Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 45 415
  • 738
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 35
Здравейте! Може ли коментар на моите резултати? Нисък ли е прогестерона за 7ми ден след предполагаема О? И ТСХ май е малко високо... на 29г. съм, след 2 спонтанни аборта и се чудя възможно ли е заради нисък прогестерон да са се случили още в 5г.с.

# 61
  • Мнения: 3
Здравйте,
Включвам се и аз с молба за разчитане на резултат.
Изследването е на 3 ден от МЦ.
Правим опити за бебе от няколко месеца без успех. Използвам тестове за овулация, но никога не съм засичала категоричен положителен резултат(тестовата линия никога не е толкова наситена като контролната).Имам едно дете на почти 2 г.
Миналата година имам един спонтанен аборт в 5г.с.
На прегледа след спиране на кървенето ми казаха, че имам миомен възел, но ме увериха, че той не пречи за забременяване.




Благодаря предварително!

# 62
  • Мнения: 480
Здравейте. И аз ще помоля за коментар на тези резултати.

# 63
  • Мнения: 60
Много съм притеснена от последните ми изследвания и моля, Денис, дай ми накакви насоки – откъде може да е този толкова висок Естадиол и как може да се понижи ? И съответно как да се повиши Прогестерона ? Цикъла ми както си беше супер редовен на 28 дни, винаги с доказана О,  и този месец не дойде. Закъснението от 10 дни, напрегнати гърди с много чувствително болезнени зърна, подут корем и БТ не мръдна целия месец – все си е 36, 6 – 36, 8.
Ето ми резултатите от днес:
Холетерол  5,87 mmol/l      до 5,20
Триглицериди    1,98 mmol/l    до 1,70
TSH          1,340 mlU/l       до 0,300 – 4,200
ТАТ         895.00 lU/ml      до 115.00
МАТ       110.00  lU/ml     до  34.00
HOMA   3,62 индекс (рискова)
Прогестерон    4.050  nmol/l   ф.ф. 0.18 – 2.84; о.ф. 0.38 – 38.1; л.ф. 5.82 – 75.9; меноп.. До 0.40  nmol/l
Естрадиол     1 715.00 pmol/l  ф.ф. 45.4 – 854; о.ф. 151 – 1461; л.ф. 81.9 – 1251; меноп. До 505 pmol/l

Последно приемам Витекс по 1 на ден, ФК, Селен, Вит. Д, Вит. Е, Цинк, Омега 3, пила съм чай от малинови листа и ям често нар.

# 64
  • София
  • Мнения: 35 978
Здравейте! Имам нужда от мнение, има ли голямо отклонение ТСХ хормон, ако изследването е направено вна 2 ри
Скрит текст:
ден от  МЦ и след като е взет Л-тироксин преди това? Наложи се днес да го направя, както и fT4, но не съм сигурна дали резултата ще е обективен. Правих преди 2 месеца изследвания по правилата, всичко беше в норма, но от 20 дни насам ми опада половината коса, а цикълът се забави с 20 дни и ми назначиха спешно тези хормони, както и гликиран хемоглобин.Все си мисля, че нещо с пролактина не е наред, но докторката каза това да проверя и сега се чудя, дали не трябваше да пусна първо само ЛХ, ФСХ, пролактин, тестостерон и естрадиол. Моля за мнения.
Дай да видим изследванията преди и сега.
Л-тироксин не трябва да се приема преди изследването, да не си пил кафе, да е сутрин рано и на гладно и т.н.
За косопада - всички андрогени ( посочени на 1 стр.) Обременяване с глюкоза( за ИР) , желязо, феритин, В12, ФК, вит. Д, цинк, селен. мед ....
Косопадът може да е и от неправилно хранене, някаква стриктна диета преди 1-3-6 месеца


Здравей, Денис,
Направих част от допълнителните изследвания на 3-ти ден от цикъла. Не можах да тествам селен, цинк, феритин
Скрит текст:
и трансферин, тъй като се оказа, че лабораторията не ги прави .... ще трябва да отида пак за тях. Но като гледам ТАТ и МАТ са завишени. Какво мислиш?
Здравей!
Желязото е малко ниско, феритина може да е и по-висок ( 100-120)
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ ...антителата са високи - трябва да се консултираш с Ендокринолог.
ФК може да е и по-висока
Имаш ИР
Не е страшно - тези отклонения могат да се коригират/контролират.

Здравейте! Може ли коментар на моите резултати? Нисък ли е прогестерона за 7ми ден след предполагаема О? И
Скрит текст:
ТСХ май е малко високо... на 29г. съм, след 2 спонтанни аборта и се чудя възможно ли е заради нисък прогестерон да са се случили още в 5г.с.
Здравей!
Прогестеронът е нисък и показва, че не е имало О., но Е2 е добре, респ. малко вероятно да има ЗФ/киста, но ако искаш отиди да те видят и на УЗ. ... има вариант и да не е определен точно деня на предполагаемата О.
Инсулинът е висок, вероятно си с ИР
ТСХ е добре ... следи хормоните през 3-4 месеца и ако има сериозни отклонения, консултирай се с лекар.
Имаш лека Хипофункция на ЩЖ.

Последна редакция: вт, 26 яну 2021, 14:04 от denis.

# 65
  • Мнения: 69


Здравейте, пуснах днес отново изследвания .. по препоръка на лекар, днес е 6ти ден от цикъла ми, смятам, че е фоликулна фаза, моля за коментар според вас окей ли е, по това което виждам едтрадиола е висок?

# 66
  • София
  • Мнения: 35 978
Здравйте,
Скрит текст:
Включвам се и аз с молба за разчитане на резултат.
Изследването е на 3 ден от МЦ.
Правим опити за бебе от няколко месеца без успех. Използвам тестове за овулация, но никога не съм засичала категоричен положителен резултат(тестовата линия никога не е толкова наситена като контролната).Имам едно дете на почти 2 г.
Миналата година имам един спонтанен аборт в 5г.с.
На прегледа след спиране на кървенето ми казаха, че имам миомен възел, но ме увериха, че той не пречи за забременяване.




Благодаря предварително!
Здравей!
ТСХ е добре, Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ, добре е да се консултираш с лекар и да следиш по-често хормоните -3-4 месеца.
Е2 е висок, провери и другите андрогени ... при миома/миомен възел не е добре естрогените да са високи.
Направи тест за ИР - ако имаш по-висок Инсулин, това също може да е причина за по-високи нива на андрогените и естрогените. При високи нива на андрогените има и високи нива на естрогените.


Здравейте. И аз ще помоля за коментар на тези резултати.
Скрит текст:
Отговорих ти ... някъде


Много съм притеснена от последните ми изследвания и моля, Денис, дай ми накакви насоки – откъде може да е
Скрит текст:
този толкова висок Естадиол и как може да се понижи ? И съответно как да се повиши Прогестерона ? Цикъла ми както си беше супер редовен на 28 дни, винаги с доказана О,  и този месец не дойде. Закъснението от 10 дни, напрегнати гърди с много чувствително болезнени зърна, подут корем и БТ не мръдна целия месец – все си е 36, 6 – 36, 8.
Ето ми резултатите от днес:
Холетерол  5,87 mmol/l      до 5,20
Триглицериди    1,98 mmol/l    до 1,70
TSH          1,340 mlU/l       до 0,300 – 4,200
ТАТ         895.00 lU/ml      до 115.00
МАТ       110.00  lU/ml     до  34.00
HOMA   3,62 индекс (рискова)
Прогестерон    4.050  nmol/l   ф.ф. 0.18 – 2.84; о.ф. 0.38 – 38.1; л.ф. 5.82 – 75.9; меноп.. До 0.40  nmol/l
Естрадиол     1 715.00 pmol/l  ф.ф. 45.4 – 854; о.ф. 151 – 1461; л.ф. 81.9 – 1251; меноп. До 505 pmol/l

Последно приемам Витекс по 1 на ден, ФК, Селен, Вит. Д, Вит. Е, Цинк, Омега 3, пила съм чай от малинови листа и ям често нар.
Здравей!
Имаш ИР.
Високи нива на холестерол и триглицериди ... може причината да е ИР
ТСХ е добре, но трябва да се проверят Т3 и Т4. Имаш Хашимото
Е2 и Прогестерона показват киста/ЗФ... трябва да те видят на УЗ
Витекс и Малинови листа не са добър избор - най-вероятно те са ти създали тези проблеми. Богати са на фитоестроген, а когато има високи нива на естрогените, това пречи на О., потиска я - образуват се кисти/ЗФ... а когато няма О. - няма и прогестерон.
Другите добавки са Ок., но ако проблема е по-сериозен, само те - няма да помогнат много.

Последна редакция: вт, 26 яну 2021, 14:45 от denis.

# 67
  • Мнения: 60
Благодаря за отговора, мила Денис Simple Smile
Веднага спирам Витекса.
Видяха ме на УЗ и наистина е задържан фоликул 28/28 мм. в левия яйчник.
Изписаха ми Дуфастон, но на мен току що ми дойде спонтанно цикъла и незнам дали да започна Дуфастона или да изчакам като ми свърши ?
Мога ли да взимам Див ям вместо Дуфастон или в комбинация с него ?
Дивия ям ще подтикне ли Прогестерона да се увеличи ?

Последна редакция: вт, 26 яну 2021, 15:20 от nelly_dor

# 68
  • София
  • Мнения: 35 978
Скрит текст:
Здравейте, пуснах днес отново изследвания .. по препоръка на лекар, днес е 6ти ден от цикъла ми, смятам, че е фоликулна фаза, моля за коментар според вас окей ли е, по това което виждам едтрадиола е висок?
Здравей!
LH, FSH  и Е2 се изследват точно на 3 ден от МЦ... на 6-ти ден от МЦ не са много показателни.
ЛХ и Е2 са доста високи, може да показват, или че скоро ще има О. ... или, че в момента има киста/ЗФ... няма как да се прецени. Ако те види лекар на УЗ, ще може да прецени какво се случва.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря.

# 69
  • Мнения: 69
Скрит текст:
Здравейте, пуснах днес отново изследвания .. по препоръка на лекар, днес е 6ти ден от цикъла ми, смятам, че е фоликулна фаза, моля за коментар според вас окей ли е, по това което виждам едтрадиола е висок?
Здравей!
LH, FSH  и Е2 се изследват точно на 3 ден от МЦ... на 6-ти ден от МЦ не са много показателни.
ЛХ и Е2 са доста високи, може да показват, или че скоро ще има О. ... или, че в момента има киста/ЗФ... няма как да се прецени. Ако те види лекар на УЗ, ще може да прецени какво се случва.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря.

Привет отново и благодаря за мнението...
преди да назначи изследванията ме гледа на УЗ.. увери ме около 4-5 пъти, че кисти няма, това е 4то мнение, което гласи, че кисти нямам... предполагам, че не тук се крие проблема... а Овулация.. би трябвало да е след 10тина дни поне.. 🤷🏼♀

# 70
  • Мнения: 1 278
Здравей, Denis.
По темата за косопада ме интересува, когато той е следствие от раждане, трябва ли да се изследват всички посочени от теб по-горе хормони? Обременяването го изключвам, тъй като нямам ИР, а и в случая причината е друга. Родих преди 2 месеца (кърмя) и вече мога да изследвам хормоните, свързани с щитовидната жлеза (нямам проблеми с нея), В12, Д, но мисля да проверя и желязото (при мен беше на горна граница през бременността), а трябва ли също феритин/целия железен панел, андрогени, витамини и минерали? Какво друго би ме посъветвала да изследвам след раждане като цяло, имайки предвид, че заради недостиг на кърма приемам от 1 месец шатавари, лактогонен чай, сминдух (на таблетки и натурален в чай), бирена и хранителна мая, отделно комбинирани витамини, останали от бременността, В12 и Д. Благодаря ти!

# 71
  • София
  • Мнения: 35 978
Скрит текст:
Скрит текст:
Здравейте, пуснах днес отново изследвания .. по препоръка на лекар, днес е 6ти ден от цикъла ми, смятам, че е фоликулна фаза, моля за коментар според вас окей ли е, по това което виждам едтрадиола е висок?
Здравей!
LH, FSH  и Е2 се изследват точно на 3 ден от МЦ... на 6-ти ден от МЦ не са много показателни.
ЛХ и Е2 са доста високи, може да показват, или че скоро ще има О. ... или, че в момента има киста/ЗФ... няма как да се прецени. Ако те види лекар на УЗ, ще може да прецени какво се случва.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря.
Привет отново и благодаря за мнението...
преди да назначи изследванията ме гледа на УЗ.. увери ме около 4-5 пъти, че кисти няма, това е 4то мнение, което гласи, че кисти нямам... предполагам, че не тук се крие проблема... а Овулация.. би трябвало да е след 10тина дни поне.. 🤷🏼♀
Нещо не разбрах, кога са те гледали на УЗ и кога са пускани изследванията?!... но ще обясня как трябва да се случат нещата.
Точно на :
- 3 ден от МЦ се пускат ЛХ, ФСХ и Е2 - те ще покажат какво, най-вероятно е състоянието и какво може да се случи)
- ако Е2 е висок - отиваш веднага на УЗ ( на 4-5 до 6-ти ден от МЦ)
- ако не е висок, отиваш на 10-12 ден от МЦ
Е2 се повишава при киста/ЗФ - но от минал МЦ или по-високи нива на андрогените, Инсулин, Пролактин, ПКЯ ... или при/от някои заболявания - ЕМ, полип, миома, Хиперплазия на маточната лигавица и т.н. ... или ако Е2 е висок - винаги затова си има причина... просто, ако е от киста/ЗФ, е най-безобидното, защото те при терапия, а често и от самосебе си, без прием нищо дори, могат да изчезнат ( да претърпят обратно развитие)
- ако на УЗ лекаря види, че има ДФ, той може да предположи ( по размера му и средната дължина на твоя МЦ, кога би настъпила О. при теб... а ти може да правиш тестове + измерване на БТ за да се определи О. и респ. 7-ми ден след нея и да се пусне Прогестерон + Е2 ... те ще покажат, дали наистина е имало О., или се е получил ЗФ/киста/ЛУФ...

Всеки АГ, който разполага с  необходимите изследвания + преглед на УЗ, може да установи/предположи каква е причината за дадените отклонения ... ако все пак не може - търсите друг лекар Simple Smile
След като ние, лаиците тук, само по едни изследвания, много често разбираме какво се случва и дори успяваме на открием и първопричината и да я коригираме, това означава, че всеки добър лекар, може да го направи, при добро желание и загриженост. Ако един не помогне - търсите друг


Здравей, Denis.
По темата за косопада ме интересува, когато той е следствие от раждане, трябва ли да се изследват всички
Скрит текст:
посочени от теб по-горе хормони? Обременяването го изключвам, тъй като нямам ИР, а и в случая причината е друга. Родих преди 2 месеца (кърмя) и вече мога да изследвам хормоните, свързани с щитовидната жлеза (нямам проблеми с нея), В12, Д, но мисля да проверя и желязото (при мен беше на горна граница през бременността), а трябва ли също феритин/целия железен панел, андрогени, витамини и минерали? Какво друго би ме посъветвала да изследвам след раждане като цяло, имайки предвид, че заради недостиг на кърма приемам от 1 месец шатавари, лактогонен чай, сминдух (на таблетки и натурален в чай), бирена и хранителна мая, отделно комбинирани витамини, останали от бременността, В12 и Д. Благодаря ти!
Здравей!
Може да изследваш ТСХ, Т3,Т4, Тестостерон, ДХЕА, Андростендион, вит. Д желязо, ФК, В12, феритин, трансферин, ЖСК, цинк, селен
Косопадът след раждане е физиологичен и трябва време, докато хормоните се нормализират - напр. от кърменето Пролактина е висок, а той влияе и на другите хормони и причинява ( физиологичен) дисбаланс - потиска прогестерона за да няма О. ( което също е нормално, физиологично). Това не означава, че не трябва да се кърми - само посочвам какво се случва с тялото на жената.
Приемай витамини, минерали, повече протеин, колаген ...- това е с което може да си помогнеш, докато тялото се възстанови напълно ( около една година - за всичко, вкл. и кости (тазови) , матка, хормони и т.н.)
Не се притеснявай - просто ти трябва време.

Последна редакция: ср, 27 яну 2021, 08:55 от denis.

# 72
  • Мнения: 303




Здравейте момичета 😊 пиша ви..може би най -вече към Денис,защото виждам ,че тя дава съвети на всички ни. По съвет на гинеколог,който не е репродуктивен специалист,но и аз едва сега започвам ,пуснахме анти мюлеров хормон...резултат 0.1 при референтни граници 1.0 , 6.0 . Има ли нещо,което трябва да пусна, за по достоверен резултат...имам овулация ,имам редовен цикъл..нямам представа от къде да започна. Имам един спонтанен преди около 8 месеца. На 35 години съм... имам изследвани още няколко неща ,на които ще прикача снимки ..моля за съвет от къде за започна...какво мога да пия докато се прибере мъжът ми и да тръгнем към по - сериозните крачки?

Последна редакция: ср, 27 яну 2021, 14:32 от stefito123

# 73
  • Мнения: 250
Здравей, denis. Вече системно ми се случва при ТСХ под 3.0 - 2.9 FT3 и FT4 да минават над горна граница, а аз да откачам, ама много (безсъние, треперене, задух и разни други лудости много типични за хиперфункция).
Приемам еутирокс от години, нагласяме дози и следим.
Мнението на ендокринолога е да намаля дозата.
Но усещам, че има нещо съмнително. Какво да изследвам според теб?
П. П. Хашимото на ехография категорично нямам. Понякога ТАТ е висок, понякога нисък. МАТ винаги е много нисък.
Имам ЛУФ и ПКЯ, но много ниски (под норма) андрогени. Имам пролактином, който от няколко години е заспал и пролактинът ми е на долна граница.
Тегло в норма, храна питателна без рестрикции.

Основният ми проблем е това откачане тип хиперфункция, и вечно нередовен цикъл. Този месец засякох овулация на ден 35 Close

# 74
  • Мнения: 241
Здравейте, от няколко месеца имам проблеми с цикъла - идва по 2 пъти в месеца, много тежък и с големи съсиреци. На прегледите всичко изглежда нормално за това гинеколожката ми каза другият месец да пусна на 3ти ден от цикъла следните хормони : LH, FSH, Естрадиол, Пролактин и Прогестерон. Навсякъде чета, че прогестерона се изследва около 22ри ден, а пролактина малко след менструацията. Та се чудя да ги пусна ли всичките наведнъж, както ми е казала или в различните дни.
Да уточня, че не планирам бременност и не следя овулацията.
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт