Нашите орхидеи – тема 32

  • 29 677
  • 756
  •   1
Отговори
# 720
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Момичета, за пръскането си има правила - и те не важат само за орхидеите. Трябва да се прави в момент, когато температурата на въздуха няма да доведе до фатално охлаждане, също така, след като е напръскано, растението трябва да има възможност да изпари течността, бързо, без да е напечено от слънце. Така че ако се пръска съобразно тези изисквания, няма причина да има увреждания нито по цветовете, нито по листата.
peneva_a раят за цимбидиума  е ТОЧНО остъклен неотопляем балкон. Моят е южен и в един момент започва много да го напича, та това не му харесва, но нямам по-подходящ... Така че можеш да се пробваш смело. А колманарата като направи булбите би трябвало да цъфне от тях, преди да започне да оформя следващите булби - поне моята така действа. Чакам снимки на цвета - тъкмо моята вече ще е прецъфтяла, да се порадвам на твоята. И честити новички - да те радват дълго Hug
a.n.d.r.e Всъщност цимбЮ е с пет  цветоноса с по около 20 цвята на цветонос и един шести, по-малък. Stuck Out Tongue Winking Eye Той е с по-малък размер цветове, но пък е обилен откъм цъфтеж. Радвам се, че направи цветоносите, надявам се и да успее да цъфне - имам го от миналата година, той е един от двата дето се оплаквах есента че са съсипани, но явно излезе яко растение (пу!пу! да не го урочасам) Ако цъфне ще съм и аз много радостна - такова количество цвят ще бъде радост за окото. А Лио.... тази година пусна два цветоноса, но не удължи старите както очаквах, та ще видим докъде ще я докараме....
Аз чакам ти да се похвалиш - нещо се скатаваш напоследък... Hug

# 721
  • Мнения: 6 388
Много красота на последните страници Heart Eyes Благодаря!
Включвам се и аз с мъничко:
Скрит текст:


# 722
  • Мнения: 350
Аххх, момичета Heart Eyes , много щастлива ме направихте с вашите уникално-красиви орхидеи!!! Heart Heart
Толкова много красота сте показали, и това всичко е домашен цъфтеж при вас, едно огромно БРАВО!!!! Purple Heart
Гласувах за всички, малка е даже тази положителна оценка за вашите орхидеи и усилия, че сте отгледали толкова красота в домовете си!
Мацки, мисля, че трябва да заведете орхидеите си на някоя изложба за цветя, където със сигурност ще спечелят призове и медали, то тези награди биха били за вашия труд да ги отгледате всъщност.


От мен ето тази, с магазинен цъфтеж, Фаленопсис 'Buttercup'. Размер на цвета от 4 до 5 сантиметра. Цъфти само през пролетта и зимата, но изглежда доста нежна...



Момичета, един въпрос.... Какво мислите за тази бяла красавица? Аз лично не бях виждала толкова бяла орхидея. Ами пуснали са я в Orhidei.Bg и веднага е била изкупена, взех снимките от тях:


Уникална е!

# 723
  • Мнения: 11 624
Това жълтото ме разтопи! 😍

# 724
  • Мнения: 1 633
Здравейте, вълшебници! Аз само чета и зяпам вашите красоти, защото моите ги капичнах...
Включвам се за да кажа какво видях на един от островите в Индийски океан - поливаха орхидеите с маркуч. А самите орхидеи бяха "боднати" в половинка от кокосов орех, вързан за стъблото на палма. То, вярно, че там климата е друг, а влажността е в пъти по-висока, но метода с маркуча изключваше пазенете на цветчетата от намокряне. Самото къпане не го снимах, а снимки на цветята не ми се слагат - не съм ги отгледала аз.

# 725
  • Варна
  • Мнения: 25 242
На мен би ми било интересно да ги видя Simple Smile

# 726
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Обожавам жълти цветя Heart Eyes......... А нямам нито една жълта орхидея - явно трябва да се попълни пропускът Grinning

# 727
  • София
  • Мнения: 3 910
Бялата красота е Биг лип - така наричат сортовете, при които устната/престилката и двете странични малки листенца до колонката/носа са сраснати и отворени надолу. Има няколко чисто бели Биг липа - Leontine /понякога е с малко розово по устната/ и Cristal water са най-често срещаните, като има и други. И двете съм ги срещала в Кауфланд и Хоуммакс на цена 10-15 лева.
Пелория се нарича такова изменение на цвета, при което от цвят, който може да се раздели на две симетрични половини само през една равнина /по вертикалата през устната/, се е получил друг, който може да се раздели на симетрични половини през повече от една равнина. Т.е. тряба да има три еднакви външни листенца /сепалии/ и три еднакви вътрешни листенца /петалии/ като не само третото е оформено като устна, а и другите две. Това са т.нар. 3-lips.
Пеперудите /бабочки/ не са пелорици в този смисъл на думата, но често се наричат така. Характерно е специфично симетрично прищипване на петалиите. Наричат ги 2-eyes.
Често пеперудените цветове не се отварят изцяло и се получава нещо като камбанка - имам такива, които си цъфтят всеки път така, независимо от условията на отглеждане и подхранването. Понякога, ако е по-едър цвета изглеждат като повяхнали.
Има и един междинен вид изменение, при който петалиите пак са силно прищипнати, но в края на листенцето. На руски го наричат "Бабулетка", а на български май съм го срещала като Панделка.
Ето една моя панделка Simple Smile

