Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 35

  • 43 979
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 058
Ето една статия,  която прави обзор на последните проучвания за холестерола. Та според тези проучвания няма връзка м/у висок холестерол и ССЗ. С гугъл се превжда добре от фр.

https://french.mercola.com/sites/articles/archive/2020/09/12/tau … se-cardiaque.aspx

# 706
  • Мнения: 18 542
В добавка, Американската асоциация по сърдечни болести тихомълком са затъркали препоръките за горна граница за консумация на холестерол поради недостатъчно данни.

# 707
  • Мнения: 5 402
Най-накрая се видях с ендокриноложката и да, потвърди, че имам инсулинова резистентност.
Аз си го знаех, но въпреки това ми стана доста криво.
Засега няма да пия лекарства, само ми препоръча хранителна добавка Inofolic, за да регулираме цикъла и да не се налага да го предизвикваме с Дуфастон.
Имам и лека хипофункция на ЩЖ, та каза да не изключвам напълно въглехидратите. Разбрахме се да оставя бобовите в менюто.
Даде опция за закуска да приемам протеин на прах с кисело мляко, но това в зависимост от семейния бюджет, защото хубавите такива били скъпи.
Също така посъветва когато мога да хапвам морска храна (качествена), била много полезна при ИР.
Та така с две думи при мен.
Малко ми е криво в момента, защото се чувствам като обречена до живот с тази диагноза (което реално си е така), но предполагам ще свикна с идеята лека полека. Sad

# 708
  • Мнения: 681
Запис от мен. Последните 4 години качих 25кг заради пиене на антидепресанти. Сега съм в период на спиране на хапчетата, но доколкото разбрах от доста  четене по темата, защо всички, които пият АД пълнеят, е защото отключваш ИР. Честно казано не разбрах какво е точно ИР, но съм обезпокоена, защото каквото и да правя не мога да отслабна. Преди хапчетата много лесно свалях. Тия дни ще пускам ИР, да видим. Има ли сред вас такъв случай, след прием на АД. Благодаря!

# 709
  • Мнения: 1 434
Рокет, а кой те излъга, че ИР е доживот? Имаш възможност да подобриш чувствителността на клетките си към инсулин и само от теб зависи до каква степен ще го направиш.

# 710
  • Мнения: 5 402
Рокет, а кой те излъга, че ИР е доживот? Имаш възможност да подобриш чувствителността на клетките си към инсулин и само от теб зависи до каква степен ще го направиш.

Ами, по това, което съм чела и по това, което говорихме с лекарката уж излиза, че не де лекува.
Под "до живот" визирам, че състоянието изисква коренна смяна на старите навици и изграждане на нови такива за постоянно.
Не 6 месеца да спазвам режим, на контролата всичко да е наред и после пак да нагъвам вафли, шоколади и хляб, както правех до сега. 😆

# 711
  • Мнения: 13 090
Е то от нагъване на вафли никой не е прокопсал, те и други неща ще ти се повредят ако тези "храни" са ти редовни в менюто.
Ще се успокоиш като свикнеш и се подобриш, особено като установиш че то хич не е зле да се чувстваш добре и всъщност да си де храниш доста добре, за разлика от повечето хора "на диета". От всеки си зависи дали ще го приема като нещо хубаво или като мъчениство.

# 712
  • Мнения: 31 966
Протеините на прах не са за хора с ИР.

Има ли разлика м/у това да си купиш инозитол и витамин В 8?

Последна редакция: чт, 18 мар 2021, 19:39 от Елора

# 713
  • Мнения: 1 434
Реално е избор на пациента дали ще премахне ИР от живота си, или ще си гълта хапчета, ще си маа вафлите и ще си живее с болестта. И ще се влошава, разбира се. Защото хапчетата замазват симптомите, но не лекуват, а напротив - увреждат допълнително и други неща. Лекарите понякокога не им се занимава, и отчасти вече разбирам защо - голяма част от хората никак не са склонни да се разделят с преработени храни, захари и тесто.

# 714
  • Мнения: 5 402
Елора, и аз мислих за Инозитол, но ми изписаха Инофолик. Не спорих, защото съм го пила преди няколко години и тогава реално ми помогна да вкарам цикъла в норма.
Сега мисля да го пия докато не свикна с НВ режим, а после смятам да го спра, ако дай Боже всичко върви нормално. Simple Smile

Arwen, аз от мухането на шоколади и сладко се отказах в момента, в който АГ заподозря инсулиновата резистентност.
Поне това успях да свърша за 1 месец! 😉

Да питам за спортът с ИР има ли проблем да е кардио?
В групата във ФБ едно момиче е споделило, че при него се отделя кортизол, а от там се вдига и инсулина, затова силовитв упражнения са предпочитане. Реално аз имам кростренажор и ми е най-достъпният и левен вариант да спортувам.

# 715
  • Мнения: 31 966
Някой тук беше дал клип на английски и кростренажора не бил уж за хора с ИР.
Хич не ме интересува.
Нямам проблеми с кортизола, карам си го от много години.
Редувам силови и кардио.
Обикновено кроса ми е два пъти в седмицата, но се случва и по един. Правя го интензивно, че не ми се отразява добре, ако карам час. Затова въртя много бързо на интервали 40 минути. 9 минути бързо, 1 минута по-бавно, един вид като релакс.

Купих с В 8 на солгар. Честно казано има ефект върху цикъла. Не че имам проблем, просто спря това кървене след като приключи.

За протеините на прах съм писала в първия пост, ама го няма в темата, че е скорошна редакция.

# 716
  • Мнения: 790
На мен добре ми се отразяват само ходенето и йогата. За да свалям кг обаче трябва да правя поне по 20000 крачки на ден, а не ми се получава в последно време. Вкъщи имам колело, но ако седна на него въртя със скоростта на охлюв. Аз може би заради Хашимото имам много висок пулс и според фитнес гривната ми постоянно съм в режим на изгаряне.

# 717
  • Мнения: 13 090
Ходене най-добре ми действа, с уговорката че за по-сериозен спорт ми липсва нещо дисциплината и хич не съм постотянна заради това... Като ме прихванат, започвам клекове и тем подобни, ама за съжаление не ме държи дълго. Кростренажор имам, ползвам го предимно когато се задържа из къщи и по някаква причина не се разхождам навън. Не бих го нарекла кардио, понеже зор не си давам да е на голямо натоварване и не махам крачолите все едно тичам, просто гледам да навъртя няколко километра там вместо липсващата разходка навън. Един час да се развявам на него, дори не си го представям ако е със скорост на тичане. Това не го разбирам, да въртя и тичам все едно че съм хамстер. Колело как въртят някои не знам, аз сигурно бих заспала на него, то хем и поседнала там. По-добре кростренажор че раздвижва и горната част и поддържа и стойката прилична по време на тренировка.
Не съм за пример хич, но дори и това което правя дава голяма разлика в сравнение с преди, така че си го броя в положителна насока. Хубаво би било да спортувам повече, само дето не успявам да се накарам за постоянно, голяма съм шматка в това отношение. Започвам и ме държи няколко дена и до там. Затова гледам до работа и/или обратно да съм пеша поне в едната посока, ако не и в двете. Пазаруване и тем подобни също са ми пешеходни. Да не говорим че работата ми уж е на бюро, но ми се е случвало и в рамките на работния ден да "навъртя" и по 2-3 хиляди крачки вътре в обекта, та не е досущ седяща постоянно.

Ходене и клекове са супер за нас и не са ангажиращи с екипировка или зала. В долната част на тялото са най-големите мускули , а за ИР е важно мускулите да са активни, за да са по-чувствителни към инсулина. Или кратки интервални тренировки, с редуване на висок и нисък интензитет. Силови, при желание и възможност също са хубави за нас. Танци някакви и йога също звучи много добре, но там кой знае кога ще се нормализира трайно положението, че да може да се посещават такива групи нормално и редовно...
Кардио чак да ти излиза джигерът от зор и без това не е най-доброто за някой с повече наднормено тегло или просто дето не е спортувал до преди това. Щото за някой дето е живял заседнало, кардиото си е точно това - голям зор и с него и голяма вероятност да се откаже скоро, плюс доста вероятни травми. Това без да броим кортизола нали, щото то ако езикът ми е увиснал до коленете, кортизолът сигурно ще ми се е качил до небето, няма как иначе Grinning

# 718
  • София
  • Мнения: 17
На мен добре ми се отразяват само ходенето и йогата. За да свалям кг обаче трябва да правя поне по 20000 крачки на ден, а не ми се получава в последно време. Вкъщи имам колело, но ако седна на него въртя със скоростта на охлюв. Аз може би заради Хашимото имам много висок пулс и според фитнес гривната ми постоянно съм в режим на изгаряне.

Това с пулса въобще не ми се струва добре и едва ли е от Хашимотото. За да ти показва гривната, че си в режим на изгаряне трябва да си >120-130+, което ми се струва опасно за постоянен пулс. Правила ли си консултация с кардиолог?

# 719
  • София
  • Мнения: 11 491
Елора, Инозитола в каква връзка? Някъде чета, че могат да се приемат до 4 грама на ден, а препоръчителната доза (от производителя, в листовките) е 0,5 грама - т.е. 1 хапче на ден.
Каква роля играе, подобна на берберина?

Общи условия

Активация на акаунт