Професия учител - 11

  • 51 648
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте, набързо само да ви питам-лекторите трябва ли да присъстват на първия учебен ден? Ако са назначени на работа от 15.09?

# 721
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Здравейте, набързо само да ви питам-лекторите трябва ли да присъстват на първия учебен ден? Ако са назначени на работа от 15.09?
Според мен е желателно. Разбира се, ако нямате друга работа.

# 722
  • Мнения: 511
Аз питам за самото ночисляване на ПКС-то към заплатата, а не за заплащането за курсовете и изпитите. Благодаря!
Заплащането на ПКС е уредено в КТД (може да е заложената сума в отрасловия КТД, може да е сума, договорена в общинско КТД)  и вътрешните правила за работна заплата.
Ето тук май са последните КТД - http://www.sbubg.info/sbubg.php?page=54&lang=bg.
Има разписани и сумите за ПКС на ниво отраслово КТД
V - 30 лв
IV - 35 лв
III - 50 лв
II - 70 лв
I - 90 лв
Където има подписани КТД с община и т.н., сумите може да са по-високи.

# 723
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
В Пловдив определено са по-високи сумите, но и ново КТД беше подписано в началото на годината

# 724
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Питането беше за финансирането, не за това къде е уредено ПКС-то.

# 725
  • Мнения: 1 788
Здравейте, набързо само да ви питам-лекторите трябва ли да присъстват на първия учебен ден? Ако са назначени на работа от 15.09?
Знам, че трябва да присъстват на педагогическите съвети. Иначе на първи учебен ден всички присъстват, но по-скоро с информативна цел - графици, кабинети, и т. н.

# 726
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Няма допълнително заплащане за ПКС, изплаща се от бюджета. Затова и директорите правят разни врътки, като да се опитват да не го изплащат през ваканциите. Който им се върже, си е за негова сметка. Но пък имат сметка повече учители да имат ПКС, гледа се при инспектирането, евентуална акредитация на училището и т.н.

Фейсбук току що ми предложи тази статия:
https://www.marica.bg/plovdiv/obrazovanie/veterinari-i-yuristi-n … JYsDXFUANKPPWZOR0

Заглавието е "Ветеринари и юристи напират да стават учители". Аз също не съм завършила педагогика, но определено заплатата не е нещото, което ме накара да работя като учител. Преди години започнах със стартова заплата 145 лева. Към днешна дата съм убедена, че не ми се работи нищо друго, въпреки че получавам предложения понякога. Единственото, което ме докарва до бяс е бумащината.

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
В Пловдив определено са по-високи сумите, но и ново КТД беше подписано в началото на годината

Всъщност КТД-то в Пловдив ще се подпише тази седмица. Ето и сумите за ПКС:

1. За професионално-квалификационна степен: Влиза в сила от 01.01.2022г.
а) за V ПКС       не по-малко от 35 лева;
б) за ІV ПКС    не по-малко от 45 лева;
в) за ІІІ ПКС       не по-малко от 60 лева;
г) за ІІ ПКС       не по-малко от 80 лева;
д) за І ПКС       не по-малко от 100 лева.
           2. За образователна и научна степен „доктор” или научна степен „доктор на науките”, свързана с изпълняваната работа, не по-малко от: Влиза в сила от 01.01.2022г.
а) 140 лв. – за „доктор”
б) 170 лв.  – за „доктор на науките”.

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Значи моя грешка е за Пловдив. Сега се сещам, че май наистина предстоеше сега да се подписва.

# 729
  • Мнения: 193
Здравейте колеги!
Първо искам да благодаря на тези, които попълниха анкетата, която бях пуснала преди повече от седмица.
Имам един въпрос, но преди това малко предистория..
Работя като начален учител и съм класен ръководител от миналата година. Пуснах си платен отпуск от 05.06, но за съжаление претърпях инцидент на 04.06 и се наложи операция. Излязох в болничен, който сега ми удължават, съответно си прекратих отпуска. Остават ми 49 дни отпуск, но не знам до кога ще продължа с болничните. / скъсах ахилесово сухожилие и знам, че възстановяването не се случва бързо/
Първият ми въпрос е дали мога след болничните да си пусна отпуск, въпреки че е през учебно време. Ако пожелаят да се върна на работа след изтичането на болничния и след пълното ми възстановяване, дали ще ми изплатят отпуска?
Другото, което ме вълнува е, че ми бяха обещали да ми дадат допълнителни часове, но сега предвид това, че не се знае кога ще се върна на работа, дали ще ми ги дадат.. / става въпрос за английски език/.

