Нашите орхидеи – тема 32

  • 29 726
  • 756
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 14 804
Днес се заех да преместя моите красавици. Първо минаха през банята,за къпане:


Бялата започна да хвърля пъпки,предполагам от жега и сух въздух. Сега се надявам да им е добре на по-хладно и без пряко слънце.
И да се похваля,за онази болната,дето ви я снимах. Май се оправя. 😍 Листата са много по-добре и пуска нови. ❤ Благодаря ви за насоките за нея.

# 706
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Чудесни са Ени! Такова изобилие от цвят Heart Eyes Моите фалчетата тази година са по-скръндзави, явно са решили да си починат малко.
Аз пък се стреснах от счупения цветонос на цимбидиума на Флоксчето, та днес моичкия го строих

# 707
  • София
  • Мнения: 10 324
Поправете ме ако греша, но цветовете не трябва да се мокрят, нали?

Аз поливам от страни на корена, не върху цвят, листа, основа.

# 708
  • Варна
  • Мнения: 25 260
Вещи,
не само неразтворените цветове са пелорици. Всякакви шантави мутации в цвета като тези:
Скрит текст:







и много други.
В тоя смисъл и въпросния биг лип на мен ми прилича на пелорик, но не съм капацитет де, може и да се води отделна категория Simple Smile Важното е, че е фал някакъв.

# 709
  • Мнения: 14 804
И аз преди не съм мокрила цветовете,само листата и корените,но като се замислих,в естествената им среда едва ли само корените и листата се мокрят,та ги окъпах целите. 😁 Дано не им навредя. Но исках и младите пъпчици да видят вода.
Наредих ги на северен прозорец. Сега само ще им се радвам.
Продължавам с другите китки. 🥰

# 710
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Вещи,
не само неразтворените цветове са пелорици. Всякакви шантави мутации...
Възможно е, не споря, аз също не се считам за кой знае какъв капацитет. Просто съм виждала като ги обявяват за продажба за пелорик да обявяват тези с прибраните листа, не задължително съвсем свити, някои са по-леко изразени, но тези с големите листа да ги назовават с отделно име.

Над_таб, по правило се мокрят само корените, но това е за да не загниват растенията ( в по-хладна среда). Но ако условията позволяват, т.е. Е по-топло, сухо и т.н. не пречи, даже е желателно да се опръскват и надземните части - растенията поглъщат водата с удоволствие Simple Smile

# 711
  • Мнения: 8 082
Това за "естетствената среда" сме го обсъждали многократно Simple Smile
Ние не отглеждаме диви видове, а хибриди, които често са доста по-кекави от дивите. А условията (влажност, осветеност... субстрат) при всяка от нас са различни, та всеки от опит си преценява ще опръсква ли, няма ли, ще къпе ли и колко често и обилно... Вкъщи: а съм опръскала, а съм поляла на влажни кори, а са изгнили (особено май-юни), в офиса често поливане (4-5 дни) и всичко си им е в ред.

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 11:37 от peneva_a

# 712
  • Варна
  • Мнения: 25 260
Доколкото имам спомен опръскването на цветовете може да ги повреди евентуално, да се появят черни точици и т.н. В природата сигурно не им пука, обаче вкъщи... Laughing

# 713
  • Мнения: 14 804
Ся ще ме карате да им пускам сешоара. 😂😂😂  Шегувам се де,сетих се,че преди съм ги пръскала с пулверизатор и нищо им няма. За това и сега не вярвам да им стане нещо. Но все пак,да не подведа някой начинаещ- НЕ правете това у дома! 😂😁

# 714
  • Мнения: 8 082
Вещица, колко пъпки е наредил цимбидиума Hug чакаме снимки на нацъфтял.
Щерката се опита да ме убеди да си купим един, удържах геройски. Не знам къде да го гледам, освен на остъкления неотопляем балкон...

Но за сметка на това си купих едно Esme (загубих едно преди 2 години с мокрото гниене) и един онцидиум Dansing lady (огледах всички саксии и взех най-богатото растение с неотворени цветове, само две дребнички) и тя буквално ме изнуди за един дендродиум феланопсис thailand black, но пък сама избра здраво растение с добри корени Simple Smile


сега цветовете се отварят още по-големи - най-големия беше 2см като я купих, днес е ширина на "полата" 4см Wink


Колманарата налива нови булби, поне 4 нови растежа има след прецъфтяването, цветонос още не съм открила. Камбрията току що прецъфтя мъничкия, току що покарал цветонос с който я купих, двете булби на стария цветонос тръгнаха да гният - мазах, мазах и отрязах. Сега има две нови растежчета до друга стара булба по 1см са Simple Smile

# 715
  • София
  • Мнения: 771
ВЕЩИЦА, прекаляваш! Не стига че лиодорото ти ще цъфти с 10 цвята, ами и цимбидиума с 40! Kissing Face

Току що прочетох статия в руски сайт със заглавие: По какво се различават фаленопсиси биг лип, пелорик и бабочка? Най-красивите и разпространени мутации в цвета.
 И пелорик наричат точно това с неотворените листенца...
От друга страна като питам за "видове пелорици"/"species of pelorica" излиза пълен набор на всички вече изброени...
Аз до преди 10 мин мислех, че всичко дето има някакъв бъг се нарича пелорик. Така наречения биг лип, понеже няма устна, за мен си е твърдо в графата пелорици.
Не става ясно кое е правилното от ботаническа гледна точка Simple Smile, но това, което казва ВЕЩИЦА май има логика.

Аз ако опръскам цветовете, след няколко часа ще са на черни петна. Но моите растения живеят на югоизточен прозорец и са подложени по 6-8 часа на това, което наричате директно слънце.
Скрит текст:

# 716
  • Мнения: 14 804
Моите си я изпиха водицата по цветовете,тук там по някоя капчица е останала. 

# 717
  • Варна
  • Мнения: 2 037
А Милтониите и Камбриите, изискват ли по-различни грижи? Купих преди месец, засега ги кисна на всеки две седмици, ама с тези непрозрачни кофички, не мога да преценя как са...

Не съм капацитет, имам милтония от 2 години и половина да кажем. До преди няколко месеца си мислех, че е камбрия, от стара тукашна тема разбрах , че е милтония сънсет. Simple Smile

Моята я гледам по следния начин : сега зимата е на югозападен перваз зад щора, температурата е около 17-18 градуса, саксията е повдигната над камъчета. Камъчетата са в подложката на саксията и там наливам вода, като се изпари водата отново доливам. Отделно съм сложила до нея саксия с насекомоядно растение та и оттам да дърпа влага. Поливам веднъж седмично с киснене за около 30-40 минути. Ноември месец обикновено я стресирам за месец- месец и половина като я изнасям всяка вечер в друга стая с температура 13 градуса и 100% влажност. Като направя така обикновено след месец пуска цветонос. В момента има цветонос, надявам се края на този месец да се отвори първата пъпка. Май месец я изкарвам на северозападна тераса наред с другите ми орхидеи и там стоят докато нощните температури станат 15 градуса. Моята я гледах 2 години в купешки субстрат, след като я пресадих не върви на добре, но засега се държи. Торя рядко, веднъж месечно в активния период и веднъж на
4 месеца профилактично кисна в топсин. Като я мислех за камбрия по същия начин я гледах, нищо не промених в начина на отглеждане, нали си цъфти. Simple Smile

Общо взето така гледам моята милтония, друго за момента не се сещам. Simple Smile

# 718
  • Мнения: 991
... и тя буквално ме изнуди за един дендродиум феланопсис thailand black, но пък сама избра здраво растение с добри корени Simple Smile
Пенева,да са ти честити и браво на детето за страхотния избор.😉
Много я харесвам.На живо цвета е по-тъмен,нали така?Аз усещам и аромат при моята.🥰
 
Скрит текст:

# 719
  • Мнения: 8 082
... и тя буквално ме изнуди за един дендродиум феланопсис thailand black, но пък сама избра здраво растение с добри корени Simple Smile
Скрит текст:
[/spoiler]
Пенева,да са ти честити и браво на детето за страхотния избор.😉
Много я харесвам.На живо цвета е по-тъмен,нали така?Аз усещам и аромат при моята.🥰
 
Скрит текст:
На тази снимка май е най-близо до реалния цвят (цветчето вдясно) Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт