Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 216
  • 738
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 36 121
Здравейте, писах в
Скрит текст:
другата тема проблемно забременяване, но нямам мнение за резултатите. Моля ако е възможно да дадете мнение тук. На 24 ден пуснах тези

На 4ти ден пуснах и останалите.


С редовен цикъл съм била винаги. От няколко години имам по засилено окосмяване по лицето и растеж на косата. Правим опити за дете от близо година, като 3 месеца от нея пих противозачатъчни по препоръка на лекар, защото видя поликистозни яйчници. След всичко изчетено ми стана ясно, че със сигурност ще трябва да се посети ендокринолог, как ви се виждат резултатите, дали бързо биха могли да влязат в норма.
Здравей!
Вит. Д е нисък, магнезият може да е по-висок.
Прогестеронът е нисък - ако е изследван точно на 7-ми ден след предполагаема О., показва, че не е имало такава.
Имаш ИР, но и КЗ е висока, което не е много добре. Преразгледай храненето си.
ТСХ е добре, но Т4 е нисък ( показва Хипофункция на ЩЖ...предполагам) ... трябва да се провери и Т3.
ЛХ е висок, показва ПКЯ.
Пролактинът е висок - може да е от ЩЖ... лекар трябва да прецени.
DHEA e висок - трябва да се консултираш с Ендокринолог.


Здравейте,
може ли мнение за тези ТСХ стойности: (изследвани на 12ти ден от цикъла)
ТСХ базална 2,2 (0,3-4,0)
ФТ3 3,1 (2,2-4,5)
Фт4 1,1 (0,7-1,6)

Добри ли са за забременяване? Четох, че ТСХ трябва да е (идеално) до 2. Как мога да намаля ТСХ? Нужно ли е?
Здравей!
ТСХ трябва да е под 2.0, но идеалните граници са 0,5-1,0 когато се цели зачеване.
Консултирай се със специалист по репр. медицина.
Желателно е ТСХ да се държи в оптимални граници, но всеки сам си преценява Simple Smile
На въпроса: Нужно ли е?! - мога да отговоря, че има риск, но какъв % ще бъде той, за теб и бебето, няма как да се прецени... може да е 5%, може да е 55%

# 196
  • Мнения: 71
Благодаря за отговора denis. Като цяло сега тръгвам по лекари и всичко доста плашещо звучи. Отностно храната от няколко месеца се опитвам да съм на режим ниско въглехидратно хранене. Края на седмицата съм на лекар, надявам се бързо да могат да се коригират нещата.

# 197
  • Мнения: 16
Здравейте.
Някой дали може да ми помогне със съвет и евентуално разчитане на резултати от тест за хормони TSH, FT4, FT3, TAT и MAT
От близо година започнах да качвам прогресивно килограми. Храня се предимно с домашно приготвена, немазна храна, избягвам безалкохолните и сладките неща, но килограмите си катерят на горе и на горе.
Винаги съм била между 53 и 56кг, но в момента съм 67кг (тежи ми)
Направих си 20 антицелулитни процедури на бедра, корем, талия, ханш с цел да подпомогна лимфния поток и изчистването на тялото. Но резултат нямаше никакъв - нито свалих килограми, нито натрупания целулит мръдна, нищичко не се промени за тези 6 седмици. Пия средно 2л вода всеки ден. Но на фитнес не ходя, стигат ми драмите с кучето и ходенето пеша из града (по задачи или на работа)
"Консултирах" се с приятелки и накрая си направих и тест на щитовидната жлеза. Но лабораторията не желае да ми разтълкува резултата. (претоварени са с тестовете за ковид)
FT 3              4.46                 pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4            13.86                 pmol/l   12.00 - 22.00
TSH             0.775                   mIU/l   0.300 - 4.200
TAT (Anti TG)   <10.00                   IU/ml   До 115.00
MAT (Anti TPO)   10.30                   IU/ml   До 34.00

Някой може ли да ми помогне, разчитайки резултата и да ме посъветва какво да направя, с цел да сваля качените килограми (или поне да спра да дебелея)? Резултатите дали са добри или трябва да предприема нещо?
Колкото и комично да прозвучи, дебелея от въздуха Simple Smile))
П.П. тъй като годините вероятно имат значение: на 42 съм

Благодаря Ви предварително

Последна редакция: вт, 23 фев 2021, 20:07 от GeryIV

# 198
  • Мнения: 2 632
Денис, благодаря и аз. : )

На горния въпрос за килограмите само ще си позволя да отговоря и преди Денис: всичко е до калории. Домашно приготвена, немазна храна може въпреки това да води до надебеляване. С годините калорийните нужди намаляват, а и човек променя навиците си. Спортувате ли? От безалкохолно и захар не се дебелее задължително, може дори с тях да се отслабне, ако калориите са в граница. Просто изчислете приема си и бъдете в калориен дефицит, хранете се чисто, спортувайте и ще стане. От антицелулитни масажи не се отслабва.

# 199
  • Мнения: 16
Денис, благодаря и аз. : )

На горния въпрос за килограмите само ще си позволя да отговоря и преди Денис: всичко е до калории. Домашно приготвена, немазна храна може въпреки това да води до надебеляване. С годините калорийните нужди намаляват, а и човек променя навиците си. Спортувате ли? От безалкохолно и захар не се дебелее задължително, може дори с тях да се отслабне, ако калориите са в граница. Просто изчислете приема си и бъдете в калориен дефицит, хранете се чисто, спортувайте и ще стане. От антицелулитни масажи не се отслабва.

Благодаря за съвета. Обмислям дори пълна промяна в хранителния режим - да премина към веган. Със спорта съм скарана и все не намирам време, но явно и това трябва да се промени.

# 200
  • Мнения: 2 632
Ще направиш голяма грешка. От веганството само ще си влошиш нивата на много витамини и в последствие хормони. Брой калории или отиди на диетолог, фитнес инструктор и т.н. Ограничи количества, но никога не отрязвай храни. От веганството може и да надабелееш. Тренирай.

# 201
  • Мнения: 16
Здравейте.
Някой дали може да ми помогне със съвет и евентуално разчитане на резултати от тест за хормони TSH, FT4, FT3, TAT и MAT
От близо година започнах да качвам прогресивно килограми. Храня се предимно с домашно приготвена, немазна храна, избягвам безалкохолните и сладките неща, но килограмите си катерят на горе и на горе.
Винаги съм била между 53 и 56кг, но в момента съм 67кг (тежи ми)
Направих си 20 антицелулитни процедури на бедра, корем, талия, ханш с цел да подпомогна лимфния поток и изчистването на тялото. Но резултат нямаше никакъв - нито свалих килограми, нито натрупания целулит мръдна, нищичко не се промени за тези 6 седмици. Пия средно 2л вода всеки ден. Но на фитнес не ходя, стигат ми драмите с кучето и ходенето пеша из града (по задачи или на работа)
"Консултирах" се с приятелки и накрая си направих и тест на щитовидната жлеза. Но лабораторията не желае да ми разтълкува резултата. (претоварени са с тестовете за ковид)
FT 3              4.46                 pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4            13.86                 pmol/l   12.00 - 22.00
TSH             0.775                   mIU/l   0.300 - 4.200
TAT (Anti TG)   <10.00                   IU/ml   До 115.00
MAT (Anti TPO)   10.30                   IU/ml   До 34.00

Някой може ли да ми помогне, разчитайки резултата и да ме посъветва какво да направя, с цел да сваля качените килограми (или поне да спра да дебелея)? Резултатите дали са добри или трябва да предприема нещо?
Колкото и комично да прозвучи, дебелея от въздуха Simple Smile))
П.П. тъй като годините вероятно имат значение: на 42 съм

Благодаря Ви предварително

Посъветваха ме да направя изследване за инсулинова резистентност - кръвна захар и инсулин на гладно. Утре сутрин и това ще направя, за да е по-пълна картината от изследванията.

# 202
  • Мнения: 771
Здравейте! Някой може ли да ми помогне с разчитането на тези резултати и евентуално съвет... направени са заради нередовен цикъл от м. ноември (закъснения от 10 дни, както и едно подраняване с 5 сега), но са правени на 6-ти ден от цикъла или по-скоро 1-ви ден след него, защото впоследствие разбрах, че се правят в определени дни, а и нямаше да издържа да чакам цял месец до следващ МЦ...

ПС. На 25г съм, 50 кг. (ако това има значение)



Последна редакция: ср, 24 фев 2021, 08:22 от Darling*

# 203
  • Мнения: 7
Благодаря, Денис! Излезна и Инхибина. Нещата стоят така, че аз бях на гинеколог на 4ти ден от цикъла си, поради съмнение за полип. Носих и тези изследвания, но тогава АМХ нямаше. Лекарката ги погледна вяло, защото не били от тяхната лаборатория. На УЗ каза, че единия яйчник е леко кистозен, но не каза нищо повече ката проблем. Съмнението й за полип не отпадна изцяло и общо взето нищо решаващо не каза, но по-скоро нямало полип. Иска и другият месец да ида на УЗ в 4-5 ден от МС за да видела за полип. За яйчници и кисти нищо не каза и се надявам да не е постоянен проблем. Прикачвам с инхибина изследванията. Какво може да разбера от тях и аз не знам. На 34 год съм, нераждала, правени са на 3ти ден от цикъла, по мое желание. Видях ваучер на Кандиларов. В момента пия антибиотик за бактерия стрептокок б група, която ми намериха в микробиологията. Ако може да ми разясните за инхибина и ПКЯ..този месец ако е така, може ли да се оправи илш перманентно ще се появява. Аз на 11 март съм на друг гинеколог с направление и се надявам по тези изследвания да получа повече инфо. Но до тогава съм напрегната Sad

# 204
  • Мнения: 5 111


Посъветваха ме да направя изследване за инсулинова резистентност - кръвна захар и инсулин на гладно. Утре сутрин и това ще направя, за да е по-пълна картината от изследванията.
Много правилно са те посъветвали, Гери. Като даже обременяване с глюкоза и изследване на глюкоза и инсулин на 0, 60 и 120 минута , а моята лекарка искаше и на 180 минута, ще покаже по-вярно има ли проблем. Не мога да се съглася в случая със Snowwhite. Toва сигурно действа при напълно здрав човек. И аз и моята приятелка сме с ИР , като и двете приемаме метформинов препарат , а тя даже е и с по-висока доза. И двете приемаме л-тироксин една и съща доза. И двете спазваме хранителен режим, НО аз съм на НВ-ВМ режим, а тя на такъв изготвен от треньор , а тя и тренира усилено, а аз от 3-4 години не  тренирам, преди това тренирах редовно, спазвах подобен на нейния хранителен режим и въпреки това качвах като спра хранителния режима. Сега тя е гледана, тренираща и дебела , аз съм сита, нетренираща и свалих много повече килограми от нея без никакви усилия.
Така че , според мен, първо направи изследвания и тогава реши какво точно да правиш.

# 205
  • Мнения: 11
Здравейте и от мен! От няколко години съм с инсулинова резистентност и завишени андрогени. Последната година
Скрит текст:
и половина не се бях следила и днес си правих изследвания в Цибалаб - ОГТТ с инсулинови нива на 60 и 120 мин както трябва. Явно лаборантката по грешка е маркирала и трите инсулина като серумни и сега излизат референтни стойности за инсулин на гладно. Можете ли да ми дадете някаква насока какви са референтните стойности на инсулина за 60 и 120 минута, защото нищо не разбирам от мерните единици. Преди се изследвах в друга лаборатория, пазя изследванията, но мерните единици са други и не мога да сравня.

Благодаря много предварително! Simple Smile
Здравей!
Изследването показва, че си с ИР, но инсулинът на гладно е висок, което показва, че не успяваш да контролираш ИР... трябва повече воля и постоянство.
Това са реф. граници за 0,60 и 120 мин.
Една от причините за по-високите нива на андрогените е високият Инсулин.
ДХЕА е доста висок.