# 730
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Здравейте колеги!
Първо искам да благодаря на тези, които попълниха анкетата, която бях пуснала преди повече от седмица.
Имам един въпрос, но преди това малко предистория..
Работя като начален учител и съм класен ръководител от миналата година. Пуснах си платен отпуск от 05.06, но за съжаление претърпях инцидент на 04.06 и се наложи операция. Излязох в болничен, който сега ми удължават, съответно си прекратих отпуска. Остават ми 49 дни отпуск, но не знам до кога ще продължа с болничните. / скъсах ахилесово сухожилие и знам, че възстановяването не се случва бързо/
Първият ми въпрос е дали мога след болничните да си пусна отпуск, въпреки че е през учебно време. Ако пожелаят да се върна на работа след изтичането на болничния и след пълното ми възстановяване, дали ще ми изплатят отпуска?
Другото, което ме вълнува е, че ми бяха обещали да ми дадат допълнителни часове, но сега предвид това, че не се знае кога ще се върна на работа, дали ще ми ги дадат.. / става въпрос за английски език/.
Здравейте. Първо бързо възстановяване, много са сериозни травмите в тази част на крака. И при мен се случи нещо подобно. От 28.06. бях в отпуска, но същия ден паднах и контузих глезена. Бях 3 седмици с гипс и болничен 30 дни. Реших да не продължавам болничния и от 04.08. пуснах отпуска до 10.09. Надявам се през оставащото време да се оправя (все още куцам и глезена след претоварване се подува), ако не - пускам пак болничен.
Според мен няма да ви позволят отпуска през учебно време, няма и да се плати. Само при напускане се плаща. Щом имате право на болничен и не сте добре, възползвайте се. Отпуската ще се прехвърли за следващата година. Най-вероятно и допълнителните часове няма да ви възложат, но пък ако няма кой друг да ги води, може и да ви ги дадат.

# 731
  • Мнения: 193
Благодаря и на вас бързо възстановяване!
Аз все още съм с гипс, казаха 45 дни, на 18-ти ще го свалят и тепърва ми предстои рехабилитация.
Предпочетох да удължа болничния, защото ми казаха, че веднъж прекъснат после едва ли не трябва да им се молиш, за да ти издадат отново за повече от 10 дни.

# 732
  • Мнения: 805
Зла вещица, благодаря за ценната информация! От къде я черпиш?
Някакви други увеличения предвиждат ли се? На класното ръководство примерно?

# 733
  • Мнения: 27
Здравейте,извинете ме,че нахлувам в темата искам да попитам,какво трябва да запиша за ресурсен учител?
Нямам завършена педагогика.
Специална педагогика ли трябва или учителска правоспособност.
Има и квалификации също, по два семестъра.
Имам магистър психолог,магистър икономика,психологията мисля ще ми помогне.
Ще се радвам да пише някой,който е запознат.
Благодаря ви и успех !
Да, бакалавър Психология ще Ви помогне. В НБУ има такава програма, изискват се или бакалавър Психология или учителска правоспособност. 2 семестъра. Моя приятелка я завърши и е доста доволна.

# 734
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Зла вещица, благодаря за ценната информация! От къде я черпиш?
Някакви други увеличения предвиждат ли се? На класното ръководство примерно?

Участвам в преговорите.

Скрит текст:
3.Учебните часове по учебни предмети над минималната норма преподавателска работа на педагогическите специалисти/лекторски часове/ се заплащат, ако те са отчетени при определяне на основната работна заплата, както следва:
3.1. За педагогически специалисти с висше образование и образователно-квалификационна степен „магистър“ или „бакалавър“ – не по-малко от 9.00 лв от 01.01.2022 г.
3.2. За педагогически специалист, притежаващ професионална квалификация „учител“, но не отговарящ на изискванията за заемане на конкретната длъжност не по-малко от 7.00 лв
3.3. За педагогически специалист със средно образование 6.30 лв.          
          4. За преподаване учебни предмети на чужд език, без учебен предмет „чужд език“ – не по- малко от 30,00 лв
5. За водене на училищна документация и консултиране на родители, деца и ученици се изплаща допълнително трудово възнаграждение за действително отработено време както следва:
5.1. На класните ръководители за консултиране на родители и ученици и за водене на задължителна документация на съответната паралелка - не по-малко от 48.00 лева месечно /влиза в сила от 01.01.2022г./
5.2. На учителите в ДГ за водене на задължителната документация на съответната група и за консултиране на родители и деца – не по-малко от 24 лв.месечно /влиза в сила от 01.01.2022г./
5.3. На педагогическите специалисти в подготвителните групи в училище и в групи за целодневна организация на учебния ден - не по- малко от 22 лева месечно /влиза в сила от 01.01.2022г./
5.4. На педагогическите специалисти, ръководители на групи в ЦПЛР - не по малко от 15 лв месечно.
5.5. На педагогическите специалисти, които извършват дейности по ИКТ и не са ръководители на компютърни кабинети, на които е възложено обработката на задължителната електронна документация – 30 лева, в случаите, когато им се възлага и поддръжка на образователни платформи за работа в електронна среда, се изплаща допълнително трудово възнаграждение не по-малко от 40.00 лева месечно, в сила от 01.01.2022г.
5.6. На учители, водещи документация на ученици в задочна или самостоятелна форма на обучение се заплаща не  по-малко от 60 лева годишно.
8. За работа с деца и ученици със специални образователни потребности на директори, учители и педагогически специалисти    членове на организациите, страни по договора не по-малко от 35 лв. Възнаграждението се изплаща за действително отработено време през периода на учебните занятия, а в детските градини и през летните месеци, когато работят с деца със СОП /влиза в сила от 01.01.2022 г./
9. Допълнително трудово възнаграждение за работа с деца със СОП се изплаща на  помощник-възпитателите в детските градини в размер на 20лв. /влиза в сила от 01.01.2022 г./

Все пак да изчакаме подписите Simple Smile

Последна редакция: сб, 14 авг 2021, 23:30 от ЗлаВещица

Общи условия

Активация на акаунт