Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 12

  • 43 273
  • 750
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 8 646
Ами...както и когато си решите. Пробвайте детето как седи в столчето. Ако твърде много се крепи на таблата-може да изчакате. Ръцете трябва да са свободни, за да яде с тях.
С какво-печена тиква, сладък картоф, броколи, карфиол...каквото си решите. 
Няма схема за въвеждане на храните-вие може да си спазвате някаква ваша, може и нищо да не спазвате. Обикновено се слагат по 2-3 неща, но може и само 1 храна да предлагате, така ще сте сигурна от какво е ако се опъпчи.
Наистина няма строги правила, това може и да е объркващо за някои родители, но ако оставим притесненията, сметките и тефтерите настрана, всъщност е освобождаващо и облекчаващо. Просто предлагате, каквото ви е удобно и ви хрумне, каквото ви хареса на рафта в магазина.
В блога на Мария Нориега има много информация, надолу е сложила линкове към статии в блога и https://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/
В Pinterest има много идеи за рецепти, както и информация за предлагането на парчета https://www.pinterest.com/search/pins/?q=baby%20led%20weaning&am … ]=weaning%7Ctyped

# 211
  • Мнения: 15
Ами...както и когато си решите. Пробвайте детето как седи в столчето. Ако твърде много се крепи на таблата-може да изчакате. Ръцете трябва да са свободни, за да яде с тях.
С какво-печена тиква, сладък картоф, броколи, карфиол...каквото си решите. 
Няма схема за въвеждане на храните-вие може да си спазвате някаква ваша, може и нищо да не спазвате. Обикновено се слагат по 2-3 неща, но може и само 1 храна да предлагате, така ще сте сигурна от какво е ако се опъпчи.
Наистина няма строги правила, това може и да е объркващо за някои родители, но ако оставим притесненията, сметките и тефтерите настрана, всъщност е освобождаващо и облекчаващо. Просто предлагате, каквото ви е удобно и ви хрумне, каквото ви хареса на рафта в магазина.
В блога на Мария Нориега има много информация, надолу е сложила линкове към статии в блога и https://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/
В Pinterest има много идеи за рецепти, както и информация за предлагането на парчета https://www.pinterest.com/search/pins/?q=baby%20led%20weaning&am … ]=weaning%7Ctyped

Благодаря много! Мисля да започна утре. Пробвах го седи доста стабилно. Леко залита от време на време, но бих казала, че е добре. Утре ще му дам тиква сладък картоф ии тиквичка защото ще са част от ,,трапезата” ако тиквичката е била в контакт с ориз нали няма проблем?

# 212
  • Мнения: 872
Това за мен е едно от най-големите предимства на метода и една от причините да го избера - няма строги правила на въвеждане, точни грамажи и тн. Няма проблем да дадете да опита два зеленчука в началото. То дори не се знае дали въобще ще ги опита, моето първите дни не "ядеше" особено. Главно изучават храната, текстурите.
Също не е проблем оризът, според мен дори и да опита ориз, ако е хубаво сварен - няма лошо.

Кактус, благодаря за идеите, ще потърся. Явно защото съм от мобилната версия на сайта, не виждам подписи Blush

# 213
  • Мнения: 107
Благодаря за отговорите! Някой ми бяха доста полезни. От вчера почнахме с мъжа ми да показваме 3-4 знака, та дано да се получи. Blush Засега само гледа опулен, но се надявам да получа и респонс скоро Grinning

Иначе аз съм доволна от силиконовите чинии с вакуум и пак бих взела за всяко следващо дете! Grinning Малкият до 9-10м ядеше само от таблата, а на 10м вече му взехме чиния и това, което ми харесва е, че предпазва от неволните му движения. Опитвала съм с чинии без вакуум, но без да иска ги събаря постоянно. Сега пак ги обръща, но само когато реши и е целеустремен Grinning

# 214
  • Мнения: 15
И аз благидаря за отговорите. Днес нарочно направих печена тиква вкъщи и добавих малко тиквички с ориз. Малката си хареса тиквата и понеже беше мека, нали е тиква то падна едно мацана, пипане мятане смях. Съжалявам, че не я снимах отвличаше на оранжево жудовище. Къде нямаше после тиква. Всъщност знам къде нямаше тиква в устата. Единственото което не направи беше да я лапне. Оризът беше много интересен, защото се опитваше да го фане, а с неините мечешки лапи и брше трудно и когато успя беше толкова щастлива, че бе го пусна. Успях да насоча ръката към устата. Значи беше толкова учудена, че това не е само игра, а и се яде, че направо очите и излязоха ит ококорване. Тиквичката беше удобна за хващане но прекалено скучна очевидно. Забавно беше да я мятаме и да гледаме как кучето я яде. Направо я опита едно нещо я нищо не опита ама нищо сега сигурно и другата седмица ще намирам тиква, макар че с нашето куче може и да няма скоро никъде. Столът също си похапна и като гледам не му хареса. Нищо поне беше толкова изтощена после, че заспа като пън!

