Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 12

  • 43 228
  • 750
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 8 639
Здравейте Simple Smile Предстои ми захранване на една млада дама след някой друг месец и съм се насочила засега съм BLW като подход. Обаче една тема ми е малко объркана - пълнозърнестите храни. На много места пише да не се дават първоначално заради прекалено високото съдържание на фибри. Тогава неща като мъфини, хлебчета и т.н. с какво брашно ги приготвяте? Бяло рафинирано или нещо друго?
Пълнозърнестите храни са полезни, но трудни за храносмилане от бебе, затова е добре да им се спестяват поне до годинката.
Правите с обикновено бяло брашно или непълнозърнести от различни култури.

# 481
  • Мнения: 245
Здравейте дами,
Извинявам се ако този въпрос изниква често.

Бебка днес става на 6 месеца, и от месеци насам бях твърдо решена да сме ЗВБ, но тя е далече от това да стои седнала, камо ли хем да е седнала, хем да си борави с ръцете и да хапва. Предполагам, че след 3-4 седмици ще е друго положението, но ме притеснява да чакам още толкова дълго време за захранване.

Как се процедира в такъв случай?

# 482
  • София
  • Мнения: 850
Не е нужно да е напълно седнала самостоятелно, това наистина се случва по-късно от 6-ти месец при повечето бебета.

Понеже и моето бебе не седеше хубаво на 6 месеца, а имахме столчето на ИКЕА, просто я уплътнявах с надуваемата възглавница, която върви със столчето. Нямаше никакъв проблем така.

# 483
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Ако се чудите дали да не почнете с класическия метод, имайте предвид, че за него също е хубаво да са развити тези умения - седнало положение и интереса към храната. Те не се приписват само за ЗВБ, а на всеки вид захранване. Според мен или почакайте още или направо започвайте със ЗВБ. Не е нужно да хапва в началото, може само да си играе с храната, да я побутва и докосва. Simple Smile

# 484
  • Мнения: 245
Благодаря ви!
Тя всичко, което пипне си го слага после в устата, така че все си мисля, че ще хапва.
Просто вече като стана на 6м и се притесних, че закъсняваме и леко започнах да обмислям традиционния начин - но хич не го усещам като правилен някак си.

# 485
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Не се притеснявайте и не бързайте. За ЗВБ се иска доста търпение, тъй като някой деца почват да хапват чак на 7-8м, а да заместват хранене чак към 1 год. И това е нормално. Има и бързаци естествено, дано да сте от тях. Blush
Но като цяло при ЗВБ ползите се виждат на по-късен етап, а в началото ще има доста нерви и чуденки... Яде ли нещо това дете, не яде ли, пак всичко на земята, само готвя и хвърлям.. Sweat Smile  Ей такива неща. Но в някакъв момент чудото се случва и после ще сте много доволни, че сте изтърпяли този период. Heart
При класическия метод е обратното - повечето деца в началото гълтат манджата машинално и родителите са доволни, че детето се е наяло. На по-късен етап обаче може да изникнат най-различни проблеми.

# 486
  • Мнения: 6 873
Вчера бяхме на педиатър. Тя знае как захранвам, макар че каза, че познава няколко майки, които са почнали, но бързо са се отказали, понеже децата се давят.
Така, де, пита ме хапва ли детето жълтък, а аз отговорих "Според нещата, които четох, при липса на обремененост може направо цяло яйце, така че хапва цяло яйце, а да видите кюфтета как набива." Grinning
Аз съм доволна засега от нашето ЗВБ приключение. На осем месеца, предлагам две-три хранения на ден, кърмим се все така на поискване, а вчера излязоха кръвните изследвания - 124 хемоглобин, което смятам, че е идеално.
Гледам да не си поставям цели (и ми е много трудно!) и да преглъщам къпането два-три пъти на ден (тук кръстът ми протестира!). Grinning

 Сега малко въпроси.

1. Искам вече да предлагам храната на хапки. Щом пинсетния захват е достатъчно добър за снакс, значи може да пробваме и с храната. Тя всъщност обожава боровинки засега, яде ги със страшен устрем и се справя. Въпросът е на колко едри хапки трябва да е нарязана храната във връзка с опасността от задавяне?
2. В понеделник мисля да предложа лешников тахан по следната схема - мазвам на ръчичката, чакам 24 часа, мазвам на бузката, чакам 24 часа, мазвам на устните, чакам 24 часа, предлагам в храна. Как ви се струва?
3. По-малко неприятна тема, но все пак част от захранването - девойката от седмица е със запек... Има изхождания всеки ден, но са твърди и много тъмни, видимо се мъчи детето. Давах парченца круша, половинки сливи, накрая на пюре ги направих и я храних, докато и тя ядеше, педиатърката ме посъветва да давам накиснати сушени сливи и да пие водата, но детето е меко казано отвратено (сигурно защото и изглеждат отвратително Rolling Eyes). Не знам какво да правя, тревожа се, а и както се досеждате, човек със запек не е много весел човек. Някакви съвети за справяне със запека?
4. И пак на тема хранене - как предлагате прибори? От буквално третото хранене предлагам, когато пълня лъжичката и я подавам, се сеща какво трябва да стане и сама посяга да я вземе, но като цяло не се справяме в това отношение. Яде с нас възможно най-често, та да вижда, показвам и каква е идеята на вилицата, обаче не знам всъщност как да подходя.