# 728
  • Мнения: 1 633
Ето няколко "катерички" :




# 729
  • София
  • Мнения: 771
Всъщност цимбЮ е с пет  цветоноса с по около 20 цвята на цветонос и един шести, по-малък. Stuck Out Tongue Winking Eye
Sweat SmileSweat SmileSweat SmileSweat Smile е ти се отприщи! 120 цвята наведнъж.... леле, ще се засекат ли всичките? Тва е ще цветна експлозия!
И лиодоро с два цветоноса...., и тъмно лилава ванда, дето трябва скоро да пуска цветонос...., и висяща белина после..., и въобщееее... как си останала без жълтичко се чудя!
Стискам палци за цимбидиума и го чакам с теб се едно на моя балкон живее Simple Smile

Raya, супер изчерпателна информация, благодаря!
И в крайна сметка извода какъв е - като наричаме всички деформирани пелорици, не се изразяваме правилно?
Трябва да е мутация тип пелорик; бабочка; бабулетка; биг лип и т.н.?

# 730
  • София
  • Мнения: 3 910
a.n.d.r.e, да, не се изразяваме правилно, но пък е разбираемо. Всички мутации наричаме пелорици, вероятно защото "мутация" предизвиква неприятноа представа за нещо изродено, а пелорик често е нещо рядко, необичайно и красиво Simple Smile

Офф: Извинявам се за дългия пост - с това домашно обучение заприличах на лектор.

# 731
  • Варна
  • Мнения: 1 951
a.n.d.r.e Аз не смея да им се радвам още - нека цъфнат - че като си знам бързите ръчички, способна съм да ги затрия даже с цветонос както са  Rolling Eyes
А вандюшата миналата година не цъфна, сега и пея мантри всяка сутрин, белким се накани.... Ама ако продължава да ми се куми, като се позатопли ще й поразмърдам чакрите - и без това се каня от доста време.
Ти докъде я докара с твоите хубавици? Две ли бяха или само онази, дето не вървеше добре...

Raya аз оценявам, когато някой споделя знания, а то с две думи няма как да стане - така че за мен няма нужда да се извиняваш Hug

# 732
  • Мнения: 6 388
Забранявам да се извиняваш, Raya Hug Постът ти е супер интересен и полезен. И държа да отбележа - не само този пост.
Ще допълня с произхода на термина:
https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/peloria
"Word origin
C19: via New Latin from Greek pelōros, from pelōr monster"

# 733
  • София
  • Мнения: 10 309


Над_таб, по правило се мокрят само корените, но това е за да не загниват растенията ( в по-хладна среда). Но ако условията позволяват, т.е. Е по-топло, сухо и т.н. не пречи, даже е желателно да се опръскват и надземните части - растенията поглъщат водата с удоволствие Simple Smile

Явно, ще трябва и моите да къпя, излязох на остъклената тераса, където държа марулите, с пуснати щори е 27С и 27% влажност с работещи почти непрекъснато 2 овлажнителя Shocked

Миналата година сложихме външна изолация, по случая без да пускаме парно е непрекъснато 22-24С. Май им е прекалено топло на моите марули от 8, само 2 са пуснали цветонос, нощем отварям прозорец, но под 18С не пада. Завидях на гледащите орхидеи по морето.....

# 734
  • Мнения: 173
Леле Heart Eyes Коралче, такова изобилие от цветове -разкош Heart Eyes
И да ....  разбирам я цветарката - никакви цветя от по 5лв за тебе Stuck Out Tongue Closed Eyes
А това с банята е интересен метод,видимо се чувстват добре. Предполагам,  не разчиташ само на тази влага ?
При мен тепърва ще се отварят красоти. Засега имам само една наредена красота

Поредната сурвачка (и още една заредена - тази година се скъса да цъфти колманарата, за моя най-голяма радост)

Лиото започна да отваря - тази година ще трябва да го пресадя вече, със сигурност


Вещице,твоите изобщо не отстъпват на моите 😍
Всяка орхидея е страхотна.
Когато са за поливане ги слагам в банята,къпем се цялото домочадие на затворен прозорец,естествено.Обливам ги с душа и изцяло разчитам на влагата.Прозореца го отварям сутринта.Торя тези тогава ,когато изкарат нов цветонос(ама понякога забравям)
Така цъфтят постоянно и са с много продължителен цъфтеж.
Ако се науча как да кажа няколко снимки от лятото ще ви покажа и другите 😄
Това правило с влагата важи и за нова,когато взема . Не се стресира и си седи цъфнала много време.
Винаги съм искала да гледам орхидеи,що уморих и изхвърлих...Ако знаех за тази влага,щях да имам вече цял магазин 🤣
П.с Гледам само фалчета,другите не са моите на вид нещо 😂

И един въпрос,някой случайно да е гледал орхидея в тези еко почви (прозрачните топчета,които набъбват от вода)?
На картончето от производител беше обозначена орхидея и бамбук ,тала и не купих-не посмях.

Общи условия

Активация на акаунт