# 215
  • Мнения: 7 776
Имаше тука едно детенце с много силно изявен gag reflex. На Све ли беше детето, забравила съм. Ама ще оценя да пише😊

# 216
  • Мнения: X
Здравейте! С бебето се хранихме в началото с пюрета, но на шест месеца започнах да редувам с ЗВБ и сега е на 7+ преминаваме изцяло към ЗВБ. Исках да ви попитам от кога мога да давам яйца? Разглеждам в различни сайтове като drmodernmommy в инстаграм и други и почти всички рецепти са с яйца. Харесах тази рецепта, но може би е за по-големи бебчовци.

Киноа
Броколи
Яйца
Морков
Брашно
Моцарела
Мляко/АМ

# 217
  • Мнения: 7 776
След 6ти месец може яйце. Ако сте въвели всички продукти, ок. В случая моцарелата за мен е голямо не за тази възраст, но може спокойно да я няма.

# 218
  • Мнения: X
След 6ти месец може яйце. Ако сте въвели всички продукти, ок. В случая моцарелата за мен е голямо не за тази възраст, но може спокойно да я няма.
Благодаря! Въведени са всички освен моцарелата и сложих сирене, обезсолено.

# 219
  • Мнения: 107
Хм, интересно ми стана за моцарелата. Какво е обяснението, че не може? При нас това беше първото сирене, което предложих. Сверих тук:
https://solidstarts.com/foods/mozzarella-cheese/

# 220
  • Мнения: 7 776
Аз не бих дала и обикновено сирене на 7 месеца, изобщо млечни. Най-рано 8 месец бих дала аз.

# 221
  • Мнения: 107
А с оглед алергия или нещо друго?
Аз от 7м почнах лека полека с млечните, но той почти не ядеше нищо, макар да опитваше с интерес всичко. Храненето му се засили към края на 8-мия месец, а реално знаех, че може да изкара на твърда храна към края на 9-тия (и все пак продължаваше да си търси и кърма, както и до сега).
Затова не съм се притеснила, защото количествата бяха свръх малки и храните се въведоха много плавно.

# 222
  • Мнения: 770
Здравейте мами.
Сина ми е на 1 годинка.
Може ли да му се дава кисело мляко и какво като процент..

# 223
  • Мнения: 158
Аз искам да попитам нещо по отношение на яйцата. Въвела съм жълтък от няколко седмици и смятам скоро да въведа и месо, и в мен се пораждат някои въпроси. В класическата схема се редуват ден месо с ден жъктък, това означава ли, че ако искам да дам бананова палачинка за закуска например, това трябва да е в деня без месо? И съответно, когато давам месо трябва да се ориентирам към закуски без яйца (отпядане на повечето видове мъфини, бисквити, палачинки и т.н.).

# 224
  • Мнения: X
Аз искам да попитам нещо по отношение на яйцата. Въвела съм жълтък от няколко седмици и смятам скоро да въведа и месо, и в мен се пораждат някои въпроси. В класическата схема се редуват ден месо с ден жъктък, това означава ли, че ако искам да дам бананова палачинка за закуска например, това трябва да е в деня без месо? И съответно, когато давам месо трябва да се ориентирам към закуски без яйца (отпядане на повечето видове мъфини, бисквити, палачинки и т.н.).

До сега белтъкът се е давал след годинка и съответно препоръката е от 3-5 цели яйца за бебе над една годинка. Според мен когато яйцето е в питка/палачинка/сладкиш тя не е тежка храна и може да се яде всеки ден по една обикновенна палачинка например. Сега новите препоръки са за белтък между 6-8 месеца, така че е малко по-различно. Аз лично не смятам все още да давам цяло яйце варено. Жълтъка ще го вкарвам в пюрето или с филийка, а белтъка в печива.

Общи условия

Активация на акаунт