Здравей Денис, от известно време имам проблеми с МЦ (извънместруално кървене) и наднормено тегло.
Скрит текст:
Реших да направя изследвания на хормони
4 ден от МЦ
Естрадиол       53       pg/ml    жени-фол.фаза 21- 251,
LH       6.44       mIU/ml    жени: фол.фаза 1.8-11.78;
TAT       1.36       IU/ml    &lt; 4.11   
FSH       5.36       mIU/ml    жени: фол.фаза 3.03-8.08
Пролактин       11.25       ng/ml    Жени: 5.18-26.53;
MAT       0.44       IU/ml    0 - 5.61   
Тестостерон       0.40       ng/ml    0.14 - 0.53
4-андростендион   H    4.94       ng/ml    F: 0.10-3.30;
DHEA-SO4       442.10       ug/dl    95.80 - 511.70

Дали би могла да изкажеш някакво мнение за тях?
Виждам че хормоните на НбЖ са завишени ще ходя на УЗ но все пак ми се иска да чуя и твоето мнение.
Здравей!
ЛХ е висок, показва ПКЯ.
Андростендионът е висок... може да си с ИР... провери също ТСХ, Т3 и Т4 ( ако не са изследвани) - като причина.
ДХЕА е малко висок.
Добре е да провериш и 17ОН Прогестерон - на 3 ден от МЦ.

Здравей Денис,

изключително ти благодаря за отделеното време.
Пиша чак сега защото изчакхвах да ми излезе и  17ОН Прогестерон - на 3 ден от МЦ.
Резултата е следния :
17-алфа-ОН-прогестерон       1.1       ng/ml    фол.фаза: 0.32-0.81;
TSH       3.628       uIU/ml    0.350 - 4.940
fT4       0.970       ng/dl    0.700 - 1.480
fT3       3.150       pg/ml    1.580 - 3.910
реших да ги пусна също, въпреки това че изследването е на 5ден.

Все още чакам за час за УЗ, макар че не съм сигурна какво точно ще се види...
За мен картинката е доста объркана и очаквам твоето мнение като професионалист.
Имаш ли мнение за добавка Ашваганда за която прочетах че се отразявала доста добре на надбъбречните жлези?
Имаш ли мнение по този въпрос?
Благодаря отново за времето което отделяш за да ни помагаш!

Поздрави

# 206
  • Мнения: 25


Здравейте, родих преди една година, но цикъла ми още не се е нормализирал. Преди не съм имала никакви проблеми. Пуснах хормонални изследвания. Прикачам ги в публикацията. Ще се радвам, ако мога да чуя вашето мнение. Имам чувство, че ми е много трудно отслабването, нервна съм, имам приливи и спадове на енергия, меланхолия на моменти, но предполагам всеки човек ги има. Вече съм на 49 ден от цикъла.

Поздрави

# 207
  • Мнения: 30
Денис би ли коментирала резултатите ми,нямам цикъл вече 4 м,пих дуфастон 10 ×2 не дойде,след това ми увеличиха дозата 10×3 отново не дойде,след това пих промилут нор 7×2 и пак нищо,на 37 г .

# 208
  • Мнения: 2 484
Здравейте. Може ли някой да ме посъветва какви изследвания  да пуснем профилактично  на дъщеря ми на 14 год.
Онлайн обучение, излиза само с кучето по 30 мин дневно, с приятели по- рядко, но то беше зимно и корона  време....Ръцете са и вечно студени. Иначе се храни добре. А цикъла и не се е регулирал все още.
Мисля си за вит.Д, хемоглобин  да видим....но и аз незнам. До сега не и е взимано кръв, даже не и знам кръвната група...и нея да пуснем...
Някакви хормони нужно ли е на този етап?

Досега съм и давала да пие вит.С и Рибчо, но е голяма вече за Рибчо. Мога ли да взема друго освен Рибчо?
Благодаря  предварително!

# 209
  • Мнения: 1 411
Здравейте,
Реших да си направя профилактични изследвания. Не приемам нищо за ЩЖ.
И кръвна захар 5.41 - малко на границата. Всичко изглежда наред нали?

Общи условия

Активация на акаунт