформи, но засега криптовалутите и разменната търговия не са добри алтернативи. Срив не, но криза и спад на цените има. Трябва да живееш в паралелна реалност, за да не го признаеш Laughing

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 11:40 от pooh06

# 142
  • Мнения: 303
Всъщност проблема с непрекъснатото нарастване на цените е свързан не с прекомерното търсене и липсата на достатъчно жилища, а с лекото кредитиране и печатането на пари, които изкуствено създават материално богатство. Един балон, който се разширява като вселената (вероятно преди да започне да се свива).

Ето тук е обяснено за простосмъртни:

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … 2Fhouse-prices%2F
не е задължително всички да купуват  в столицата....в някои населени места е в пъти по-евтино....

# 143
  • Мнения: 9 886
Аз преди бях казал на една потребителка нещо, тя взе че много се обиди. Как така съм можел да говоря. Трябвало да бъде по 1 апартамент на семейство.
Бях казал, започнат ли да падат цените, преди да паднат наполовина, тези с повече възможности ще изкупят всичкото предлагане още на цени 70% от сегашните. Така че няма дори теоретично как да стигнат нива от -50%
на мен две агентки мои приятелки ми казаха, че ако нещо падне на половин цена, както аз си ги търся, тяхната шефка ще вземе кредит да ги купи, и хич няма да стигнат до мен

# 144
  • София
  • Мнения: 4 668
Има вече много богати брокерски агенции, също като на запад.
Те не взимат случайни кредити, а оперират съвсем преднамерено с големи капитали, изкупувайки всичко на изгодни цени, преди да е стигнало пазар. Дори участват като инвеститори на зелено и купуват в строеж.
Изобщо, стигне ли се такъв тип професионализъм, флуктуациите стават малки, защото мигновено запълват нишите.

# 145
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 177
не е задължително всички да купуват  в столицата....в някои населени места е в пъти по-евтино....
Ако купуваш за живеене, хубавите работни места са най-вече в столицата. Ако си пенсионер вече няма значение.

# 146
  • Мнения: 41 057
Ако купуваш за живеене, хубавите работни места са най-вече в столицата. Ако си пенсионер вече няма значение.

Да, бе, нямало. А здравната помощ? Точно ако не беше здравната помощ, а и многото магазини, бих си карала старините в прованса. Сега по Ковид времената се вижда най-добре - смъртността в София е пъти по-ниска от тази в провинцията. А и нали при инфаркти, инсулти и какво там още се говори за "златния час". Само в София можеш да се надяваш за час да те закарат в добра болница. Ако имаш късмет, де.

# 147
  • Мнения: 3 295
Точно обратното на ЧС мисля аз, трябва да съм луд да карам старини в България, било и в София. Луди цени за лекарства, на 60 год те водят, че все едно си на 80+ спрямо Европа и т.н.
Разбира се, хора, които не са живели в чужбина не знаят за тези подробности.

# 148
  • Мнения: 10 634
Гледахте ли Сграда на годината?
Доста интересни имаше в категория Жилищна сграда. Отговорих Garitage park - ми той на 90% продаден.
А в Marvell - 2400 евро без ДДС най-ниска цена на кв.м.

# 149
  • Мнения: 9 812
Дай линк да видим.

Общи условия

Активация на акаунт