# 487
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Welt, така е с къпането, при нас продължи бая време Sweat Smile  
 
По въпросите:
1. Боровинките в тази възраст трябва да са на четвъртинки, а малко по-нататък може и на половинки. Иначе за другата храна - ако е добре приготвена може цели големи парчета. Имам предвид например, ако готвиш картофена манджа няма нужда да се режат на дребно картофите специално за нея - те са меки, ще си гризе и мачка. Всякакви тестяни неща пък съм давала цели - цял мъфин, цяла гризина, цяла палачинка. Справят се децата. Simple Smile
2. Много сложно. Sweat SmileДадох му директно да хапва предвид, че не е с обремененост. В solidstarts пише, че лешниково масло може да се дава от самото начало - 6+ месеца.
3. За запека при нашия помагаха много овесените ядки и като цяло пълнозърнести неща - дори пълнозърнеста паста. Фъстъченото масло също учудващо добре го разхлабва.
4. Ние предложихме прибори чак на 8м за първи път, но му ги оставях само да си играе с тях и ако стане нещо - стане. Не съм имала високи очаквания. Grin

# 488
  • София
  • Мнения: 8 639
Вчера бяхме на педиатър. Тя знае как захранвам, макар че каза, че познава няколко майки, които са почнали, но бързо са се отказали, понеже децата се давят.

Повечето майки са доста тревожни и твърде много следват някакви измислени правила. Работя ежедневно с родители, повечето са с бебета и ми прави впечатление, че са притеснени. Изглеждат несензитивни към бебетата си, но го отдавам на някакво притеснение от мен, може би, от това, че не са вкъщи...не знам и аз. Новородени бебета, отварят уста, мънкат и търсят да сучат и е очевидно, че са гладни или търсят успокоение. Майката вади от 100 кладенеца вода, че да не го нахрани(без значение дали кърмят или с ам)и се почва смяна на пелени, друсане, шъткане...а то плаче за хранене. Та се налага понякога да се боря с тях да седнат и да ги нахранят. И после чудодейно бебето е спокойно. Така е и със захранването, от всяко закашляне се подскача, не им хрумва, че може да е нормално, че зад това стоят нормални рефлекси. И е нужно дори, за да се научи детето. Много несигурни родители има, ако не познават някого, който да ги подкрепи се отказват.

1. на колко едри хапки трябва да е нарязана храната във връзка с опасността от задавяне? зависи от формата, но половинки е ок. грозде, едр боровинки- а две.
2. Как ви се струва? ами...решението си е на майката. Аз бих го намазала на филия и ще го дам, зависи вече дали детето е предразположено към алергии. Моите са и имат, но ако има-има, колкото и да го мажа и чакам. Но така съм си избрала аз, вие си правите, каквото ви е комфортно.
3.  Някакви съвети за справяне със запека? Може да я оставяте и гола, много деца се научават да стискат ато усещат акото и не се изхождат в пелената. Големият ми син беше така и след един голям запек забелзах, че като го съблека се изаква веднага Имах гърне, което майка ми беше купила и го слагах-веднага свършваше работата. И така започна да ака само там, слагах го сутрин  вечер. Малкото ми дете имаше сериозен запек, защото беше много лакомо. Какво ли не давах, на гърне, голо го държах. Оправи се след годинката, когато една седмица му давах домашен кефир(по лъжичка в киселото мляко, на деца не бива да се дава много). Изпражненията се промениха коренно и повече не е имал запек, само сега  впо-късна възраст при боледуване. Но за дете под годинка не бих препоръчала да се дава кефир, доста е силен и може да докара дискомфорт. По-скоро с педиатъра дасе обсъди пробиотик.
4.  как предлагате прибори? ами...давах и те мажеха. Някъде от 9-и месец нататък. Големият ми син се научи добре на годинка, малкото на година и три месеца, той нямаше търпение за такива неща.

# 489
  • Мнения: 10 883
За запека и аз бих препоръчала пробиотик, най-доброто в момента на пазара е Нарине Бейби, но са доста "сложни" за даване и съхранение. Но си ги изпращат в хладилна опаковка, а темперирането при даване се оказа по-лесно отколкото мислех.

Лешниковия тахан бих дала директно, без толкова подготовка, но ако има обремененост и е за спокойствието на майката, може и така.

# 490
  • Мнения: 6 873
За тахана - благодаря! Ще преосмисля, това го слушах в един уебинар. Но нямаме алергии нито ние, нито детето, така че ще съм по-смела.
Боровинките и ги сплесквам на диск и така ги яде.
Колкото до задавянето - на мен доста пъти са ми казвали "теб не е страх" с подтон "хич и не ти пука и не се притесняваш".

# 491
  • Мнения: 1 517
Аз даддох тахан на 8 месеца (лешников) буквално близна от лъжичката. Направи зверска алергия, поду се, целия беше червен и дишаше трудно. Овлладяхме за 2 дни с фенистил, но имайте едно на ум.
Детето е захранено и досега е нямало алергия към нищо.
Сега имам страх да предложа и ядково мляко.

# 492
  • Мнения: 858
Момичета, освен капки фенистил какво противоалергично имате? Изписвали ли са ви антихистаминов препарат или нещо по-сериозно от фенистил?

# 493
  • Мнения: 5 065
Момичета, освен капки фенистил какво противоалергично имате? Изписвали ли са ви антихистаминов препарат или нещо по-сериозно от фенистил?
Той Фенистил си е антихистамин и е подходящ за бебета. За по-големи деца има и други препарати. Моят дивак е на 10 месеца почти и освен капките Фенистил имам и инжекции Метилпреднизолон , което е еквивалент на Урбазон.

# 494
  • Мнения: 6 873
Леле, Тинки, не мога да си представя какъв ужас си изживяла!
Аз вчера ти прочетох поста точно минута преди да дам лешников тахан и направо ми призля.
Бях направила кремче от авокадо, банан, лъжичка рожков и лъжичка тахан. Мазнах първо на бузката, после на устните и изчаках по минута да видя ще стане ли нещо. После и връчих лъжичката. Grinning Няма реакция засега, днес пак ще предложа.

Общи условия

Активация на акаунт